Bultenlaodsch Overzicht, Burgerlijke Stand. Moordrecht Gouderak Stolwijk: Reeuwiik: Haastrecht Zevenhuizen ie zieo. Zij bad vier beschuiten en twee flesschen met melk by zich. Die liet zy zoolang mogelijk strekken maar in de vier laatste dagen had zy niets te eten of te drinken. Er waren lerensmiddelen aan boord, maar in eeu ander gedeelte ran het schip, en zy kon de kajuit niet rerlaten. De nattigheid en de dorst kwelden haar meer dan de honger. Zy lekte eindelyk de wasemdruppels ran de raampjes af. Langzamerhand werd zy zeer zwak en werden hare beenen zoo gezwollen, dat zy byna niet meer kon opslaan en naar het lnik gaan. Zij bond daarom zichzelre bij het luik rast, om steeds te kunnen uitzien. By Lepsö raakte de Columbine aan den grond. Maar eerst na eenige uren werd zy opgemerkt en kwam er hulp. Men dacht eerst dat het schip geheel rerlaten was, totdat een herige windrlaag het zeil wegblies, en men een rrouwenhoofd uit het luik zag steken. Er was geen boot by de hand maar een jonkman zwom naar bet schip. Hy kwam aan boord, maakte de arme Elisabeth, die bewusteloos was, los, gooide een touw naar land en bond haar daaraan rast. Zoo werd zy behouden op den rasten grond gebracht. Zij is op een boerdery zeer liefderyk rerpleegd, en zal eerstdaags genoegzaam hersteld zijn, om naar buis terug te keeren. Dinsdag 11. hebben voor de rechtbank te Haar lem de pleidooien plaats gehad in een voor alle gemeenten ran ons raderland zeer belangrijk rechts geding. Het gold de vraag of wanneer een derde be weert eigenaar te zyn van eenig, op grond van wanbetaling ran plaatselijke belasting, in beslagge nomen goed, hy dan de bevoegdheid heeft, wanneer hij zich tegen den verkoop daarvan wil verzetten dit te doen langs den weg van art. 456 Wetb. van Burg. Rechtsvordering, dan wel of hij daartoe dient te volgen den weg, bij art. 16 der wet van van 22 Mei 1845 Stbno. 22) voorgeschreven. Met andere woorden of op art. 260 der Ge meentewet (dat voor de invorderiug van plaatselijke belastingen naar regelen voor de rijksbelastingen verwijst), ook toepasselijk is, datgene wat voor invordering der rijksbelasting is voorgeschreven, wat het verzet door derden tegen de executie betreft. Deze quaestie deed zich voor onder de navolgende omstandigheden. Door de gemeente Oostzaau was X in Mei 1884 by suppletoir kohier in de plaatselijke belasting aangeslagen, wouende aldaar op eene zeer aanzien lijke boerdery, aan een ander toebehoorende. Tegen dien aanslag komt hy, bewerende dat die te boog was, met een verzoekschrift by den raad dier ge meente in verzet, maar zijn verzoek wordt afge wezen. Ook over 1885 aangeslagen, betaalt hy even min, en nadat alle middelen, die de wet ten deze aan de hand doet waren gebruikt, werden namens den gemeente-ontvanger de goederen, die zich op den bodem dier boerderij bevonden, in beslag genomen. Nu zoude tot den pubüeken verkoop worden over gegaan, toen een derde, en wel de schoonvader van X., in veriet kwam tegen die executie, bewerende dat een gedeelte der in arrest genomen goederen hem toebehoorde, als zijude hij daarvan bezitter eu eigenaar, op grond van een notarieelen huurcedel, dien hy overlegde en waaruit^' mede moest blijken dat hij, opposant, de huurder der boerdery was, en dat zijn schoonzoon daar maar voor hem optrad als huisbewaarder. Dat verzet nu werd gedaan tegen den ontvanger der gemeente, en deze daarby tegelijk gedagvaard om het beslag te zien opgeheven, met betaling van kosteu enz., voor zoover dit betrof de goederen, die oppos- sant, om bovenvermelde reden, beweerde zijn eigen dom te zijn. De gemeente Oostzaan vermeende zich tegen die oppositie te moeten verzetten, en nu rezen onder meer boofdzakelyk deze vragen lo. Is die oppositie goed gedaan, en de opposant van de opgevorderde goederen bewezen of zelfs wel het juiste bewijs daarvoor aangeboden Wat het eerste betreft, het Hof van Noord-Hol land heeft vele jaren geleden kqrt na de invoering der gemeentewet beslist dat art. 260 die uitbreiding (wegens hare bewoordingen) niet toeliet, terwyl daaren tegen de rechtbauk te Zutfen, het Hof van Utrecht en terloops de Hooge Raad later beslisten, dat art. 260 by zoodanig geval wel viel onder de wet van 1845. Ook mr. Boissevain en Van Oisterwyk en de redactie der Gemeentestem deelden in het laatste ge voelen, voornamelijk omdat de Regeering zelve bij de beraadslagingen in de tweede Kamer had geantwoord dat de artikelen 13, 19 der wet van 1845 in ver band met art. 260 der Gemeentewet moesten worden genomen. Maar nn rees de vraag moet die komma met een (een verbindingsteeken) zyn Heeft de Regeering n:& bedoeld de artikelen 13 tot 19? Dit ia volgeus de uitleggers ook volgens De Gemeentestem het juiste standpunt. Behalve het arrest vau het Hof van Noord-Holland, is het algemeen gevoelen, I dat art. 260 moest worden genomen ook in verband tot 16 der wet van 1845, zoodat een derde, die wil opposeereu, zich eerst moet wenden tot den Com missaris des Konings, en geen bevoegdheid heeft, rauwelyka tegeu den gemeente-ontvanger in verzet te komen. Het tweede pnnt had in zoover belang, dat de opposant beweerde eigenaar te zijn, omdat hy, huur der zynde, bezitter was en dus als eigenaar moest wordeu beschouwd. Op de verdediging van wege de gemeeute hiertegen, bood hij het bewijs aau van zyn bezit, waarop werd geautwoord, dat alleen een eigenaar en geeu bezitter goederen kan opvorderen ingevolge art. 456 Rechtsvord. Uitvoerig werden beide stelsels toegelicht, voor den opposant door mr. Th. Heemskerk, en voor de gemeente Oostzaan door mr. S. J. Cohen, beiden advocaten te Amstëfdam. In het begin van Maart zal het O. M. conclusie nemen. (Hbl.) De officier van justitie te Arnhem bericht, dat ten plattenlande veel rondgevent wordt met zooge naamde Aandeelen in de lotenbank Fort una, ge vestigd te Amsterdam, welke men in banden krijgt tegen betaling aanvankelijk van slechts 6 (soms ook 10 of 15.) Zy zyn fraai met kleureu gedrukt en hebben het uiterlijk van een effect met coupons, waarop met groote letters verschillende papieren van waarde (meest loten) vermeld worden, welke men teu dsele na 3 jaren mnaudelijks be taald te hebben, zal verkrygen tegen teruggifte van het aandeel, terwijl men teu deele slechts medegerechtigd zcj worden tot de pryzen, welke eventueel in die drie jaren op de loten mochten vallen. Vele oningewijden begrijpen de verplichtingen welke zij bij dien aankoop op zich nemen, hoewel zij in het stuk zelf te lezen staan, niet, ook door dien de rondveuters de zaak veelal mondeling ge heel anders uitleggen. Derhalve wordt er de aandacht op gevestigd lo. dat men alleen door gedurende drie jaren in de tien eerste dagen vau iedere maaud telkens prompt zes gulden te betalen, welke men zelf steeds franco naar het kantoor in Amsterdam moet overmaken, gerechtigd wordt tot de effecten eu mogelijke winsten in het aandeel uitgedrukt, terwijl elk recht daarop, alsmede op de vroeger gestorte bedragen verloreu gaat in geval van wanbetaling gedurende ook slechts een maand iu die drie jaren; 2o. dat men pa prompt 36 X 6 216 betaald te hebben (gesteld altijd het kantoor be staat en nog voldoet aan zyn verplichtingen) een totaal van waarden erlangt, waarvan de koopwaarde op dit oogeublik by lange na uiet het bedrag van 216 vertegenwoordigt. Aan het thans verscheneu jaarverslag der Maat schappij van Weldadigheid wordt het volgende out- leend Ook het jaar 1884 was voor deu landbouw ill de koloniën der Maatschappij verre van gunstig, zoodat, (behalve rogge eu aardappelen) haver, paar- denbooneu enz. eu ook de groenlanden, eene op brengst gaven, die verre beneden het middelmatige daalde. De proeven mei ingekuild voeder zijn op een paar bo:rderyen herhaald. De uitkomsten met ingekuilde mais waren niet zeer gunstig, ingekuild gras gaf daareutegen een uitmuntend resultaat. De varkensfokkerij leverde vooral te Willemsoord nadee- lige uitkomsten, zelfs nog ongunstiger dan in het voorafgaaude jaar. De veestapel bestond op uit. December uit 201 stuks rundvee, waaronder 125 melkkoeien, 11 kalvereu, 19 paarden en 106 varkers. Met het aanleggen van nieuwe bosschen en het verbeteren der bestaande werd weder geregeld voort gegaan. Eene oppervlukte vau 7 hectaren werd met eikenstok bepoot. In het geheel bestoud de uitgestrektheid bosch uit 321 HA., waaronder 199 hectaren dennen. 1 In het afgeloopeo jaar werd meer uitbreiding ge geven aan de vervaardiging van stoeleu, bloem tafels en andere voorwerpeu, en met toenemend succes werden deze vootweVpen verkocht. Ook in de wan nen- en mandenmakeryen heerschte voortdurend eene groote bedrijvigheid, zoodat het vaak moeite kostte om aan alle bestellingen te voldoen. De juteweverij leed daarentegen een vry aanzienlijk verliet, tenge volge van de afkeuring van eenige partijen koffie zakken. Een nieuwe tak van werkverschaffing werd in het afgeloopen jaar ingevoerd, nl. de vervaardiging van bezems. Deze industrie is hier op hare plaats, daar de groodstof, berkentakkenbosscben en heide in over vloed voorhanden is. Aan de gemeente-reiniging te Arnhem werd de eerste party afgeleverd. Deze bleek goed, daar aan de Maatschappij weder eene nieuwe bestelling werd gedaan, welke dankbaar werd aange nomen. Op den lei» Jan. 1885 bestond de 'bevolking, met j inbegrip der ambtenaarsgezinnen, uit 1754 zielen. Er werden 29 kinderen geboren, terwyl 26 sterfge vallen plaats hadden. Ter vervanging van vertrokken gezinnen werden geplaatst 7 huisgezinuen, respectie velijk door |jde afdeeliugen Amsterdam, Gorinchem, Goes, Leeuwarden, Schiedam, Rotterdom en Zutfen. 4 kolonist-arbeiders werden tot vryboer bevorderd. Uit de koloniën vertrokken 32 persouen en wel 2 als huisknecht1 als timmerman, 3 als manden makers, 1 als commies, 10 in militairen dienst, 1 werd geplaatst in het instituut voor doofstommen te Groningeu, 6 huwden en vestigden zich elders, en 8 meisjes werden in diensten geplaatst. Opgenomen werden 24 bestedelingeu, terwijl 12 vertrokken. De Soerabaia-Courant pleit voor de oprichtiug van eene Indische militie. Voor Iudie kan geen onder werp van ineer actueel belang zyn dan de behoor» lyke aanvulling van het leger. Eo dit te meer, nu het Atjeh-leger zoo gedecimeerd wordt door den Atjeh-oorlog en door de beri-beri. In Nederland begint men thans inet ernst te denken aan de op heffing vau het grondwettig bezwaar tegen de uit zending van eenig deel van het Nederlandsche leger, maar dat is niet voldoende. Een afdoend middel is het oprichten eener Indische militie. Dat werd ook reeds aanbevolen door deu gepensioneerden ko lonel Diepeubroek, als een middel om den Indo- Europeaau te genezen van dtjn afkeer tegen den krijgsmansstand. Hij wensebt, dat de regeering de militiewet toepast op alle Europeanen en afstamme lingen van Europeanen, die hun 19 levensjaar zijn ingetreden. Alle miliciens wil men voor vier jaren bij het leger indeeleu; van dien tyd zouden zij het eerste jaar onder de wapens blyven, waarvan zes maaudeu bij depot-bataillons en zes raaandeu by de veld-bataillons de drie volgende jaren zou het vol doende zijn, drie maanden op te roepeu. Zoodoende krygt men eene uitstekende reserve voor het leger, en in plaats eener nu weinig beduidende, daardoor ook eene flinke schutterij. Vinden die ideeëa ing&ug, en de drang der tijden is er naar, dat de aandacht daarop wordt gevestigd, dan vervallen de huurlingen en komt Nederlandsch- Indië in het bezit van eeu eigen en nationaal leger. Naamlooze Vennootschappen. Het Vtrechtsch Dag blad bevatte dezer dagen een paar artikelen gewyd aau onze naamlooze vennootschappen, eu eenige be zwaren tegen bare wyze van werken. Een eerste bezwaar, hetwelk echter niet geheel weg is ;e nemen, is, dat het opmakeu der statuten buiten de groote meerderheid der aandeelhouders of mede- venuooten omgaat. Een correctief daartegen is, dat iedere onderneming zooveel rnogelyk hare statuteo ter kennis brenge van hare aandeelhouders en van het publiek, dat het publiek geen aandeelen of obli- gatiën koope, dau iu ondernemingen, welker statuten het kent, begrijpt en beaamt. Het blad keurt het af, dat de aandeelen in naam looze vennootschappen in den regel uitsluitend aan toonder zyn. Voor ben, die hun geld blijvend wen- schen te beleggen in zulke aandeelen, en deze niet slechts beschouwen als eeu middel tot speculatie, verdienen de aandeelen op naam de voorkeur, eo evenzeer is het in 't belang der vennootschappen zelf, dat een zeker aantal aandeelen (liefst zoo groot rnogelyk) op naam staan en dat de eigenaren er van aan haar bekend zyn. Niet alleen toch dat het aan eene onderneming groote zedelijke kracht verleent, wanneer een deel harer aandeelen in vaste handen is eu zy zich alzoo geschraagd weet' door personen, die in haren arbeid eo in hare toekomst blyken ver trouwen te stellen; maar het bestuur vindt daardoor ook gelegenheid, bij gewichtige gebeurtenissen of in inoeielyke omstandigheden, een deel der vennooten, zonder openbaar gerucht, vertrouwelijk te raadplegen, voordat het meer of minder ingrijpende voorstellen aan de beslissing eener algemeene vergadering van aandeelhouders behoeft te onderwerpen. Verder ontwikkelt het U. D. bedenkingen tegen de wyze, waarop de naamlooze vennootschappen in deu regel baar kapitaal vormen. Niet zonder gevaar is bijv. de bepaling, dat de storting op de aandeelen kan geschieden» in verschillende termijnen, waarvan het bedrag en de tyd nader wordt aangekondigd, omdat dit veelal medebrengt dat er gewerkt wordt met fictief kapitaal. Door het geringe bedrag der eerste storting en de voorspiegeling soms dat de volgende storting nog in geen jaren, wellicht nooit zal worden opgevraagd wordt menigeen er toe bewogen een of meer aan deelen te koopen, waarvan het bedrag zyn vermogen verre zou te boven gaan, indien hij dat dadelyk ten volle zou moeten betalen. Voor het opnemen van geld bij bankinstellingen wenscht het Utr. Dagblad bij de statuten de ver plichting te zien opgelegd, hetzij van voorafgaande hetzij van latere machtiging door eeue algemeene vergadering van aandeelhouders. Alle aandeelhouders 'oehooren nauwkeurig te weten op welke wijze het kapitaal is byeeugebracht. Dat dit uiet altoos ge schiedt, is oorzaak, dat menigeen zijn geld heeft gestoken en verloren in ondernemingeu, wier kapitaal voor een groot deel slechts bestond op bet papier. Als onredelijk tegenover het publiek eu ook niet altijd in het belang der onderneming zelve, keurt bet blad het af, dat by de uitbreiding vau kapitaal of bet uitschryven van obligatieleeuingeu aan aan deelhouders de voorkeur wordt gegeven. Er is veel over den wedstrijd op schaatsen te Hamburg geschreven. Verschillende meeniugeu over de wijze vau ryden zyn reeds medegedeeld, eo tot dusver werd de- houding onzer Friesche rijders in alle opzichten zeer geprezen. Ter wille der volledig heid deelen wij nu ook eenige aanmerkingen mede, welke iu een Deensch blad op onze ryders wordeu gemaakt. Een Deen, die deu wedstrijd bijwoonde geeft daarvan iu Nationaltidende van den 15deu dezer eeu verslag, waaraan het Hblad het volgende outleeut De Hollanders, die uitsluitend boeren eu visschers waren, bedienden zich, op uitdrukkelijk bevel van den Hollandscheu Schaatsenrijdersbood, van eeue goed bedachte list. Zi) laten namelyk hunne tegen standers vooruitryden, maar blyveu hun dicht op de hielen, zoodat de voorrijder voor hen den wind moet breken eu zij door de zuigiug der lucht tegelijk vooruit geholpen worden zij kunnen zoo met veel miuder inspanning dan de voorrijder voorkomeu. Eindelyk op korten afstand het doel genuderd zijude, springen zij plotseling vooruit en schieten zoo bun tegenstander voorbij. Deze list kan bezwaarlijk/air genoemd worden, want er wordt geloot om de plaats die men op de baan moet rijden, eu een gentlenan zou er zich niet van willen bedienen. Dezen eu genen, die aan den rit deelnamen, beproefden op verschil lende wyze zich van dezen aanhang te bevrijdeu, door van deu eenen kant der baan uaar den andereu te ryden, door eensklaps in volle vaart te rydeu, door langzaam te rijden, door stil te staau, alles te ver geefs. De Hollander volgde als eeue schaduw eu wilde niet vooruit, maar belemmerde daardoor deu voorlooper niet weinig. Men houdt het er voor, dat, wanneer er weêr met Hollanders gereden wordt, deze list zal verboden worden. Volgens den Loudenschen berichtgever van het N. v. d. D., zal de Nederlandsche regeeriug mogelijk eerstdaags door de Engelsche regeeriug aangezocht worden om afstand te doen van een kleioe strook lands in Nienw-Guinea, teu westeu van de Fly River. De loop van deze rivier, en mogelijk ook het ver bindingspunt van deze met de nieuw outdekte en nieuw gedoopte Strickland River, tusscheu den 6 eu 8 breedtegraad, moet namelyk, volgens dr. Haacke, den beroemden reiziger van het Australisch aard ry kskundig genootschap, binnen de Hollandsche be zittingen liggen. Zoo althans verklaarde dr. Haacke in een onderhoud, dat in den South Australian Re gister, van 28 Dec. jl., opeubaar gemaakt werd. Intusscheu tracht men op andere gronden te be- wyzen, dat de Nederlanders op bewust grondgebied geen recht hebben. Met name wordt aangehaald het kondig geschreven résumé vau #Our Kuowledge of New Guinea," door den red. Coatte Trottor, Trinity College, Cambridge, dat voorgelezen werd iu eene vergadering van bet Koninklijk aardrijkskundig ge nootschap te Louden, in April 1884. Deze schreef over de bedoelde landstreek het volgende Er heerscht een groot raisverstaud ten opzichte van vermeende aanspraken op Nieuw-Guinea iu vroe gere tyden door zekere Sultans, eu kort geledeu door de Hollanders. De eerste aanspraken dagttekeuen van het ver- spreideu van den Islam in den Archipel, eu werden ingediend door de sultans van Batchian eu Gébé, en later van Tidore, welks eerste Mahomedaansche sul tan Gébé veroverde, en in het laatst van de veer tiende eeuw tot ryne rechten kwam. De Hollanders schynen eerst de eischen van hun ouden tegenstander en boodgenoot, deu Sultan van Tidore, ondersteund en ten slotte als hunne eigen aangenomen te hebben, in overeenstemming met het lang door hen in praotyk gebrachte stelsel bij hunne onderhandelingen met de inboorlingen-hoofden in den Archipel. Huu ecnig direct besluit van auuexatie iu Nieuw-Guinea, goedgekeurd of bevolen door de Nederlandsche regeering, was iu Augustus 1828, toen de heer van Delden, bij proclamatie, de grenzen van Holland's grondgebied bepaalde aau de zuidkust op 141° O. L, de lijn van daar westwaarts gaande om de kust naar Kaap de goede Hoop in 132° 45". De Hollandsche proclamatie omvat voorts eene curieuse iuformaliteit. Zy neemt bezit vau de *kust va/i Nieuw-Guinea", tusscheu de twee bovengenoemde aangegeven punten, „en van de landen daartusschen liggend", maar zy zegt niet hoever biunenlaudswaarts de annelatie zich zal uitstrekken; het kan nauwelijks, door de vorming van het land, de bedoeling geweest zijn, de beide genoemde punteu door eene rechte lijn te verbinden. Voor de lijn, die nu algemeen beschouwd wordt als de Hollandsche grenslyu te zijn, en die door Nieuw-Guinea loopt op den 141 eu meridiaan, be staat als eenige oorsprong een eenvoudig besluit van den gouverneur-generaal van Oost-Indië in 1848, Rocbussen, die proprio motu de rechten van den Sultan van Tidore omschrijft, als zich uitstrekkende langs de noordkust tot 140° 47" Oost. Nu zyn er ten eerste voldoende bewyzen, dat naar het oosten van de Geelvink-baai de inboorlingen of de rechten van Tidore ontkennen, of onweteude zijn van zyn bestaan, en ten tweede konden zyue rechten, die zich nooit ver binoenlandswaarts uit strekken, nauwlyks de annexatie van een binnenland, dat zich over 400 Engelsche mijlen uitstrekt. Hel is duidelijk, dat door Rochussen geen geldige daad van anuexatie werd begaan, noch waarschijnlijk, dat zulk eene daad bedoeld was. Officieel wordt uit Konstantinopel geroeid, dat de Porte de geruchten tegenspreekt, als zou zy voor- loopige onderhandelingen hebben aangeknoopt om tot eene verstandhouding met Griekenland te geraken. Zij houdt zich volkomen aan de verklaringen, iu bare reeds bekende circulaires afgelegd. De Engelsche gezaut te Athene heeft vau lord Roseberry iu last ontvangen, om de laatste gemeen schappelijke nota aan Griekenlaud ook verder tot richtsnoer te nemen. Naar men gelooft, zou eene nieuwe dergelijke nota sléchts dan tot het Grieksche kabinet worden gericht, wanneer uit de berichten vau den Engelschen admiraal blijkt, dat hindelend optreden dringend gevorderd wordt, en eene botsiug tnsschen de Grieksche oorlogschepen en der andere mogeudheden te duchten is. In zulk een geval zouden de mogendheden zich tegenover de Grieksche regeering van elke verantwoordelijkheid voor de mogelijke ge volgen ontheven verklaren. Intusschen houdt de drang der mogendheden bij Griekeuland aau. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Porte thaus in eene nota aau de groote mogendheden officieel heeft verklaard, van de bepaling in de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst betreffende de militaire hulp verleening af te zien. Tevens verzoekt zij de spoedige bijeenkomst der conferentie te Koustantinopel, tot bekrachtiging der getroffen schikking. In een telegram uit Petersburg aau de Dailg News wordt gewag gemaakt van pogingen, om een verbond tusschen Turkije en Rutland te bewerken, als het beste middel tot behoud van den vrrde in het Oosten. "T" De socialistische meeting te Londen liep Zondag aanvankelijk goed af. Men berekent, dat er 20.000 personen bijeen waren. De politie was zeer sterk vertegenwoordigd. Taal en moties wareu als de vorige keer, zy hoorden by de roode vlag, welke by geen vertoouing meer mag ontbreken. De heeren socialisten bedienden zich van wagens als katheders en dat stond heel goed. De gansche ge schiedenis duurde maar een half uur. Toen de socialist Burns met zijn wagentje verder reed om ook daar de comedie te vertoonen, nam de politie den wagen af eu het spel was uit. Op den terugweg giug het niet zoo rustig. Op enkele plaatsen werden de ruiten ingegooid en ontstonden er botsingen met de politie, waar by een aantal personen werd ge vangen geoomen. Het ontwerp tot het graven van eeu Noordzee kanaal door Holsteio, door Pruisen by den Bondsraad ingediend eo door den Riksdag bekrachtigd, heeft tot dusver slechts geringe wijzigingen ondergaan. Alle partyen gaven baar groote ingenomenheid te kennen met dit werk, waardoor Duitachlaods weerkracht, handel en nyverheid zouden gebaat worden. Het aannemen van een voorstel der regeering met alge- ineeue stemmen, is een feit, dat zich in den Duitschen Rijksdag niet dikwijls voordoet. Ie het Pruisische huis van Afgevaardigden be gonnen gisteren de algemeene beraadslagingen over de Polen wetten. De telegraaf meldt do aanneming van het wets ontwerp tot invoering van het spiritusmonopolie door den Bondsraadtegen stéraden alleen Hamburg eu Breinen, terwyl de Zuid-Duitsche Staten zich buiteu stemming hielden. Het ontwerp heeft iu den Bonds raad, voornamelijk in de bepalingen omtrent de prijzen verandering ondergaan. Zoo is bepaald, dat de ver koopsprijs voor spiritus, niet uit aardappeleu, maar uit granen of vruchten gestookt, in overeeustemraing moet zyn met de hoogere waarde en in verhouding tot de thans daarvoor bestede pryzen. De spiritus voor industrieele of wetenschappelijke doeleinden zal niet voor den kostenden, maar voor deu inkoops prijs verkocht worden. De Bondsraad zal nog lager kunnen gaan bij den verkoop van spiritus, die tot dranken verwerkt wordt, welke alleen voor den uitvoer bestemd zijn. Hetzelfde geldt voor spiritus, die bij de bereiding van niet als sterke dranken te beschouwen waren gebruikt wordt. Ook de bepalingen omtrent den uitvoer zijn gewyzigd, zoodat de ruwe, voor uitvoer bestemde spiritus in deu regel openlijk geveild zal worden. De zuivering van dien spiritus kau onder toezicht van het mono- poliebestour door particulieren geschieden. Nieuw is verder de bepaling, dat apothekers alcoholische ge neesmiddelen mogen verkoopen. Voorts is nog bepaald, dat het monopoliegebied zich niet uitstrekt tot de vrijhavens van Hamburg en Bremen, eu dat de wet voor de drie zuid-Duitsche Staten eerst in werking treedt, nadat zij door de Staten (door hun Regee- riugen in overleg met de Landdagen) is goedgekeurd, terwyl haar voornaamste bepalingen nooit zonder de uitdrukkelijke toestemming van die Staten veranderd kunnen worden. De eerste lezing van het ontwerp zal waarschijnlijk uog iu deze maand of anders in het begiu der volgende plaats hebben. Nu de Fransche regeeriug zich tegen het voorstel tot verbanuing der priusen bleef verklaren, beeft de commissie, die er rapport over moest uitbrengen, met 10 tegen 7 stemmen besloten om tot verwer ping te adviseereu. Daarentegeu vereenigde de com missie zich met een ander voorstel, dat door den afgevaardigde Rivet is ingediend. Dit ontwerp bestaat uit twee artikeleu eo laat de verantwoordelijkheid geheel aan de uitvoerende macht over. Het eerste artikel geeft deu president der republiek de macht om, in overleg met den ministerraad, elk lid van een der families, die over Frankrijk hebben geregeerd, onmiddellijk het verblijf iu Frankrijk te ontzeggeu. Het tweede artikel bepaalt een straf van een tot vijf jaren gavangenisstraf voor eiken prins die, door deu president verbannen, zonder machti ging der regeering in Frankrijk terugkeert. Men verwacht dat de heer De Freycinet zich bier mede zal kunnen vereeoigen, omdat de Kamer nn niet in de rechten treedt vau de regeering, maar den president eenvoudig machtigt om de prinsen zoo noodig over de grenzen te zetten. Sedert eeuigen tijd heerscht er in Portugal groote opschudding over de finaucieele plannen der regeering. Er hebben talriik bezochte opeubare vergaderingen plaats gehad te Lissabon, Oporto en Coïmbra, en de algemeeue ontevredenheid heeft zich zelfs lacht ge geven in de kreten*Leve de Republiek Weg met octrooien waarop in sommige plaatsen wanorde lijkheden volgden. De oppositie in de Kamer heeft van dezen toestand partij getrokkende zittingen werden steeds storm achtiger. Het ministerie, dat aan drze moeielijkbeden bet hoofd ciet wist te bieden, stelde deu Koning voor, de zitting der Kamers voor twee maanden te verdagen. In dien tijd sou men de agitatie in de provinciën trachten te bedwingen, desnoods door ge bruik te maken van middelen van geweld. De Koning weigerde tot dien maatregel over te gaan, eu het Kabinet bood daarop zijn ontslag aan. Daarop droeg de Koning de samenstelling van een nieu*. Kabinet op aau den heer Luciano Castro, het hoofdiler progessistische party. De heer Castro zal beproeven een ministerie bijeen te brengen, met me dewerking van de constitutioueelen en eenige demo craten. Volgeus de laatste berichten is hij reeds met eeu kabinet gereed. GEBOREN: 19 Febr. Petros Johannes, ooders Q. A. Barendse en E. ran Vliet. 21 Willem, oodera J. Verschot en C. van Waas. Pieter, ooders A. Hooimeijer en N. Verburg. Jacobus, ouders L A. Wiltenburg en M. Brenk- man. Johannes Marinas, ouders M. K. de Vries en J. de Waal. OVERLEDEN 20 Febr. J. van der Vloot, 60 j. 21. E. de Borgie, wed. P. van Beuzekom, 72 j. M. van Leeuwen, buisvr van G- Kielliger, 43 j. A. W. Spit, l j. 2 m. 22. E. Pesenecker, 16 j. J. C. Stolk, 3 w. GEBOREN Adriaaotje, ouders F. Verwaal en G. Verduin. OVERLEDEN M. J. Veriaan, 3 j. W. C. van Vliet, 4 m. C. Steeobeek, huisvr. van F. Balk, 38 j. GEBOREN j Hendrik ouders H. de Jongen W. den Hartog. Arie, ouders P. Verkerk en J. Schouten. Jan, ooders N. van Eijk eo H. Aulman. Marinus. ouders B. Blom en D. Verboom. ONDERTROUWD: G. van Leeuwen 25 j.en A. van Vliet 18 j. J. Poot 28 j. (vau Waddinxveen) en A. Eijkenaar 19 j. GEBOREN Jan Gerrit, oudera H. Zanen en E. van Wyk. Teuntje, ooders W. Noorlsnder en T. Slingerland. Aaltje, ouders T. Koolwijk en A. Verkaik. OVERLEDEN: L. Noorlander, 8 j.6 m. ONDERTROUWD: A. van Willigen 25 j. en S. Oskam 19 j. C. Kompier 23 j. en M. Sluis, 23 j. GEBOREN Pieter, ouders C van der Graaf en M. Slyk. GEHVWD L. Boere en J. Komjjier. J. Kool en T. Boere. ONDERTROUWD J. Groeneweg van Gouda en J. Rehorst. GEBOREN: Aaltje, ouders J. Bos en M. Sob. ONDERTROUWD: P- Bontenbal en J. Hogervorit.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2