Ir Buitenlandsch Overzicht. ADVERTENTIEN. s POLITIE. jj» j. m. Toonders. fi D'. J. h. Bakker niemeijer. toeriep niet binnen te komen, daar iemand zich bg hem in de kamer bevond. Men onderstelt dat de heer Staving iemand onder het ledikant gezien beeft, en een kapmes fan den wand trillende nemen, daardoor aan deu indringer gelegenheid gaf, ora hem van achteren een lansieek toe te brentren aan de linkerzijde van den ruggegraat. Toen de deur geopend werd, zag men den heer Swaving op den grond liggeu met het hoofd onder het ledikant en de voeten naar de deur gekeerd. Vau den moordeuaar was geen spoor te vinden. Het is onbegrijpelijk hoe deze het huis eu het erf heeft kuuueu verlaten, zonder dat iemand hem beeft gezien. De piek werd .voor het huis gevonden, het kapmes bij de opening in den pagger, waar ook eenige kleedingstukkeu van tl^n vermoorde lagen, die echier vau zoo weinig waarde zijn, dat de aanslag niet aau hebzucht kan toegeschreven worden. De politie was spoedig bij de hand. De assis tent-resident was reeds een weinig over vieren ;er plaatse van het gebeurde, alsook de schout Goeste, maar hun nasporingen brachten weinig aan het licht. Wellicht dat de lans, die, bigkens de bloedsporen, 8/4 voet in het lichaam van den verslagene is gedrongen en eeu zeer fraai pamar heeft, bij het onderzoek van veel dienst zal zijn. Uit het visum repertura door dr. Masthoff opge maakt, is gebleken dat de vermoorde behalve den lanssteek, nog een houw over de recbterzyde van het gelaat heeft gekregen. De pieksteek evenwel heeft deu dood veroorzaakt. Ecu correspondent meldt aau den Locomotief nog het volgende Gisteren nacht kwam de heer Swaving om en hij twaalven thuis. Zijne vrouw klaagde over buikpijn en verzocht hetn mee naar buiteu te gaan. Hij bleef echter in huis. Kort daarna hoorde men moordge schreeuw eenige politiedienaren schoten toe, doch konden slechts den dood tflhi den heer Swaving eon- slateeren. Mevrouw Swaviug had vac het hulpge roep uiets gehoord. De piek, waarmede de doodelijke wonde is toegebracht, is te fraai, ora het eigeudom te zijn van een gewone Javaan. Dc kleedingstukkeu welke men hier en daar op het erf vond, moesten zeker dienen om de politie op een dwaalspoor te brengen. Teekeoen van iubraak zijn niet te vin-len. Volgens de Nieuwe Vorstenlanden heefi de politie reeds de moordenaars, drie in getal, gepakt. Zij moeten zoo goed als in confesso zijn. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht do«r eenige ambtenareu in dienst vau het rgk, de provincie of de gemeente, te Groningen. Adressanteo verklaren, dat zij, hoewel van verschillende denkwijze op staat kundig, maatschappelijk en godsdienstig gebied, niet temin eenparig vnn oordeel zijn, dat de schorsing van den rijksambtenaar C. Croll, om reden hij lid is van den Ceutralen Raad vau deu Sociaal-democratischen bond in Nederland, als zeer willekeurig mag worden aangemerkt, en bovendien strijdig met de in de Grond wet gewaarborgde rechten. Deze handelwijze vervult hun ook met bezorgdheid immer", waar de eerste stap van willekeur is gezet, verdwijnt alle waarborg voor een rechtvaardig bestuur. Want hoewel het ditmaal een sociaal-democraat treft, morgen kan het, op dienselfden grondsjag, eeu anti revolutionair of eeu ijverig katholiek gelden. Elke persoonlijke meening, zou, wanneer (leze der regeering ongevallig werd, eene dergelijke behandeling ten ge volge kunnen hebben. De N. Bred, en Oosterh. Ct. deelde onlangs mede dat door den heer Frans Jonkers, aan het stations plein te Breda eene proef was genomen met glazen „ijzers" voor onderstellen van schaatsen, die voor- loopig aan de verwachting vau Axel Paulsen beant woordden. Hetzelfde blad verneemt thans met genoegen dat dezer dagen van het veldijs gebruik is g-maakt otn die proefnemiug op meeer uitgebreide school te herhalen. Verschillende liefhebbers en vnar- dtge rijders maakte van ej&U en dezelfde 90ort schaat sen gebruik en de ijzeren konden de glazen onderstellen in de verste verte uatuujrlgk bij gelijke »aardig- hetd iu het vlug rijdeu niet overtreffen. De heer Jonkers zou iutusscheu nog ijverig bezig zijn, om zyne uitvinding te verbeteren, wat men hopen mag dat tot een volmaakt stelsel leiden zal. De Belgische bladen der laatste dagen zijn vol van allerlei vaak overdreven berichten omtrent een nieuw opzienbarend schandaal. Twee voorname rechtsgeleerd) n de advocaat Etnile Degand eu Be griffier vau het vred<gerecht t* St. Josse ten Nooiie, Delannoy, lijn in hechtenis genomen wegens het be stelen der erfgenamen van den millionnair Arrasse (in Aug. 1884 overleden), voor een bedrag van 200,000 fiancs, met behulp van iubraak, valscbe haudteekeiiiiigen enz Degaud liet o. a. beslag op zekere som in dm boedel wn Arrasse leggen, in nnant vau em dame, Esther Defize, die bij onderzoek bleek, reeds in 1874 overleden te zijn. Ook aan nog een anderen diefstal moeten de beide rechtsgeleerden zich schuldig hebben gemaakt, en wel ten uadeele der erfgenamen vau zekere in 1879 over leden mej. Alba, eeu vrouw die niet lezen of schrijven kou, die zij behulpzaam waren bij het matrea van baar testament, en die'zij in dat stuk haar ver- mogeu lieten vermaken aan de reeds lang gestorven Esther Defize. Ook tegen de minnares van den 60-jarigen Delan noy is een bevel tot it^echtenisneming uitgevaardigd, dat echter wegens hals toestand (zij is eenige dagen geleden moeder geworden) voorloopig nog niet uit gevoerd kun worden. Ten huize van de gevange!) genoraenen is alles gerechtelijk verzegeld. Verscheidene bekende personen moeten, naar men zegt, mede in de zaak betrokken zijn. Zaterdag jl. heeft te 's-Gravenhage een buitenge wone algemeene vergadering plaats gehad van aan deelhouders in de Eerste Nederlaudsche Verzekering- Maatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukkeu. De vergadering had alleen ten doel eene aanvrage tot termijnverlenging voorde plaatsing van het geheele maatschappelijke kapitaal, maar tevens werd de gelegenheid te baat genomen om den aan deelhouders mededeeling te doeu omtrent den voor uitgang van zaken iu 't afgeloopen jaar. Zooals bekend is, werkt deze maatschappij, waar van de beereu B. Janse Jobzn. en mr. H. Goeman Borgesins directeuren ziju, terwgl mr. J. G. Patiju, burgemeester van 's-Gravenhage, als voorzitter van 't college van commissarissen fungeert, met twee afdeelingen de eerste afdeeling voor verzekering tegen ongelukken. Toen de Eerste Nederlandsche in 1882 werd op gericht, was verzekering tégen ongelukken hier bijna geheel oubekeud, maar dal zij reeds populair begint te worden, bewijzen de in de vergadering medege deelde cijfers. Op ultimo December 1885 was reeds tegen ongelukken verzekerd aan kapitaal, in geval van overlijden een bedrag van 4,394,940 aan kapitaal, ingeval vau voortdurende invaliditeit 5,098,070, en aau schadevergoeding per dag 4213.141/!- In verhoudiug tot hel vorige jaar toonde deze afdeeling een vooruitgang van ongeveer 60 pet. Niet minder succes had de maatschappij, ondanks de groote concurrentie, op 't gebied vun hare eerste afdeeling de eigenlijke levensverzekering. Iu 18S4 werden er afgesloten aan kapitaalsverze- keringeu. een bedrdfc van 629,683 en voor rente 5240, en in 1885 aan kapitaalsverzekeringen een bedrag van 1,178,523 en voor rente 268.33, eene vermeerdering derhalve, die uaar verhouding nog grooter is dan iu de 2e afdeeling. Aangemoedigd door de hier te lande verkregen resultaten, hei ft de Eerste Nederlandsche hare zaken thans ook tot Indië uitgebreid, waar mr. D. Fock, te Batavia, en de heer F. de Rijk, consul vau België te Soerabaya, als hoofden der maatschappij zijrt op getreden. De heer F. Nagtglas geeft in de Midd. Ct. nu en dan schetsen uit onze maatschappij voor honderd vijftig jaren. In het laatste uoramer koint, ondanks dat tijd verschil, een zeer actueel artikel voor daarin toch worden eeu aautal bijzonderheden omtrent de kerkelijke twisten uit de dagen van Helleubroek en Smijtegelt medegedeeld en de verhouding geschetst tUBsohen de predikanten en de overheden. Het i9 eene elsprektnde waarschuwing in voorbeelden en roept ouéen tijd toe: Wie staat zie toe, dat hij niet valte." Al de jammer eu elleude van die dagen zouden zich wederom over ons land kunnen uitstor ten, wanneer die twist opnieuw losbrak eu hij is reeds een goed eind op weg. JSnkele bijzonderheden zoudeu zich iutusschen wel niet herbalenin dat opzicht altbaus is van onze tijdgenooien geen concessie te trachten. Wij bedoelen de lengte der predikatiën en het geduld der toehoor ders. Daarover schrijft de heer Nagtglas «De la Rue deelt mede dat hij iu 17,24 ds. Isaac Schorer (toen predikant te Vrouwenpolder, later hoog- leeraar te Middelburg) op een Zondagavond hoorde prediken van 5 tot 9 uur, en de intréepredicatie van ds. S. Sibersma, in 1728, duurde vnn balftwee tol halfzeven. Deze werden nog overtroffen door de gods dienstoefeningen, waarin prof. Jac. Willemsen zijn 50jnrigen evangeliedienst herdacht eu die op 29 No vember 1771 vau vijf uur tot halftien duurde, terwijl op den 11 December de andere helft even lang duurde om te worden uitgesproken. De Staatscommissie, benoemd tot herzieuing van ons Burgerlijk Wetboek, heeft ten aanzien van de herziening der wettelijke voorschriften betreffende wissels en anders handelspapier thans een afzonderlijk ontwerp aau Z. M. den Koning aungeboifen. De commissie heeft tot grondslag vau haar ontwerp genomen de beginselen der Allg. Deutsche W'echsel Ordnung en die de wisselverbinteuis, zooals die door het handelsgebruik is ontwikkeld, uitnemend regelen. De verbintenis door schrift is ook in dit ontwerp als grond der wisselverbintenis aangenomen. In hoofdzaak komt het ontwerp dus met de Duit- sche en Soaodinaviaohe wetten overeen iu de bijzon derheden ts dikwijls daarvan afgeweken eu enkele dier afwijkingen zijn, daar de commissie haar ontwerp vertrouwelijk reeds aan de Ru&siscbe S taatsoom missie tol het omwerpen eener wisselwet had medegedeeld to het Russische ontwerp eeoer wisselwet overge nomen. Dit ontwerp regelt alleen de wisselverbintenis de overeenkomsten ter zake der wisseltrekking aan gegaan, worden aan de algemeene beginselen van burgerlijk recht overgelaten. Bepalingen omtrent de fondsbezorging en dergelijke zooals onze tegenwoor dige wetgeviug die bevat, komen in dit ontwerp niet voor. Iu het ontwerp worden de acceptatie en de wissel van elkander gescheiden. Ouder wissel wordt niet begrepen de acceptatie of het orderbriefje, en dal wel oitsluiteud om het spraakgebruik, daar bet zeker practisohe bezwaren zou opleveren, indien geëischt werd dat hetgeen tot dusver in deu handel nooit anders dan acceptatie of promesse genoemd is, op straffe vau nietigheid met den naam van wissel moest worden aangeduid. Eene definitie van wissel is niet opgenomen omdat zoodanige bepaling een kort begrip zon moeten in houden van de bepalingen van volgende artikeleu en dus of onvolledig of overbodig zoude zijn. De veretsphten waaraan een wissel moet voldoen ziju vervat in de volgende drie artikelen vau het ontwerp Art. 5. De wissel moet bevatten lo. De aanduiding als zoodanig door het woord „wiqgel" of „wisselbrief*, of, indien hij in een vreemde taal gesteld is, door eene uitdrukking vau gelijke beteeken is in die taal; 2o. De vermelding der te betalen geldsom 3o. De aauwijzing vau hem, aan wieo of aan wiens order moet worden betaald (nemer) of de vermelding dat de wissel getrokken wordt aan de order vau den uitgever (trekker) 4o. De aanwijzing van hem die betalen meet (betrokkene), waartoe de trekker ook zich zelf kan aanwijzen 5o. De aanwijzing van de plaats van betaling, waarvoor, bij gebreke vau andere aanwijzing, wordt gehouden de vermelding eeuer plaats bij den naam van deu betrokkene 6o. De aanwijzing vau de plaats en van den dag der uitgifte; 7o. De onderteekening vau den trekker. Art. 6. De wissel kan alleen betaalbaar worden gesteld op eeu bepaalden dag op zicht op zekeren tijd na zicht op zekeren liid na dagletketting Indien de wissel uiets omtrent den tijd der be taling inhoudt, is hij betaalbaar op zioht. Art. 7. De tijd, die voor de betaling aangewezen" wordt, moet voor het geheele bedrag van deu wissel dezelfde zijn. De zoogenaamde soheepswissels, getrokken op een schipper en betaalbaar eenige dagen na aankomst op zijne bestemmiugsplauts worde'n door het ontwerp niet als wissels erkend, evenmin als marktwissels. Het ontwerp dat iu zijn eersten titel de wissels, in ziju tweeden de acceptaties regelt, wijdt ook afzonderlijke titels aau asaignatiën en cheques. Of schoon geen eigeulgk gezegd handelspapier is rege ling der assignatie wenschelijk, al ware 't alleen om de beslaande verwarring daaromtrent te doen ophouden. Het ontwerp nu, beschouwt de assignatie als het bewijs eeuer dubbele lastgeving, eene op den nemer om de betaling te ontvangen, en een op deu geassig- lieerde otn de iu de assignatie uitgedrukte som te betalen. De assignatie is dus in beginsel van den wissel onderscheiden. Uit den wissel ontstaat eene verbintenis, afhankelijk van een uiterlijke haudeliug, vun (Je ouderteekening des wissels, van het ut zekeren vorm afgegeven papier, de assignatie daarentegen strekt alleen ten bewijze van eene of meerdere overeenkomsten. De daaruit voortspruitende ver bintenissen hangen af, van de bedoeling vau par tijen eu van de in het algemeen omtrent die ver bintenissen geldende rechtsbeginselen. Ook oiuirsnt de Cheque bevat het ontwerpgeeu definitie, maar een omschrijving van de voorwaarden waaraan het papier moet voldoen om als zoodanig besct-ouwd te worden. Wettelijke regeling der kassiers briefjes stuitte bij de commissie af op de moeilijkheid om het juiste begrip van //Kassier" aan te geven en de mogelijkheid om die briefjes door Cbèques en andere papieren te ^rvangeii. De kracht van dergelijke kassiersbriefjes moet derhalve naar de gewone regelen van burgerlijk recht worden beoordeeld. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. schrijft o. ra.: Tot heden is de Liberale Unie nog niet zeer gefuk- kig geweest iu haar optreden, maar zij heeft ten minste reeds deze werking uitgeoefend, dat de groote politieke vraagstukken in tal van plaatsen opzettelijk besproken en overwogeu «oiden. Maar blijkens hel laatste rap port, dat het bestuur aan de afdeeliogen der Unie heeft toegezonden, wil men ook gedachtig zijn aan het woord vau prof. Quack, dat ook in het Parlement de zuiver politieke quucslies meer op den achtergrond zullen geraken, om plaats te maken voor belangrijke sociale vraagstukken. Dat laatste rapport toch is ge heel gewgd aan de zoogenaamde sociale quaestie en over de daarmede nauw samenhaogende vraag, wat tr van Staatswege gedaan kan worden, om voortdu rende vergrooting van de klove tusschen arm en rijk te voorkomen en den arbeid in den strijd otn zelf behoud te steunen. Het bestuur van de Unie heeft geenszins de pre tentie van in dezen den steen der wijzen in enkele bladzijden druks te kunnen aangeven, maar het pro testeert in klemmende bewoordiugen tegen (Ie politiek van niets doen eu spoort ernstig aau tot nader onder zoek. Mij kontt het voor, dat geen der vorige adviezen vau het Uniebestuur zoo goed geslaagd is als dit ad vies over he» maatschappelijk vraagstuk. Positieve voorstellen heeft het nog zeer weinig, maar bet draagt bouwstoffen nan, die later kunnen dienen om eeu ge bouw op te trekken. Het gebouw der sociale politiek rijst reeds a«e de kimmen, schreef onlangs een Am- sterdam*'*!) jogleeraar in de Gids en inderdaad, bg het van deze studie krijgt men den indruk, dat die L ng juist is. Te ontkennen valt het niet dat nog irt forten tijd juist de quaestie der Staats interventie sociaal gebied bet groote struikelblok was, dat volkomen samengaan vau oud- en nieuw- liberalen ve. i mierde. De doctriuaireu onder de libe ralen meenden met hand eu tand te moeten vast houden aau het stelsel rati „laisser faire, laisser passer terwijl de meer radicale richting wel eens te veel heil zag iu staatsbemoeiing op velerlei gebied. Vergis ik tntj niet, dan moet bet thaus verschenen Unie rapport als een welgelukte poging beschouwd worden om die klove te overbruggen. In het bestuur van de Unie zijn alJe strooroingen van de liberale partij vertegenwoordigd, en toch is men het eens geworden over een sociaal progam, dat met de oude sleur en het oiifeilbanrheids-dogma der onbeperkte vrijheid breekt, maar ook niet vervalt in een ander uiterste, door alleen heil te willen zoeken in staatsregelingen en staatswetten. Indien Ijet bo vengenoemde Unieprogram uitgevoerd wordt, dan zal er geen groote verandering tot stand zijn gekomen iu de verhouding tusschen werkgevers eu werkuetners, maar dan zal toch meer dan tot heden het geval was aan de zwakken tegenover de sterkeren bescherming ziju verleend en aau eenige onrechtvaardigheden in de wetgeving een einde zijn gemaakt. In de gevangenis te Koschmin, in de provincie Posen, had den achttienden, dezer maand een zeer bloedig drama plaats. Een der gevangenen richtte, iu een aanval van Waanzin, eeu mes op eeu zgutr medegevangenen en dreigde hem te dooden. Op het gesclirteuw van den aangevallene snelde de opzichter Gartuer toe om hem die reeds eene wonde gekregen had, te bevrijden. De waanzinnige viel daarop deu opzichter aan, die eenklaps neerzonk en binnen weinige oogeublikkeu geheel met bloed overstroomd was. De moordenaar vluchtte naar deu zolder van het gebouw en wist zich zgue vervolgers vau het lijf te houden met de bedreigug,' dat bij den eersten die hem durfde uaderen een zwaren slijpsteen dien hij in de haud had, naar het hoofd zou gooien. Toen er ten slotte militairen met blauke sabels op den krankzinnige lostrokkeu, nam hg de vtucht in zijn cel en versperde de deur er van, waarna hij een einde aan zijn leven poogde te maken door zijn polsaderen door tc snijden. De trom is weder bij het Belgische leger inge voerd. Dezer dagen hielden de trommelslagers voor de eerste maal hun plechtigeu intocht te Brussel, waar men sinds 12 jaren de grqote trom niet meer had hooreu roeren (hetgeen door scherpe opmerkers echter ernstig betwijfeld wordt). De nieuwsgierigheid was groot. Het regiment grenadiers was uitgerukt met de stafmuziek en 36 tamboers. Onderweg was het door de Koningin geïnspecteerd, waarop de intocht volgde. Voorop reed de Minister van Oorlog met de generaals. Toen volgde de tamboer-majoor, een kerel als een boom; met gratie banteerdejbij de stokken, er werd getrommeld en geblazen naar hartelust. Achter het regimeut kwamen de andere tamboers- majoor en, tot viering van deze „première^, de koet siersvrouw De Munok, de trouwe gade van den tam boer-majoor achteraan. Maandag werd* in het Eogelsche Lagerhuis het rapport overgelegd vau de commissie van onderzoek Daar de bekende ongeregeldheden. De conclusie luidt zeer ongunstig voor de leiding der politie en het eerste gevolg is geweest, dat de hoofdcommis saris van politie Henderson zijn ontslag gevraagd en verkregen heeft. Men had aanvankelijk gedacht, dat het niet verhinderen der plundering moest worden toegeschreven aan een noollotligen samenloop vau omstandigheden, gevoegd bg het feit, dal een uur te voren iedereen iu Londen, eu derhalve ook de politie, ook zulk eeu plundering tot de onmoge lijkheden rekende. De oud-Minister Churchill heeft in het Iersche Larne (Ulster) eeu lastige redevoering gehouden hij heeft namelijk deze bijzondere soort ran Ieren (de protestantsche orangisten) bijzonder bang ge maakt over de afscheiding vau Engeland. Despreker werd zeer luisterrijk ontvangeu. Niet onwaarschijnlijk is het, dat in dit gedeelte van Ierland een beweging ontstaat tegenNÏfé afscheiding. Onder de de liDerale bladen, welke Gladstone in bescherming nemen tegen de conservatieven, welke den premier beapotteu, ora zijn dralen met de op lossing van de Iersche quaestie, behoort ook de „Spectator". Dé Regeering, zegt dit blad, heeft den gevraagden tijd noodig de voorstellen, die zij gaat doen, zijn van het hoogste gewicht een der ont werpen zal wellicht neerkomen op het koopeu van een groot deel vau Ierland door deu Staai een ander op een geheele omweuteliug in het bestuur. Het is natuurlijk, zegt de „Spectator", dat vele adviezen ingewonnen, vele ingewikkelde onderhan delingen gevoerd zullen moeten worden, eer die ont werpen ook maar in deu primitieven vorm van motiëu door de Regeering kunnen worden ingediend. De „Times" daareutegen blijft het ongerijmd vinden, dat Gladstone, die reeds zoovele jaren de Iersche quaestie onder de oogen heeft gehad, thans nog zes weken zegt noodig te hebben om tot eeu besluit le koroeu, eer bij zijn plannen mededeelt. Volgens <le „Economist" is Gladstone ten opzichte van de Home rule ook met ziju collega's nog niet in het reine en zal de een nog overreed, voor den ander een middelweg moet worden gezocht. De „Econo mist" voorspelt van den uitslag niet veel goeds, noch voor de nattenoch voor bet Kabinet. De Daily News verneemt uit Athene, i. d. 21 Fcbr., dat de Grieksche regeertug zich iu de laatste dagen toegevender toont, eu het officteuse n geeriugs- orgaan een vredelievender toon aanslaat. Da andere dagbladen daarentegen zijn nog altijd evea heftig eu beschuldigeu de Rëfceering, dat tij de belangen van het land uit het oog verliest. Aan de Standard wordt uit Athene geseind, dat verleden Zondag aldaar weder eene volksdemonstratie is gehouden, ora de regeering tot volharding aan te matten. Voorts meldt de correspondent van het blad, dat de Grieksohe vloot Salamis met onbekende be- stemmiug verlaten heeft. De algemeene beraadslagingen in het Pruisische Huts van Afgevaardigden oter de eerste der Polen- wetten, de zoogenaamde 100—milltoenen-wet, zijn ge ëindigd met de verwijztug van het ontwerp naar een commissie vau 21 led,en. Men had verwacht dat prins Vou Bismarck in de vergadering zou ver schijnen, doch de kanselier heeft de verdediging van ziju oorstellen alleen deu miuister Lucius overge laten. De belangrijkste rede, op den tweeden dag gehouden, was die van den hoogleeraar H&nel, die namens de liberalen de bezwaren tegen de wetten uiteenzette. Deze wetten zoudeu, met de verbanning der Poleu, deu toestand veel erger en de kloof tusschen Duiisch- land en Polen nog wijder maken de Polen hebben door hun iulijviug bij Pruisen dezelfde rechten ge kregen als de andere burgers van het koninkrijk en bovendien zijn de wetten geheel onvoldoende. De groote domeinen eu de gebrekkige iurichting van het bestuur der gemeenten en districten bleven toch bestaan, en het kolonisatieplan was zeer onvol ledig. Het komt er slechts op aan, het Duitsche element iu de oostelijke provinciëu te versterken en te outwikkeleu. Voor zoover dit door verbetering van het onderwijs kau geschieden, wilden de liberalen gaarne met de regeering medegaan, maar deze Foleu- wetteu, welke in strijd zijn met de Grondwet, kouden zij niet steunen. Dit waren de hoofdpunten, welke door den rede naar der Fortschritt-partij uitvoerig werdeu toege licht. Met hern verhief ook Windhorst ziju stem tegeu het verleeneu vail^het krediet, waarover pruts Von Bismarck geheel vrij zou kunnen beschikken. De minister van landbouw trachtte de argumenten zijner bestrijders te weerleggen eu vond daarbij ook nu weer steun bij 4le nationaal-libernlen eu conser vatieven. Heden beginnen de algemeene beraadslagingen over de andere Poleu-wetten, waarin de regeering voor stellen doet tot uitbreiding der volksscholen, vermeer dering van het aantal onjderwijzers, strafbaar stellen van schoolverzuim en aanstelling van staatsgenees- beereu. Iu de Italtaansche Kamer is de financieele staat kunde vau den minister Magliani weer aan de orde. De oppositie is niet jran plan om den minister te sparen, daar er groote ontevredenheid heerscht over zijn beheer der financiën. Na 1874 is Italië niet alleen steeds in staat geweest om de uitgaven te dekkeo, maar soms felfs bleef nog een batig slot over. Nu echter bjedroeg het tekort over het vorige jaar 66,000,000 *u voor dit jaar 80,000,000 lires. Uit tekort is het gevolg van meerdere uitgaven ten behoeve van leger, vloot en spoor wegen. Ondanks de aanvallen, welke de minister van fiuaneiën zal moeten doorstaan, verwacht man dat de oude Depretis zijn kabinet wel zal kunnen haudhaveu. Gevonden en aan het burau van politie gedepo neerd een Zakdoek, een paarsch gestreept Schortje, een onderstuk van een gouden Oorbei, een kinder Hoedje, een Preuteboekje, een Sleutel, zilveren Sleutels aan een ring, eenige loése Sleutels, een Knipmesje, een paar kinder Schaatsjes; een een gouden Medaillion, een wit Schort, een Por|emonnai met een vijf franc en auder geld. 4 CORRESPONDENTIE. Oen heer G. zij bericht, dat de redactie het nut van verdere particuliere gedachtewisseling met hem over de Sociale quaestie niet inziet; wil hij het publiek met zijne inzichten bekend maken, cjlan staat de rnbriek Ingezonden stukken voor hem open. Red. MARKTBERICHTEN. Gouda, 25 Februari'1886. De grauen zijn, vooral voor tafwe, iets vaster. De beste Zeeuwsche kou 7.- a/7.40 opbrengen; polder- en mindere f 6;60 a ƒ7.-. Roggen alleen iets flauwer ƒ5.- a 5.75. Gerst 5.- a 6 naar korrel eu kleur ön Haver 3.90 a 4.40. Maïs ƒ5.50 a ƒ6.-. Erjvten eu boonsn niet getoond. De veemarkt met wejnig aanvoer, handel gewoon, vette varkens 20 a 23 ct., varkeus voorLonden 18 a 19, cD magere varkens en biggen vlug, biggen 1.a 1.50 per week, schapen traag. Aangevoerd 7 partijenj kaas, prijzen ƒ20 a 24 na wicht en qualiteit. I Gopbüter 1.55 a 1.65. Wêiböter ƒ1.30 a ƒ4.40. 10 Maart a. KAASMARKT. Burgerlijke Stand. GEBOREN 22 Eebr. tamberdina, ouders F. van Utrecht en A. M. Smit. Arie Johapnes en Johanna Cornelia, ouders H. Bos en E. van Delft. 23. Aart, ouders P. K. van M«aren en C. Borger., Wilbelmina Catharina, ouders P. Sjardijn en F. de JongL Pieter Gatske, ouders E. de Knecht en G. de Moed. OVERLEDEN 23 Febr, F. G. W. Dumaij, 11 w. 24. A. L. van Weesel, 11 w. I GEHUWD 25 Febr. H. P. Schim van der Loeff en J. M. Boonders.j *t* GetrouwdS8| Êp H. p. SCHIM viN DER LOEFF, Weduwnaar vari Vrouwe H. A. Delpos EN «S Gouda, 25 Febrj. 1886. &W EfSS 3ASÖ ö*-' üGiöasüGxsse4 Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. M. SMIT, gebelde Echtgenoote van F. VAN UTRECHT. Goiida, 22 Febrtiijri 1886. Heden overleed mijn oudste lieveling, ANTOINETTE ADRIANA MARIA ELISA BETH, ruim 16 maanden oud. De Heer en Mevrouw SCHIM van der LOEFF—Boonders^ betuigen bg dezen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van be langstelling, bij gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden. Gouda, 25 Febr. 11886. ,y

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2