Buitenlandsch Overzicht. Nationale Militie. kemmsgeping. TEEKEN-ON DER WIJS op de Lagere School. INGEZONDEN. NATIONALE MILITIE. beide Kostelooze en aan de Tuaeóhensohool, bibli otheken verbonden. Aan de le Kostelooze Schooi bedraagt het aantal boekwerken thans 393. lederen Zaterdag wordt aan de loerlingeu der beide hoogste klassen, ongeveer 80, een boek naar huis medegegeven. De bibliotheek aan de 2e Kostelooze School werd iu Maart geopend zg telt 71 nummers. De leer lingen der hoogste klasse ontvingeu Zaterdags een boek. De Tusschenschool heeft 157 boekwerken in hare bibliotheek, die des Donderdags aan de leerlingen der negende of hoogste klasse ter leen worden gegeven. Het voornemen bestaat om in het nu aangevangen jaar ook aan de leerlingen der achtste klasse boekeu te geven. De Hoofden dezer scholen big ven met deze bibli otheken zeer ingenomen. Sfrchta zelden gebeurt het dat aan een leerling een ^oek moet worden ge weigerd, hetzij om ongunstig gedrag, hetzij omdat het teruggebrachte boek niet netjes was gehouden. Voor het onderhoud der gebouwen werd behoorlgk zorg. gedragen. De opmerking in het vorig verslag gemaakt, tlat de Tweede Kostelooze School het aantal kinderen, voor welke aldaar plaatsing gevraagd wordt, niet kan bevatten, moet de Commissie herhalen. Met October moest aan een tiental leerlingen voorloopig den toe gang worden ontzegd. Ook de Tusschenschool heeft te nauweruood plaats om de ingeschreven leerlingen terstond op te nemen. Tot nog toe behoefde daar eobter niemand te wordeu afgewezen. Ook de school meubelen verkeeren meerendeels in goeden staat. Eene uitzondering hierop maakt de Tweede Burgerschool voor Meisjes, alwaar de school banken in zeer slechten toestand verkeeren. De Commissie vleit zich een volgend jaar te kunnen raede- deelen dat deze bankeu door meer doelmatige zijn vervangen. In het vorig verslag werd de opmerking gemaakt dat de toevloed vau buitenleerlingeu, die in 1884 zéé bijzonder groot was, de vraag deed rijzen of die niet bahoorde belemmerd te worden. Ongaarne zoude de Commissie daartoe overgaan, en daarom verheugt het haar dat het getal buitenleerlingen met 10 is verminderd. Breedvoerig werd in het vorig verslag mededeeling gedaan van de voorstellen door de Commissie aan het Dagelgksch Bestuur gedaan, tot reorganisatie der beide Tweede Burgerscholeu alsook van den tegenstand, die deze voorstellen in dat College hadden ondervouden. Na nauwgezette overweging heeft de Catnmissie teu deze geeue nadere stappen gedaan. Afschaffing van het Pran9oh op de Eerste Bur gerschool voor meisjes ware mogelijk geweest tgriens de vacature, doch op eene dergelijke verauderiug aan te driugen in het eerste jaar, dal aan deze school eeu ander Hoofd staat, oordeelde de Commissie niet wenschelyk. Het tweede plan om de Tweede Burgerschool voor meisjes reeds op zesjarigen leeftijd open te stellen, lacht de Commissie nog wel toe, doch aan vankelijk bad zg overwegende redenen om daartpe in dit jaar geen voorstel te doen. Om op verlaging vau schoolgeld aan te dringen achtte de Commissie de tijdsomstandigheden minder gunstig. Het betrekkelijk schoolverzuim werd zooveel moge lijk te keer gegaan. Het volstrekte schoolverzuim oam eenigszins af. In de paragraaf, gewgd aan de «bijzonderp scholen" Komt de opening voor van de nieuwe R. K. Joii- geuschool. Het getal leerlingen nam zeer toe. Het steeg van 137 tot 261. Er zijn twee Openbare eu drie Bijzondere Be waarscholen. v De lokaliteit der le Opeubare Bewaarschool (Hoofd Mti. G. P. M. van Leunen) is tamelijk voldoende L-JTde speelplaats ia zeer doelmatig. «7öp de 2e Openbare Bewaarschool (Hoofd Mej. C. P. Schotel) waren in verhouding tot de ruimte te vrel kinderen hetgeen ten deele te wijten is aan het gebrek aan plaats cp de Tweede Kostelooze School. „Dientengevolge toch bleven eenige kinderen langer op deze Bewaarschool. De speelplaats laat bij deze school veel te wen- schen over zij is te klein en heeft geen schaduw. Het personeel, dat alle reden tot tevredeuheid geeft, bleef op eene uitzondering na, oaverauderd. Omtrent de Bijzondere Bewaarscholen, die, met uitzondering vau die, der K. K. Inrichting van lief dadigheid, slechts weinig kinderen telden, kan het oordeel gunstig zijn. De Inrichting tot opleiding van Bewaarschool- houderessen, telt elf leerlingen, wier gedrag en ijver door den Directeur, den Heer J. Gonda, wordt geprezen. Behalve door den Directeur, wordt ook door bet Hoofd der Tweede Openbare Bewaarschool aa» deze inrichting les gegeven. t De vorderingen geven reden tot tevredenheid, vooral wanneerm en in aanmerking neemt dat slechts vjjf uren 's weeks aau het onderwijs worden gewijd. De inrichting is zeer onvoldoeude. Er bestaat geene gelegenheid om klassen te vormen, zoodat alle leerlingen, meer eu min gevorderden, te gelijker tijd moeten onderwezen worden. De oudste leerling, Mej. A. Muilaart, heeft in October het examen vsor Bewaarschoolhouderes met gunstig gevolg afgelegd. Bij den aanvang der Rijksnormaallessen werden deze door 49 m. eu 44 vr., dus door 93 leerlingen ge volgd 12 (4 m.en 8 v.) verwierven de acte en 5 ver lieten om andere redenen de school. De voorbereidende klasse telde 20 leerlingen (9 m. eu li v.) Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 1 Maart 1886. In deze zitting werden de werkzaamheden hervat. Woensdag zijn aan de ordede ontwerpen omtrent het gevangeniswezen, wijziging der consulaire wet en invoering der strafvordering. In.» de volgende week zal de Voorzitter een voorstel doen omtrent de be handeling der grondwetsherziening, hebbende intus- 8chen -de Kamerliedeit tijd zich te beraden over het verschil tusschen de. Regeeriog en de Kamer, omtrent den voorrang toe te kennen aan het hoofdstuk on derwgs. De heer Gleiohman reserveerde zich een nader voor stel tot behandeliug der grondwetsherziening. In De Gids van Maart behandelt*1 prof. J. I. Doedes het Amsterdamsch kerkelijk conflict. Onpar tijdig, ernstig en duidelijk brengt de Utrechtsche hoogleeraar orde in dien bajert van reglementen, volgens welke de verschillende gemeenten op verschil lende wijze beheerd worden. Hg is zoo bondig geweest als het mogelgk was en voor een uittreksel is zijn belangwekkend betoog dus niet vatbaar. Hg toout aan, hoe het conflict onstaan is door de ver anderingen die langzamerhand gebracht waren in het reglement op bet beheer der kerkelijke goederen iu Amsterdam. Hg veroordeelt ernstig maar scherp het misbruik dat de geschorsten gemaakt hebben vau hun ambt en betrekking om de hand te leggen ten bate eener partij op wat der geheele gemeente als gemeen- te toebehoort. De volgende aanhaling zal voldoende bewgzen hoe de hoogleeraar de poging om de kerke lijke kas mede te nemen, beoordeelt. «Weten wij nu van niets, dau onderstellen wg, dat de bijvoegingen en \eranderingen op de wijze eu in den geest van-Art. 41 daor de ledeu van den Algemeenen Kerkeraad zijn opgesteld en in de ver gadering des Algemeeueu Kerkeraads het eerst voor gesteld. Wij onderstellen verder, dat in de vergade ring des Kerkeraads de meerderheid, gedreven door een gevoel van welvoegelijkheid en goede trouw, ge zegd zal hebben Maar, Broeders, dat kan er toch niet door 1 Ook al is de zaak op zichzelve nog zoo kwaad niet, vooral iu verband met de gespannen houding, waarin wij tot hoogere besturen staan al zou 't voor ons wel het gemakkelijkst eu zekerst zijn, dit alles aan onze Kerkelijke Commissie voor te schrijveu en op te dragen het beeft toch geen houding, dat wij zulk een misbruik maken vau onze positie, en aan onze Commissie tevens toestanden en omstandigheden ter beoordeeling overgeven, die geheel buiten den kring harer bevoegdheid en bemoeiingen liggen. Ook zeggen wg, dat wg dq, gemeente bij den Woorde Gods zoeken te houden, maar naar den Woor- de Gods beoordeeld, dan «Wat onderstellen wg echter? 't Is alles eene on dergestoken kaart geweest. Het ia juist de Com missie geweeesl, of die daar de eerste viool spelen, die de bgvoegiugen en wijzigingen aatu den Kerkeraad heeft voorgesteld. «Dan had de Kerkeraad ze moeten afwijzen, er niet van moeten willen hooren, er van moeten zeggen, dat het in hooge mate oukiesch was, zulke bepalin gen zich door zgne Commissie te laten iu hauden geven, met welgevallen aan te nemeu en als recht doeltreffend goed te keuren. «Men weet wat geschied it. Bij meerderheid van stemmen zijn die bgvoegingen en verauderingeu der Commissie door den Kerkeraad eu bloo aangenomen en alzoo tot wet verheven. «Wij, die er buiteu staan, wier oogen niet verblind zijn door de schittering van den glans, waardoor de goederen en fondsen, kerkgebouwen en inkomsten der Nederduitsche Hervormde Gemeente vau Amster dam zoo behoorlgk zijn wg, die niets bebbeu uit te staan met het Beheer van al die kerkelijke be zittingen, wij kunnen niet nalaten uit te roepen Maar zagen die Broeders niet in, dat zij tot iets zeer ongeoorloofds besloten, misbruik makende van hun ambt en hunne betrekking, en op datgene wat der geheele gemeente als gemeente toebehoort de band willende leggen ten bate eener partij, gedekt door de vlag De Drie Formulieren van Eeuigheid Men heeft naar inen verzekert, er deu Kerkeraad op ge wezen, dat het voor God nog mensohen te verant woorden is, terwgl men nog staat binneu het kerkelgk verband, bepalingen in een Reglement op te nemen, die schijnbaar bet reeht zouden geven, om, zoodra men dit verbAud verbreekt de kerkelijke kas mede te nemen. Trouwens zg die hier het rad draaiden, zullen toch ook wel niet blind geweest zijn voor het geen bijv. aan ds. H. V. Hoogerzeil als toeleg zeer duidelijk wasWanneer men uit het kerkelijk ver band treedt, de kerkelgke goederen niet in deu steek te moeten laten, maar met rich te kunnen voeren enz. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen iu het gouvernement Atjeh en onderhoorighedeu, loopende van den 14n December 1885 tot en met 9 dezer, worden de volgende berichten ontleend t In het afgeloopen tijdvak werd de bovenbouw van den stoomtramweg langs de posteclinie tot Lam- jong gelegd, terwijl de aardenbaan van Kota-Kadja naar Panteh-Perak werd voltooid. Ouder de punten, waarop de vgand, ofschoon in gering aantal, meerUialen zijn vuur richtte, moeten genoemd worden het kampement te Oleh-leh, de gewapende boot in de Koeala Tjangkoel, Lamtih, Lambaroe en Siroeu. Den 24n December werd bier door eeu matroos der gewapende boot licht gewond. Sedert de laatste dagen van December wordt door den vgand veel miuder geschoten. Slechts eenmaal kwam eeu moedwillige hescbadi- ging eener telefoonverbinding voor, nl. op27 December tusschen Tjot ïri en Oleh Karang. De stoomtramweg bad veel te ljjrien door eeu bandjir die den 14n December begon en vporal den 18u veel schade aanrichtte j ofschoou het water deu volgenden dag begon te vallen, kon de geheele herstelliug ook van de schade, aau eukele straat wegen toegebracht eerst eeu paar dagen later plaats vinden. De kampongs der VI Moekims, waar de bende te huis behoorde, die den 23n en 24o December op Poeloe-Bras met onze troepen slaags is geweest, werden den 3n Februari door Zr. Ms. stcomschepeu «Bromo*, «Semarang" en van uit de posten Lametih en Lamd- jamoe getuchtigd. Op uieuwjaarsdng maakten de hoofden van Groot Atjeh binnen de linie bun opwachting bij den Civielen en Militairen Gouverneur. Door de Neder], Maatschappg ter bevordering van Nijverheid is het volgende adres ingezonden, dat wij op verzoek hier ter algemeeue kennis brengen met het oog op het groote belaug, dat de zaak ontegenzeggelijk heeft. Zijne Excellentie den Minister van Staat, Minister van Binntnlandsche Zaken. Naar aanleiding van een gedaohtenwisseliog op het Congres te Assen, betreffende de vorming van jeugdige ambachtslieden, die in omwikkeling met die vau het buitenland, zouden kunnen gelijkstaan, is op de laatstgehouden Algemeeue Vergadering der Nederlawisohe Maatschappij van Nijverheid aan Directeuren opgedragen, middelen te beramen om te gerakeu tot bet. opnemen van het teekeuonderwga ouder de verplichte vakken vau de lagere school. Het Congres, uitgaande van de overtuiging, dat meest alle vakken van nijverheid, vooral van kunst- nijverheid, in ons land zoo niet iu kwijnenden dau toch vergelijkenderwijs in gebrekkigen toestand verkeeren, begreep, dat eeu eerste stap tot verbe tering dei fabrieks- en ambachtsnijverheid moaat gedaan worden door algemeene doelmatige opleiding, eu wel bepaald in voorname plaats door grondig oudsrrüfbt in het teekenen. Het achtte het alleszins op den weg van de Maatschappij, die zaak ter harte te nemen, en daarin te doen wat in haar vermogen was. Directeuren hebben deze taak met ingenomenheid aauvaard. Zij hebben btgrepen, dat waar zg zich met dit gewichtig volksbelang gingen bemoeien, zij wel allereerst bekend dienden te zijn met dew bestaanden toestand, ten einde hun oordeel en hunne pogingen op vasten grond te doeu steunen. Dien tengevolge hebben zg niet alleen de departementen tot medewerking geroepen, maar rich tevens ge wend tot de besturen van die gemeenten in ons land, die boven de 10000 zielen lellen, met verzoek om de noodige inlichtingen en meer bepaald met de volgende vragen 1. Hoe vele uren teekenonderwgs ontvangen de leerlingen uwer lagere scholen in de week 2. Wat kan er vermeld worden omtrent da uitkomsten van dit onderwgs P Ouder dankbare erkenning vjor de ondervonden medewerking, mogen Directeuren niet verhelen, dat zij toch ook eenigermate in hunne hoop teleurgesteld zgn. Mogen zij met voldoening melden, dat op da 63 uitgezonden circulaires 54 autwoordeu ingekomen zgn, toch ligt het voor de hand, dat deze stukkeu, wal deu vorm aaugant, zeer uiteenloopen en daardoor rgk iu verioheidenheid, maar arm in eenheid zgn. Terwgl sommige gemeentebesturen zich de moeite hebben willen getroosten een vrg uitvoerig verslag tc gevec vau het aantal lesuren dat aan onderscheiden scholen aan teekenonderwgs gewgd wordt, en hun ervaring omtrent deu invloed /mededeelen, maken andere zich met een oppervlakkig bericht van de zaak af co verklaren sommige alleen, dat het teekeuen niet onder huu program vau de lagere school is opgenomen. k Zijn wegens dit verschil van beantwoording Di recteuren alzoo niet bij machte een weigeordeude statistiek op te maken en daardoor een zuiver en volledig overzicht te leveren omtrent het al of niet geveó van teekenonderwgs, omtrent het aantal ureu dat op elke school daaraan besteed wordt, en omtrent de vruchten die het afwerpt, niettemin leveren die verslagen aanleiding genoeg tot eenig vertrouwbaar oordee), en meeneu Directeuren bet te mogen wagen, hunne beschouwing aan de over weging van Uwe Excellentie te onderwerpen. Zg beginnen met de vermelding, dat weinig of geen teekenonderwgs op de openbare of lagere scholen wordt gegeven in 26, en wèl, van meer of minder omvang, op die van 28 gemeenten. De scheiding tusschen deze beide afdeeliugen is echter in werkelijkheid niet zoo groot, als wellicht zou afgeleid kunnen worden. Omtrent de eerstge noemde gemeenten, waar weinig of geen teeken onderwgs op de openbare lagere scholen gegeven wordt, mag evenmin worden opgemaakt, dal het daar ter plaatse nan belangstelling ontbreekt, als dat omtrent laatstgenoemden besloten zou kuonen worden, dat het daar als voldoende kan worden gerekend. Het verdient opmerking, welke redenen als oorzaken van het al of niet geven van teekenonderwijs op de lagere school vermeld worden. Enkele gemeente besturen achten het teekeuen geheel onnut, of zien bezwaar in de invoering, omdat daardoor aan de overige, zooveel uoodiger leervakken jtou worden te kort gedaan. In andere plaateen, waar op de lagere school dit onderwgs ontbnekt op de gewone dag school, staan meest overal versohillende gelegenheden, zooals herhalingsscholen, stadsteekenscholen, burger avondscholen eu bgzondere inrichtingen open, om knapen, die den leeftijd van 12 jair bereikt eo de dagschool verlaten hebben, in het teekenen te onder wijzen. In den regel is maar een kleiu onderdeel van bet herhaliugsonderwtfs aan dit leervak gewgd, inzonder heid ten behoeve van den aanstaanden ambachtsman, eu loopt dit zeer uiteen wat tijd eu methode aangaat. Toch wordt wellicht io sommige van die gemeenten op deze avondscholen meer en beter onderricht ver strekt, dau op enkele andere 'plaatsen, waar de kin deren reeds op de dagschool teekenles krijgen. Want ook daar heersobt groot verschil van opvatting. Waar enkelen, al is hel maar één uur in de week, reeds in de laagste klasse met teekeuen aanvangen, achten anderen beter eerst in de hoogste klassen daaraan te beginnen en wordt aan dit leervak, zepr onderschei- den meer of minder tgd gewgd, naar gelang het hoofd der school daarvan de nuttigheid inziet en bekwaam genoeg is bet of persoonlijk te geven, of door het Gemeentebestuur in staat gesteld wordt, daarin door eeu vakonderwijzer te doen voortien. Waar de twee laatste gevallen zich voordoen worden de vruchten van het teekenonderwgs hoogeigk ge roemd le om de graagte waarmeé de kinderen het ontvangen 2e om de vorderingen, die zg er in makenj den «nwJocvl dien dit vak van onderwgs oefent op de verstaudelgke en zedelijke ontwikkeling der kleinen- {Wordt vervolgd.) ...7.1 ,u"cfae" Se"ië en Bulgarije wordt als verzekerd beschouwd. De mogendheden keuren het Servische vredesverdrag goed, maar steunen Bulgarije's rlangen om de tijdsbepaling van den toestand, o"? ,Txr U Servië spreekt van l tot 14 November. De toeetnod tUssohen beide landen was toen rchter at too gespannen, dat Bulgarije deze dagteekening wil vervroegen. Vermoedelijk aal Ï„m"r,,0"he/T8,,'DS J"° "«"'ging goedkeuren. Inmiddels heeft Peter Knrageorgewiisch, de pretendent n«ar den Semschen troon, in een der Slavische li..,'d !"eer,..ee?. Ina,1lfe>t openbaar gemaakt, waaruit oigkt dat hij zijn aanspraken op den troon van Servië nog niet laat varen. De Duitsohe Rijksdag heeft het wetaólitwe'rp tot g van het Noord-Oostreekanaal in dpfd. lezing ■net gi^ote mearcler.heid'aangenomen. Die aanleg is M» verzekerd, zoodra de Pruisisohe Landdag de 50 miIliQen M. verleend heeft, die Pruisen voor het anaal moet bijdragen. Daaraan valt echter niet 'e twyfelen. Het Pruisisohe Huis van Afgevaardigden heeft de algemeene beraadslagingen orer de Polen-wetten ten einde gebracht. Het Heerenhuis bracht Zaterdag de lang verwachte ovatie aan de Regeeriug voor haar aoti-Poolsohe maatregelen. Met 108 tegen 13 stemmen werd het voorstel aangenomen van Dernburg, waarin de duur zame ondersteuning der Regeeriug in hel vooruitzicht wordt gesteld, by ontwikkeliug van d'u Duitsohen geest onder de bevolking d-r Oostelijke proviuciëu. Veel belangstelling wekte de eerste redevoering, welke bisschop Kopp hield. Hij verklaarde dat bevordering der eenheid van bet gemeenschappelijke vaderland de plicht is vau eiken onderdaan, en vooral van de geestelyken. Voor een terngkeer lot den „Kultur- kampf* vreesde by nietbij vertrouwde dat de Re geering de bescherming van bet vaderland met die der verschillende belijdenissen zou doen samengnan, en dat de samenwerking van Regeeriog en Landdag geen uitkomsten zoo opleveren, waarmeds hy zich niet zou kunnen vereenigen. De verklaring van dezen prelaat ia te opmerkelijker, omdat deze, bisschop vau Fulda, naar gezegd wordt, zeer het vertrouwen geniet vnn den Paus, terwyl Windthorst in den Landdag volhield, dat de auti-Poolscbe wetten een bedekte voortzetting waren van «Knlterkampf». De Fransche Kamer bracht Zaterdag de beraad- slaging over bet traetaat roet Madagascar ten einde, en bij de stemming bleek, dat men zich ten ODreobte ongerust had gemaakt. Het traetaat werd namelyk met 459 tegen 29 stemmen goedgekeurd. Aan de rechterzijde ijverden de nitramoutanen weder zeer voor het traetaat om de bekende reden. Het trae taat werd kras bestreden door den afgevaardigde van Réunion, die het gevaarlijk voor Frankrijk aohtte. By de myoeo te Decazeville is het nog niet tot eeu nitbarstiug gekomeD, maar de toestand blijft dreigend. Op eeu vergadering der mijnwerkers werd besloten te eiscben verwijdering van deu ingenieur Blary en verhooging van loon. Het aantal werk lieden, dat in de mijnen van Combes en Lavys het werk beeft gestaakt, bedraagt over de 2000. De Kamer leden Basly en Canélinat, die den moord van den directeur Wattrin verdedigden, eyn naar Decaze ville vertrokken. De prefeol ontving last uit Parya die Afgevaardigden niet te outvangeu, maar hen streng in bet oog te houden. De bezetting der mijnen is met een compagnie genietroepen en een eskadron huzaren versterkt. De toegangen tot de hoogovens worden door soldaten bewaakt, daar de werkstakers gedreigd hebben, dat zij alle vuren zullen uitdooven, wanneer huu eisehen niet binnen 40 uren werdeu ingewilligd. De Fransohe minister ras handel Lockïoy zal eerst daags bet ontwerp, betreffende de aanstaande wereld tentoonstelling te Parijs aau de Kamer aanbieden. De geheele onkosten worden geraamd op 43,000,000 fres., waaronder 3,000,000 voor buiteugewone uitgaven. De waarborgmaatschappij geefi hiervoor 19,000,000 de staat 16,000,000 en de stad Pargs 8,000,000 fros. Zoo er wiust wordt betaald, zal deze tusschen de maatschappg, den staat en de s\jm worden verdeeld. De Belgische Kamer ie bezig met de behandeling der begrooting voor binnenluudsche zaken en onder wgs. De tegenwoordige regeering heeft hierop be- langrijke bezuiuigingen gemaakt, doch ten koste van de gemeenten. De liberale eereeniging heeft een onderzoek ingesteld in 1691 gemeenten en vernam dat die gemeenten huu belastingen met 247,000,000 frs. moesten verhoogan, alleen omdat de regeering baar bgdragen Voor het onderwgs zoo sterk heeft verminderd. De Italiaaoéche Kamer heeft een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting. De minister vau financiën Magliani verdedigde zgn finanoieele stnat- kunde en beweerde dat Italiës geldmiddelen zeer gunstig waren, ook al was het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten verbroken. Den minister wacht een heftige strgd, daar de oppositie zich niet met zijn financieel beleid kan vereenigen. Aan de Redactie dtr Goudsche Courant. Door onvoldoende belangstelling in ingne bedoe ling zal die Brooduildeeling niet plaats hebben. De ingekomeu giften wordjen aau de gevers teruggege ven; de zender van een naamloos ontvangen coupon Werk. Schuld, verzoek ik zich bij m\j aan te mel den en vermeld ik gaarne dat een bakker eeu niet ouaanzieulgk getal brooden ter beschikking stelde. Het zou mg hoogst aangenaam zijn indien U dit schrgven als ingezoudeu stuk witdel opnemen, eu ben ik met alle achting, Uw Dienaar, KOEMANS. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gezien an. 9 san Zyner Majesteit! besluit san den 17den December 1881 staatsblad no. 127), Roepen door deze op alle ingezetenen die verlangen als Vrijwilliger fay de Militie op te treden, om zich daartoe ter Seoretarie der Gemeente aan te geven, voor den 15 n MAART a. s., van dea morgens 10 tot dea namiddags tea 1 ure, oader opmerking dat door de Gemeente anh hen, die lich als zoodanig mochten willen verbinden, nit de fondsen der Ge meente, een handgeld1 wordt voldaan van Dertie Gulden. s De Vrywilliger moet zijn Ingezeten des Rijks, ()>'- GBHOSSD of KINDEBL008 weduwnaar, voorts lichsme- lyk voerden dienst geschikt, ten minste 1,560 meter lang, op den laten Januari van het jaar der oplre- diug het 20e jaar zijn ingetreden en het 35e jaar niet hebben volbracht, aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Militie voldaan en een goed tedelyk gedrag geleid hebben. Bij zijne aangifte als Vrijwilliger zal hy behooren river te leggeD het door den Burgemeester af te geven getuigschrift, voorgeschreven by art. 9 voor noemd, tot afgifte waarvan zal worden gevaceerd ter Secretarie der Gemeente, op den 12n dezer maand GOUDA, 1 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN BERGEN IJZENDOOHN. De Secretaris, BROUWER. Eerste Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gonda, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de EERSTE ZITTING van den MILITIERAAD, bedoeld by art. 86 der wet van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad no. 72), zal plaats hebbeo op het Raadhuis, DINSDAG den 16 MAART 1886 des namiddags ten l1/, ure voor hen riie bij de loting getrokken hebben No. 1 lot en met 75, en WOENSDAG den 17 MAART daaraanvolgende, dea namiddags ten 1 ure voor de hoogere nummers. In deze zitting moeten verschijnen de Vrijwilligere voor de Militie en de Lotelingen, die vryateiling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid, gebreken of gemis van de gevorderde lengte, terwyl daarin tevens uitspraak wordt gedaao omtrent hen die redenen vau vryateiling hebben ingediend eu omtrent alle andere Lotelingen. Voorla wordt den Loteling, die zyn bewyzen tot vryatelliug nog niet heeft ingeleverd, herinnerd dat om vryateiling te erlangen wegens BROEDERDIENST, de volgens art. 21 vau het Koninklyk besluit van den 8n Mri 1862 (Staalsbled no. 46.) vereisohte bewijsstukken uiterlijk tien dagen vóór den (dag waarop de Eerste Zitliag van den Militieraad wordt geopend, by den Burgemeester moeten worden inge leverd, en jjg dat hy, die voor boveagenoemden Militieraad niet is verschenen, gehouden wordt geene redenen tot vry- stelliug te bebbeu en soor deu dienst wordt aangewezen, terwyl^ het niet ontvangen van eene bijzondere ken- uiegering of van een oproepingabiljet niet ontheft de verplichting tot het versehyeen voor den Militieraad of tot het iodieneu van de tot staving der redenen van vryateiling gevcfrderde bewijsstukken. GOUDA, 1 Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. KENNISGEVING. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op het Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland vau 15 December 1885 No. (Prov. JUad No. 71) brengen ter kennis der Ingezeteneo dezer Gemeente, dat de HERIJK van Maten en Gewichten dit jaar zal plaats hebben vau 15 MAART tot 13 APRIL op werkdagen van des voormiddag? 9 tot des nsiniddags 3 uur in het daartoe ingericht lokaal aan den Groeueweg (naast de Eerste Openbare Burgerschool voor Jongens) dat de letter V in den gewoneo drokvorm schuin gesteld, bestemd is tot goeiikenriugsmerk van Maten en Gewiohten, zoowel bij den nieuwen IJK als ilnn HERIJK dat voor de verdeeling der werkzaamheden, rot bevordering van den geregeldeu gang van den Heryk naar volgorde der wijkenfften de huizen der IJkpimhtigen briefjes zullen .orden bezorgd hou- dende opgaaf van den dag en het uur, waarop zij hunne Maten en Gewiohten tot het ondergaan van den Herijk zullen knnnen aanbieden, terwyl zij, die onvoorziens zoodanig briefje niet mochten ontvangen zioh tot het bekomen daarvan op de boven aan-

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2