:bée I ÏÏG üeïï. I©, BINNENLAND. setten 1886. Woensdag 10 Maart. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IELS. D. .EN. 174. I, 886, des Fritnchy. igen.” 1886, 3363. e Schro- >cht. itadsche jrs, Kol- UDA )ELEN G-. e, Riga, •en en 8 UUR. 51 een net kan het Ba- Dr. Lüijtïn. ent. de Loodsen t Noorder- antore van irsche Kade sWfoon wordt toodoende van oenen hst ontheven, die, als de ge- nilr 227. 1 APRIL t, zoo ver- Dames en GOÜDSCHE COURANT. !r, dan ware kan men dus takuist, dat ik die Mroorbijgaan. «daarvoor bestemde van Gouda. is waar De Regeering heeft hare goedkeuring gehecht aan het haar door de Néderl. Rbyn-spoorweg-maatschappy voorgedragen stelsel voor een gemeenschapsmiddel tut- schen de reiziger» en het trein-* en locomotiefpersonee], waarbij aan den zich in den trein bevindenden reiziger de gelegenheid wordt verschelt, de lucht uit de Wes- tinghouse-remleiding te doen ontsnappen en zoodoende den trein tot stilstand te brengen. Sc Te Utrecht werd dezer dagen de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging ran Ned. steeufabri- kanten. Uit het verslag van het Bestuur bleek ten duidelijkste, dat de Vereeniging in den korten tyd van haar bestaan reeds veel ten nutte der steen industrie heeft gedaan en voor een groot deel geslaagd is in haar hoofddoel: stryd tegen de invoering van Duitsche steenen; terwijl tijdens het ontstaan der Ver eeniging nog millioenen van die steeuen over onze grenzen gebracht werden, beteekent die invoer nu betrekkelyk niet veel meer. Minder gelukkig was zij met haar pogingen tot wering van de Belgische steeneu, die in Zeeland en N.-Brabant nog veel ge bruikt werden door particulieren, die zich dooi de GOUDA. 9 Maart 1888. By Koo. Besluit ia, op bon renoek, eertol ontslag writend aan den beer C. 1. C. Hoogendyk ala le lait. eo aan den heer W. A. L. ran Mierop, ala ie lull. by de dd. Schutterij aibier. De citiel-ingenieur B. de Jong, die van rijkswege bal.it ia niet bet toelicht op de spoorwegen ia orergeplaatat ran Gouda naar Haarlem. Giateren herdacht onae geachte stadgenoot, de heer t. M. Montyo, den dag waarop by, 25 jaar ge leden, tot nolaria te deaer atede benoemd werd. By deze gelegenheid werden hem vele bewj^eu van belangstelling betoond en ongetwyfeld ie bet veler wenach, dal bel hem gegeven moge rijn nog tal vaa jareu lyne betrekking le blyveo bekleeden. Zondag 7 Maan bad de aangekondigde voor dracht van Dr. Schaapman plaata ie deur atede, waar omtrent aan de Tyd bet volgende geaebreteo wordt Hedeo-avond hield dr. Schaapman voor de leden der R. K. Leeevereeeifinf alhier de aangekondigde voordracht. Zelden zagen wy in one lokaal een zoo talrijke schaar belangstellenden vereenigd. De eerw. apreker schetste in een boeiende improriiatie de algemeene malaiie op staatkundig laowelals op stoffe lijk gebied, wees do oorzaak aan, waaruit zij ont stond, en de middelen, waardoor wy nil dezen loeatand kannen geraket:. Dit onderwerp vond om zyn actualiteit en vooral om de wyu waarop hal werd behandeld, ongemeenen bijval. Namens do vergadering betuigde de geachte provident den eerw. redenaar zyn dank en drnkte daarby de hoop uit, dat de Vereeniging ZKerw. nog menigmaal in haar midden moge zien. Bij deun weneeb onnoodig bet te zeggen sloten al do aanwezigen zich aan. Zondagavond had in «Ooi Genoegen* do muziekale soirëe plaata van den beer O. Lamberg, nil Weenen. Het publiek amuseerde zich uitstekend, dank zij bet eigenaardige talent van genoemden heer om alle muziekale parodiën geealig uit te voeren. Men wilt niet wat meer ie bewonderen, zyn buigzame Hem, zyn goed geheugen, zyn merkwaardige vinger vlugheid of zyn muziekale gaven. Er werd den pssoben avond hartelijk gelachen en met animo (lapplaudiueerd. Na de aanbesteding van 1 Maart jl. betreffende het vergrooten van het Gemeenteaohool-gebouw te Gooderak ia dit werk gegund aan den beer B. Mullaart, voor f 7877. Door tuaachenkomat van het Bealuur der Gond- •ohe Afd. van het Nederlandscli Werkliedenfonds opgericht door de Nederlandache Peusioentereeni- ging voor Werklieden, ia onderminde circulaire by een aantal fabrikanten en andere werkgever! bezorgd. Zjj, die deze zaak willen ateunen knnnen zich ver voegen bij den secretarie van het Afdeelingabeetuur, den hear J. H. ran der Voort, Fluweelen Singel, B, 565. In do rtnuterdammer, Dagblad voor Nederland, kwamen dezer dagen een paar artikeltje! voor orer het Goudaohe drinkwater, die wellicht sommigen onzer lezere zullen intereaaeereoHet eerste handelt over het water der Waterleiding alhier, dat blykeus het onderzoek der Gnondbeida-commiuie in de laatate maanden niet aan de door den raad geatelde eischen voldoet, terwyl daarin o. a. ook medegedeeld wordt dat de ingezetenen vroeger hier kotielooe goed drink water bedden uit de van gemeentewege geplaatate tonnen, teiwyl thans drinkwater betaald wordt, dat niet aan de geatelde eiachen beantwoordt. Tegen laatstgenoemde bewering bevat bet blad vervolgena een artikel van de hand van onzen troe- geren stadgenoot Dr. Luijten, dat aldus luidt -. Mijnheer de Redacteur! In het nummer van gilleren van uw geacht blad, vindt men een stuk over de waterleiding te Gonda; nadat de schrijver lyne aanmerking op die waterlei ding gezegd heeft, voegt hy daaraantoe, dat men vroeger „koeleloot goed water dronk". Deze mededeeling is soó niet zonder rectificatie kan late Het water, dat men vroeger’ tonnen dronk, was grachtwater Dat grachtwater nu is waar rioolwater, ge- ,.J van alle stoffen uit mensche- andere onreinheden uit fabrieken vatbaar waren. I,k zeg heel en al gesatureerd lijke faeoaliën en atn enz., die voor oplossing -- sij lager of beloqfden wij mter, dan ware ons fonds geheel en al gesatureerd, want de niet opgeloste insoliede. Beter dan by on» kan men du» nergens -J terecht. V De reden, waarom wij de aandacht van U, als patroon, daarop vestigen, ia dezewij vertrouwen dat U, op uwe beurt, bij gelegenheid als het pas geeft, het bestaan van ons fonds aan uwe werk lieden solt willen herinneren. Maar wij hebben U nog iets anders te vragen. De premiën, die betaald moeten worden voor het Pensioen op den ouden dag, gaan in den regel de krachten te boven van den werkman, met uitzonde ring wellicht van den meesterknecht. Daarom moet zijn patroon hem helpen. Maar ook den patroons gaat het tegenwoordig niet al te best, en het is dos niet te verwachten, dat velen spoedig het voorbeeld van den heer Jacob Duijvis en eenige anderen zullen volgen, die bun geheele personeel deden inschrijven voor pensioenverukering. Doch wat wèl kan eo wat o. i. thans het meest gewenscht is, en waarvoor wij met alle kracht willen yveren, is dit twee of drie van uwe beste, geschiktste, vlytigste, ordelykste werklieden zoudt Gij reeds nu een pensioen kunnen verzekeren, om dan later, wanneer de gele genheid zich voordoet, wellicht dien maatregel uit te breiden, en hem te doen strekken tot belooning van ben, die daarvoor in aanmerking mochten komen. Daardoor zal het denkbeeld van dete verzekering bij de werklieden zei ven langzamerhand wortel schieten. Het is voor het fonds geheel onverschillig, of Gy oude of jonge werklieden fcldus wilt doen inschrij ven. Hoewel bnze gedrukte tarieven slechts de pre miën tot den leeftijd van 50 jaar aan wij zen, nemen wij toch werklieden van eiken leeftijd op, ja zelf» gepensioneerde werklieden. Het ligt toch geheel op r «troon» voor tegen be- dL naar den w den leef- iroon faeoaliën bedekken den bodem der grachten, zooals wij dit eenmaal te zien kregen bij een doorbraak van de Gouwe. Dit water werd door yzerchloride gezuiverd, eo daarna den menschen te drinken ge geven. Het opscheppen in de* tonnen van dat gracht water had steeds met baast plaats er waren ook zoo vele tonnen te vullen zoodat ik zelve gezien beb, dat een volle pot faecaliën en urine in het water werd gesmeten en dit geel gekleurde water in de ton werd opgeschept, men had geen tijd op het meer helder worden yan het water te wachten, en bovendien de zuivering maakte toch alles goed. Het is gebeurd, dat een rottend gedierte in de overbly- vende slib van de ton gevonden werd. Dit nu was het «goede water* dat den inwoners van Gouda kotieloo» werd verstrekt. Het water dat door de waterleiding aan de inwoners van Gouda gegeven wordt is LJdlwater gefiltreerd na vooraf m de baetint bezonken te zyn. Elk bewoner langs den IJsel drinkt dat water bezonken of niet bezonken filtratie is eene uit zondering sooals dat in den regel plaats heeft bij alle rivieren. Ieder roemt dit water en is er volkomen mede tevreden. De waterleiding van bezonken, geaëreerd en daarna gefiltreerd Uselwater, kon niet anders dan een zegen zyn voor Gouda. Het zij mij vergund iets tot nadere opheldering hierbij te voegen. De stryd over het opriebten eener waterleiding was groot en langdurig. De tegenstanders schilderden een ideaal voor eene waterleiding, en voegden daarna den voorstanders toe: «zulk een waterleiding kunt gij in Gouda niet oprichten.* Het argument was waar en onweerlegbaar. Dit was dan ook het hart van het debat, dat zooveel malen plaats had en dikwyls met zulk een warmte werd gevoerd, men vindt het beginsel biervan in alles terug. Het zou mij daarom niet verwonderen, dat die overdreven eiachen ook in de statuten zullen te vinden zijn van de opgerichte^waterleiding. Het is geheel in den geest van het hoofd van het bestuur. Met zachtheid leiden, inschikkelijkheid te betoooen, waar dat kan, maar de macht in handen hebben, om met kracht te kunnen optreden, wanneer dit noodig is. In den nacht van Zondag op Maandag is, waar schijnlijk door een troep dronken boerenjongens, veel schade toegebracht aan woningen aan den Haas- trecbtschen dijk. Zoo zijn aan het bekende «Roosje* nagenoeg alle ruiten in geslagen, op een ander erf is een hek stukgetrapt en op verschillende plaatsen erg huisgehouden. Het is te hopen dat de onver laten hun straf niet zullen ontloopen. den weg ran on fonds, de aorg ran hunne geweien werklieden orer la neii taling ran eene som in een>, bei gemiddelden lerenaduar ran personal tijd ran den gepensioneerde. De pensioneerde lang blyft leren, roor beiden niel ge wenteld ia, terwijl bij ons hel financieel nadeel ran het bereiken ran een hoogen ouderdom wordt gecompen seerd door het rryrallen ran bet peniioen ran hen, die jonger sterren. Dergelijke deelneming tonden wij teer waardeeren, daar bet doen ran uitkeeringen een allergeschiktste rorm ran propaganda is. Da Commissarissen ran bet hl ederlandsch Werkliedeufonds DE BOSCH KEMPER. GREVEN. MOUTON. STORK. ’a Grarenbage Januari 1886. Wij komen nogmaals tot U, om U te spreken orer ons Nrderlandich Werkliedeofonds, dat sinds 1 Januari 1885 in werking ia getreden. Zooals U bekend is, rertekert het Uilkeering bij nierlijden en Pensioen roor den ouden dag. Op dit oogenblik beeft het reeds iets, al is het weinig, in tijne boeken ingeichreSeu er siju afgegeten 803 poliisen, tot rertekeriug ran pensioen tol een bedrag ’■u 11.150.’a jaars en ran uitkeeringen bij orerlijden tot een bedrag ran 27 800. Slade 1 October is nu ook tarief C, uilkeering bij orerlyden, in werking. Hel is etenals de beide andere tarieren geheel netto, d. w. I. er is niets berekend roor winst of administratiekosten. Daaruit rolgt, dat de premiën soo laag eyn, als lij by tol kenen soliditeit by mogelijkheid iyn kunnen. Waren I 4

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1