>a, n: eerlgk, burgerpot ligen on to brieven r Courant. ilD. ER. BINNENLAND. f 1886. VrUdag 12 Maart. N 3363. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. or. jtaris. OCHE erval. JE gevraagd, iLM's .ES Hoest en tents. PIUL THMA rellen geeft ebting. In EN JONS >ping de Bagg io aan den tegen 29 iw» aldaar f] goudschecourant H. J. Nederhorat, Gouda, 13176.Aau laatst* 1271, aan bekwame I Ipenburg, Delft, 1269, aan 5 HOLM. 'eist. C. TIIIM, EMEU Bi tnet een che Con ti doorden Gouda. L.OO. ttarmede in* e. OPWEKKEND nsVERORIJVEND VIOEDE JOTE ZWAKTE JNS »»n iver plant- eetlust niet aangenaam In dooien schier handel en wekken, wikkeling deeld Naait veel weelde, veel gebrek. Naait de lichtzijde ia er schaduw, naait paleiien vindt men arbeiderskaiernen. En niet alleen het proletariaat verheft klagend de slem men it verplicht die allerlaagste klasse te hulp te komen doch tij die niet arbeiden, hebben bij dat al geen recht een ommekeer van maatschappelijke toestanden te eisohen. Het kwaad strekt rich echter verder uit. Om daarvan bet bewys te leveren, voerde spreker ons eene fabriek stad binnen, waar mannen, vrouwen en kinderen werken, zóó, dat zij hunne gesoodheid benadeelen, om rich toch tevreden te moeten stellen met gebrek kig voedsel en slechte woning. Hier is de toestand in de fabrieksplaatsen nog gunstiger dan in Duitsob- land en Engeland, maar toch nog slecht genoeg. Ook op het platteland is de toestand niet rooskleuriger. In het algemeen genomen is hier te lande evenwel geen nijpend gebrek als er werk is, maar dat is er niet altijd, als gevolg van malaise en crisis, algemeene crisissen bestonden ook vroeger, GOUDA, 11 Maart 1886. Het uit on te gemeente te tenden adres aan de Tweede Kamer, om op wijtiging van art. 184 aan ,te dringen is ran den volgenden inboud De ondergeteekenden, tich vereeoigende met de* strekking van bet drier dagen bij Uwe vergadering iogesoudeu adres van 69 ingezetenen van Amsterdam, (de beeren W. W. van Lennep o. s.) veroorloven rich hunne adhaesie daaraan te Uwer kennis te bren gen en verzoeken derhalve tUwe vergadering lot eene herziening van art. 194 der Grondwet in dien geest mede te werken. ’l Welk doende eni. Aan den Raad deter gemeente is door het Hoofdbestuur der sebippersrereeniging Schuttevaér een venoekschrift ingedieqjj, om het gabelgeld te mogen betalen aan de groote£chut~ of Mallegatsluis, in plaats van aan de Iloobrug. Alle schepen, die va. de Gouwslnis komen, evenals de van buiten komende, moeten de schutsluis pas- seeren, en hebben altoo overvloed van lijd, om tol geld te betalen. De gevraagde verbetering strekt, om bel noodeloos oponthoud vac tellende schippers te voorkomen. Wij vernemen dat men tot de ontdekking is geko men van een vrij aanzienlijken diefstal van water der waterleiding alhier, door een niet aangesloten beneden huis io verbinding te brengen met een bovenhuis, waarvoor gecontracteerd was. Het is te hopen dat bet feit vervolgd en streng gestraft tal worden. In de zitting der Rotterdamsche Arr.-Reehlbank van Dinsdagmorgen stond terecht: G. de G, bouwman te Stolwyk, bekl. van op 13 Nov. ’s morgens ten 8 ure deu bouwman Timmer aldaar moedwillig geslagen en mishandeld te hebben, waardoor deze io de sloot terecht kwam. Een der getuigen, zekere T. Noordergraaf dienstbode te Stol- w(jk, wilde eerst den eed niet aflrggen, en ging eerst na herhaalden aandrang van den President Mr. Weve daartoe over. Thans echter ontkende tij gezien te hebben dal de bekl., met wiens familie zy in vriendschap leefde, Timmer geslagen had, in tegen spraak met hare voor deu rechter van instructie afge legde bekentenis. Ruim anderhalf uur hield de President zich met deze blijkbaar te kwader trouw lijnde getuige bezig, totdat zy eindelijk op het laatste oogenblik bekende, gezien te hebben dat de bekl. aan Timmer een klap gegeven had. Eisch 15 dagen gev. cell, en 8 boete Mr. N. W. Harmens trad op als verdediger voor bovenstaande beklaagde. Uitspraak Dinsdag a. al. De uitspraak in de zaak van A. v. T. huisvrouw van J. 9., tapster, wonende te Haastrecht, die vroeger terecht stond, 'beschuldigd van het verkoopen van sterken drank zonder vergunning, werd uitgesteld tot Dinsdag a. s. Heden morgen werd in bet Gebouw Arti Legt alhier aaubesteed. Het uitbreiden eu wyzigen van do Localileit der Kazerne c. a. voor de Inatruotie-Compagnie te Schoon hoven, onder het beheer der Genie. Ingeschreven werd door G. Toornvliet, Gouda, 15885.J. de Haas, Hage, 14990.W. N. van Ipenburg, Delft, 14790.G. H. Kuilenburg, Schoonhoven, f 14645.— A. Woudenburg te Schoonhoven, 14529.— P. Vermeer Jz., Gouda, 14528.— Th. A. van Ravenstein, 'a Bosch, 14400.— B. Hoogerwaard, Gouda, 14800.K. Opril, Schoonhoven, 14197.A. Gelderblom, Krim pen a/d IJsel, 14179.W. Bokhoven, Gouda, 14124.— J. de Jong As., Gouda, 13970.— P. A. Burghout, Gouda, f 13857.Th. Dirks, ’s Bosch, f 13767.A. de Boer, Nieuw Lekker- land, 13367.C. P. WDessing te Gouda, 13330.—K. Hollander, Gouda, 13250.— en genoemden is het werk gepnd. Uil het jaarverslag dezer dagen uitgebracht in de vergadering van aandeelhouders in bel waarborg-kapi- taal van de Amslerd. Vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen, bleek dat de exploitatie over bet afgeloopen jaar geregeld heeft plaats gehad. Door niet-verhuring en wanbetaling, ten gevolge van de ongunstige omstandigheden voor de werkman, is 5520, minder ontvangen. De ontvangsten bedroe gen 118.465, de uitgaven 113.016. Vau het saldo der winsten verliesrekening ad 18.878 werd 14.500 voor aflossing aan de gemeente bestemd, terwijl /4000 aan bet fonds buitengewone werken werden loegevoegd, het overige werd op nieuwe re kening overgebracht. Het aftredend bestuurslid, mr. F. Hooft Graafland, werd herkozen. In de Stemmen voor tPaarkeid en Fr ede zegt Dr. Bronsveld orer den omvang der breuk in de kerk «Het aantal gemeenteleden, dat aan de geschorste beeren te Amsterdam adhaesie of sympathie betuigd beeft, is betrekkelyk zeer gering. Onze kerk telt ruim twee millioeu tweemaal honderd duizend zielen. Hoe groot io nu bel aantal van hen, die openlijk huu byval betuigden aan de 80 Amslerdameche ge schorsten Te ’s Graveuhage bedroeg bet nog geen 200 en te Rotterdam bracht men het tot 1000. Doch wat zeggen die cyfers by de duizenden, die geen adhaesie schonken Ook is de adhaesie van sommigen gegeven in bewoordingen, die van groote voorzichtigheid getuigen.' Mr. H. Goeman Borgesian bield gisteren de aan- gekondigde voordracht in het Dep. eGouda' der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over SocUAL- DzmockaHi en Soera lb Bblinobm. Spr. ving aan met eene kenschetsing van den tijd, dien wij thans beleven, waarin ontegenzeglijk zware wolken zich samenpakken en donkere schaduwen rechte en links richlbaar syn en die den te vroeg gestorven Minister Modderman aanleiding garen tot de voorspelling dat nog vóór het einde dezer eeuw een revolutie zal losbarsten, die vreeselyk zal zijn. Toch heerscht er ontegenzeglijk vooruitgang. Wy kunnen trotsch zijn, zeide spr. op al wat wij op staatkundig, etaalbnishoudknndig en wetenschap pelijk gebied, met zijn stoom en mechanica, met zijn vryen handel en vrije concurrentie, in deze eeuw tot stand zagen komen. De baan van alge meene ontwikkeling is »ry. Vraag eu aanbod van artikelen maken van de burgers van alle landen eene coöperatieve rereeniging. De geheels samenleving is in de weer om ons van het noodige te voorzien, in ruil van onze producten, io ruil van ons geld, dat op zich zelf genomen niets anders is dan een algemeen ruilmiddel. De vermelde gemeenschaps middelen maken het beereeben van plaatselyk gebrek ónmogelijk. Die geheels organisatie van nijverheid is bestemd, bewondering te Zijn by dat al de voordeelen vap ont- en beschaving wel altijd even goed ver- Helaas I de ellende is niet uit de wereld. wijder uit eu duren veel langer. Wat zijn tegenover die schaduwzijden da geneesmiddelen Geneesheeren zijn er in overvloed. Al dadelyk heeft men do sociaal-democratie, die in volksregeering het heilmid del ziet. Evenals dr. Schaepman is spreker een beslist tegenstander van de soeiaal-democratie, maar plaatst zich toch op een ander standpunt. Spreker wil den sooiaal-democraat, niet, gelijk graaf van Hogendorp het in bel Vaderland noemde, als Schaepman, met één hap verslinden. Hij wil de personen der sociaal democra ten tol zekere hoogte gaarne waardeeren, en kant zich meer nitsluitend tegen het stelsel aau, waartoe hij vervolgens de sociaal-democratie, van af Lasalle naging tot den huldigen dag, hier te lapde, waar thans dat revolutionaire systeem aan de orde is, nadat het ’t eerst door Domeis Nieuwenhuis bier werd in gevoerd en gepropageerd. In het eerst werd er hier te lande weinig notitie van genomen, daar men op hel gezond verstand van den werkman vertrouwde. Die verwachting is evenwel niet ten volle verwesenlykt. Men heeft te veel vertrouwd en daardoor verzuimd meer gezonde sociale begrippen ónder het volk te verbreiden als tegengif legen hetgeen Reelt voor Allen onder het volk brengt. Vraagt men nu echter aan de sociaal- democratie, wat zij in de plaats van hetgeen thans bestaat wil stellen, dan ontvangt men nergens een voldoend antwoord. De bedoeling is geen andere dan ontevredenheid te zaaien, de standen tegen elkander op te zetten, de lieden te gewennen aan het denkbeeld, dat te eeniger tijd de lont in het kruid moet worden gestoken. Revolutie alzoo, en met het oog daarop verzuimt men zelfs niet, het goede tegen te werken, ten einde den toestand slechter nog te maken dan hij is. Openlijk wordt misdaad gepredikt, voortdurend gepredikt, met woord èn met schrift. Wat van dat alles het einde moei zijn, we weten het nietwèl weten we, dat, al slaagt de sociaal-democratie er in, alles omver te werpen, zij onmachtig zal wezen er iets anders in de plaats voor te stellendan berooring van elkeen die wat bezit, met behulp van de zoogenaamde onteigening van het kapitaal zonder schadevergoeding I De dwaasheid van de leer, waarop dat stelsel rust (de onvruchtbaarheid van het kapitaal en de eisch dat deu werkman, als arbeider, alles toekomt) wordt door spreker aangetoond, daarbij aantoonende, dat juist het kapitaal groote diensten bewijst. Waar zyn de groote dividenden onzer nyverheids-ondernentin- gen, indien het waar is, dat het kapitaal tegeuover den arbeid onevenredig zware winsten trekt? De arbeidsloonen syn, al zyn ze nog alty'd niet voldoende, vooruitgegaan, terwyl voor solide geldbelegging heden ten dage nauwelijks 4 pot. te maken is. Ook de onhoudbaarheid van het begrip om hel zonder ver goeding onteigende kapitaal in de staatskas Ie storten teu bate en gebruike van de gemeenschap, wordt door spreker ontwikkeld en bewezen. Men zou zoodoende alle vryheid verliezen. De gemeenschap iou in het wezen der dingen niets anders zyn dan een groot tuchthuis. En evenmin als er rryheid zou zyn, sou er ware gelijk heid weien. De natuurgelykheid waarvan de sociaal democraten vertellen, is niets dan oniin. De door sommigen, die minder ver gaan, gevorderde meer billijke verdeeling van goederen is in niet mindere mate onhoudbaar. Bovendien, bij dat alles ie alleen sprake van den kant dei sociaal-democratie, van stoffelijke belangen. Wat wordt er in hun stelsel van de geestelijke en de zedelyke behoeften der menschheid Zij spreken er niet van. In Duitsoh- land heette het deser dagen van den kant der socialistische werkliedendat ijj champagne wilden drinken en klavier spelen, en dat de tegenwoordige nietsdoeners (de kapitalisten) op hunne beurt moesten toezien. Het hoofdpunt van de sociaal-democratie, dat steeds voorop wordt geset, is dan ook zingenot, het huwelijk, zedelijkheid, kunst, wetenschap, gods dienst) zullen in die nieuwe maatschappy weiflig anders dan ijdele klanken worden. Van die nieuwe maatschappy is inderdaad niets goeds te verwachten. Reeds op zich zelf genomen is door geweld niets anders te bereiken dan het verstoren rau het alge meene ontwikkelingsproces. Van de sociaal-democratie is derhalve geen heil Die maar eÜ worden heden ten dage chronischer, strekken zich niet altijd, als gevolg

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1