Buitenlandse!) Overzicht. APVERTENTIËN. INGEZONDEN. te ?erwer?en. Maar zijo er dan geen andere middelen? Vmi algemeen stemrecht sal de sociaal-democratie niet teel nut hebben (dat dan ook door Fortuyn openlyk werd erkend) daar ook dan stellig wel sy die wat besitten de meerderheid sullen vormen. Zelfs sy die weinig besitten, hebben toch de eigenschap om bijzonder sterk aan hetgeen ry hebben geheoht te sijn. De bezittende klasse is derhalve zoo snel door de sociaal-democratie niet op zijde te zetten, in nog mindere mate geldt dit de natuur zelve, met hare eischeo, ziekten en verwoestingen. Daar mede kan de sociaal-democratie weinig uitrichten maar wat wij zelveu kunnen doen het is te zorgen voor een deugdelijk rechtswezen, voor een behoorlijk ingericht belastingstelsel, voor redelijke zuinigheid op het gebied van oorlog eu mariue, opdat de stof felijke welvaart er niet te veel door worde geschaad. Er moet sijn absolute gelykheid voor de wet er moet zyn rechtvaardigheid ook ten opzien# van het burgerlijk recht en het publiek rechtfabriekswet- geving is wenschelijk in hel belang van het leven en de gezondheid van duizende personen en gezinnen. Dit laatste is rechtstreeks ook in het belang van den staat zelf. Hij heeft den arbeid te beschermen evenals de zwakkeren tegen de sterkeren. Het ge bouw vdn de sociale politiek ryst (zooals Prof. Quack te recht in zijne openingsrede betoogde) aan de kim, en Nederland zal zich er niet aan kunnen ont trekken. Zeker, er is zeer veel gedaan dat wanr- deeriug verdient, maar genoeg gedaan is er niet. Spr. wijst daarbij nog op de noodzakelijkheid van goed, snel en goedkoop recht. Goed recht is er stellig, maar snel en goedkoop is het zeker niet. Ons belastingwezen is ook nog niet volkomen goed inge richt, deukende hy daarbij aan de belasting op het zout en de zeep en vooral aaa het privilegie van de effectenhouders. Zoo ook behoorde hier te lande het verzekeringswezen wettelijk geregeld te worden. Tegen waren-vervalsching wordt evenmin op vol doende wijze gewaakt. De wet op den kinderarbeid heeft nog te veel leemten. Op de gezondheid in de fabrieken wordt niet genoeg gelet, en evenmin wordt er gezorgd, om zoo veel doenlijk ongelukkeu in de fabrieken te voorkomen. Er is alzoo ook van staatswege tot verbetering van den socialen toestaud nog vrij wat te .doen. Dit erkennende, verwerpt spreker niettemin het beginsel van de st%atsa\macht. De staat heeft te zorgen voor goede wetten, maar bet volk moet bezield zijn met goeden wil en met energie, ten einde, met behulp van de staatswetten, zelf den strijd om en tegen het leven te voeren. Met bet oog op dit laatste is het volk vooral het sparen ann te bevelen, maar er moet gespaard worden in den goeden, verstandigeu zin, doelende spreker daarbij op het sparen in den vorm van levensver zekering. Hij verwacht voorts veel baat van strijd tegen egoïsme en tegen deu drauk (iu ons land van 4 millioen inwoners wordt voor 50 millioeu gld. sterken drank jaarlijks .gebruikt), maar strijd ook in het belang van beschaving, ontwikkeling en zedelijkheid. Reeds zou het sociale spooksel veel van zijne verschrikking hebben verloren, indien de patroons maar de variers werden van hunne ondergeschikten, iets, wat, door meer toewyding van huouen kaut, weder tot voordeel van de nijverheid, dus van de patroons zeiven, zou gedijen. Herzie U zeioen l zegt spreker, «lat is misschien het eenige en beste middel tot oplossing van bet sociale vraagstuk, ook al zal er ook daarna nog voor de liefdadigheid een ruim veld overblijven. Opstand en revolutie zullen er niet komen, indien slechts het Nederlandsche volk (en daartoe behooren regeeriug en volksvertegenwoordiging) zijo plicht doe. Geen vervolging en verbanning, zooals Bismarck beproefd heeft, maar een gang van zaken, zóó rechtvaardig, dat de sociaal-democratie, of wie, of wa; ook, geen vat ten kwade kebbe op het algemeeu. Wanneer die over|piging veld wint, dan kan het niet anders of er moet verbetering komen in den maatschappelijke!) toestand, dan kan het niet uit- blyven dat er een betere staat vau zaken aanbreke Nauwelijks had spr. geëindigd of een daverend applaus toonde instemming van het talrijke publiek met het gesprokene. Tot onze bevreemding waren weinig dames aanwezig. De beschaafde vrouw van den tegenwoordigen tijd is toch niet meer zoo afkeérig de behandeling by te wonen van dergelijke voor ieder belangrijke quaesties, dan dat veler af wezigheid niet met leedwezen zou zijn opgemerkt. De waarn. Voorzitter van het Dep. dr. J. S. G. Gleuns sprak zeker in den geest van alle aanwezigen toen hij mr. Goeman Borgesiu9 hartelijk dank betuigde voor zyn belangrijke voordracht. Hoe gaarne wy vau tijd tot tyd een goed novellist op deu Nuts-katheder zien optreden, voordrachten als die wy gisteren mochten bywonen, liggen toch o. i. meer op den weg der Maatschappij. Mannen als Jorisseu eo Goe man Borgesins hopen wy vooral ook een' volgend jaar door 't Bestuur tot een voordracht te zien uit genood igd. Staten-Generaal. Twbidi Kameb. Zittingen van 9 en 10 Maart 1886. In de zitting van Dinsdag bekwam de heer A. Van Dedem verlof op een nader :e bepalen dag eeue inter pellatie te doen over den handel ^^9* boter. Met algemeene stemmen werd aangeuomlw^tl^t ontwerp om de consulaire wetgeving iu overeenstemming te brengen met het strafwetboek. Met 88 tegen 25 temmen werd aangenomen de conclusie, waarbij het gemis aan belangstelling van de Regeering voor de conclusie-aanvrage van den heer Hartsen voor een spoorweg naar IJmuiden wordt betreurd. Een parig is aangenomeu de conclusie der commissie in zake de dienstregeling op den spoorweg Alme- lo-Zwolle. De Miuister beloofde andermaal een onderzoek te zullen instellen naar de verbetering bij den zomerdienst. De conclusie over de invoerings wet van het strafwetboek is aangevangen. In de zitting van gisteren is een voorstel van den heer Haffmans, om dadelijk te beslissen dat het onderwys-hoofdstuk zal voorafgaan aan de overige voorstellen tot grondwetsherziening, verworpen met 51 tegen 34 stemmen. Daarop is aangenomen met 78 tegen 6 stemmen een voorstel van den voorzitter om over de volgorde eerst te beslissen bij de algemeene beschouwingen. De Kamer zal niet de behandeling der grondwets herziening aanvangen op Woensdag 17 Maart, en aanvai.kelyk alleen de laatste drie dagen der week daartoe bestemmen, om de overige aanhaugige wets voorstellen, enz. te behandelen op de eerste drie dagen der week. Een ontzettend ongeluk trof Dinsdag in den vroegen ochtend een gezin te 's-Graveuhage. De brooddepothouder De J. wonende Statiousweg 17, had zijn met brood volgeladen kar van de Brood- en Meelfabriek afgehaald en was bezig met behulp van zijn vrouw in den kleinen winkel het brood te sorteeren, toen zy eensklaps een hevig geschreeuw hoorden en omkijkende het achtervertrek iu lich terlaaie zageu, zoodat het reeds onmogelijk was daarbinnen te dringen. Eu toch lagen in dat ver trek te rusten hunne twee kinderen, een knaap van 2 jaar en een meisje' vau weinige maanden. De zuigeling sliep in de wieg, staande tussohen kachel eir bedstede. Het gordijn van 't wiegje schijnt te hebben vlam gevat en zoo plotseling den band te hebben veroorzaakt. De beide kinderen werden helaas de slachtoffers vau het onheil. Men vermoedt dat het jongste in den rook gestikt is, aangezien het beddegoed van fc wieg die 't dichtst bij het vnur stond betrekkelijk het minst heeft geleden. De knaap die in de bedstede lag is in de hem omringende vlammen van het brandende houtwerk omgekomen. Toen men later er iu slaagde de kamer binnen te dringen vond men slechts het verkoolde lijk. De overblijfselen werden naar bet gasthuis overgebracht, pe radeloosheid der ouders die op eenmaal hun tWee lievelingen verloren is niet te beschrijven. Hun werd door de buren alle mogelijke bijstand verleend. Vau het kleine perceel dat zeer oud en droog is, is alleeo het winkelver- trek onaangetast gebleven. De monstermeeting te Amsterdam is Dinsdag rustig afgeloopen, dank het krachtig optreden der politie. In drie lokalen tegelijk werd hel woord gevoerd, nl. door de hh. D. Nieuwenhuis, v. d. Stadt en Fortuyn, terwijl zekere Heijer in de open lueht tot de menigte het woord richtte; alle vier spraken orer het heer- schend gebrek aan werk en over de middelen om daarin te voerzieu, door van de Kegeering en het gemeentebestuur te eiscben dat zy groote werken zouden doen uitvoeren. Van der Siadt's rede was wederom geborduurd op het socialistische program Fortuyn redeneerde kalmer, en beval o. a. een wet boek op den arbeid aan. Volgens het van te voren gereed gemaakt plan, werd overal eenzelfde motie gesteld en aangenomen, om een adres aau deu Raad van Amsterdam te riohtfltof^waarin dan op de uit voering van groote werden, op het bouwen van arbeidswouingen, op een werkdag van 10 uur legen 20 cent per uur zal worden aangedrongen en verzocht zal worden om geen reute van verpande goederen te uemeu en de panden beneden 10 galden waarde aan de eigenaars terug te geven verder om door een inkomstenbelasting in alle behoeften te doen voorzien en eindelyk om aan nooddruftigen dagelijks levensbehoeften te doeu uitreiken. Te 9 uur stroomden reeds honderden naar de meeting, die tegen elf uur tot 5 a 5Ö00 nieuwsgierigen en belangstellenden in en om het Volkspark waren aan gegroeid. Er wareu weinig armoedig gekleeden bij. De hoofdcommissaris van politie, de heer Doesburgh met inspecteurs, rechercheurs en vele agenten hoorden de redevoeringen aan, die zioh door niets nieuws kenmerkten. Te 12 uur werd het adres aan het stadhuis afgegeven. Een groote menigte volgde de heeren Nieuwenhuis en Van der Stadt langs de Bloera- eu Leliegrachten door de Damstraat naar het Water- looplein. De politie wist eohter de dichte drommen te verspreiden, door hier en daar nauwe wagen, als bij de Baangracht en de Molsteeg, af te zetten De geheele politiemacht was op de been. Aanvan kelijk bleef alles rustig, doch later op den dag ont stonden er botsingen tusschen politie en bnrgers, die echter geen ernstig karakter droegen. Ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad te Roosse (Renaix) in Oost-Vlaauderen. De directie eener katoenweverij had, krachtens een overeenkomst met den uitvinder, zekere manier van kleuren toe gepast, maar het contract als te bezwarend opge zegd, daar niet alleen te Ronsse, maar ook elders in verschillende verweryen blykbaar'hetzelfde systeem werd toegepast, maar zonder dat daarvoor het door den gepatenteerden uitvinder bedongen percentage werd uitbetaald. Dientengevolge was door den uit vinder een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen sen aantal verweryen, en ter beoordeeling van den grondslag dezer rechtsvordering zou Donderdag II. een expertise plaats hebben iu sommige verweryen te Rousse. Dit was blijkbaar niet naar den ziu der fabrieksbevolking; het parket van Oudenaarde, vergezeld van den uitvinder en een tweetal deskun digen, werd reeds by de aankomst per spoor na gejouwd eu later iu het hotel door de fabriekarbeiders aangevallen, die met steenen wierpen en met geweld dreigden binnen te dringen. Ruiterij, uit Oudenaarde, door deu procureur des konings opgeroepen, dreef het volk uiteen. Een kapitein van de jagers te paard werd zwaar gekwetst. De directeur der Vischkweekery te Velp schrijft: In opmerkenswaardige tegenstelling met het vorige jaar, is men ,er dit seizoen niet in mogen slagen, de beuoodigde fokzalmeu voor de bevruchting der eieren te vangen en te verzamelen. Slechts drie kuiters, geen enkele hommer, zijn na den 15n No vember voorgekomen, zoodat men daarvan de eieren niet kon bevruchten. De zalmen, dienstig voor die bevruchting in Nederland, hebben ons verschalkt en zijn vroeger dan andere jaren opgetrokken. Ze zyn wel in groot getal, einde October en iets later, waargeuomen; zoodat de zalmkweekers zich wel van eieren haddeu kunnen voorzieo, indieu geen rekening moest gehouden worden roet den tamelyk boogen prijs, welke in dien tijd nog (in den gesloten visch- tijd) voor de zalm betaald wordt, waardoor de kosten van de bevruchting der zalmeieren hier te lande dan zeer hoog loopen, in sommige gevallen hooger, dau dat men de eieren uil Duitschlaud kan verkrijgen. Z. i. zou de zalmkweekerij beter kunnen bevorderd worden dan thans, nu de Rijkstoelage niet toereikend is. Van een zeker deel daarvan kan geen enkele kweekery op den duur blijven bestaan, of in eeD andere richting ernstige proeven nemen. Zij hebben na aftrek der onkosten steeds nadeel opgeleverd en, na de erkenning van haar verdienste voor de maatschappij, hebben zy wel recht een betere geldelijke toekomst tegemoet te gsau. In de eerste plaats zou de Erkende steun en mede werking van de Regeering gewenscht zyn, voor het vangeu en verzamelen van de benoodigde fokzalmen, ter verkryging van de meest mogelyke zalmeieren, en ten tweede een vaste toelage, voor een zekere groote hoeveelheid eenjarige en zesweeksche zalrapjes en uiet een pondpondsgewyze verdeeling der Rijks toelage met een premie of betaliug voor het meerder geleverde getal. Men schryft uit de residentie aan het V. D. r Het wil er hier niet in. Wat P Wel de carna- valsgeest. Of Momus heeft het land aan Den Haag of de oppersteder zotten stuit hier op de Zuid- Hollaodsohe onvatbaarheid om by hem ter sohole te gaan en les te nemen in de kunst Van althans éénmaal in een geheel jaar eens geheel zioh zelf te zijn, met het masker voor bet gelaat den inwendigen raensch zoo ongemaskerd mogelijk den baas te laten spelen en den waren aap uit den mouw te laten komen. Dat gaat hier niet, al zwaait Momus zich de armen stijf met zyn narrenscepter en al rinkelt hij de meuschen doof met zyn bellen. Een Haagsoh pruiler blijft een prniler, ook al trekt h|j een clownspak aaneen zeurkous blyft die quuliteit niet verloochenen, ook al geeft hy zich in uiterlyk gewaad bet air van een eersten «piertwaaier," en de vroolijke en geestige kwasten onder de Hagenaars maken prettiger figuur iu hunne dagelijksohe plunje dan in een vreemde kleed ij van ridders of opera helden, waarin zy zioh als «panvre sire" bewegen. Men snapt hier niet, dat het room en de domino, de pruik en het fantasiekleed in den oarnayalstryd de dekmautel zijn voor die vryheid, pret, levenslust en snaaksheid, waarvan men zioh de weelde in het dagelyksche, slaafsohe, zwaarmoedige eu zwaartillende leven niet kan permiteeren. Ofschoou het Zaterdag avond dan ook reeds het tiende der zoo niet Eurö- peesch-, dan toch Nederlandach-vermoarde gemas kerde bals in 't gebouw door K. en W., was, bleek men er in het tentoonspreiden van de echte Momusdeugden nog even groen als in 1877, toen men met zolk een publiek bal hier voor 't eerst de proef nam, omdat, ja omdat men er coo'n mooie zaal voor had. En werkelijk, de zaal is er uitmun tend voor gesohiktook het orohest was voortref felijk, het daosen zelfs geanimeerd en geestig, kortom, velé gegevens waren er, doch de geest, het intrigeer-vernuft ontbrak, 't Was of de directie er zelf niet veel van verwacht had, althans het decoratief was slechts mager, in vergelijk met vorige jaren. Alleen het tooneel wat een liefelijk plekje, waar verfrisschende dronken werden aaugeboden uil buffetten, verscholen in de coulissen van een Moorschen tempelVerder moesten de deelnemers zelf voor het decoratief zorgen. Zy brachten dit in bonten overvloed aan. Het gewoue contingent costumes uit populaire operasFaust, Postillon, Barbier, Mousquetaires, Cloches de Corneville, Mireille, Angot, Ch&lrt, Carmen, etc. wisselde af met histo rische (Francois I, Henri III en IV, ptfuikeutyd) en fantasie-kleedy. De Scheveningflcbe „joe" en zyn met /rokken hoepelvormig beladen Trui, de twee Russisch* kooplui in pelzeo, de Drie Gratiën in kleuren der Hol- landsche vlag, de «Koningen van den nacht," de fautaisie sociaal-democraat en nog enkele anderen waren wel de meest origineels vermommingen. Van groote en deftige chique was ditmaal niet veel te bespeuren daartegen zooveel te meer van die halve wereld, voor wie een dergelijk publiek bal een waar exploitatie-veld is. De liebtzyde van zulk een publiek bal, in eene stad als Den Haag, is vooral, dat er vele ritten worden gemaakt door huurkoetsiers, dat er vele paren extra schoenen, kousen en handschoenen worden verkocht, maskers geleverd, satijn, zyde, fluweel en andere stoffen en accessoires gedebiteerd dat waaiers, kettingen, braceletten en andere snuis terden uit de winkelkasten verdwijnen, eu dat weer eens wat extra-arbeidsloon wordt verdiend door 't verwerken van al die benoodigdheden van weelde. Het menige wat in geen enkelen Haagschen winkel te koop is ontbreekt, namelijk de carnavalsgeest. Iets nieuws op bet gebied der botervervalsching. De heer J, W. Gunning, te Amsterdam, meldt in het Tijdschrift van Hijverheid het volgende Onlangs trof ik in den handel een mij onbekend artikel aan onder den verdachten naam botereisence. Deze stof bleek bij ondeizoek uit een waterhoudend mengsel van olieachtige vetzuren, hoofdzakelijk boter- zuur, te bestaan. Hut it opmerkelijk, hoe de scherpe en onaange name reuk van deze zuren niet alleen zelf verdwyot, wanneer men ze^in kleine hoeveelheid (0.5 tot 1.5 2 percent) met andere vetten vermengt, maar ook den eigenaardigenl geur van deze laatste verdringt. Aan gewone kunstboter it de vetreuk der grondstof de margarine, gewoonlijk nog meer of mir.der dui delijk bemerkbaar. Voegt men echter tot zulk een product een weinig'van deze boteresseoce, dan treedt die reuk op den achtergrond eu een geur van nor male .boter komt er voor in de plaats. De hoeveel heid boteresaenoe kan veilig zoo groot worden genomen, dat haar reuk aanvankelijk overheerschend is. Laat men het mengsel een paar ddgeu aan zich zelf over, dan verdwijnt die overmaat wanneer z|j een zekere grens niet overschrijdt, vau zelf. Dit hulpmiddel tot bolervervalschiug moge vernuf tig genoemd worden, het is voor den handel hoogst gevaarlyk. Immers in de eerste plaats kan men daarmede juist aan de uit minder zuivere margarine bereide kunstboter het gemakkelijkst het voorkomen van natuurboter geven. Maar in de tweede plaats loopt de scheikundige, van wieo men een oordeel over zoodanige beter verlangt, er gevaar door, in dwaling te vervallen. Immers de gewone chemische wyzc om natuurboter vau het surrogaat te onderscheiden, bestaat daarin dat men het gehalte aan vluchtige vetzuren bepaalt. Natuurboter is daaraan betrekkelijk r|jk, kunatbo'er arm. Maar door toevoeging vau deze boteresseoce kan zonder moeite het gehalte aan vluohtige vetzuron zoo verhoogen, dat het bij de analyse gelyk wordt aan dat der natuurboter. Zoo beb ik vau slechte duidelyk naar vet riekende kunstboter een produot verkregen, dat vr|j goed op natuurboter geleek en door de «gewone" analyse daarvan niet te onderschei den was. De scheikundige eohter, die er op verdacht is, behoef ik niet te herinneren, dat het bedrog op meer dan éen w|js kan worden aangetoond. Rusland heeft 't zoowel by de Porte als bn de andere Mogendheden in 't eind toch nog weten door te zetten, dat de Vorst van Bulgarye wordt benoemd, mat voor onbepaalden t|jd, maar voor v|jf jaren, zoodat telkens opnieuw de goedkeuring der Mogendheden noodig zal zyn. Rusland kou om dit gedaan te krygen redenen overbekend w|jzen op art. 17 van het traetaat van Berlyn. Daar de Mogendheden 't nu op alle punten eens waren, bestond er geen reden meer om de Turksch-Bulgaarsche overeenkomst niet van kraoht te verklaren, terwyl de definitieve goedkeuring eerst over vier maanden zal plaats hebbed, wanneer tevens het Rumelische statuut is herzien. Volgens een telegram van de «Daily News" uit Kou- stautinopel heeft Bulgarye wel geprotesteerd legende Russische veranderingen, maar aangenomen dat het bericht juist ia, dan ligt bet voor de band, dat Bulgarije zulk een protest alleen heeft gegeven voor den vorm en met het oog op de toekomst Frankrijks voorloopige weigering om de overeen komst goed te keuren ter zake van de invoerrechten heeft weinig te beteekenen, Freycinet beeft meer zulke kleine invallen om Frankrijk groot te doen schijnen. Blyft Frankrijk by zyn meening, dan zullen de ambassadeurs de overeenkomst ouderleekenen en de plaats voor Frankrijk openlaten. Volgens de «Times" heeft de Porte eeu nota gericht tot de Mogendheden, waarin zij in hoofdtaak zegt, dat zij berust in de voorstellen der Mogendheden tot wijzi ging van de Turksch-Bulgnarsche overeenkomst. Griekenland beeft zich oog altyd niet ontwapend en de internationale vloot heeft nog altijd niet gede monstreerd. De Engelsche conservatieven zijn ietwat gedrukt over Hartiugtons redevoering. Zij hadden gehoopt, dat daarin althans iets zou gesthao hebben van afkeer vau de Home-rule, en in plaats daarvan sprak het vroegere hoofd der liberalen 'vau onbevooroor deeld onderzoek. Het meest spylt den den con servatieven eigenlijk, maar daarvóór durven zij niet uitkomen, dat ook Harlington beeft gewezen op de meer dan zonderlinge houding' van de conser vatieven tegenover de Ieren door de opheffing van de dwangwet, en dat om verkieziogsredenen. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft een aanvang gemaakt met de tweede lezing van de begroo^ tïng voor eeredienst. De zitting was hierom merkwaardig omdat Windt- horst, de leider van het Centrum, voor het eerst afweek van de gewoonte, welke bij sedert 15 jaren heeft gevolgd, en zijoe redevoering ten gunste der katholieken in Dnitschland achterwege liet. De heer Windthorst acht bet raadzaam om eerst de behan deling der nieuwe kerkeljjke wetten in het Heereu- huis af te wachten. Wanneer de wetten in behaudeliog zulleu komen, is nog onzeker. De commissie beeft de eerste lezing reeds geëindigd en zal terstond tot de tweede behan deling overgaan. Bisschop Kopy heeft 16 amende menten op de wet voorgesteld, waarvan de meeste zyn verworpen. Men meent daarom dat de bisschop gestemd heeft tegen de wet, in den vorm, waarin z|j door de commissie is aangenomen. De oommissie voor de socialistenwet heeft tegen den tin van den minister Vou Putlkamer alle voor stellen aangenomen. De berichten u!t Parijs over de werkstakiug te Deoazeville luiden weer gunstige^een gedeelte van de werklieden heeft den arbeid hervat. In den Oosteiirijkschen Rijksraad is door den af gevaardigde Türk een voorstel ingediend tot invoering van een Benrsbelastiog. De anti Semieten vonden dit een uitstekende gelegenheid de Joden nog eens in 't zonnetje te zetten, wat hun' echter niet best bekwamde afgevaardigde Haase, Protestantsch pre dikant, trok nameiyk partij voor de Joden en noemde de anti-semitiesehe beweging een schande voor onze eeuwb|j verweet den aanvoerders, dat deze geen middel ongebruikt lieten, nog lastertaal, nog baker sprookjes, om de onontwikkelde volksklassen tegen de Joden op te ruien. Aau de linkerzijde werd opgemerkt, dat de liberalen niets tegen een Benrs- belasting hodden, indien er een middel gevonden werd om haar naar een billijken maatstaf te heffen daarin was de moeielykheid gelegen en die had de voorsteller nog niet opgelost. Met 99 tegen 96 werd besloten, het voorstel naar een commissie vin 24 leden te verwyzen, die oit en door de volle vergadering van het Huis gekozen zonden worden. Het tienjarig verdrag tnsskhen Oostenrijk en Hon garije is verstreken, doch de onderhandelingen over de hernieuwing zyn, gel|jk men weet, afgebroken we gens de petroleum. De Neue Freie Preste deélt hierover nog mede, dat de Hongaarsohe ministers terstond naar Pest z|jn teruggekeerd. De Hongaarsohe regeering heeft besloten om verder geen stappen te doen, doch af te waoh'.en, wat Oostenrijk nog zal voorstellen. Wanneer voor den lsten April geen overeenstemming is ver kregen, kan het nieuwe Ausgleich dit jaar niet meer in de delegaties eo den Rijksdag behandeld worden, zoodat men in politieke kringen te Pest reeds over de opzegging van het bestaande verdrag begint te spreken. Misschien echter gelukt het keizer Frans Jozef nog om de oplossing van het geschil te vinden, dat zya onderdanen aan de beide Zyden der Leilha tevreden stelt. Onmiddellijk na de voltrekking van het huwelyk van hertog Antonio de Montpeosier en de Infante Enlalia van Boarbon is de Spaansche Cortes door de koningin ontbonden. De verkiezingen zijn uitgeschre ven tegen 4 April, terwyl de nieuwe Kamers tegen 11 Mei zijn bijeengeroepen. Door de verdeeldheid der republikeinen en conservatieven hopen de liberalen op een meerderheid, welke het ministerie-Sagaita, dat nu afhankelijk is van de conservatieven, voor goed in het bewind zal bevestigen. Gouda 11 Maart 1886. WelEd. Gestr. Heer, Daar ik het gratis-verkrygbaa^ stellen van toe gangskaarten voor de lezing vau gisteren-avond zeer verschillend heb booren beoordeglen, zoudt U m|j zeer verplichten in Uw geacht blad de volgende op helder icg te geven: Door het departement was ia het begin »au den winter besloten too mogelijk een volkslezing te doen houden. Dientengevolge vestigde tich de aandacht van bet Beatnur op de voordrachten die volgens besluit van de jongste algemeene vergadering, tegen vergoeding van 10, van wege het Hoofdbestuur tonden worden gehouden. Wegens de vele aanvragen evenwel was het Hoofd bestuur niet in staat aan he! versoek van het depar tement Gouda te voldoen. Toen nu door het ver vallen van de lezing van den heer v. Hennes (die door ongesteldheid verhinderd bleef) êen spreekbeurt openviel, besloot het Bestuur persoonlijk den heer Goeman Borgesius uit Ie noodigen, daar de voor drechten door genoemden heer ook in andere depar tementen geboudeu, geheel waren in„den geest van den wensch van het Bestuur. Al was dn» op die wijze eigenlijk de mlktleting vervallen, meende het Bestnur toch dst het geheel overeenkomstig den geest der Maatschappij en bovendien den wensch van den geachten spreker telf was, da; een beperkt aantal toegangskaarten werd verstrekt voor hen, wien het niet convenieerde tegen entree zich toegang te verschaffen. Deze bedoeling nn schijnt niet begrepen te zjjn vandaar dat van de^ratis toegangsbewijzen gebruik is gemaakt door Velen voor wie zq eigenlijk niet bestemd waren. 1 Deze mededeelinj^ zonde ik gaarce in Uw geacht blad opgenomen zien. Hoogachtend, UEd. Dw, Dr., L A. KESPER, Secret, van het Dep. MARKTBERICHTEN. Gouda, 11 Maart 1836, De graanmarkt, hoewel iets vaster, vertoont nog geen directe neiging tnl rijten. De beste Zeeuwsche tarwe is nog te koop voor 7a 7.50. Ge- woone en polder/6.50 a 7Rogge van 5.25 tot 5.75. Gerst 5a 6en Chevalier tot 6.75. Havei 4a 4.50 naar kwaliteit. Maïs 5.25 a 6 Ter Kaasmarkt van gisteren werden aangevoerd 28 partijen kaas eerste qualiteit 22 a 26 zware tot 2» De veemarkt met gewone aanvoer, den handel in alle soorten traag, vette varkens 23 a 26 ct., var kens voor Londen 19 a 20 ct., biggen ving, biggen 1.a 1.50 per week, schapen traag. Goeboter 1.a 1.10. Weiboter ƒ0.80 a ƒ0 90. Burgerlijke Stand- GEBOREN 7 Maart. Cato, ouders A. Guldemond en H. ran Dam. 9. Hendrik, oudera A. F. Lafeber en A. I». van Dam. Hendrikus, onder» J. A. Meewezen en J. Leo- venink. OVERLEDEN: 10 Maart. A. M. Schuling, 5 j 8 m. K. Thim, 64 j. 11. M. »an den Berg, wed. IV. van Triet, 68 j. GEHUWD: 10 Maart. C. Vijfhuizen en M. van der Laan. D. Karsseu en A. J. Berlyn. Voorspoedig bevallen van eene Dochter, Mevronw J. H. W. C. van ALDERWERELT van ROSENBURGH, geb. Jonkvrouwe Loch- MANN VON KÖNIOSPSLDT. Gouda, 7 Maart 1886. Heden overleed, tot droefheid van mij en zijne Kinderen, mijn Echtgenoot de Heer CORNELIS THIM, in leven Apotheker. Wed. C. THIM— Gouda10 Maart 1886. Lokan.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2