■EB, lelaar. PAARD 1 BINNENLAND. 81W 18. Vrijdag Z April. N° 3372. \IXI. 'ouda, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. HMBORN UTE r. DBL w. >rtat 1 q. 1 1 IEN E 73a. v! CENTEN, N: De inzending van advertentiên kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave I i GOUDSCHECOURANT den deljjk i wu 1NDEL, Dit is bij vonnis ter leleefdeljjk plannen deden, is Gouda, I i 1885. Gelderland). nkt. >en, wordt te Inkt N, Boek- Keizer-, id, Zilver, en andere Door bet kantongerecht alhier werden gistenen esnige kapiteins van stoombooton, varende tuasoheu Gouda en Boskoop, Gouda en Leiden en Gouda en Woerden, veroordeeld ieder tol een boete van 10 gulden of subs, gevangenisstraf van 2 dagen, omdat zy in de rivier de Gouwe onder de gemeenten Gouda en Waddingsveen met te groote snelheid hadden gevaren. Volgena de provinciale verordening op de stoomvaart in de boezemwateren van Zuid-Holland van 1883 mag in de rivier de Gouwe met stoombooten niet sneller worden gevaren dan 150 meter per minuut onder de gemeente Waddingsveen en niet sneller dan 120 meter per minuut ouder de gemeente Gouda. De processen verbaal waren opgemaakt door twee watermolenaars in dienst van den Oostpolder, tevens onbezoldigde rijksveldwaohtera. De kapiteins beweerden, dat het voor hen niet mogelijk was, op de Gouwe na te gaan, of tij sneller voeren dan in de verordening geoorloofd ia. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschgnt. Afzonderljjke Nommers VIJF CENTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. Deelden wij in ons vorig nr. met een enkel woord de conclusie mede van den advooaat-gene- raai bij het Haagsoh Gerechtshof, jhr. mr. A. M. de Savornin Lobman, in het bekende geschil over den eigendom der kerk alhier, thans volgt deze hier meer uitvoerig. Gelyk men weet, heeft de rechtbank te Rotterdam den eigendom aan de gemeente toe gewezen. Tegen die beslissing hebben de appellanten drie grieven aangevoerd I. Dat de eigendomsrechten der burgerlijke ge meente tot 1818 niet bewezen zijn II. Er zou geen acht zijn geslagen op extino- tieve verjaring en De Rotterdamsohe rechtbank veroordeelde Dinsdag H. T. H. herbergier, wonende te Bergambacht, wegens grove mishandeling van zijne dochter, tot 45 dagen celstraf en 8 boete, subs, een dag celstraf. GOUDA, 1 April 1886. VERGADERING vast dsn GEMEENTERAAD. Vrijdag den 2 April 1888, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De rekening van het Stedelyk Museum van Oudheden, dienst 1885. Het kohier der plaatselyke directe belasting op de inkomsten, dienst 1886. Het adres van H. J. Nederborst betreffende den aankoop van bouwterrein aan de Crabethatraat. Het adree van H. Ouderkerk betredende het be schikbaar stellen van een lokaal van de Gemeente ten dienste zijner privaatlessen in de gymnastiek. Het adres van A. J. van der Sanden betreffende de buur van oen stukje grond achter de Si. Janakerk. Aan bet eiud-examen van de gemeentelijke Bur geravondschool werd door elf leerlingen deelgenomen, aan zes kon het diploma worden uilgereikt, t. w. aan P. H. 8. Breukel, A. Burger, J. van der Hoeren, W. C. Kromhout, A. A. van Vnuren en A de Zeeuw. Bij de herstemming voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Assen zijn uitgebracht 2037. Gekozen de heer for. H. Smeenge met 1243, de beer Van Diggelen bekwam 794 stemmen. In het afgeloopen kwartaal zijn te Zevenhuisen slechts 2 processeu-verbaal wegens openbare dron kenschap opgemaakt. In afwachting van de uitkomsten van het onder zoek naar de electrische verlichting van de gebeele Kalverstraat, hebben de bewoners van winkels en perceelen, gelegen iu de Kalverstraat en aan bet Rokiu te Amsterdam tussoben de Enge Kapel- en Wateretegen het voornemen opgevat, zoo die plannen niet mochten doorgaan, voor eigen verlichting te zorgen. De electrische verlichting van dit blok, bevat tende een 20taï perceelen, zal minder kosten dan de verlichting met gas, die voor deze perceelen, welke alle thans nog van gas worden voorzien door de Amsterdamsche Pypgas-oompagnie, gezamenlijk per jaar 13,000 a 14,000 bedraagt. Te meer zal dit het geval lijn, wanneer men tegen 1 Augustus 1887, bet tijdstip waarop de concessie dier maat schappij eindigt, genoopt zal zijn tick by de Imperial van gas te voorzien, wanneer dat bedrag met 20 percent zal verhoogd worden. Van de Arma’s, die opgave van leerlingen aanvangen. Ofschoon er in onze gemeente reeds sinds langen tijd op uitstekende wijze gelegenheid was bloemen, boonnetten, kransen enz. te koopeu, welke de ver gelijking me: die uit andere plaatsen gerust konden doorstaan, zoo was er hier tot dusver nog geen bepaalde bloemeu-winkel. Tbans beeft de beer P. Hooftman Jzn. er een geopend op den Kleiweg, die zeker een welkome afwisseling aanbiedt bij een ge zicht op de andere magazijnen, die zich in die buurt bevinden. Een smaakvol geschikte collectie bloemen, waaronder vele prachtige azalea’s, trekt daar onwille keurig do aandacht en men mag met genoegen constateeren dat deze nieuwe winkel een sieraad is voor deze stad. In de vergadering van de onderwijzers der nor maalschool, gebonden 30 Maart j. 1. werden alle leerlingen der inrichting, behalve 1, der voorberei dende klasse aid. A, 6 der le klasse, 1 der 2e klasse en 2 der derde klasse, naar eene boogere afd. bevorderd. Eli leerlingen der 4e klasse hebben verlof verkregen zich aan het voorjaarsexameu te onderwerpen. De nieuwe cursus zal 2 April met 102 leerlingen, waarvan zijn geplaatst in de voor bereidende klasse afd. A, 7, afd. B, 6, in de le klasse der normaalschool 20, in de 2e klasse 15, in de 3e klasse 22 en in de vierde klasse 32 gebruik kreeg, Bj deze verwering beeft de oorspron kelijke eisoher echter geen belang hoegenaamd. Indien de eigendom niet wordt aangenomen moet de actie worden ontzegd. In geen der gevallen doet het er toe of gedaagde rechtspersoonlijkheid bezit en of zij de kerkelijke gemeente is die in 1818 de kerk bezat. Op al deze gronden concludeerde de Adv.-Gen. tot bevestiging van het vonnis der Rotterdamsohe rechtbank. Het Hof bepaalde de uitspraak op 10 Mei a. s. III. Het beroep op a pisitieve verjaring voorbijgegaan. Wat de eerste grief betn t, overwoog de adv.-gen. dat de eigendom der gast uiskerk één is met dien van hel Cathariua-gulhuia. zyde gesteld. Ten on rechte. Er bestaat bier wel degeljjk eeu eenheid tusecheu gasthuis en kerk. De kerk ia gebouwd op of, liever gezegd, ouder de kerk zijn kelders, die alleen toegankelijk sjju uit bet gasthuis en niet uit de kerk. Dat de kerk by de burger lijke gemeente in eigendom was, werd ontegenzeg lijk nit de overgelegde stukken bewezen. Meer dan twee eeuwen heeft Gouda de kerk niet alleen ge had, maar ook daarover beschikt als eigenaar. Gut- buismeesteren waren afhankelijk van den burgemeester en de Regeering van Gouda. De omstandigheid dat In 1628 door gasthuis meesteren werd gediffioulteerd voor betaling van onderhoud, wordt daardoor verklaard, dat toen de gasthuiskerk onttrokken werd aan htt gasthuis, kerkmeesteren mffionltaeudeS bet onderhoud van de gaslbuiskerk te betalen. De toestand is zóó gebleven tot 1815, toen de kerk nog i* gebruik was bij de Waleu. In 1816 en daaropvolgende twee jaren hebben over de kerk langdurige onderhandelingen plaata gehad, en in 1818 is de kerk ia gebruik overgegaan aan de R. C. gemeente te Gouda. Doch er is toen nog nooit over 'gedacht dat de kerk eigendom zou zijn van de Roomsch-Catholieken. Ook in het request van den pastoor Sem werd erkend, dat de kerk eigendom vau Gouda was. Zelfs de aartsbisschop van Holland eu Zeeland beeft dit erkend, en dat de Joodscbe gemeente bij ’t request van den maubigem van dezelfde meeniog was, mag hier niet onopgemerkt worden voorbijgegaan. Uit dit alles meende de adv.-gen. te mogen afleiden, dat door de geprediceerde stukken zoo vol ledig mogelyk was bewezen, dat in 1811 de eigen dom der kerk by de burgerlijke gemeente Gouda behoorde. Wat II, de extinctieve verjaring betreft, staat vut, dat de kerk op last van den koniug aan de R. Calholieken ie overgegeven. Uit 's konings be schikking blykt dat de gemeente Gouda toen in bet bezit der kerk was. Het is niet de koniug, die de kerk heeft overgegeven, maar de gemeente Gouda. De koniug had het bezit uiet en kon dus niets overgeven. Wsl wilde de koniug? Alleen aan de R. K. het gebruik der kerk geren. Nooit heeft de koniug den eigendom willen overdregen. Bjj bet koninklijk besluit wss niet de minste quaestie van eigendoms overdracht. Revindicatie kon dus niet eerder ingesteld wor den dan nu, het kon niet geschieden in 1818. De-, verkoop der kerk bij akte van 20 Januari 1882 was de eerete eigendomsdaad der katholieken. III. Hiermede vervalt ook het beroep op acqui- ritieve verjaring. Appellanten zeggen dat zy geen titel behoeven te toonen. Dit is juist. Doch ge ïntimeerde en dit is van belang toont wèl een titel. Appellanten zyn geen bezitters geweest ter goeder trouw, want zy wisten dat zy tlechie gebruiker! warbn. Geïntimeerde heeft verder ook,de rechtspersoon lijkheid van de R. ‘C. parochie, die in deze op treedt betwist en beweert dat zij niet bewezen rB_r beef', dat sjj dezelfde is die in 1818 de kerk in nu joe eene Rotterdamscbe firma, wier plan-

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1