BINNENLAND 1886. Woensdag 7 April. N° 3374. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. a. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Btaten-Generaal. Twmdz Kamib. Zitting van 5 April 1886. kregen soortgelijke milligr. H nog num, Directie Scbalkwyk u I tuurslid. ti ouda. H H door de long aan Ie Preai- Hoofd- ieden in Ike gift, te teldoek oor oud ird door en Me- i begun- r hunne litgang', 10 gul- ■e onder dan 120 Toerden* gulden r de ge- dan 150 i gulden we onder 15 22 29 wy ons kunneu ig moge- /!-) ing III* 0 guldeu de ge- dan 150 the Ver ritten en -84. n steeds in ge er vaak dente. »se. 1888. OP. ie am. celen dat juffrouw aak van langstel- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per poet 1.50. In de brieven uit de hoofdstad aan leest men bet volgende brengt in vele gevallen hevige ooren gehoord, hoe bij gelegenheid ;ave van in Maart 2.50.— 1 2.50, 2 dekens, iri 1886 Februari pluksel e onsen :e giften. in Mei t Leer— juffrouw n; beide tld voor logmaals dee rende goudsche courant. I4.ft 12,- 13,2 de Held. Cl. Ik heb het met eigen oogen gezien en met eigen _.i—i u— urs L.q Tau eene prjefc. gewoonte jen, door ne wor- eid ont- GOUDA, 6 April 1886. In dit jaar is voor bet Hoofddistricl Gouda aan de benrt vau aftreding het lid der 2e Kamer Mr. U. H. Huber. Als Lid der Provinciale Staten moeten hier aftreden de hh. R. W. Haentjens Dekker te Oude- waler, A. Knyff Hz. te Rietveld en Mr. J. Fortuyn Droogleever te Gouda. Het water uit 8 15 22 22 ir 14 Permakganas kalicns per 1000 oub. cent. Da concessievoorwaarde is 15 milligr. Het water werd gedurende Maart bovendien AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 'Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van het hoofdpynen teweeg. Dit is niet slechts eene theore tische stelling, maar wordt bevestigd door veeljarige ervaring en waarneming. Werkeloos en werkloos zijn twee I Men kan wer keloos zijn, omdat men niet wil werken doch men kan ook werkeloos zijn omdat er geen werk is. In *t eerst geval hangt bet van den wil van den persoon af, in *t andere geval van de omstandigheden. De hoogleeraar dr. J. Verdam stelt nu voor een nieuw woord te maken om deze twee begrippen te onder scheiden nl. „werkloos." Men zal dan hebben werke loos voor: hij, die niet werken wil, en iferkloos voor: hij, die werken wil, maar door gebrek aan werk niet werken kan. Onze taal geeft reeds voorbeelden vau soortgelijke woordvorming. Men denke slechte aan naamloos en nameloos; zinloos en zinneloos. Zoo ook zou men kunnen spreken van vruchtloos naast vruchteloos. Uit Enschedé wordt gemeld De firma J. F. Scholten Zonen opende Zater dagochtend te 6*/, uur bare fabriek. Da patroons waren persoonlijk aanwezig. De arbeiders, die reeds buiten waren verzameld, zonden afgevaardigden om hooger loon te vragen, maar de patroons weigerden, en alzoo duurde de strike voort. Slechts een tiental wevers en bet vaste personeel zijn aan het werk gegaan. Verdere werkstakingen werden wel gevreesd, maar zijn nog niet voorgekomen. Uit Enschedé meldt men aan het HassdelMad De katoen-industrie heeft in den laatsten tijd in Twente veel geld verloren. Tot nieuwjaar was te Enschede toch het loon nog niet verlaagd. Men bleef er met volle kracht dóór werken, daar men met het oog op de fabrieken, die voor export werken, de concurrentie met Engeland en Indië moest volhoudenen hoe grooter de pro ductie is, des te minder productiekosten behoeven per stuk besteed te worden. Toch werken deze te genwoordig nog met verlies 10 lot 15 pet. beneden den fabrieksprijs worden de stukken aangeboden, en nog kan men niet tegen Engeland opwerken. Het bedrag der vroegere looneu was zoo hoog, dat men ten slotte wel tot eenige verlaging moest besluiten. Armoede was daarvan volstrekt nog het gevolg niet. Zondag werden te Enschedé socialistische ver gaderingen gehouden, die de burgemeester eerst had willen beletten, maar bij nader inzien heeft lateu doorgaan. Zij liepen zonder stoornis af. De taal was echter vry heftig. De burgemeester legde aan de beide Enschedésobe leiders Groothuis en Goorhuia het zwijgen op. De socialisten maanden do arbeiders aan, niet toe te geven, en zich tegen de loonsver mindering te blijven verzetten, doch zij waarschuwden beu, geen glazen in te werpen en zich van ver dere standjes te onthouden. Wel moesten zij het geld van het Ziekenfonds, een kapitaal vau 80 a 40 mille, opeischen. Ook gisteren was het rustig gebleven. De werk- staking heeft zich evenwel uitgebreid tot de fabriek’’ v'an de firma Menko. gewone maandelykscbe onderzoek ;:t de Waterleiding alhier had gedurende de maand Maart bet volgende resultaat 4 Maart benoodigd 13 18,7 13 12 In de week van 28 Maart 4 April zijn te Zevenhuizen 5 gevallen van roodvonk en 11 van mazelen aangegeven. In bet dorp Berg-Ambacbt woedde Zondagmiddag een vreeielijke brand. Hij begon aau de schuur der woning van K. Oskam en breidde zich door den wind zoodanig uit dat, binnen 2 uren, 6 groote woningen aan de Westzijde en 2 groote gebouwen aan de Oostzijde vau het dorp in de asch lagen. De brandweer, geholpen door die van Ammerslol en vau Schoonhoven, kweet zich ijverig en mocht de belendende gebouwen behouden. Slechts weinig kon gered worden, het vee mocht men uog weg brengen, op enkele kalveren na. Enkele der wo ningen en der inboedels waren laag, andere in het geheel niet tegen brandschade verzekerd. Het post kantoor beboprt ook onder do verbrande gebouwen. In het geheel zyn 17 huisgezinnen door dezen brand van hunne woning beroofd. Ware hij ’snaohte - uitgebroken, dam waren de gevolgen niet te voorzien geweest. U Nader schrijft men obs nog uit Berg-Ambacht Ofschoon by den geweldigen brand te al hier slechts weinig gered kon worden, zyn toch al de registers, geldswaarden en bet verdere postmaterieel, aan het Rijk toebeboorende, gered. Het Gerechtshof Ie 's-Gravenhage heeft Zaterdag B. de V. en S. v. d. H., beschuldigd van diefstal eener parapluie en twee petten te Gouda, vry gespro ken omdat het de arglist uiet bewezen oordeelde. Aan den gymnastiekwedstryd, uitgeschreven door de Gymnastiek- en Sohermvereeniging «Lycurgus* te Delft op 30 April en 1 Mei a. at., zal o. a. worden deelgenomeu door de vereeniging Excelsior alhier. Het postkantoor is tydelijk, onder hetzelfde beheer, in eene andere woning gevestigd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bij besluit van 15 Mpart ji. no. 12 vernietigd de op den 22sten Februari 1886 plaats gehad hebbende loting voor de Nationale Militie voor de gemeente Vryenban, en wel op grond dat met de loting voor de gemeente Vryenban vóór het bepaalde tijdstip is aaugevangen. De gemeente Krimpen a/d. IJ stel leed Zaterdag een treffend verlies door het overlijden van den heer F. Mynlieff Jz„ die als raadslid gedurende tal van jaren de belangen der gemeente ijverig eu trouw be hartigde. In deze zitting werd het nieuw gekozen lid, de beer Smeenge beëedigd. .tf)e myzigingen in. de geneeskundige wetten zullen nog niet in de af- doelingeu worden onderzocht. De beer Schepel heeft eene interpellatie aangekondigd orer het lang uit blijven van inlichtingen der Regeering op de adressen waarin de heffing van graanrechten worden aanbe volen. Aangenomen werd eeue wijzigiug op de jachtwet en de uitvoeringswet van overeenkomst tot bescherming van onderzeesohe telegraafkabels. Het ontwerp tot uitvoering van hel traotaat omtreuJ telegraafkabels is aangevangen, maar niet afgeloppen; wegens staking van stemmen over een artikel. Ingevolge zijne toezegging in de zitting van Vrydag jl. heeft de Minister van binnenlandsche zakeu voorgesteld, in Hoofdstuk X der Grondwet art. 194 te lezen als volgt «Het geven van onderwys' is vry, behoudens het toezicht der overheid en, voor zotjver bet lager en middelbaar onderwijs betreft, het onderzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid des ouderwijzers; bet eeu en ander door de wet te regelen. Het openbaar onderwijs ie een voorwerp van tie aanhoudende zorg der Regeering; de inrichting daar van wordt door de wet geregeld. De wet bepaalt, of en in hoever aan bijzondere scholen onderstand uit openbare kassen kan worden verleend. In of voor elke gemeente behoort het lager school onderwijs te voldoen aan de behoefte der-bevolking. Voor zooveel daarin niet op andere wyze is voorzien geschiedt dit vau overheidswege iu openbare scholen, voor onvermogenden kosteloos, voor anderen tegen betaling vau een billy k schoolgeld. De openbare scholen zyn toegankelijk voor leer lingen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. De Koning doet van den staat der hooge-, mid delbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven.* Hoe meu zieb iu een spoorweg-waggon te slapen legtis niet onverschillig. De meeste geneeskundi gen rgddn. aau, zich zóó te leggen, dat het hoofd naar de locomotief gekeerd ia. In deze houding wosdb het bloed door de beweging vau deu trein uit het hoofd gedreven, hetgeen een lichten slaap ver schaft. Wanneer men daarentegen, zooals dikwijls gedaan wordt, de voeten naarde looomötief richt, dan stroomt het bloed uit het onderlichaam naar het hoofd, ver drijft de slaap en De concessievoorwaarde is 15 milligr. Het water word gedurende Maart bovendien nog ynderzocht door bet Technisch Chemisch Laborato rium, Directie Schalkwijk en Penuink, te Rotterdam. Het resultaat daarvan was als volgt 6 Maart benoodigd 12,5 mgr. o H H

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1