Buitenlaadsch Overzicht. INGEZONDEN. burgerlijke Stand. Moordrecht Gouderak Stolwyk: Zevenhuizen wooing Rue Aerte, te Brussel, bijna doodgeschoten! Mevr. vin der Smissen had briesen san haarman iu haaf bezit, welke overtuigend bewezen, dat er na het in stellen van den eisch tot echtscheiding een verzoening tussohen hen beiden had plaats gehad, en dat V. d. Smissen zijn vrouw eenige keeren per week langdu rige bezoeken bracht. Die brieven nu bad de dame haar advocaat ter hand gesteld. Toen Van der Smissen dat vernam, begaf hij zich 's nachts te 1 nnr naar de woning zijner viouw, loste vyf revolverschoten op haar, en stelde zich toen in handen der te hulp toeschietende politie. De arme vrouw was treurig verwond; de geneeskuudigen hadden èerst nog hoop op haar herstel, maar zij thans is er weiuig hoop. De Heer Van der Smissen is eerst verleden week door de rechtbank vrijgesproken van een hem ten laste gelegd schandelijk misdrijf. Hg moet verklaard hebben, dat „de Pers dezen moord op haar geweten heeft/ omdat een dagblad artikel over de zaak der brieven hem voornamelijk tot woede verwekte, waarin hij de misdaad pleegde; De werkstaking te Enschedé besprekend, zegt de Werkmansbode, dat de patroons beweren tot de loonsverlaging genoodzaakt te ziju, om de con currentie met Engeland vol te houden. Steunt dit beweren op waarheid Wie zal het bevestigen Het is waar dat de prijzen van verschillende soor ten bewerkte katoen belangrijk zyu gedaald, maar daarom is het nog niet zeker, dat die daliug zoo groote verliezen veroorzaakt, dat zij niet door vroe gere winsten worden gedekt. De Werkmansbode betwijfelt of het in het belang der arbeiders zou zijn om, zonder weerstandskas, de werkstaking lang vol te houden. In ons land ontbreekt alles wat eene vredelievende beslechting waarborgt. De overheid dreigt met militair vertoon, wat de werklieden verbittert, en de sociaal-democraten prediken hunne theorieën, die zoo al in dezen toestand volstrekt niet kunnen helpen. Waar blijven de arbiters, de raden van verzoening Indien de sociaal-democraten bij de werklieden en de burgemeester bij de patroous hadden aan gedrongen op het benoemen eener commissie tot onderzoek der zaak, ware wellicht veel schade voor beide partijen voorkomen. Wellicht is het voor zulk een maatregel nog niet te laat. Uit Enschedé wordt aan de N. RCt. gemeld Zondag namiddag te 3 ure werd de aangekondigde socialisten-vergadering gehouden, waarin Fortuyn uit Amsterdam als spreker optrad. Hij maande de werk stakers van de fabriek der firma J. F. Schollen Zonen aan, te volharden en het werk niet te hervatten vóór en aleer hunne eischen werden ingewilligd, terwijl hij de arbeiders van de overige fabrieken ernstig opwekte, hunne noodlijdende broeders te blijven on dersteunen. Had men bier dan eindelijk gewonnen, dan moest men aan eene tweede fabriek zijne eischen stellen, om zoodoende langzamerhand alhier een beteren toestand voor den arbeider te veroveren. Wij, arbeiders (zoo liet hij zich uit), bezitten eene maoht die eenmaal zal zegevieren, maar die thans nog door wet en regeering wordt miskend, ene. enz. Op een oogeublik dat de spreker ook op de politie wilde afgeveu, belette de burgemeester hem verder te gaan. De vergadering ging kalm uiteen. Opmerkelijk was het, dat deze vergadering veel min der druk bezocht was dan die van den vorigen Zou- dag, hetgeen voorzeker deels hieraan toe te schrijven is, dat vele nieuwsgierigen wegens het minder gunstige weder tehuis bleven (het regende af en toe een wei- nigje), maar anderdeels bsvestigt het veler meeuing en ik geloof dat die zeer juist is dat er hier onder on^e arbeiders weiuig aanhangers van Fortuyn c. s. zijn. Ik beo overtuigd, dat het grootste deel der werkstakers gaarne den arbeid zou hervatten, maar door eenige raddraaiers ge dwongen wordt, de werkstaking vol te hoeden. In het April-nummer van De Economist is opge- Bomen een „bewerkt uittreksel* van het onlangs uitgebrachte Eerste rapport der Engelsche oommissie van enquête naar den gedrukten staat van handel en nijverheid. Het uittreksel is bewerkt van wege het hoofdbestuur der Vereen, tot bevordering van Fabrieks- en handwerksnyverheid in Nederland, met het doel om daardoor te doen blijken dat, voor zooverre daarover althans op grond van dit eerste rapport te oordeelen valt, de enquête io Eugeland niet die vruchten beeft afgeworpen, welke de voor standers van een soortgelijk plan in ous eigen land zich daarvan hebben voorgesteld. Na eene korte inleiding worden in het uittreksel de, 14 vragen wedergegeven, welke de kon. commissie in een rondschrijven aan de verschillende Kamers van koophandel en aan de voornaamste handels- en indus trieels vereenigiugen in Gr.-Britsnnie ter beantwoording heeft gesteld. Daarna kortelyk de ingekomen ant woorden nagaande in dezelfde volgorde als zy door 'de commissie waren gesteld, behandelt de bewerker van het uittreksel uitvoeriger de vragen 18 en 14 aangezien deze bevatten de vermoedelijke ooreaken van den toestand en de aangegeven middelen tot verbetering, en dus een meer algemeen karakter hebben. Ons er overigens toe bepalende, de aandacht op dit zeer belangrijke uittreksel te vestigen, laten wij de hoofdzaak volgen van hetgeen wordt opgeteekend uit de antwoorden op vraag no. 13, welke luidde: „Welke maatregelen konden, naar uwe meeuing, worden geuomen ter verbetering van den bestaauden toestayd, a door wetgeviug, b onafhankelijk van de wetgeving „Zeer verschillend is hieromtrent de meeuing der verschillende geconsulteerde corporatiëo, geheel te- geustrydig zelfs.* Men zou deze antwoorden in drie categoriën kunnen splitsen: lo. de voorstanders van protectionisme, 2o. freetraders, die elke inmenging der regeering ongewenscht, ja nadeelig achten 3o. hen die freetrade wel het meest wenschelijk achten, maar voor het geval dit voor het oogenblik niet te bereiken is, aauradeo represailles te nemen tegenover andere landen, hopende op die wyzc eiudelijk tot ulgemeen vrijen wereldhandel te komen. Deze klasse, mis schien op het oogeublik wel de sterkste, althans iri Engeland, is somtijds met den naam van „fairtraders* bestempeld. „Besliste protectionisten zijn in Engeland al zeer weiqig talrijk, moeilijk zou het zijn onder al de verschillende adviezen er een enkel aan te wijzen, dat zonder voorbehoud in beschermenden zin was opgesteld of het raadzaam zou achten, uit vrijen hoofde het protectionisme aan te bevelen.* Voorstanders van vr|jen handel zijn veel talrijker en van dezen staat bovenaan de stad Manchester, „welke zeker wel als een der grootste en invloed rijkste handelssteden mag worden beschouwd en waar de ondervinding zonder twijfel aan de zoo duidelijk uitgedrukte meening ten grondslag zal liggen. Te meer indruk moet deze opinie maken, omdat zg niet gegeven is door de Kamer van koophandel, als vertegenwoordigster van den geheelen handel, maar door verschillende commissiën van handelaren in de verschillende afdeelingen van handel en nij verheid. Als algemeene opinie zegt de Kamer van koophandel Legislative interference with the opera- tion of the natural laws of trade, is as a rule undo- sir able." Ook Liverpool is dezelfde meeuing toegedaaD. „Reeds werd gezegd dat zeer velen in Engeland de meening zijn toegedAao, dat wén neer algemeen vrye handel voor het oogeublik niet te bereiken is, tegenover die mogendheden, welke het protectionisme huldigen, represaille-maatregelen moeten worden geno men zij bevelen een stelsel van reoiprociteit aan, niet als een van Engeland uitgaand systeem, maar als antwoord op de door anderen ingevoerde tarieven van beschermende rechten en verleende premiën van uitvoer. „Bijna algemeen worden deze maatregelen alleen aangeraden, om zoodoende te komen tot algemeene opheffing van elke belemmering van handel en nij verheid, daardoor het gewenschte einddoel, on beperkte freetrade, eenmaal mogelijk te maken. Volkomen overeenstemming heerscht bij alleu, dat het de taak van het gouvernement is met alle beschikbare middelen er op te werken dat de han- delstractateii met andere mogendheden op beteren grondslag worden gevestigd; voortdurend er op uit te zgn, nieuwe markten voor de produotie te openen; hei aanleggen van spoorwegen en onderneming van publieke werken, vooral in de koloniën, te beseher men; de spoorwegmaatschappijen in Eugeland onder betere contrdle te brengen en tot wettelyk geregelde, billyke vrachten te verplichtenhet misbruik van sterken drank, waaronder de werkende stand gebukt gaat, te beteugelen^ onderwijs te bevorderen en de wetten der staathuishoudkunde meer algemeen bekend te iqaken.* „b. Maatregelen te vemen, zonder inmenging der regeering, wordt bijna onmogelijk geacht; alleen wordt op dit gebied aangeraden, onderwijs te be vorderen, de verhouding tussohen werkgever en arbeider steeds te verbeteréu, en het drankver- bruik binnen zoo eng mogelijke grenzen terug te brengen.* N. R. Ct. Aan de particuliere eorrespendentie uit Berlijn aan de N. R. Ct., outleenen wij het volgende Een Liefelijk voorjaarszonnetje lokt ons onweer staanbaar bet huis uit. Het' is waarlyk een ge noegen, eens langs de Frederikstraat te drentelen dat wil zeggen niet van het begin tot het einde want tij is eenige Engelsche mijlen lang, maar bet gedeelte van de Leipzigerstraat tot aan de Linden. Daar loopen duizenden wandelaars, die bet allen even druk hebben met elkaar en de win kels te bekyken. En niet enkel daar, mnar ook langs die beide andere straten bestaat er voor dit laatste even vovervloedige gelegenheid als voor bet eerste. Aèhter honderden prachtige winkelramen toch heeft de Berlynsohe industrie en niet alleen deze hare nieuwste en fijnste artikelen ten toon gespreid. Er wordt altoos zoo hoog opgegeven van de Parijsche industrie, eu inderdaad zg is groot en machtig, maar in duizend artikelen doet de Berlijn- sche haar eene geduchte concurrentie aau. Wat meer zegthet is algemeen bekend, dat er in sommige takken van nyverheid, bijv. parfumeriën eu kunst bloemen, hier zeer veel wordt gemaakt, dat naar Parys wordt gezonden, vanwaar het met het merk of étiquet eener Frausche firma weer naar elders wórdt afgeleverd, of soms naar Duitschland terug komt, om hier als Fransch fabrikaat te koop te wor den gesteld. Het gaat er mee ala bij u te laude althans wij hebben hier wel eens uit Nederland hooren klagen, dat er goede Hollandsohe fabrikaten naar Pargs werden afgeleverd eu vandaar onder den naam van eohte Parijsche artikelen werden teruggezonden, omdat zij dan gemakkelijker en veel duurder konden worden verkookt. In dat opzicht herinner ik mg nog eene andere curieuse historie. Ik was bekend met eene der grootste Duitscbe industrieelen, die zijn fabrikaat door Engelsche tusschenpersouen aan de Britsche marine leverde. Ieder stak was gewikkeld in een gedrukt biljet, waarin die Engelsche tusscheuperso- nen nadrukkelijk het voorwerp als zuiver Eogelsch maaksel vermeldden eu tevens waarschuwden tegen de concurrentie van een Duitsphen zwendelaar. Dip zoogenaamde zwendelaar-concurrent was echter nie mand anders dau dezelfde Duitscbe fabrikant, bij wien zij dat alles hadden besteld, omdat hg het veel beter en goedkooper kop vervaardigen dan zij. Die Duitscbe firma is algemeen bekend, maar ik mag haar niet noemen, omdat ik het gevalletje in een vertrouwelijk gesprek heb vernomen. Ik vond het evenwel te grappig om er nu geheel van te zwijgen. En het fraaiste van de zaak was nog wel, dat die fabrikant zelf vóór de verzending ieder stuk in zulk een biljet wikkelde, waarin hg als zwendelaar werd tentoongesteld. Doch genoeg Alzoo wanneer gij niets te verzuimen heet, ga dan een' poosje meed rent elen. Daar zijn we nu juist bij een der voornaamste juweliers. Hg kan het getuigen, dat ook de Duit scbe gouden voorwerpen naar alle landeu der wereld gaan de en overzeesche markt nog veel meer beheer- scbeu dan de Frausche goud-industrie het doet. Alleen aan ruwe edelgesteenteu verbruiken de Berlijnscbe juweliers gemiddeld voor 6 a 7 millioen mark 's jaars. En wat de gouden voorwerpen betreft, vele modelieu zgn lichter dan de Fransche, daar door goedkooper, en daar ook de vormen menig- vuldiger zijn, laat zich bun groote afzet gemakkelijk verklareu. Ik spreek daar van vormen, eu zoo is er thans een mal soort van horlogekettingen in de mode. Een vierbladerig klavertje is hier, en misschien by u te lande ook, een geluks-teekeotje. Het helpt tegen landerigheid, tegen tandpijn, onbe antwoorde liefde, geldgebrek en honderd andere bezwarende dingen. Verraoedelyk was bet daarom, dat men vroeger gouden „klavertjes in vieren* droeg. Was dit goed dnkateugoud, dan was bet zeker, ofschoon maar tijdelijk, een eoht middel tegen geld gebrek. Thans eohter wordt de markt beheerscht door eene nieuwe uitvinding i een groen klaver blaadje van fijne gutta-percha, eene sprekende na tuur, ingesloten in een kristallen bolletje, dat aan de horologieketting hangt te bengelen. Dit heet alzoo het nieuwste snufje I Het wordt tijd voor de voorjaarswedrennen. Op de Charlottenburger renbaan ziju de proefritten zelfs reeds gedaan. Natuurlijk moet ook daarby weer ee'n nieuw modedingetje ziju. Ër zijn nog we) van die vroegere aardigheden, als: gonden broches in den vorm van hoefyzers, manohettenknoopjes in het pa troon van jockey-petjes, gonden of zilveren karawats- jes als sieraad op den hoed maar een der nieuwe kunstproducten voor dit jaar is eene damesbroche in den vorm van een half uitgevouwen zakdoek, ver vaardigd uit raat zilver roet gekleurd patroon of zoom uit email, Kleur, vorm en figuur komen overeen met de livreieu van de jockeys der verschillende olnbs. Doch veel fijner en duurder is eene nieuwe soort van doekspeld in den vorm van een jockey- moes. De boveiikan/ is een grijze paarl, de rand een goudwerk met robijneii bezet. Het zonderlingste der tegenwoordige sieraden is echter eene gouden borstspeld met eenruwe koffieboon er op. Voor de variatie worden ze ook wel met gebrande of gepolgste boontjes bezet. Voor koffiehandelaars of voor den honder van een Wiener Café11 moge het eene zinnebeeldige beteekenis hebben, als sieraad is en blijf het wansmaak. Intusschen is er eene andere mode, die men onvoorwaardelijk tal moeten goedkeuren. Het af schuwelijk gebruik, dameshoeden te doen prykwi met opgezette natuurlijke vogels, begint namelijk te verminderen en het nieuwste en' fijnste is nu een vogeltje van gekleurde zijden plnohe. Jammer slechts dat terwgl de mode daarmede bg de dames een stap in goede richting doet, zij bij de heeren nog echt wensmakelyke prullen blijft ten toon spreiden. De slippen van roode zijde met gouddraad door weven zgn gelukkig evenzeer verdwenen" als die breede cravatten van verzilverd plaatkopermaar nu hebben we nog die ergerlijke mode roet het postpapier, namelijk eene ruwe soort, met kunst matig verzengden rand; braodvlekken en gaatjes in het midden en hier en daar eene inktvlekkortom het ziet er uit, dat een fatsoenlyk mensch nooit aan iemand een brief op znlk papier zou durven zendeu wanueer hij het werkelijk bij ongeluk zoo bemorst eu toegetakeld had. En dan staat er op dit zoo bewerkte papier nog wel een allerdwaast deviesje ge drukt, waarin excuus wordt verzocht voor de bekladding Het genootschap der „Ridders van den arbeid,* waarvan tegenwoordig bij de werkstakingen in de Vereenigde Staten, zoo dikwijls sprake is, bestaat reeds sedert 1869. Het werd toeu door een kleeder maker te Philadelphia, Uriah S. Stevens, gesticht, en het heeft zich, in de laatste jaren, van eene geheime vereeniging ontwikkeld tot ecu nationale orde, die in alle Auierikaausche Staten eu ook in Canada hare vertakkingen heeft, en ougeveer 750.000 leden telt. De orde stelt zich ten doel „de verheffing van bekwaamheid en zedelijke waarde tot maatstaf voor grootheid voor personen en volken, inplaats van het geld, „en voorts bet waken voor rechten van den werkenden stand. Op haar programma stnat o. a. verbod van arbeid voor kindereu onder de 14 jaren; beperking van den werktijd tot 8 aren daags; scheidsrechterlijke beslissing van geschillen tusscheo patronen en werklieden verdeeling van staaislande- ryeu onder werkelyke landbouwers, aankoop door den Staat van alle spoorwegen, telegrafen en tele- phonen enz. Tot de dwangmiddelen, door de „Rid ders* tegover de werkgevers gebruikt, behooren werkstakingen en „boycotten*: Vooral het laatstge noemde middel (het zooveel mogelijk uitsluiten der betrokken personeu van alle handels-en maatschap pelijk verkeer,) is tegenwoordig zeer bg heu in eere. Het hoofd der orde, de Heer Powderly, zegt van het „boycotten* „bet is, in zijn gevolgen, veel erger dau eene werkstaking. Een werkstaking is belemmerend maar „boyootten„ is doodelyk voor de nijverheid. Nog nooit heeft het „boyeotten„, naar bet door ons hoofdbestuur het „Geueraal Comité* gelast werd zijn uitwerking gemist.* Volgens de opgaven van Daily News' berichtgever zgn van 237 gevallen van „bovootten* ongeveer 100 gelakt, en 24 geheel en af mialnkt, terwgl 100 niet afgeloopen ziju. De gevallen waarin het „boycotten* gelukte waren echter voornamelijk, waar het Chineezen betrof. Brengt men die gévallen in mindering, dan blgven er 59 geslaagde gevallen over van een geheel van 196. By de jongste spoorwegwerkstaking zijn de „Rid ders,* zooals men weet, niet gelukkig geweest. De orde beeft een bitter verontwaardigd adres uitge vaardigd tegen den Heer Gould, directeur van de „Zuidwester-spoorweg-Maalsehappg.* Uit Drente wordt gemeld Bgzondere, ook uit oude tyden overgeërfde ge woonten houden sommigeu hier nog steeds bg de bruiloften in eere. Als de dag bepaald is, waarop de jongelieden door den echt vereenigd zullen wor den, dan wordt e| eeu „wasschopsneuger* heinde en ver uitgezonden, j|m aanverwanten en vrienden op het trouwfeest te uoodigen. Met een versierden haodstok, eu onder bet uitspreken van een zegen- wensoh, gewoonlijk op rgm, treedt hg de wouiogeu binnen, en wordt er 'als welkome bode ontvangen en onthaald. Op den morgen van den gewichtigen dag moet de bruid worden opgeëischt. Eene menigte bruiloftsgasten trekken dan per rijtuig of te voet, al naarmate de afstand meer of minder ver is, roet den bruidegom naar de woning van zgn toekomende. Daar aangekomen spreekt de braidopeischer, voor de geopende deur, een lang gedicht'uit, waarin ten slotte gevraagd wordt, of er zich niet iemand in huis be vindt, die den naam vau de bruid draagt. Binnens huis geeft men daarop natuurlijk een bevredigend antwoord, waarop die van bniten nader het doel van aller komst te kennen geeft en vraagt om binnengelaten te worden. Dat verzoek wordt toe gestaan en eene gulle ontvangst beidt den gast. Uit Amsterdam wordt gemeld Eene melk-quaestie. Naar aanleiding van een versehil over den pry» van melk, eenigeu tijd ge leden gerezen tussohen de landbouwers in den ümtrek van Amsterdam en de afnemers in Amsterdam, waaronder de melkinriohting de grootste, de toon gevende en de prysstellende is, werd vóór 14 dagen eene vergadering gehouden van belanghebbenden, waarin eene commissie werd benoemd vao landbou wers die met de afnemers in nader overleg zon treden over den prijs der melk. Aan die Commis sie werd bet mandaat gegeven om zooveel mogelijk 2 gulden per vat van 30 liter te bedingen, want dat de productie 1.80 was. Het resultaat vau samenspreking was eohter niet groot geweest, ?zeide de voorzitter, de heler Bulttman, want het. was bekend dat de Amsterdamsehe melkinrichting reeds de noodige contracten voor melklevering had afge sloten tegen den prijs van 1.80 per vatdat dit aanleiding had gegeven tot eene vereeniging van landbouwers die du eene tweede melkiurichting iu Amsterdam zal oprichten, waarvoor de noodige gelden bijeen zijn, en dat Sroorts op verschillende plaatsen kaasfabrieken worden opgericht. Hij waar schuwde daarom niet te spoedig contracten te sluiten, omdat de geringe winst over een geheel jaar niet geheel verloren ging. Door verschillende personen werd nog gewezen op het voordeel dat de kaasuan- maak direct en indirect zon opleveren, dat wel spoedig het gevolg zou hebben dat de melkprijzeu iu Amsterdam ook weder zoudeu ryzen. Eeu positie/ resultaat had deze by een komst niet. De Balgaarscbe Minister van Bnitenlaudsche Zaken beeft aan de Mogendheden kennis gegeven, dat Vorst Alexander genegen is genoegen te nemen met de besluiten der conferentie, maar dat hij zich eerst op de hoogte moet stellen van bet gevoelen der Bulgaarscbe volksvertegenwoordiging. Daarom is een besluit uitgevaardigd tot het verkiezen van afgevaardigden eener nationale vergadering, welke te Sofia zal samenkomen. Uit deu termijn der verkiezing 23 Mei kan men zien, dat Alexander zich niet overhaast, en dat geschiedt wel met opzet de feitelyk bestaande unie heeft daarmpe al den tyd steeds vaster te worden. De Mogendheden kunnen tegen de handelwijze van den Vorst niets inbrengen, ook Rusland niet, al zou het ook nog zoo gaarne een voorwendsel tot inmenging hebben. In de Fransche Kamer beantwoordde de Minister Baihaut de interpellatie van Maillord over de bekende arrestaties te Decaeevilte De Minister kwam op tegen de bewering, dat de mijnen het eigendom zonden ziju der mynwerkers. De Minister Demole verde digde de inhechtenisneming vso de journalisten wegens aanslag op de vryheid vau arbeid de Regeering had vast besloten, alle overtredingen met kracht te weren en bg deed een beroep op de eens gezindheid. Nadat de Minister-president Freycinet nog eenige ophelderingen had gegeven, nam de Kamer met 435 tegen 65 stemmen een motie van orde aan, waarin zy zegt vertrouwen te stellen in de verklariugeu der Regeering. Ook io deu Senaat was een stak der sociale quaestie aan de orde, en wd naar aanleiding van een voorstel van Bozerian, strekkende om de uittar ting tot aanslagen op de vryheid vau arbeid te onderdrukken. De Minister van Justitie verklaarde zich tegen de urgeutvcrklariag van dit voorstel, waartoe echter met 153 tegen 102 stemmen werd besloten. Het gerechtshof te Londen heeft Zaterdag uitspraak gedaan iu de zaak van de socialistische leiders Burns, Champion, Hyndman eu VN illisms, beschuldigd van opruiing in de beruchte groote meeting. Allen zgn vrijgesproken. Wat de „Morning Post* eenige dagen geleden voorspelde blykt waar te zgn Gladstone maakt totaal fiasco met zgn Iersche plannen. De indruk van die plannen op de pers was algemeen ongun stig, want de „Daily News*, als het orgaan van Gladstone, kan men natuurlijk niet meerekenen. Meer afdoende was de houding van het Lagerhuis in de zittiug van Vrydag. Chamberlain en Har- tington waren aan 't woord, en beiden lieten zich onvoorwaardelijk afkeurend nit over de plannen. Chamberlain miste in het ontwerp van den premier den waarborg voor het behoud der rykseenheid, terwgl hg bovendien tegen h*t unkooptu van de Engelsche landeigenaars was tegen een som van 120 millioen pd. at. Chamberlain gaf tevens een schema van zgn plan, dat eohter in het telegram te kort is weergegeven om een oordeel te knunen vellen. Hartington, bet hoofd der Wighs, plaatste zich op algemeeu standpunt eu veroordeelde Gladstone's plannen, omdat dit onderwerp bg de laatste ver- kiezingeu niet aan de orde was geweesthij faeende dat de kiezers, zonder onderscheid van partij, afge vaardigden wilden hebben, die pal stonden voor de eenheid des Ryks en voor het gezag der wet in het geheele land. Namens de Regeering werd het ontwerp Zondag verdedigd door Morley, maar die verdediging was zwak. Zij kwam eigenlyk in hoofdzaak neer op bangmskery voor het geval, dat het ontwerp werd verworpen en de Ieren roet geweld tot eer biediging van de wet moesten worden gedwongen. De discussie werd ten slotte verdaagd tot Maan dag. Nu Chamberlain en Hartington zoo gesproken hebben, is de uitslag echter zeker en is het alleen nog maar de vraag, hoeveel liberalen Gladstone trouw zullen blgven. Waarscbgolgk zal dit^ getal uiterljjk grooter zijn dan innerlyk, nu men toch de zekerheid heeft, dat bet ontwerp wordt verwor- penop grond van Gladstone's vroegere verdiensten omtrent de liberale zaak zal men de nederlaag, wat de cyfers de stemmen betreft, zoo klein mo gelijk willen maken. De meening wint veld zegt de Pall. Mall. Qaz. dat de oppositie tegen het Homo Rule- ontwerp niet is te overwinnen. De tegenstanders verwachten dat de oppositie steeds zal toenemen, totdat het ontwerp tot aankoop der landeryen wordt ingediend en een storm van afkeuring alle voorstel len der regeering geheel zal wegvagen. Wanneer eehter de ministers in staat zijn, om de noodzake lijkheid van den land-aankoop te vermijden, door duidelijk de oppermacht van het Koninklijke boven het lerscbe parlement te bevestigen en de meest aan stoot gevende bepalingen van het ontwerp terugne men, dan zon de vereenigde oppositie wel eens buiten den waard kannen rekenen, want aan een gemeen schappelijk optreden van lord Hartington met d- heeren Gosehen en Chamberlain en de gewone oppo sitie zijn bijna onoverkomelijke moeilijkbeden vere bonden. Heden zullen in het Pruisische Heereohuis ten tweede male de kerkelijke wetten ter sprake komen. De commissie beeft het ontwerp, gelijk bisschop Kopp het in overleg met deu Pans wensebt te wij zigen, weer verworpen, doch tevens verklaard, dat misschien een ander oordeel mogelijk is, wanneer de Paus zich nader verklaarde over de Ameigepjlicht. Daarop volgde de bekende mededeeling der Pruisi sche regeering betreffende de nota van kardinaal Ja- cobini. De commissie aam deze mededeeling voor kennisgeving aan, maar achtte het niet wenschelijk het genomen besluit te wijzigen. Zij besloot haar conclusie met de verklaring des Pausen ter kenni% te brengen van het Heerenhnis, ten einde de verga dering te laten beslissen. Goods, 10 April 1886. Aan de Redaotie der Goudsche Courant Door myn zaak, meer dan anderen,, in de^gé- legenheid zijnde, het oordeel vsn het puWfek te vernemen verzoek ik U beleefd dit stukje t^laatsen. Weldra is het Pasehen en dan zulleft wij vsn onze bakkers wcêr overvuld worden met paasch- brood, dat wij aan fooien ruim betalen terwijl menigeen dat fooiengeld liever anders zoude be steden. Voor de bakkers zelf is het een soort ver dubbeling van patent-belasting, welke vry drukkend is en waarvan hun clientèle hoegenaamd geen voor deel heeft. Kan deze verouderde gewoonte niet worden afgeschaft oP anderj ingericht Geven de slagers aan han beste klanten een ossenhaasje cadeau, of vergt een geregeld terugkomend reiziger van mg eens per jaar vry logies Het doel van mp schrijven is alleen 'op een ongezonden toestanc} te wijzen, en bakkers en bur gers op te wekken; om in deze dure gewoonte ver andering ta brengen. U voorloopt^dank zeggende, Hoogachtend, UEd. Dw. Dienaar, M. VERMAAT Jr. GEBOREN 9 April. Gerritje, ouders W. Vermaas en G. Kieman. 10. Thoma Clasina, ouders T. N. Joosten en M. A. ?an Kersbergen. Petronella Geertruida Maria, oudera J. A. H. van de Pavoordt en G. M. Aben. 11. Gerardus Johannes Cornelia, oudera 3. Wieser en H. Root. - 12. Cornelia Catbarina, ouders H. Wynhof en C. M. Borst. OVERLEDEN10 April. 3. P. van de Pavoordt, TT j. 3. Hortensius, 1 j. 10 m. 11. W. Hortenains, 5 j. S. Elahoat, 8 m. M. C. van Dilyn, 6 w. 12. M. M. de Huasche^f, 2 j. OVERLEDEN: Br M. Bloot, 8 j. G. de Vries, huisvr. vao J» Verboom, 61 j GEBOREN: Cornelia, ouders H. Versnel en A. Loender- sloot. Klaasje, ouders C. van Vliet en P. van Vliet. GEBORENJan, ooders H. Stout en G. Treore. OVERBEDEN W. van der Vlist, 8 j. ONDERTROUWD: P. J. Walraad en T. Stoat. GEBOREN Gerarda Cornelia, onders D. C. Marek en G. Markus. Tenuis, onders J. Verhoef en D. Schimdt. Pieter, ooders H. Jongeneel en G. Bos. Anna, onders W. de Dengd en E. vao Vliet. Jan, oodera A. Bos on J. Keyzer. ONDERTROUWD: J. vao der Linde «n N. W.fireedveld. Jf

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2