K SUIS, scheeps- ifend, aan t ERVEN het water rug daar- Zentiaren. BINNENLAND. ,EN )E. Zondag 18 April. 1886. N° 3379. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. HUIS neid, )ing EVER, lorgens te e> aan de ide onroe- ggende te tl I O, ouda, v. oubs- ruim ge- le Keizer- te 1RTÜIJN J dorheid tot verdeeling i» besloten. geplaatst f Gouda. t Dgen zyn. löHNE. iet KAN- LDER en Wjjk M F en een it 2 aren, 1 Mos. 89 RVEN in tot 338. de Boom- 1 GROND K Nos.80 Centiaren. -IEI eene in een lo. 61. ir den ver ms van 9 •is lATS en 58» en Lazarus- GOUDSCHE COURANT. De Rotterdamscbe rechtbank veroordeelde Donder dag den goudsmid G. W. v. d. P., die een hem ter reparatie gegeven voorwerp ten eigen bate beleende, tol twee maanden gevangenisstraf en f 12.50 boete, subs, twee dagen gevangenisstraf. Donderdag voormiddag is te Oudewater de omroeper en afslager AA. B., zich op weg begevende naar den notaris, dien hij xoude adsisteeren bij een te houden erfhuis, plotseling ineengezakt. Bij den heer D. ingedragen, kon de heer Dr. v. P., oogenblikkelijk" ter plaatse verschenen, slechts den dood constaleereu. Sedert geruimen tijd was de overledene lijdende aan eene hartkwaal. maar waarvan de consequente toepassing wrange vruchten moest afwerpen en zeker voor de socialis- gevolgea moet zijn. Het verwondert onsyniet, 11 -J— i--i-t roeü er op de drukkery t rijgen denkt. berichten p hunner i hebben Emile de Laveleye, de bekende Belgische staatq huishoudkundige, schryft in de Revue Bleue over de oorzaken van de jongste onlusten in Bel- Woensdag vergaderden op Zomereorg te Leiden een twintigtal heeren uit Amsterdam, Zandvoorl, Noord- wyk, Egmond a/Zee, Scheveuiugen, Pernis en Volen dam, op uitnoodiging van den beer T. A. O. de Ridder, burgemeester van Katwijk, ten einde de vraag te bespreken, of het wensohelijk was, yene Vereeniging tol behartiging vau de belangen vau de zeevissohery in het leven te roepen, in den geest van de Maatschappij tot bevordering vau den land bouw. Nadat (Ie heer De Ridder een oversiohl bad gegeven van de vorming vau het College voor de zeevisScheryen, eu de eigenlijke bedoeling van deze oproeping geschetst bad, ontstond eene leven dige discussie, die van belangstelling getuigc|p. Be sloten werd, dat ieder op de plaats zyner inwoning by de reeders, eigenaars van schepen, scheepsbouw meesters, zeilmakers, etc., kortom by ellen die be lang hebben by eii stellen in de zeevisseherij de zaak zou bespreken, en dat eerlang door bedoelde heeren eene algemeens oproeping tot eene tweede vergadering zal worden gedaan. Te Amsterdam zal door de hb. Huart en Meyer met den a. s. zomerdienst een vertrouwbare gids ten dienste van reizigers op de spoor- en tramwegen worden uitgegeven, samengesteld op eene zeer prak tische wyze en naar officieels gegevens. GOUDA, 17 April 1886. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de ryks-uuiversiteit le Leiden, de beer P. Schelt erna, geb. te Gouda, met scad, proefs. get.: Hel leven van Frederik Ruguh. Op de tentoonstelling van wege ^vicullura te Arn hem zijn o. a. bekroond de inzendingen vau de hh. J, de Bruyn, te Gouderak, J. Schilt te Stolwijk en C. Verboog te Berg-Ambacht. Heden middag werd ten Rsadhnize dezer ge meente aanbesleed het maken van 12 kleedkamertjes bij de Zwemschool. Ingeschreven werd door Joh», van Gent, HOS.— J. de Jong Ws., 1030.— B. Hoogerwaard, 1000.— L. van Dorst, 09».—C. J. Koot, 963.— C. Groe nend^, 369.— A. Verbij, 860.— W. Bok hoven, 765.— C. P. W. Dessing 698. Aan den vischhandelaar W. Boe te ’s-Hage ie de leverantie van slokrisch gegund voor T garnizoen te 'a-Hage en te Gouda. Donderdag is te Woerden aanbesteed i het bouwen eeuer nieuwe openbare school. Het aantal inschrij ven was 16. liet hoogst werd ingeschreven door den heer J. de Jong Ws. te Gouda, voor ƒ27,909 en het laagste door den beer J. W. Blok, Woerden voor f 21.620. Dinsdagavond heeft in bet hotel Den Doelen te Oudewater eene vergadering plaats gehad van wege de liberale kiesvergeuiging Faderland en Oranje, waarbij vale leden dar liberale party wit die gemeente waren opgekomen. Met algemeene stemmen werd besloten, veder tot candidates te stellen bij de aanstaande verkie zing voor leden der Provinciale Staten de aftredende leden de hh. Mr. J. Forluijn Droogleever le Gouda, R. W. Haentjens Dekker, te Oudewater en A. Knijlf Hz. te Woerden, Wijders ia benoemd tot afgevaardigde der in Gouda te houden centrale vergadering de beer P. A. A. Molenaar, alhier. De gids zal verschijnen in portefeuille-formaat, met kaart, en is zoodanig iagericht, dat een ieder daarin, zonder lang zoeken, zijne reisroute kan vinden, hetgeen by de beslaande gidsen niet steeds het geral is. Het is waar, dat de bestaande uitgaven ia meer dan één opzicht onpraciiaoli zijn en daarom zal het reizend publiek deze nieuwe reis-gids zeker met ingenomenheid begroeten. Sommige bladen bevatten hst volgende verhaaltje. Eene opgcdirkte dienstmeid. Als een staaltje, hoe bet tegenwoordig gesteld ia met de kleeding van vele onzer dienstboden, ie het volgende te aardig om het niet aan de vergetelheid te ontrukken. In den af- geloopen winter werd iu Gouda op een der singels druk schaatsen gereden. Het ys was evenwel ook daar niet zoo als hel weseu moest, en velen moes ten bun genot met een nat pak betalen. Onder deze behoorde ook een aardig dienstmeisje in een nette japon, met een keurigen mantel, waarover een bonten kraag, een hoed naar den eisch, glacé hand schoenen, keurige laarzen en natuurlijk voorzien van de iu dezen tijd schijnbaar onmisbare tournure. Deze dienalmeid-dame of dame-dienslineid vond, zoo gauw hare lieve gestalte door het bedriegelijke ys zakte, dadelijk banden gereed om haar op bet droge te helpen niet alleen, maar zelfs wist men een bteekere-vrouw in da buurt te vinden, die haar van droge kleederen sou voorzien. Verwonderlijk echter verzette zich het slachtoffer, zooveel goedheid was te veel enz. enz., maar men hield aan en daar kwamen de poppen aan bet dansen. De opgesmukte dienstbode miste haar lianen kleedingstuk, dat het eerst de ledematen bedekt, liet een ond nachtjak met korte mouwen dienstdoen voor borstrok eu, bewonder haar vernuft, gebruikte een ouden bezem, vastgebonden met twee touwtjes, als sieraad van achterna.^ Staten-Gene raai. Eebst^ Kam». Zitting vso 16 April 1886. De Kamer beeft in deze zitting aangenomen alle aanhangige ontwerpen, waaronder wijziging der in voeringswet vnn het strafwetboek, onteigening ten behoeve van het Merwede-kanaal (gedeelte Nigte- vechlUtrecht.) De Kamer is op reces gescheiden. Staten-Generaal. Tweede Kamee. Zittingen vsn 15 en 16 April 1886. De discussie over het ontwerp ter bevordering van de verdeeling van Markgronden werd voort gezet. Nadat de heeren Clercx en De Vos van Steenwijk en de Minister vau Justitie het ontwerp hadden ver dedigd, werd bet algemeen debat gesloteu. Artt. 1 en 2 werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op art. 3 was een amendement - voorgesleld van de heeren -A. E. Mackay en De Ranils, strekkende om niet aan óen markgenool het recht toe le kennen de verdeeling te cischen, tenzij eerst door de meer derheid tot verdeeling is besloten. Dit amendement ie verworpen met 36 tegen 34 stemmen. Een ander amendement van den heer Van der Sleydeu om het recht om verdeeling te cischeu toe te kennen aan één of meer markgeuooten voor minstens ’/i medegerechtigd, is verworpen met 40 tegen 30 stemmen. Het Regeeringsarlikel 3 is aangenomen met 40 tegen 30 stemmen. Na uitvoerige discussie werd gisteren het ontwerp tot bevordering der verdeeling van Markgronden aangenomen. De Kamer ia daarna tot nadere bjjeenroeping ge scheiden. Onlangs maakten wy er melding van, dat een schip, met buskruit geladen voor den Staat der Neder landen, door den deurwaarder Mansveld te *s Graven- huge was ia beslag genomen in de kruithoven onder Naaldwijk, wegens schade, door dat schip de Ooslenrylnche bark Nimrod veroorzaakt aan de in die haren aanwezige duodalven. Tot bescherming van de als gereohtelyke bewaarders aan boord ge stelde personen werd aanvankelijk een kanonneerboot naby bet schip gestalionneerd, doch later werd het nog zekerder geoordeeld, eenige mariniers aan boord van het kruitschip zelf te doeu rerblyren, hetgeen dan ook geschiedde. De agenten der reedery van het schip hebben sinds niet stil gegeten om de zaak te beëindigen langs minnelijken weg, want het schip was aan veel gevaar onderhevig wegens de in de kruithaven gelegen in het Scheur, Waterweg van Rotterdam naar Zee gaande stroomingen. Aan vankelijk toch moest het zelfs, ter vermindering van bel gevaar, met een sleepboot hooget op gebracht worden, en daarna werd bet bovendien nog noodig geoordeeld, eeu loods aan boord te plaatsen ter voorkoming van mogelijke ongelukken. /Thans echter is bij transactie de zaak afgedaan, en kan bet schip vrij zyn bestemming, naar Hamburg, volgen. Hoewel de omtrek der kruithaven onder Naaldwijk tamelyk onbewoond is, zullen de enkele daar gevestigde boeren verheugd zijn, dezen gevaarlykea buurman (520 scheepstonnen buskruit toch maakten de lading uit) kwyt te zyn, te meer daar door dit lange opont houd de geest onder het scheepsvolk (Italianen, Oostenrijkers en anderen) niet al te best was. Ook de bewaarders zullen er geen leed van hebben, den omgang met dezen af te breken want dat zij aan boord geen pereonae gratae waren, behoeft geeu beloog. (DagU.) Tegen de brochure van den socialist Van Raay ia een tegeuschrift verschenen namens den centraleu raad der sociaal-demoetatiache partij eu de commis sarissen der drukkerij, dat den sprekende titel draagt van ,vyf-en-dertig leugens in een vijfceuts brochure». Nauwkeurig worden die vijf en dertig leugens opgesomd. Wat de waarheid ia, valt natuurlijk voor wie builen den broedertwist staat, moeielyk te beslissen. Dat ie ook van weinig belang. Maar wel ia het zeer opmerkelijk, met welke argumenten deze sociaal democraten elkander bestrijden. Noemde Van Raay Domeis Nieuwenhuis een tiran, die geen tegenspraak kan dulden, in deze brochure wordt Van Raay een tiran genoemd, die alles doet builen zyn medebe stuurders om. Werd Nieuwenhuis door Van Raay ,een heer» gescholden, in deze brochure beet Vaa Raay een «meneer* ouder de arbeiders. De men- scbelyke natuur verloochent zich ook onder de gelijk- heidiapostelen niet. Interessant is ook het kijkje, dat ons in de socia listische drukkery wordt geguud. De gezellen konden het met den directeur telkens niet best vinden. «Men wilde de anarchie Jn de drukkery en daar de direc teur de orde wilde brengen, daarom moest hij er uit*. Er was dus wel eeu streven om het gelijkheidsbe ginsel zoo ver mogelijk door te voeren, en de soci alistische leer weel in goedeaarde. Overigens B vernemen wy, dat alle gezellen uit genade waren aangenomen, zonder te letten op bekwaamheid of noodzakelijkheid, maar alleen uit persoonlijke consi deratie, dikwijls alleen om te helpen. Een handel-/ wijze, tegenover partijgenoolen zeker zeer meuschlierend waarvan de consequente toepassing tisohe maatschappij der toekomst van de bedenkeHjk- »le L dat wij dan verder lezen, dat men er op de dl alleen op bedacht ie, om direct meer loon te voor zich, en aan de winst voor de party ide Het is alsof men te doen heeft met di^ ellendige kapitalistische maatschappij I j Het meeat karakteristiek is het legje'in socialis tische staathuishoudkunde, dat in deze brochure wordt gegeveu. Van Raay zegt, dat de winst dor drukkerij gemaakt is door bet personeel, want dat de arbeid de bron is vau allen rykdom. Men zou meenen, dat Van Raay en alle gezellen, die zoo denken, voor die stelling een goed merk zouden krygen als brave discipelen van de socialistische leer. Maar neen dat is thans volgens den centraleu raad een leeken van groots onkunde. En dan volgt een betoog, dat de winst niet behaald wordt door den arbeid der settere, maar een product is van maatschappeljjken arbeid. By nadere ontleding blykt, dat hiermede eenvoudig bedoeld is, dat de arbeid moet gesplitst worden in handenarbeid en maohine- arbeid. Een econoom van den ouden stempel zou hiervoor in plaats stellen arbeid en kapitaal en sou dan de stelling volkomen kunnen onderschrijven. Is het niet, alsof men er zich op toelegt den bodem der socialistische leer te ondergraren F En moeten den nadenkende door dezen twist niet de oogen opengaan over de zinsbegoocheling van deze leer

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1