•S, V. tels9 BINNENLAND, j GOUDA, 20 April 1886. sir, sgen.” leze bekend LLOTAGE t zal plaats i. s. en de IRDAG 24 1886. N 3380. Woensdag 21 April. sre, ?kers EN encadreeren en het op- Nieuws- en Advertentieblad boor Gouda en Omstreken. n. SR, .teokenaar. JOSTU- [NGEN, met de bevolen. IDEL. straat, 'N: er GLAS pingr den qjigöso’w’-tr' GOUDSCHE COURANT tuur, Secretarie. 1.» APRIL a s. JEd. te be- volgens de Magazijn in rijen, enz. enz. urn tot het Cents <AS MSDAG 11 an staande IN,KLEE- ederen ver- DANTZIG in het staatsrecht aan het Athenaeum Hlustre te Am sterdam had aangenomen, d* 29aten Juli 1862 de .ensiling ran het secretariat 1 van Rijnland opge dragen. Den 4den Juni 186 werd hy, na het over- lijden ran den heer mr. Luzao, door land, regeering geroepen tot de ws irnemiogder betrekking siteit. In beide betrekkingen, »an het vorig jaar bekleedde, ijver en nauwgezette plichtsbetrachting. -4- De rorige week atond root de Haagsche Rechtbank terecht een boerenvrouw, die, een brief aan haar zoon moetende rerzenden, en geen nieuwe, maar wel twee gestempelde postzegels bezittende, op den inral kwam, door uitknippen ran die twee onbruikbare één bruik baar postzegel te maken. De eenvoudige .rouw, die in deze métamorphose geen kwaad zag, had die echter nikt met de noodige zorg nitgeroerd, zoodat de samenvoeging onmiddelijk in het oog waa ge.al les. Het O. M. had 8 boete gerequireerd, maar de mr. J. T. Buys, die de benoeming tot hoogleeraar is de borrel der gierigheid die reien stiekum achter bnn kastdeur gereed houden, maar gezoet door de suiker, die ze roorzichtigheid of spaarzaamheid noe men. Zoo bestaat ook de likeur der liefde tot zich zelren, die sommige menschen, bij kannen rol, drinken, maar altijd roorzien met de auiker ran .pas op No. 1" en eindelijk de drank der kne velarij, die men naar omstandigheden zoet, met allerlei suiker ran ongerechtigheid. Maar broederen en zusteren, er zal een tijd komen en een plaats waar niemand aan de denr kan blijren staan en zal kunnen zeggen „ik drink ze alleen met sui ker.» Voorwaar I roorwaar, ik zeg u, ze zullen naar binnen moeten gaan en roor de toonbank ran Satan hun borrel drinken en hij zal er bel— schen suiker in geren, maar die tal zijn op de long als gloeiend lood en brandende zwatel, en Beëlzebub zelf zal driemaal per dag, als ’t niet meef is, aan die gewetenaverkrachters een rlam- menden borrel schenken, en of ze hem losten of niet, dien zullen ze moeten drinken, tot dat ze een roes hebben als een dief, en als ze dien uit slapen in de diepste rerdoemenis tusschen zondaren en tollenaren, zullen ze weenen en knersen met de tanden. Zoo zij het en blijre het in eeuwigheid amen 1» Wil men weten boe lang een kanon dienst kan doen Twaalf seconden 1 Ónmogelijk I roept men uit. W’elnu, de kogel blijft er gedurende bet echo: twee honderd vyftig- ste doel ran eene seconde in, en daar een kanon ran bet beste metaal na 3000 schoten versleten is, duurt zijn wezenlijke dienst maar twaalf seconden. Een groot gedeelte van de landen, die tot de algemeene post-overeenkomst zijn toegetreden, heb ben een verlies te dragen uit den dienst der pos terijen, en eenig andere trekken daaruit een bijna niet noemens-waardige winst. Engeland staat bo venaan in de rij der rijken, die er winst bij behalen, het rekent zijne winst bij millioenen ponden ster- i:ji~s t»u_j:i. Verder in de reeks komt Oostenryk-Hongarye, dat in 1884 nie*. veel meer dan een half millioen daarbij verdiende. Onder de kleinere staten, wier postdienst nog winst laat, zijn de eerste België, Holland en Zwitserland. De meeste nienwe rijken, de meeste Oostersche bezittingen van Europeesohe natiën en bijna alle staten op op het vasteland van Amerika, zoowel Noord- als Zuid-, hebben verlies van hunne posterijen. De grootste lijder is do Vereenigde Sta ten, waar de postdienst jaarlijks 800,000 p. st. aan de schatkist kost. Brazilië moest voor den dienst 1883/84 500,000 p. st. bijpassen en ook de Ar- gentijnschen republiek, Uruguay en Japan, evenals de Franscbe koloniën, ziju aan den verliezenden kant. Onder de Roemeniërs, die in het westelijke deel der Karpathen wonen, heerscht eene zonderlinge ge woonte. Telken jare, op het feest der apostelen Pe trus en Paulus, wordt er op den top der Gains, 5000 i 6000 voet boven de oppervlakte der zee, eene.markt gehouden, waar al de huwbare meisjes der streek met hare ouders komen om bekeken en gevraap; te worden. „Zie maar eens hier, zie maar eens daar I Zeg, hoe bevalt u deze waar Als in de Klokken van Corneville. Moeders, tantes, grootmoe ders en vriendinnen dragen iets by tot den bruid schat. Alles wordt netjes in gepakt in keurige kof- fers, met bloemen versierd, en door de mooiste paar den van bet gezin getransporteerd. Vee, bijen en andere goederen worden bij dien bruidschat gevoegd. Op den top van de Gains betrekt iedere familie daar een afzonderlijke tent, waar de bruidschat wordt uitgestald en de vrijers verwacht worden. Ook de jonge mannen zyn van ouders of betrekkingen ver gezeld, die met ben de meisjes, welke in de termen vallen, komen opnemen. De knapen brengen ook hun kostbaarste goederen mede, onder andere dragen zy gouden of zilveren gordels. Nadat de brujdeo geko zen syn, heeft de verloving plaats, ten overstaan van een kluizenaar, die op den eenzamen top woont. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol- land hebben besloten lo. Op het adres van JohannesVermenlen, loteling der lichting dezes jsars uit de gemeente Gouda, daarbjj bezwaren inbrengende tegen de uitspraak van den militieraad in het 3e district dezer provincie, waarbij bij tot den dienst is aangewezen, terwjjl hy vermeent, dat bij daarvan had behooren te worden vrijgesteld, met handhaving van bet bestreden besluit van den militieraad in het 3e district dezer provincie, het daar tegen ingesteld beroep te verklaren ongegrond. 2o. Op het adres van H. van Bokkera te Gouda, daarby bezwaren inbrengende tegen de uitspraak van den militieraad in het 3e district dezer provincie, waarbij *0° 20011 Willem van Bokkem der lichting dezes jaars uit de gemelde gemeente tot den dienst is aangewezen, terwijl hy vermeent, dat deze had be boeren te worden vrijgesteld als eenige wettige zoon: en mitsdien verzoekende hem die vrijstelling alsnog te verloenen met handhaving van het bestreden besluit van den militieraad in het 3e district dezer provincie, het daartegen ingesleld beroep te verklaren ongegrond. 3o. Op het verzoekschrift van C. Mudde, daarbij ten behoeve van zyn zoon Ernst Mudde, loteliug der lichting dezes jaars uit de genoemde gemeente, be zwaren inbrengende tegen de uitspraak van den mi- litieraad, waarby diene medeloteling Gerrit de Jong op grond van broederdienst van den dienst is vrij gesteld, terwyl adressant vermeent, dat deze tot den dienst bad behooren te zyn aangewezen, met vernie tiging van de uitspraak van den militieraad, waarbij de loteling Gerrit de Jong uit de gemeente Lokker- kerk (lotingsnummer 10) van den dienst is vrijge steld wegens broederdienst, dezen alsnog tot den dienst aan te wyzen. Het bouwen ran een school enz. te Moercapelle is gegund aan de heeren Koot en van Dorst te Gouda voor 7600. Tegenover de geruchten, volgens welke de Kabinets crisis zou eindigen met het aftreden van bel tegen woordig Bewind, meent het Dagblad de stellige ver wachting te kunnen uitsproken, dat Z. M. de Koning het verzoek om ontalag der Ministers niet zal aan nemen. Het stoffelijk overschot van mevr. Bosboom- Toussaint is Zaterdag op de burgerlijke begraaf plaats aan het Kanaal te ’s-Hage op eenvoudige wyze teraardebeateld. Slechte twee rijtuigen volgden den met bloemen en kransen ombangen Ijjkwagen. Op het kerkhof was echter eene onafzienbare schare bijeen van vrouwen en mannes, die letteren en kunst beoefenden. „Oefening kweekt Kennis', „Pulcbri Studio», „Ned. Maatschappij van Letterkunde», de redactie van „de Gids», „Arti et Amicitiae' van Amsterdam waren o. a. vertegenwoordigd. Aan de groeve voegde de heer Ising, namens „Oefeuing kweekt Kennis», waarvan de overledene eerelid ge weest tja», een prachtigen krans bij de vele, die de lijkbaar bedekten. Verder spraken d'. Beynen als een barer oudste vrienden en innigste bewon deraars en prof, ten Brink namens de Maatschappij van Letterkunde, Mr. van Hall, die namens de redactie van „de Gids» sprak, deed vooral uitko men het idealisme en de bezieling, die deze schrijfster kenmerkten. Allen roemden om stryd haar edel karakter. Hoe zij ook in den familiekring gewaar deerd werd, bleek uit hetgeen bare neven omtrent haar getuigden. Zij verloren in haar eene tweede moeder. Eén hunner, de kapitein Bosboom, bracht dank der familie-betrekkingen aan allen, die door hunne tegenwoordigheid bij deze aandoénlijke plechtigheid getuigenis aflegden van de achting en de liefde, die zy de overledene hadden toegedragen. Zondag overleed te Leiden de heer W. G. de Bruyn Kops. Geboren den 21sten November 1821 te Haarlem, wérd hem ter vervanging van den heer Rechtbank sprak baar gisteren vrij. De Fereekeriagtbode geeft bel denkbeeld ter over weging om in de polissen Van brandanurantie op te nemen bet voorbehoud„Vrij van oproer en krygsmolest». De brandassuradeur ie thans tot ver goeding verplicht ook van schade, gelijk die in België door de revolntionnairen (de soeiaal-democraten) tot een bedrag van 9 millioen francs in 12 uren tyds is aangericht. Zulk een schade sou geen aesu- rantie-maatschappij kunnen dragen en waar een Regeering zulke schade zou moeten vergoeden, vindt dat meer gereedelyk en gemakkelyker plaats tegen over een burger dan tegenover een brandasscradeur. „Waar een dweepzieke Domela Nieuwenhuis, die de toga der liefdepreekers verwisseld heeft voor de hatelijke JaCobynenmuts, vrijelijk in zijn blad durft schrijven„wij moeten door deze en dergelyke moor den» (als in België) „ons vast aaneensluiten en ons organiseeren» en waar hy ongestraft vervolgt„wy moeten „klaar zijn voor den bioedigen slag, waarin ling i dan voty Duitechland eu ^Frankrijk, wij of „moeten dooden of moeten gedood worden, J" L‘ 1 !u want er „is geen verzoening», daar is *t een roepstem voor ons, ook ons te wapenen tegen den toekomstigen dag» zegt De Fereekeriagebode. In een afgescheiden gemeente ten platte lande preekte onlangs een man, die vroeger als turfschipper had gevaren, en aan zijn welbespraakteu mond ont gleden de volgende curieuae zinsneden, waarmede hij syn preek besloot. „Ende daar stonden negen mannen aan de deur ende zy allen zeiden dat zij ze met suiker dronken. Alzoo, mijn vrienden en broederen, zeiden zij, wcor- delyk bedoeld maar de geestelijke zin van deze woorden, heeft een andere, meer bijzondere, betee- kenis. Want de dagen zijn voorbijgegaan dat men tot zyn evennaaste kan zeggenWie zyt gij, broeder, dat gij ze zonder suiker drinkt? Ziet daar stonden zy aan de deur op een konden wintermorgen, twee Gereformeerden, twee Menisten en vyf Lutheranen en de tiende was een tollenaar. Eu zy zeiden allen, uit eenen mond, dat zy hunne voeten niet wilden bezoedelen door in een kroeg te gaan, maar wan neer de tollenaar de borrels voor hen wilde gaan halen, zouden zij ze betalen. Eu toen de tollenaar in de kroeg ging riepen zy, een iegelijk voor zich, hem na„Ik drink ze met suiker, anders lust ik ze niet 1' En de tollenaar kwam voor de toonbank en de tapper vroeg hom, zeggende Wat zal ’t wezen „Een borrel, rauw, zooals ‘t vat geeft, voor my, maar buiten staan negen anderen, die lusten ze niet anders dan met suiker.» Vrienden en broederen, ’t is niet alleen de drank of de likeur die op deze wyze heimelijk wordt ge bruikt, maar op gelijke wijze wordt de drank der mensohelyke verdorvenheid, de likeur der zonde, getapt en gedronken, zooals b. v. de likeur der kwaadsprakendheid, die menigeen onder u, tot den droesem, uitdrinkt, maar die hy tracht te verzor- ten door de suiker der zelf-rechtvaardiging. Daar Luzao, door *s land» van secretaris van curatoren der Leidsobe univer- die bij tot het einde betoonde hij grooten

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1