N9 3381. -DEN, ISB. ÏHVIS- i werkzaam- orkeur. BINNENLAND. Vrijdag 23 Afril. 1886. Nieuws- en Advertentieblad Voor Gouda en Omstreken. •P<ng Koop f Gouda. TEZERS. \.RIE ro ten PEK- CHT, genummerd DERS voor- paadjt kapt, 8- Verkiezing ordt aanbe- nog kalven bruin Mer- ;en, Tilbury, tien, Melk- -s, Sleephek, i Stalgereed- vat meer te tereiding en hebben de i geven, dat Uitgaaf ge* irtien dagen tcretaris, des irtog. nburg. herkozen de ran der Ponw GLEEVER, Voorzitter, rotaria. 3, aan bet zbaar in dea len, een Gul- oorzien van tempel te it Mai n z, ismiddel by ing, Borst- rt bijKin- als zoodanig Door de heeren Ban» en Van Diggelen ia weder aan de reraohillende autoriteiten een schrijven ver zonden betreffende de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. Daarbij is geroegd een ontwerp der statuten voor een op te richten «Zoiderzee-vereeni- ging.* In een vergadering, op Woensdag 28 April a. s. te Amsterdam te houden, zullen die statuten worden overwogen en zoo mogelijk vastgesteld, terwijl dan tevens een algemeen bestuur kan worden benoemd. Aan de ontwerp-statuteo ontleent de Zw. Ct. hot volgende I>e Zuiderzee-vereeuigtng is gevestigd te Amsterdam IG van W. ekomt mpne zeer goed. »n .-Strelitz.) GOUDSCHE COURANT. 3, i end door C. i 28 April in overstaan Zevenhuizen, ■■■■II —lil II». ten minste is de landvorst met zijn onderdanen naar I boven gegaan, om zijn land te Verdedigen legen in dringende Battakkera. Daardoor is er op ’t oogenblik bjjna geen man meer op bel laddzy zijn allen met bnn vorst ten oorlog getrokken. Ah het gouverne ment niet helpt, vrees ik dat de vorst geslagen wordt. Dat het dezen Battakkera op bnn veroveringstocht ernst is, blijkt daaruit, dat er vrouwen bij hen zijn, om zoo noodig de dooden weg te dragen. Deze oorlogvoerende stam, de Battakkers, is die der Rajahs, een der meeet krijgszuchtige van Sumatra. Deze lui zyn altijd in oorlogbovendien zijn 't nog echte menscheneters. Hun gevangenen peuzelen ze gewoon lijk op. Zy hebben echter ditmaal gezegd dat zy ons, Europeanen, niets zonden doen. Slechts één van ons zouden zij opeteo, zoo zy hem konden krijgen, wal het leven van dézen voor het braadspit opge- scbreveue niet aangenaam maakt. Aanleiding tot deze standjes heeft het volgende gegeven. De toeukoe moeda (vorst) van Padaog was een halve Battakker en een broer van den radjah der Rajah-Battakkere. Op een goeden dag stuurt ons Gouvernement den ouden moeda zyn ontslag en vervangt hem door een ander. En ziedaar nu de poppen aan ’t dansen. De Rajahs willen den nieu weling niet erkennen en oisehen bun onden vorst terug. Tot drie meal toe kiest het Gouvernement een ander, doch de radjah van Rajah blyft bij zijn eisch, om den ouden vorst in zijn waardigheid te herstellen. Nu is hy-self van zyn bergen naar be neden gekomen, om de saak eeos nit te vechten. Het einde van dien krijg ie nog niet te voorzien. Als die vechtlustige Rajahs cent beginnen, geven zij het niet spoedig op. Hadden we nu maar soldaten, om ze eons warm te ontvangen. Maar ze zijn er, harnas 1 niet. Alleen op Medan in Deli zijn een 250 mange weest, want een groot deel veeht reeds in Tamiang, dicht by Langkat, met de Atjehers, die daar een inval hadden gedaan. De Battakkers zyn echter niet de eenigen, die ons het leven hier moeilijk maken. De natuur aanschouwt men hier nog in haar ur-staat, en by den weelderigen tropiscben plantengroei wil dat wat zeggen. Wij zijn de eerste Europeanen, die bier den voet zetten. Wegen zyn er niet, slechte kleine paadjes, door de inboorlingen in de bosscben ge kapt, waar men als de gsnzen achter elkaar moet loopen en dan nog over omgevallen boomen moet klauteren. De mooiste paden in de bosscben zyn die door den rhinoceros gebaand. Deze klautert niet over boomen, maar zoekt de plekjes uit, die het meest open en effen zyn. In tegenstelling met den olifant loopt hy altyd hetzelfde pad. Verder wemelt het hier van allerlei wild gedierte. Tygers by de vleet, doch, gelukkig, geen gevaarlijke, daar zy in het bosch genoeg te eten vinden. Eiken avond hoor ik er wel een in de nabybeid brullen, maar kwaad heeft bij nog niet gedaan. Gelukkig, ben ik ook nog geen rhinoceros tegen gekomen, want mocht dat gebeuren, dan is bet maar het wysl, om in een boom te vliegen of op zijde te springen. Anders is er alle kans om dood getrapt te worden. De kleinste zijn de gevaarlijkete'. Zij vallen den meneoh- altyd aan. Niemand gaat dan ook alleen in de bosecheo, en dan nog met een kapmes gewapend, om zich zoowat een weg te banen, Avontuurlyk ia het leven bier dus wel en in zoo ver plezierig. Ik heb er althans geen berouw over, hier eens een kijkje te zyn gaan nemen. en wordt aangegaan voor den tijd van 2# laren, ingegaan op 4 Januari 1884. Het doel der vereeniging is het doen instellen van een volledig en grondig (technisch en finaatieel) onderzoek naar de wyze waarop en de middelen waardoor een afsluiting (mede ter voorbereiding eener latere geleidelijke drooglegging) van de geheels Zui derzee, de Wadden en de Lauwerzee, wenschelyk en uitvoerbaar is. De kosten* van dit onderzoek worden gedragen door de vereeniging. De vereeniging tracht de noodige gelden te vinden uil de contributie der leden en door andere middelen die daartoe kunnen strekken. Leden der vereeniging zijn: 1o. de oprichters; 2o. allen, die zich als leden by den secretaris der ver- eaniging aanmelden. Zoowel corporation als personen kunnen leden der vereeniging zyn. Corporation worden door een uit hun midden te benoemen en aan het dagelijksch bestuur schriftelijk op te geven persoon in de vereeniging vertegenwoor digd, Binnen den kring der vereeniging staan deze vertegenwoordigers van corporaties in allen deele gelijk met hen die uit eigen hoofde leden der ver- eemging zyn. De leden der vereeniging betalen by hun toe treding en verder bij den aanvang van elk dienst jaar een contributie van vijf gulden. Telken jare in de maand October wordt te Am sterdam een algemeene vergadering van leden, ge bonden. -a,-- De boofdbepalingen van het kou. besluit van dan Sden dezer, houdende voorziening in de uitvoering dsr wet van den Sleten December 1885 (Stbl. No. 264), tot verhooging on uitbreiding van het zegel recht op effecten, komen op het volgende neder: De zegeltng der binnen het rijk opgemaakte effecten, bedoeld in het tweede lid van art. 5 der wet van 31 Dec. geschiedt door de ontvangers der registratie en van het zegel, die van de betaling van het recht op het reeds gebruikte papier doen bly'ken door quitantie op de stukken. De regeling der buiten bet rijk of in de overzeesche bezittingen van bet rijk opgemaakte effecten tegen verminderd recht, overeenkomstig art. 6 der wet, geschiedt lo. met den natten zegelstempel aan alle kantoren van bet buitengewoon zegel2o. met het in art. 4 van dit besluit bedoelde plakzegel, aan alle kantoren van registratie of successierechten of ook door de belanghebbenden self, mits de stukken, overeenkomstig het laatste lid van voormeld art. 4. door of namens eeu ontvanger der registratie of successierechten afgestempeld worden. Op schriftelijk verzoek der belanghebbenden en voor zoover de dienst dit toelaat, kunnen de ont vangers der registratie of successierechten, tegen vooruitbetaling der kasten van verplaatsing, de op- plakking en afstempeling van het plakzegel doen of, onder - hunne verantwoordelijkheid, laten doen ten huize van de belanghebbenden, aan wie voor de betaalde kosten van verplaatsing quitantie wordt ge geven. Volgens art. 3 geschiedt de zegeling met den natten zegelstempel overeenkomstig de daarvoor bestaande voorschriften. De zegelstempel vermeldt bet volle bedrag van het zegelrecht, al ia daarvoor slechts een vijfde of de helft betaald. Art. 4 besohryft het uiterlyk van het plakzegel en zegt, dat het verkrijgbaar is aan al de kantoren van registratie of successierechten en slechts geldig voor het in art. 2 bedoelde gebruik, mits zy, na volgens de voorschriften van art. 5, eerste alinea, te syn rastgeplakt, door of namens een ontvanger der registratie of successierechten afgestempeld zyn de met 1/5 van het recht betaalde binnen zes maanden na het in werking treden der voormelde wet; de met 1/2 van het recht betaalde binnen do daarop volgende drie maanden. Het plakzegel moet in zyn geheel, gaaf en onge schonden, zooals het van rijkswege wordt uitgegeven, op do eerste bladzijde van bet effect zooveel mogelijk bovenaan wordeu vastgeplakt, zonder dst papier of GOUDA, 22 April 1886. Op de algemeene vergadering der Harddravery- Vereeniging «Eendracht maakt macht* alhier, is met algemeene stemmen besloten om op Vrijdag 30 Juli twee harddraverijen ,te houden, en wel des morgens door paarden die nimmer een prijs hebben gewonnen en des namiddags door paarden van zessen klaar. De uitslag der verkiezing by den polder Reeuwyk op gisteren was als volgt Uitgebracht 807 stemmen. Herkozen als voorzitter, de hrer F. H. Bulaeus Brack met algemeene stem men en als Poldermeester, de heer J. van Leeuwen Jz. met 785 stemmen. Als gecommitteerd ingeland zyn heereu P. Janmaat met 793 st., P. met 697 at., L. Kruyt met 697 st. Gekozen is als zoodanig de heer P. Heij met 683 et Naar het Dagblad verneemt, is door bet ontslagen personeel van de socialistische drukkerij Ezceltiar eene vordering ingesteld, om betaling van hun aan deel in het dividend van bet afgeloopen boekjaar. Volgena de balans zouden zy n. 1. recht hebben op p.tn./ 100 per persoon meer dan hun is uitgekeerd bet personeel is niet tevreden met de verklaring daaromtrent door do commissarissen der drukkerij gegeven. Het getal der rechthebbenden is zes personen. Naar de dagbladen te oordeelen, schijnt men aan de rechterzijde van het aanvaarden van het gezag niet zoo sfkeerig als sommigen denken. Zoo leest men in De Tijd, bet orgaan van de heeren Vermeulen en Sohaepman «Het spreekt van zelf, dat de beslissing der Kroon door ons in elk geval met eerbied zal ontvangen wor den. Maar indien de rechterzijde door den Koning tot de regeering mocht geroepen worden, dan gelcoven wij, dat z(j zich aan de haar opgedragen taak niet zou behooren te onttrekken. Het programma van een dergelyk Kabinet der rechtereyde tob o. i. behooren te zijn Kamer-ontbinding, samenvallende met de periodieke verkiezingen in Juni. Vervolgens Onverwijlde indiening van wetsontwerpen tot aanvulling der Kamer met negen leden, uitbreiding van bet kiesrecht door verlaging van den census en nieuwe indeeling der districten. Zyn die wetten aangenomen, dan voor de tweede maal ontbinding. Daarna zien wy verder." Uit de mededeelingen van het hoofdbestuur der vereeniging voor lijkverbranding blykt, dat in het laatst van December jl. wederom een lid der rer- eeniging, de heer J. A. Groshans ie Soheveningen, vroeger notaris te Rotterdam, zich, door storting ineens van do voorgeechreven som van f 200 in bet fonds voor lykovens, het recht heeft gekocht op crematie voor rekening der vereeniging. De beer Groshans heeft zich daarenboven bereid verklaard om de som van 200, waarover het hoofdbestuur in 1886 kan beschikken tot het verleenen van tegemoetkomingen in de koeten van het vervoer van lijken uaar een lykoven, gedurende dit jaar te verhoogen met 200 en alzoo te brengen op f 400. Van een ander lid der vereeniging ontving bet fonds én het begin van Febrnari jl. eene vrij willige gift van f 300. Het fonds bezit thans 19,800 nominaal 21/, pCls. Nationale Werk. Schuld, uitmakende, tot den tegenwoordigen beurskoers (72 pCt.) en met inbegrip vso 850 aan specie in kas, een reëel bedtag van ruim 14.200. Aan een particuliere correspondentie uit Soenger Bamban, Noord Sumatra, dd. 25 Februari, ontleent de Zutph. Ct. het volgende. Binnen een paar dagen zyn we hier in vollen oor log. Dicht bij ons in Padang was het al lang aan ’t koken, dooh nn zal de bom barsten. Eergisteren

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1