I I .1 r, EN, iiï: >1 Looping 1886. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. HIM, rt. llllH ONS Co. Zondag 25 April. 3382. i!i LM'S HMA tten geeft ting. In SS ioest en 1 j •j fl GOUDSCHECOURANT By deze Courant behoort een Bijvoegsel. Ie 5 ons. louda. Ia liet geheels rijk, PAARD, iVEREN, IOEREN- 3TAREN, [ELKGE- van de •drecht, is den 28 en 10 uur, er Moor se. 70 en I, in het p. stuk. ENTEN- kilo. ig moge- t. p^kilo. 00. rmede in QtB. HOLM, it. THIM ilsmede 2 ng- con ƒ2.— Fl. 1.50 h 1.25 PWEKKEND SVERDRJJVEND EDE TE ZWAKTE NS TRll er plant- tlust niet angenanm n dooten De ellende in de Gallicieche stad Stry is nog vermeerderd door een sneeuwstorm. In hetJoodsche weeshuis is bij den brand een waarde van 60 000 fl. aan gelden van stichtingen in een zoogenaamde brandkast verloren gegaan. Er lijn nog meerdere lijken gevonden. De bevolking, uit 15 000 zielen bestaande, liep Maandag als radeloos en uitgehongerd rond. Hulp werd niet toereikend aangevoerd, omdat men, daar ook bet telegraafkantoor verbrand was, niet voldoende op de hoogte was van den toestand, en de ellende werd nog vermeerderd door de hebzucht en de onmensebelijke wreedheid van de losgebroken of losgelaten gevangenen en boeven uit den omtrek, die de stad kwamen plundereu en die met messen en revolvers gewapend huu schanddaden uitvoerden. Behalve het arsenaal en het kruitmagazijn is nagenoeg alles verbrandkerken, stadhuis, scholen, gasthuis, gevangenis, alles ligt in puin. Maaodag-ochtend brandden nog de kruisen op het kerkhof. De ellende ia nameloos groot. In zijn nieuw tijdschrift Archief voor sociale reken- kunde ent. wijst de heer Samot op eenige gegevens, die men uit de uitnemend bewerkte nieuwe sterfte- tafels van prof. Van Peach kan afleiden. In bet geheels ruk, en vooral in de SO voor- Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis vau arrest te Rotterdam overgebracht de sjouwer Dirk Stevens, verdacht van diefstal van twee pakjes liggende op een tafeltje in de dansiaal van A. Kok alhier en toebehoorende aan twee schip pers, welke pakjes by de aanhouding van Stevens op hem zijn bevonden. De te Haastrecht beroepen predikant, de heer Van der Meulen, zal Zondag den 2den Mei bevestigd worden door Da. Herderschee, van Boroulo. Even als op andere plaatsen hoort mep ook te Reeuwijk van eene werkstaking. In de Sluipwyksche veenderijen hebben eenige arbeiders verbooging van loon gevraagd en bij voorbaat den arbeid gestaakt. Aan de Ryks-Normaalscbool te Berg-Ambaobt zyn thans 26 mannelijke en 8 vrouwelijke leerlingen; de voorbereidingeklaueu tellen 8 mannelijke en 8 vrouwelijke leerlingen. Een merkwaardig geval van latent leven by een visoh. Den 18den November ontving de visch* handelaar Heydendare, te Parijs, uit Gouda een groots bezending visoh, die in ijs was verpakt. De vis- schen konden niet later dan den 16den, waarschyulyk echter den 16den, ingepakt zijn. By het ontpakken bemerkte men aan een der vissohen eene flauwe bewe ging van de kieuwen. Men plaatste daarop den visoh in frisoh water in een vat, en eenige uren later was het dier weder geheel in zyn normalen staat en zeer ving. Het werd door den heer Hey dendare naar het aquarium gezonden, waar het au is te zien. Het is een dier van ruim 2 voet lengte. Hier heeft «men dus te doen met een visoh, die meer dan 48 uren uit het water is geweest (waar schijnlijk 3 etmalen), zonder bijzondere zorg ver- De overeenkomst, tusschen den Slaat en de Nederl. Rhynspoorweg-Maatsohappy gesloten, tot verlenging" van de aan deze laatste ia 1846, 1867 en 1876 verleende concession, is thans ter bekrachtiging aan de Staten-Generaal aangeboden. Wy herinneren, dat na langdurige onderhaodelin- gen tea slotte overeenstemming is verkregen op de volgende grondslagen lo. Onbepaalde verlenging van de concessie op gelijke voorwaarden als waarop aan de Hollandsche Ijzeren Spoorwegmaatschappij verlenging van con cessie voor haar lynen verleend, bij de voor zooreel noodig by de wet van 19 December 1882 bekrachtigde overeenkomst 2o. Bevoegdheid voor de Regeering om ten allen tijde de concessie te doen eindigen na opzegging een jaar te voren 3o. Regeling vau den naastingsprijs voor de spoor wegen ,en voor bel materieel, op dezen roet, dat ia geval vaa naasting op. i Mei 1919, voor de wegen cal worden betaald het bedrag dat daaraan tot 30 April 1885 zal blijken te zyn ten koste gelegd, tot een voorloopig aangenomen, doch niet te overschrijden som van ƒ41082595.25, welk bedrag ingeval van vroegere naasting zal worden verhoogd met een ter honderd over het gestort aandeelen- kapitaal, voor ieder jaar dat de naasting vroeger geschiedt, doch in geen geval over een grooter ka pitaal dau van 36 000 000, terwyl voor de be rekening van den uaastingsprijs van de uitbreidings werken en van het materieel gelijke regelen zullen gelden als in bovengenoemde overeenkomst met de Holl. IJz. Spw.-My. nedergelegd 4o. Afstand van vorderingen tegen den Staat, ontleend en te ontleenen aan de tweede zinsnede van art. 66 der wet van 9 April 1875, uit welkeu hoofde de Maatschappij thans jaarlyks 3566.19 uit de schatkist trekt 5o. Betaling aan den Staat van de helft in de overwinst der Maatschappij boven vijf ten honderd vau hel aandeelenkapitaal, opdat die overwinst zal zyn verminderd met de volgens de statuten der Maatschappij verplichte uitkeeringeo 6o. Nakoming van de bovenbedoelde eiseben in het belang van defensie, posteryen enz. Bij de overeenkomst zyn zqoveel mogelyk de vau toepassing zijnde bepalingen der bij de wet vau 19 Deo. 1882 bekrachtigde overeenkomst met de Holl. IJz. Spoorweg-maalscbappy gevolgd. De orereeukomst heeft uitsluitend betrekking op de spoorwegen, bedoeld by de wet van 1875, en strekt zioh dus bv. niet uit tot den stoomtramweg van 'a-Gravenhage naar Soheveuingen. Nu, evenals bel vorig jaar, voor elke provin cie afzonderlijk een beknopt overzicht is gegeven van den oogst van 1885, is het voldoende, voor Nederland een vergelijking te maken tusschen de uitkomsten in dat en in bet vorig jaar. Uit die vergelijking blijkt het volgende Betere uitkomsten gaven, zoowel in graan of zaad, als iu stroo of lint, zomer- en wintergerst, harer, koolzaad, kauariezaad enkel in graan of zaad, groeu- voeder, knolgewassen, fruit, ooft, tarwe, karweizaad alleen in stroo, hooi of lint vlas en hennepna genoeg gelyke uitkomsten werden verkregen van tarwe, rogge en erwtenstroo, lijnzaad, warmoezeryen, bloembollen, bloemisterijen en boomkweekeryen en vau het houtgewas, inzonderheid vau het grieud en waar- pakt was, tuswhen doode visschen en stukken ijs denhout. Veel slechter orer 280 mijlen vervoerd ia en levend overkwam. Men mag wel aannamen, dat de temperatuur van November in dit geval gunstig is geweest voor het behoud van bet leven. was de oogst van zand- en I veenboekweit, veld- en stamboonen, erwten, suiker biet, tabak, de klaver- en grasveldendoch ook de knol- en voedergewassen gaven, evenals de aardap pelen, een veel minder groot beschot dan in bet vorig jaar. Van de laatstgenoemde gewassen waren de knollen bepaald ongunstig, terwijl ook de koolrapen beneden het middelmatige bleven. In het algemeen valt op te merken, dat in 1885, bijnaadnder uitzondering, de qualiteit van het gewas bëtóf iia dan de opbrengst, eene omstandigheid die. Ju verband met de meestal goede opbrengsten der granen, de totaal-uitkomst verhoogt. Door de aanzienlijke daling der marktprijzen ie de financieele toestand van den landbouwer onge twijfeld ongunstiger geworden, terwyl ook de vee stapel minder voordeel opleverde dau in hel vorig jaar. Woensdag is bet stoffelijk overschot van den vermoorden bissebop van Madrid bijgezet in de kathedraaldit geschiedde met groote praal, nadat Dinsdag eeu lijkdienst in 't bisschoppelijk paleis bad plaats" gehad, die o. a. door Koningin Isabella werd bijgewoond. De moordenaar Galeote blijft het stilzwijgen bewarenbij weigert iedere opheldering te geven voor zijn terechtstelling. Als hij alleen in zijn cel is, praat hy met zichzelf en ie zeer onrus tig. Gayetano Galeote schijnt echter volstrekt niet krankzinnig te zijn in zyn aan de „Resumen* en de «Progreso* gerichte 80 brieven en in de talrijke .aan de geestelijken, die boven hem gesteld waren, gezonden brieven, blijkt duidelijk dat hy, na te zijn afgezet, zijn troost in de politiek beeft gezocht en o. a, ook togen 't regentschap heeft gestreden. Hy had echter met ontberingen te kampen en vroeg daarop aan de geestelijkheid herstel in eenige kerke- lyke functie of beter onderhoud. Dit baatte niet reel. Daarop zond by den 24n Maan een aange- teekenden brief aan den bissebop, waarin hij herstel in zyn gekreukte eer en waardigheid eischtewerd hem dit geweigerd, dan zou hij voor niets rerug- deinzen om zich te wreken en de eer te handhaven, die hij van zyn ouders had geërfd. Den 18n April vroeg hij nochtans, als laatste sommatie «een post, al is *t met 100 piasters per maand anders is 't met mij en mijn familie gedaan*. Drie dagen later heet het«Ik heb heden mijn kaartje aan den abt Gavino, secretaris van den bisschop, gezonden, met deze woorden «Verzoek om Monseigneur aan te raden te haudelen, zonder een oogeoblik te verliezen «Como Dios manda* (gelyk God het wil). En nog drie dagen verliepen, voordat hij den moord beging. Galeote, wiens naam, vertaald, galei boef beteekent, heeft den liberalen advocaat Li- nates Rival, een tegenstander van Sagasta en vurig redenaar, tot verdediger gekozen. De heeren Mr. J. Fortuyn Droogleever en M. J. van Dugteren, leeraren aan de H. Burgerschool alhier, zijn benoemd tot lieden der Commissie voor het eind-eumen der HL Burgerscholen in Znid- Holland, dat dit jaar te Rotterdam zal worden afge- nomeu. Naar wy vernemen is aan Mejuff. M. D. Amerom, onderwijzeres in do gymnastiek aan Hoogere Burgerschool voor meisjes te Utrecht op baar verzoek eervol ontslag verleend tegen den In September e. k. Door den beer A. G. W. Gieben, te ’s-Gravenhsge. is aan de betrokken gemeentebesturen vergunning gevraagd tot het aanleggen van een stoomtramweg Gouda-Scboonhoveu. (N. R. Cl.) GOUDA. 24 April 1886. VERGADERING vast dik GEMEENTERAAD. Dinsdag den 27 April 1886, des namiddags ten 1 ure. Aan de order Het adres van bet Hoofdbestuur1 der Scbippera- rereenigiog «Sohuttevaêr* betreffende de betaling der scheepvaartrechten aan de Roode brug. Het voorstel betreffende het verleenen eener toe lage aan den 2en Onderwijzer der Stads-Muziekschool. Voortzetting der behandeling van bet adres van H. Ouderkerk betreffende het beschikbaar stellen van een lokaal vau de Gemeente ten dienste zijner privaatlessen in do gymnastiek. Het voorstel betreffende de opdracht der betrekking van Gaarder der scheepvaartrechten aan den sluis wachter J. A. Raabe. De benoeming van een Lid der Commissie van Administratie der Stedelijke Beleenbank. De benoeming van twee leden en twee plaatsver vangende leden in bel Stembureau voor de verkiezing van drie Leden der Provinciale Staten van Zuid-Hol- land. De pogingen, welke door de bewoners van de Cboorstraat en de Servetsteeg te Utrecht zijn aange wend, om genoemde stralen electrisch te verlichten, bij gelegenheid van bet a. a. 50e lustrum der aca demie, zyn met succes bekroond. Een 6-tal boog lampen, van 2000 kaapa»Zfyhteierkte, zullen dit drukste gedeelte der- stad ’s"avonds gedurende de gansche feeatweek, ven Maandag tol Zaterdag, hel der verlichten.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1