HG I I n Ij i i M Ki r, ns, we eek. se 25. HOUT, UW- en ris. BINNENLAND. N°- 3384. 1886. ias! h. i m B 11 o Vrijdag 30 April. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nieuws- en ezen heen PEN. F l f E 73a. :n 1294, aan onder No. at. Gouda. if ijf De inzending van advertentlön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave 7 goüdsche courant sring van polder- verkoop iS eaz. uit Parijs, tot ER, eenige lie gaarne ongenegen :jjn. Klein iven onder n, die lust jenheid om aanvanke- edecoreerd. oor 12 Per- iemand e soorten t volkomen welke niet irkzaam ge- n voorzien, iven, onder irtentie-bu- Rotterdam, 1 an hoogte, jen Kaas- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. tters BPS. ureau van - AD VERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 29 April 1888. By Kon. Besluit is aan den 2n Luit. by de dd. Schutterij alhier B. de Jong, op verzoek, eervol ontslag verleend wegens verandering van woonplaats, onder gebondenheid dat by de op hem nit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrengt. Gisterenavond vergaderde de Kiesvereeniging Bur gerplicht" alhier, onder voorsitterscbap van den heer J. M. Noothoven van Goor. De aftredende leden der Prov. Staten de hb. R. W. Haentjens Dekker, A. Knyff Hz. en Mr. J. Fortnijn Droogleever, werden met algemeene stemmen opnieuw candidaat gesteld. Wij brengen belanghebbenden in herinnering dat het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank véóa 1 Mu A. rr. moet betaald worden. In zyn eigen belang zy ieder, die aan die verplich ting nog niet voldeed, aangeraden daartoe alzoo ten spoedigste over te gaan. lo de zitting der Rolterdamsohe Arr.-Rechtbank van Dinsdag werd o. a. veroordeeld A. G., wonende te Waddinxveen, bekl. van verkoop van sterken drank in ft klein zonder vergunning tot f 1 boete. A. J., winkelier te Haastrecht, bekl. van verkoop van sterken drank iu ’t klein zonder vergunning, werd vrijgesproken. De stand der nfinisterieele crisis is, naar het Fader- land verneemt, op het oogenblik deze: Z. M. de Koning heeft het ministerie uitgenoodigd op zijne aanvraag om ontslag terug te komen; de beer Heems kerk heeft gemeend alleen onder zekere vuorwaarden aan die uitnoodiging gevolg te kunnen geven, doch omtrent die voorwaarden ie door Z. M. alsnog geen beslissing genomen. Naar wij vernemen, is de vorige week bij brief van den Direoteur van ’s Konings Kabinet aan den heer mr. JE. baron Mackay de vorming van een nieuw Ministerie opgedragen, doch ie die taak door hem niet aanvaard. (N. ft. Ct.) Gisteren ochtend hebben weder 22 fabrieksarbeiders der firma J. F. Scholten Zonen te Enschedé het werk hervat, zoodat de werkstaking nu weldra als geëindigd kan worden beschouwd. De Standaard meldt, dat het Centraal Comité in zijne Dinsdag te Amsterdam gehouden vergadering be sloten beeft, de deputatenvergadering tegen 18 Mei naar Utrecht saam te roepen. lo een gisteren te Amsterdam op uitnoodiging der heereo Buma en Van Diggelen gehouden ver gadering, bygewoond door ongeveer 80 heeren, werd besloten tot oprichting eener Zuiderzee-vereeniging. De conoept-statuten werden met slechts geringe wyzigiugen aangenomen. Da vereeniging wordt voor 29 jaren aangegaan, om een grondig onderzoek naar de droogmaak-plannen in te stellen. De kosten zullen worden gedragen door de contributie f 5 per lid. De aanwezigen, vertegenwoordigers hieronder kortelyk vermelde statutec-wjjzigiugi De rekening van een voordeelig saldo bedragen 19 596. bedroeg 3622, de inschrijving stamboeken 10 755. De voorstellen van het Bestuur tot wyziging van de statuten beoogen in hoofdzaak lo. krachtiger ontwikkeling te bevorderen, door verlaging der kosten, aan het lidmaatschap verbon- al is den, alsmede aan de inschryving in de stamboeken dat 2o. het doel der Vereeniging (verbetering van den I zyne veestapel) te bereiken en bet toezicht te vergrooten door het vestigen van afdeelingen, die in beperkten kring werken 3o. de stamboeken in deelen te splitsen, opdat by, die in een zuirer provinciaal veeslag belang stelt, een eenvoudig overzicht verkrijgt van het in die provincie aanwezig stamboek-vee 4o. meer algemeene bekendmaking en gevolgelijk uitbreiding van de Vereeniging, in de provinciën waar veehondery niet in de eerste plaats op den voorgrond treedt. In de uitvoerige toelichting tot deze voorstellen wordt o. a. gezegd, dat indien aan ieder lid de drukwerken tegen vergoeding der drukkosten en niet meer gratis worden toegezonden, de onkosten veel minder, de contributie veel verlaagd, de toe treding tot de Vereeniging veel gemakkelyker kan worden. Daarenboven bleek, dat een groot aantal der leden weinig belang stelde in de drukwerken. De splitsing in afdeelingen, geschoeid op de leest XN» de Roll, Maatschappij van Landbouw, zal, meent het Bestuur, voordeelig werken. De afdeelingen zullen geroepen zyn om de Vereeniging meer bekend te maken, en op baar vergaderingen allerlei belangen bespreken. Voor de oprichting van twee of meer afdeelingen voor een provincie of landstreek is noodig dat zich 100 personen aauroelden. Aangezien de jaarlijksche aflevering der stam boeken steeds toeneemt, en het meermalen voorkomt dat een kooper van vee zich tot een bepaald slag wil bepalen, moet by bet geheele boek raadplegen, wat veranderd zal worden, als iedere provincie een afzonderlijke plaats in het stamboek krijgt. En eindelijk zal de vestiging van afdeelingen in die provinciën, wier veestapel geen al te grooten om vang heeft, de verbetering van bet vee aldaar in de hand werken. De contributie wordt aanvankelijk op f 10 be paald, alleen om aan de afdeelingen volle vrybeid te laten in de bepaling hunner bijdragen. Voorts wordt voorgesteld om 50 ot. per lid aan het Hoofd bestuur af te dragen, en om den leden de vrybeid te laten over de afdeelingsbydrage. Het voorstel betrekkelyk de wyziging van de statuten is goedgekeurd in dier voege, dat in elke provincie een afleeling gevestigd zy. Het huishoudelijk deel der agenda bestond in de verkiezing van commissarissen. Voorzien moest wor den in de vacatures ontstaan door het aftreden van de volgens de statuten niet herkiesbare leden de heeren F. W. baron Van der Borcb, te Zevenbergen en J. Wit Az. te Midwoud, en voorts door bet overlyden van M. Van Doorninok te Deventer en door het bedanken van den beer J. Van der Breggen Azn. te Waddinxveen. Gekozen werden de heeren baron van Brieuen van de Groote Lindt, huize Clingendaal-, Mooier te Den Hors, Boele te Kampen en Zijp te Abbekerk. Atjeh. Evenals de luit. kol. Ve’rstege keurt prof. J. De Louter ten sterkste de taktiek af, welke thans door ons in Atjeh gevolgd wordt. In het VtrechtKh Dagbl. wyst hij er op, dat sinds de oorlog met Atjeh geëindigd verklaard is, onze mijoht in dat nieuwe wiugewest steeds is achter uitgegaan. In dien toestand moet verandering komen. Ook i men het niet met luit.—kol. Verstege eens, een enquête uoodzakelyk is, moet ieder die zyne woorden verneemt en daarmede de hem van r -en dijkbesturen, loonden groote belang stelling in de zaak. Door H. M. de Koningin van Rumenië zelve daartoe gemachtigd, cal de heer W. Gosler te Haarlem eerlang een artistisk portret van Carmen Sylva in den handel brengen, in lichtdruk uitge roerd op de ateliers van Martin Rommel Ik Co. te Stnttgart. Deze uitgaaf staat iu verband met die eener complete biografie van F. Smit Kleine, welke mede geïllustreerd bij dezelfde firma ter pene gast. Het portret, waarvan nog nergens reproducties aan- weaig sys, meet zonder de marges 38 bij 28 o. M., verbeeldt de gevierde Koningin-diebteres in gala, ten voeten uit, en is o. a. bestemd als premie voor de inteekenaren op „De Leeswijzer". Te Petenburg is een rapport ontvangen uit Tschem- bar, in Siberië, over bet volgende natnnrverschynsel: Óm één nur in den nacht van den derden op den vierden Januari j.l. zag men onder hevige windvlagen plotseling een meteoor bovMt de sla 1 vliegen. Met een vreeselyken knal barstte het hemellichaam op den straatweg, even buiten de stad, en doodde daarbij een paard voor eene kar. De boer, wien het beest toebe- boorde, was zoo verschrikt, dat by niets anders ver klaren kon, als dat een vurige draak zyn paard gedood had. Tien minuten later hoorde men een geluid als van eene ontploffing, Waarop de commandant der stad eene patrouille uitzond naar het kruitmagazijn dat, naar hij meende, in de lucht gevlogen moest zyn. Nauwelyks was deze uitbarsting voorby, toen men eene tweede waarnam, nog heviger dan de eerste en bovendien vergezeld van eene anrdscbudding die eene halve minuut aanhield. Verscheiden huizen stortten in, het ijs in het naburige meer barstte, en de schot sen werden op elkaar geschoven. Soortgelijke ver schijnselen werden tezelfder tyd iu eene stad op twintig werst afstand waargenomen. De algemeene vergadering De algemeene vergadering van do Vereeniging Het Nederlandsch Rundvee-stamboek werd Dinsdag te Amsterdam gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledeutal thaus tot 1449 gestegen is, verdeeld over alle provinciën. Het aantal ingeschreven runderen bedraagt 2185, en wel stieren van inlandsch ras boek I 314, koeien van inl. ras boek K. I 1868, koeien van gekruist ras boek K. II 3 stuks. Noord-Holland had hiervan het grootst getal ingeschreven, nl. 236 stieren en 1552 koeien. De financieels toestand is gunstig, en de ver koop van exemplaren van bet stamboek neemt voort durend toe. Van vele zyden werd het Bestuur opmerkzaam gemaakt op de inrichting der ver eeniging met provinciale afdeelingen, daar men anders te wachten had, dat andere stamboeken zon den worden ingerioht. Vandaar de voorgestelde eu -iu. -.--jen. den penningmeester sluit met van f 5206. De ontvangsten De contributie van 1449 leden van vee iu de

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1