HUIS, 3 1886. N 3393. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. f50.- BINNENLAND. SEVER, vernieuwd, stand ge- K, da, EER), sring fijne :e-nez, Vrijdag 21 MeL -A fling UP Hi euwijk, ir zijn. enieten 1886 ten treau dezer blijken van be- iellyk vol- gekondigde ionie» aan lotaria tgevraagd eene fat al» i kan, tua- nummers, 18, LEES- en J ENE- leters enz. enz. spoe- en Tiende- 11". waarin zaak wordt ngenoemde 886. en Winkel, venhuis: 4 ■an velerlei GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 20 Mei 1886. De gewone voorjaarsvergadering van onderwijzers in het arrondissement Gouda tal gehouden worden te Gouda op Zaterdag, 29 Mei n-s. Op de agenda komen o. m. de volgende punten voor De methode-Chevé, io te leideu door den beer Posthumus. Het taalonderwijs op de plattelandsscbool, in te leideu door den heer Verboen. Ik herinner bierby dat ik slechts die artikelen Immers, de opbrengst van van hoofdefijken omslag met die welvaart in nauw van denselfden maatstaf draagt de mindere toe. vloeiing der belastingen het onfeilbaar kenleeken in zich, dat de natie in welzijn vooruit gaat. De kosten, aan de telegraphic besteed, zyn dan ook niet verspild de schatkist ontvangt die langs node, ren weg in ruime mate terug, ten voordeele van het algemeen. Doch ook buiten dese indirecte tege moetkoming gedijt menige nering en bedryf, wanneer zy, die de onmiddelyke voordeelen der versnelde com municatiemiddelen genieten, uitgebreider taken doen. Met bet oog op een en ander, verdient dan ook geen maatregel aanbeveling, die het taken doen belemmert. releveer die ook den werkman zyu in rekening ge bracht, dat ik pl. m. 50 schoolgeld passeer en das een voor mijn vermoeden ongunstige rekening opmaak. >Aan accijnzen en inkomende rechten worden jaarlijks door mij betaald «Zout 2.34, leep 3.90, suiker ƒ10.19. vleesoh 7.86. bier 1.30, wijn en oognac 30. petro leum 1.78. thee en koffie 9.10. «Aan personeels belasting 103, patent 33, aan hoofdelijken omslag 31. maakt te ;tameo ƒ232.41, dat ia dus ruim 13 pCt. van mijn inkomen of circa 7 weken van mijn 52-weekscb traktement. «Daar volgens gen. beer Bruinsma de werkman die 6 per week verdient 51/, pCt. en die 12 per week geniet 6 pCt. van zijn inkomen aan belas ting derft, ton ik, die 36 per week inkomen heb, in die verhouding 8 pCt. moeten afstaan aan Slaat, provincie en gemeente. Het is my dan ook werkelijk tot nn toe nog niet gelokt, zijn cijfers «stomme en toch welspreken de cyfers voor den druk van bet volk* te noemen, ook omdat alle mogelijke levensmiddelen die hij te verorberen heeft, enorm in prijs tijn gedaald.' Voor bet hof te Amsterdam verscheen dezer dagen H. W., oud 45 jaar, geboren eu wonende Ie Amsterdam. De beschuldigde waa den rongen somer als kas sier in dienst gekomen bij de Amstelhalby had voor zekerheid vau ricbtig beheer eene waarborgsom van 1000 gestort. In December jl. verliet hy zijne betrekking eu beloofde den directeur, hem de gestorte penningen te zullen ternggevcn. Van die teruggave kwam evenwel nietsde betaling werd geregeld uitgesteld en natuurlijk ging Ju.directeur ten slotte failliet. En daar stond nu de arme kassier, beroofd van zijn geld en zonder betrekking. In dien ongeluk- klgen toestand kwam hy er toe den directeur een brief te sohryreu, waarin hy, onder bedreigingen legen diens leveu, een gedeelte van zijn geld eischte. Die brief bracht den beklsgenswaardigen man op de bank der beschuldigden. De houding van den directeur, die als getuige op de zitting verscheen, was vry berispelijk. Terwyl hij in de instructie verklaard had, dat de bij hem ge storte en niet door hem teruggevene som tol zeker heid der kas diende, beweerde hy thans ter terecht zitting in stryd met de verklaring van een anderen getuige dat de besch. (zyn vroegere kassier) door de storting van het genoemde bedrag ook een aandeel in de zaak had gekregen, ra. a. w. dat de gestorte som geen cautie, maar bedrijfskapi taal was. Niemand die het gelooft. Ook de verschij ning van den notaris, door wiens tussebenkorast de besch. de betrekking van kassier gekregen had wek te geen sympathie. Terwyl bij den besch. schriftelyk bad verzekerd dat de zaak, waarin hy kassier werd, voordurend in bloei vooruitging, bleek ter terecht zitting dat hy (notaris) er eigenlijk niets van wist. De adv.-gen, ror, Jolles liet niet na den notaris hierop indachtig te maken. ZEG.Achtbare noemde de handeliug van den directeur schandelijk, die van deu notaris lichtvaardig. Het requisitoir strekte tot veroordeeling van deu besch. tot 183 dagen Cel. De verdediger, mr. C. Veth, wees den hove op verschillende omstandigheden die aanleiding moesten geven tot het opleggen eener lichte staf. De Stoompoei beeft bericht ontvangen, dat beslo ten is tot tariefsverhooging vnu telegrammeu en teekent daar op goede groudeu, verzet tegeu aan. Vermeerdering van inkomsten langs dien weg zou strijdig wezen met bet algemeen belang. Het zal wel geen betoog behoeven zegt het blad dat om de instelling der telegrafen aan hare bestemming ten volle te doen beantwoorden, het communica tiemiddel op ruimer schaal dan tot dusver onder het bereik van bet algemeen dient te worden gebracht, althans wanneer het geen ijdele klanken zyn, dat langs dien weg handel en uyverheid wor den bevorderd. Neemt men dit aan, dan ligt het voor de hand, dat mede de schatkist voordeel er van zou genieten, aangezien de baten, welke haar toevloeien, bij verhoogde welvaart zullen toenemen. Staten-Qeneraal. Vereenigde uiting der beide Kam er i. Op Dinsdag 18 Mei 1886, ’a ndfhiddags 3 ure, tot sluiting van de gewone vergadering der Staten- Geseraal. De heer Ven Eysinga, Voorzitter der Eerste Kamer, bekleedt den Voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den Griffier der Eerste Kamer, voorlezen een Koninklijk besluit van den llden Mei 1886 (Stbl. uo. 105), waarby aan den Minister van Binueulaudsche Zaken de taak wordt opgedragen om zich des namiddsgs teu 3 ure, te begeven naar de vergaderzaal der Staten- Generaal en daar, uit naam des Konings, de tegen woordige zitting vau de Slaten-Generaal te sluiten. De voorzitter benoemt eene Commissie vau acht leden der Eerste en der Tweede Kamer, om den Minister van Binneulandsche Zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de Minister van Binnenland- sche Zaken, die zich op de gewone stalelyke wyze naar de vergaderzaal der Staten-Generaal beeft bege ven, de zaal binnengeleid. De heer Heemskerk, Minister van Staat en van Binneulandsche Zaken, plaatst zich vóór den troon en houdt de volgende aanspraak «Mijne heereu 1 Het is mij een aangename taak, U in uaam des Konings te danken voor de ijverige zorgeu door U aau ’s lands belangen besteed. Onder verschillende opzichten moogt Gij op de zitting, die straks gesloten wordt, terugsiep als op een niet onvruchtbaar veld van Uwen arbeid. Een gewijzigd wetboek vau strafvordering werd vastgesteld eu bovendien nog vijf belangrijke wet ten, noodig om bet wetboek vau strafrecht van 1884 te kunnen invoeren. Verscheidene maatregelen werden goedgekeurd, strekkende tot duurzame verbetering der financiën in het moederland, terwyl voor Indië bet tarief der rechten van in- en uitvoer werd herzien. Op internationaal gebied mocht een tractaat be treffende de zalmvisscherjj Uwe goedkeuring verwerven. Voor eeuige groote ondernemingen tot bevordering der volkswelvaart werd bet recht van onteigening verleend, voor audere ’a Rijks aandeel iu de uitgaven bepaald hel recht en de rechtspleging omtrent de verdeeling der markegronden werden geregeld. Mei leedwezen moet ik vermelden den niet bevre digenden uitslag der behandeling tol dusverre van de voorstellen vau veranderingen iu de Grondwet. Nadat namens ongeveer de helft van de leden der Tweede Kamer de verklaring was afgelegd, dat zoo niet bet Xe hoofdstuk der Grondwet naar hunne overtuiging werd veranderd, hunne medewerking sou ontbreken aan de herziening der overige hoofdstuk ken, werden alle voorstellen betrekkelijk dat Xe hoofdstuk afgeslemd. Hel Ministerie verzocht daarop van zijne task ontheven te worden. Naar 's Konings overtuiging, die door de ver antwoordelijke raadslieden der Kroon geheel wordt gedeeld, mocht in hel gebeurde gesu aanleiding zyn om 's Koniugs voorstellen tot verandering der Grondwet terug te nemen maar moest worden verlangd dat deze naar hunne eigene verdiensten door de Vertegenwoordigers des Volks werden be- In de DelJUche Conrant lezen wy hel volgende: «Maandag overleed te Delft op den leeftijd vau 41 jaren de beer J. J. Friese, kapitein by bet Ie bataillon 4e regiment infanterie. De overledene was in het bezit van de medaille voor het deel nemen aan de ezpeditie tegen Atjeh 187374, en van hel eereteeken voor bygewoonde belangrijke krijgsbedrijven. Sedert ruim een jaar mocht hy zich tot den kapiteiusrang bevorderd zien en daarin, zoowel als iu zyn rorigeu, dien van adjudant, de algemeene achting genieten van superieuren, kameraden en minderen. Het lijk wordt Donderdag zonder militaire honneurs, nssr het station te Delft overge- braebt en verder naar Gouda vervoerd ten einde aldaar ter aarde te worden besteld.' Overeenkomstig bet bovenstaande is bet stoffelijk overschot vau den heer Friese, hedenmorgen slhier aangekomen en onder vele bewyzeu van deelneming en belangstelling de kist was versierd met een aantel prachtige kransen op de begraafplaats pleoh tiglyk ter aarde besteld. In bet adres der Nederlandsche drogisten, waarby aau de Volksvertegenwoordiging herstel der wet van 1818 betrekkelyk de verkoopingen rau medicinale drogerijen en chemicaliën sn de instructie voor de drogisten wordt gevraagd, wordt verzocht den verkoop van geneesmiddelen uitsluitend in apotheken en drogistwinkels toe te staan. Dit verzoek wordt thans, in zekeren sin, ook van de zijde der pharmaceuteu ondersteund, daar de Arn- hemsche apothekers in hun adres aan de Tweede Kamer erop wyzen, dat, ingeval de regeering den kleinhandel in eenvoudige geneesmiddelen eu mineraalwaters ge deeltelijk ook buiten de apotheken wil toelaten, de herstelling der oude drogisten aanbeveling verdient, daar zij gedeeltelijk bevoegd zyn en blijken van be kwaamheid hebben gegeven, en krachtens die bekwaam heid reohteu kunnen erlangen. De Arnherasche apothekers meenen overigens, dat er geene enkele reden bestaal om deu verkoop vau al wat geneesmiddel is niet uitsluitend lot de apotheken te beperken, en teekenen krachtig protest san tegen de uil- drnkktg privilegie der apotheken', door den Minister in zijne memorie van toelichting gebezigd. Het bereiden cn afievereu van geneesmiddelen is geen privilegie, maar bet recht van deu door den Staat lot bet doen van zware examens verplichten, door de wet op allerlei wyze iu do uitoefening van zyn beroep belem merden apotheker. Wat de ambtenaar aau belasting betaalt. S. schrijft iu de dmeterd «De gegevens, door den heer Vitus Bruinsma uil Leeuwarden in enkele nummers vau uw dagblad on der deu titel «Wal de Nederlandsche werkman aan belasting betaalt' opgenomen, hebben mij aanleiding gegeven tot een zwakke poging tot oplossing der vraag: «Wat betaalt de Nederlandsche ambtenaar aan belasting F' «Die oplossing is geenszins het resultaat eener uigebreide studie, zy is slechts het résumé van een huishoudelyk praatje met mijn wettige huisvrouw, dewelke, uit den aard der zaak, reel juister antwoord geven kan dan ik op vragen betreffende bet oon- sumptio-rermogen van mijn gezin. «Laat mij u mededeelen dat myn gezin bsstaat uit man, vrouw, drie kinderen en een dienstbode, dat ik woon in een nederig provinciestadje waarby Leeuwarden een hoogst gunstig figuur maakte eu dat ik aangeslagen ben op een inkomen vau 1800. patent- en zegelbelasticg, en personeel enz. staat verband ja, by behoud het onfeilbaar ’''J

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1