Bulienlaodscti Overzicht. kemmsgeemmg. ADVERTENTIÊN. TE VEEL EER! YOR :mi. Burgerlijke Stand Stolwijk Zevenhuizen <Sf fctb«r eenigtng oor de cld. Maar het aoheen wenichelijk en coniti* totioneel aangewezen dat sij, van «ie de besvaren «aren uitgegaan, geroepen werden om die op te loeien en (aldus naar hun eigen beginselen de her ziening der hoogste Staatswet tot stand te brengen, waarvan s|j in 't algemeen het nut niet hadden ontkend. Aan een «aardig en invloedrijk Vertegenwoor diger van die staatkundige richting werd alzoo de vormiug var. een nieuw Ministerie opgedragen. Deze vereerende opdracht «erd echter afgewezen en dientengevolge de Regeeringstaak weder aan het bestaande Ministerie toevertrouwd. Op diens voordracht heeft het den Koning goed- gedacht onder deze omstandigheden eene ontbinding der Tweede Kamer uit te spreken, zoodat in de volgende maand de verkieziugen voor al de zetels in plaats der periodieke voor de helft der leden zullen plaats hebben. Of uit deze verkiezing eene parlementaire meer derheid zaI ontstaan is aan niepiand bekend, maar zij kan in ieder geval van beslissenden invloed zijn op den "verderen loop der Grondwetsherziening, welke de Regeering zich voorstelt weder aan de nieuwe Kamer te onderwerpen. In naam des Konings verklaar ik de gewone zit ting der Staten-Generaal te zyu gesloten." Den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt na het uitspreken dezer sluitingsrede, door de Com missie uitgeleide gedaau, waarna de vereenigde zit ting, door den Voorzitter wordt opgegeven. Ofschoon een derde deel der liberale partij in het Engelsohe Parlement zicii tegen Gladstones Home- rule-net verklaarde en dus het doodvonnis over dit ontsrerp is uitgesproken, meent men dat Gladstone er niet aan denkt om zijne voorstellen in te trekken. Wanneer het ontwerp wordt verworpen, tal on middellijk de ontbinding ran het Parlement volgen. Vele liberalen besohouweu dit als een ernstig bezwaar, omdat de liberale party, verdeeld ale zij op het oogenblik is, onder zeer ongunstige omstandigheden den stryd zal aanvaarden. Gladstone echter is vol goede hoop en schroomt den strijd niet, ook al zal Home-Rule voor Ierland, waarover verdeeldheid heerseht in het liberale kamp, het eenige wachtwoord wezen. De beslissing wordt niet alleen iu Engeland, maar ook elders met groole belangstelling te gemoel gezien. Te Berlijn zou men nu het aftreden van het ministerie-Gladstone zeer betreuren, daar, sinds lord Roseberry minister van buitenlandsehe zaken is, de veritundhouding tUBsebeu Dnitschland en Engeland zou goed is, als beide Staten maar kon- uen weuschen. „Men vertrouwt hier echter dus wordt van offioieute zijde uit Berlijn geschreven dat Engeland nu voldoende heeft ondervonden, welke voordeelen een goede verstandhouding met de Duitsche rijken geeft en deze daarom niet licht zal opgeren, zelfs uiet wanneer een liberaal-radicaal kabinet aan de regeering mocht komen. In den Duitseheu Rijksdag werd Dinsdag door de Regeering een verklaring gegeven over een zeer geruchtmakende zaak. De Regeering heeft namelijk de vorige week te Berlijn, op grond van de soci alistenwet, het recht van vergadering beperkten werd bepaald dat hel onderwerp van bespreking vooraf aan de politie moest worden bekendgemaakt en deze daarna al of niet verlof zou geven. Aan- leidiug tot dezen maatregel gaf het houden van vergaderingen door heel of half werkstakeode arbei- arbeiders, zoogenaamd om te spreken orer loonsver- hooging, maar inderdaad om onder dezen bedekten vorm Booiaal-demooratisohe redevoeringen te houden schijnbaar waren 't tevens vergaderingen van vak verenigingen. De nieuwe verordening werd van liberale zijde en ook dooor de ultramontaneu zeer afgekeurd en er is al beel wat iakt gebruikt om het voor en tegen in bet licht te stellen. Om de gemoederen te bedaren, heeft de Regeering nu de toedracht der zaak uiteeagezet. Waarschijnlijk zal er in den Rijksdag een dabat over plaats hebben, wat eohter, ook indien 't voor de Regeeriug een ongunstige wending neemt, wel niet veel asn de zaak zal veranderen. De Rijksdag heefi verder kennis gemaakt met het nieuwe wetsontwerp bet reilende een verbruiksbelasting op alcoholdie belasting bedraagt 0.40, 0.80 en 1.20 mark per liter in de drie eerstvolgende jaren, beginnende met 1 October e. k., na verloop van die drie jaren zou de belastiug 1.20 mark blijven. De belasting is versohuldigd door ben, die spiritus rechtstreeks aan de verbruikers verkoopeD, voor allen door hen ingeslagen spiritus, voor zoover die niet voor industriële doeleinden bestemd en daarom van belasting vrijgesteld is. De fabriekanten en groot handelaren zijn belasting verschuldigd voor hetgeen l(j in eigen gezin gebruiken. De RegeeriDg heeft nog een tweede outwerp gereed gemaakt, dat voor- loopig is ingetrokken, waarbij "°rdt voorgesteld deztlfde belasting, maar een jaar later te beginnen en te heffen soodra de spiritus uit het toeziobt van den fiscus in het vrije verkeer komt. Graaf Herbert Bismarck staat als staatssecretaris thans ann het hoofd van het Departement van Buitenlandsehe Zaken, wasr hij tot dnsver onder staatssecretaris was iu sijn plaats is gekomen graaf Berchem, tot dusver directeur van een der atdee- lingen in dat departement. Herbert bekleedt nu de plaats, die graaf Hatzfeld de laatste jaren vervolde en staat nu rechtstreeks onder den Rijkskanselier. Orer de Grieksehe zaken niets belangrijksde correspondent van de „Daily News* te Athene om toch iets te seinen meldt, dat de Grieksehe Regeering aan Oostenrijk ophelderingen heeft ge vraagd nopens zekere praktijken, waarvan de Ooi- tenryksche blokkade-schepen worden beschuldigd. Oostenrjjksohe mariniers zonden namelijk op het eiland Soiathos geland zijn, het seinetation bezet en den geheelen voorraad vleesch weggevoerd hebben. Te Spezia is een Eogelsche stoomboot gebnurd om de Grieksehe afgevaardigden van de eilanden naar Athene te brengen. „De „Times' heeft over Konatantiuopel een sen satienieuwtje ontvaDgen over Bulgarije de Nationale Vergadering, welke weldra bijeenkomt, zou waar schijnlijk Bulgarije tot eeu koninkrijk proelameeren. De Ernnsche Kamers zullen 25 dezer weder bij eenkomen eu reeds worden er verachilleude inter pellaties aangekondigd, over Decazeville, over Grieken land, enz. Aan politieke stof zal het ook nu weer niet ontbreken. De Koningin van Spanje is bevallen van een zoon de Prinses Mercedes zal dus geen Koningin worden, indien dit kind in leven blijft. Volgens de grondwet is Alfonso's zoon van het oogenblik zijuer geboorte koning van Spanje, ofschoon hij tot zijn meerderjarigheid onder voogdg zijner moeder staat. Toen koningin Christina het regentschap aanvaardde, werd in de proclamatie gewaagd van „den Prine of Prinses, (die koning Alfonso zou opvolgen.' Tot dusver oefende de koningin dit regentsohap uit na mens de vijfjarige infante Maria de la Mercedes, maar nu gaat de souvereiniteit over op den na Alfonso's dood geboreu zoon. Het regentschap wordt door deze verandering eenige jaren verlengd, doch daarentegen zal na het verstrijken van dezen termijn de dynastie der Alfonso's weer door een mauoelijken telg worden vertegenwoordigd. De Spanjaarden begroeten daarom Alfonso XIII met vreugde, met uitzondering van de republikeinen en de Carlisten, voor wie uu de kans verdwijnt om door een huwelijk tusseben Hen oudsten zoon van Don Carlos en de prinses van Asturië den strijd om drn troon te beslechten. INGEZONDEN. Aan de Redactie der Gondsche Courant. Mag ik de geëerde Redactie dezer oonraut beleef delijk verzoeken, onderstaande regelen te willen op nemen. Iu de Goudtche Courant van den 19en dezer komt een ingezonden stukje ivoor, behelzende eene klacht over het eischen van gepast geld voor een of meer telegrammen. Het is naamloos, dus eigenlijk mijne beantwoording niet waard, want anonymiteit in zake een bepaald feit is altijd laf en ik heb belang rijker bezighedeu dan bet raden naar initialen. Ter wille van het groote publiek wil ik echter ophel deren waarom zeer dikwijle pasmunt asn bet kantoor ontbreekt. Ik herhaal, het is eene opheldering, geens zins eene verontschuldiging. (De afgezaagde variant op bet gezegde uit de fransche revolutie der vorige eeuw„le roi eat pour le peuple, non pas le peuple ponr le roi", in oasn „de ambtenaren zijn voor hel publiek» en niet vice veria, verdient geen bespreking). De ambtenaren hebben ieder hunne afzonderlijke dagkaz, waaronder gewoonlijk een» a twee gl. klein geld. Nu komt iemand met een telegram van 27 cent en legt een rijksdaalder neder. Er kan terug gegeven worden, dus vtfo afpassen of gaan wisselen geen sprake. Iets later komt een ander met een gulden ter betaling van 32 eentook dit gaat nog, maar, werd er in dien tusschentijd geen ge past geld vau auderen ontvangen, dan zou zeer zeker een derde, die zijne eeinkosten niet pnssen kon, verplicht tyu te wisselen. (Ouder anderen kwam gepasseerdeu Maandag een zeer geacht han delaar hier ter stede met een bankbillet van 26 gl. om 28 cent te betalen). Centen te goed houden gaat niet. Vooreerst is dit geene ordelijke administratie, daar alle seinkosten by de aaabieding veti het telegram moeten vol daan worden. Zeer dikwijls echter, als aanbieders van telegrammen, bjj bet kantoor bekend, eenige centen te weinig bij zich hebben, wordt er in be willigd, dBt die later worden bezorgd, tot groot ongerief der ambtenaren, die daarvan asnteekening moeten houden en meestal de te kort komende centen ten overvloede nog door de beetellers moeten doen helen. Wel eene reden te meer, om het voor- echrift van „betaling met gepast geld' strikt toe te patsen. In de onderhavige klacht ie het gevel echter juist omgekeerd en had de afzender geld te veel. Dit is, zooals hierboren werd aangetoond, nog veel laetiger en het groote publiek zon, zeer te recht, gegronde reden van klagen hebben, indien de bezor ging der telegrammen vertraging ondervond, door dat de bestellers hier en daar centen moesten bren gen, die het kantoor nog aan sommige aanbieders schuldig was. De heer A. G. P. V. ie blykbaar uiet op de hoogte der rechten en pliehten van eeu Rijkstelegraafkantoor. Ik durf mij echter met tol vertrouwen beroepen op het antwoord van het Gondsche publiek en wei voornamelijk van hen, die een druk gebruik van de Rijkstelegraaf mnkeo, alt ik de vraag stel, of, ge durende de 27 jaren, die ik de eer heb een het hoofd van hel Rijkstelegraafkantoor alhier te staan, de behandeling èn der zaken èn van het publiek aan dat kantoor, reden tot klagen of reden tot tevre denheid heeft gegereu. De Directeur van hel Rijkstelegraafkantoor te Gouda, Th. tan SCHOUWENBURG. Gouda, 19 Mei 1886. Eeu lid van de Gondsche tpet patriae heeft dezer dagen een collega een metsteek toegebraoht. Het geval is algemeen bekend en leverde een welkome stof aan oude juffrouwen, philosofeerende heeren enz. enz. om te jeremicereu over de verdorvenheid vtn de tegenwoordige jeugd. Dit hoopvolle joogemenich is thans niet meer binnen Gouda, hy werd gearresteerd er. getrans porteerd naar Rotterdam. Tot zoo ver, goed. Maar hoe werd! hij vervoerd f Gisterenmorgen kwam een keurige barouchet met twee vurige paarden, be stuurd door eeu goed gekleed koetsier met nette witte leidsels, aandraven, hield voor het hnis van bewaring stil en trok aller aandacht. Men was nieuwsgierig ter wiens eere deze scboone equipage bestemd was. Men vermoedde iets van een of ander hooggeplaatst persoon, die welliolit de open bare gebouwen inspecteerde of van een zeker prins, die incognito alles met eigen oogeu wilde nagaan. Wie schetst echter aller verbazing, toen het bleek dat de équipage bestemd was voor den 12-jarigen deugniet^ die den meeateek had toegebraoht. My dunkt, de jongen had best statioaswaarts kunnen loopen. Meestal doen de overtreders van de wetten dat dan ook, er waren soms gevallen dat leden van het vrouwelijk geslacht of lieden wan hoogen leeftijd, die klaarblykelyk zich schaamden op den toeht naar den reohter zoo onder ieders oogeu te komen eu die men zoo gaarne een een voudig rytuig had gegund, gedwongen werden te loopen en deze kwajongen,^.die volleerd is in ge- meeue streken, op zijn chiquest wordt afgehaald en vervoerd Mij dunktte veel eer 1 Voor 't verrolg kan het wel wat minder. Q. Q- In de ons omringende natuur spreekt het objectieve zoe verrassend bet natuurschoon uit, dat wij bij den eersten indruk niet bemerken dat vorm daariu optreedt ala de kernachtige gedachte en klenr els de bloemrijke taai, waarin die gedachte too schoon is uitgesproken. Beide hafmonisoh rereeuigd stemmen als een „volkomen aocoord» en toch komen er wel eens ge vallen voor, waarin de vorm krachtiger optreedt dan de kleur, ja zelfs geheel kleurloos een hoogere bcteekenis krijgt. Vorm1 is reëel, tastbaar, alleen afhenkelyk van zich zelf, en kan sterk imponeeren, grootsohe, tref fende karakteristieke indrukken geven kleur is af hankelijk van hel lioht, ijler, ontastbaar en veranderlijk, maar pok bjj het geven van indrukken bevallig, opwekkend, lieflyk, betooverend. De toestanden waarin of vorm of kleur den indruk beheersahen zijn dikwerf waar te nemen als wy b. v. aan de Noorweegsohe fjords de loodrechte roteen uit zee zien opstijgen en wij vermeenen daarin de versteende renzen uit de Noordeohe Saga te aanschouwen, dan krijgen wy dien indruk üit- sluiteud door den rorm maar els wy daarentegen aan de Noordkaap de drie belangrijke naobten in Juli doorbrengen en dan Jwt geheele firmament in goudgloed gehuld, zelfs ^wpland verguldt, zal de betooverende indruk dien wy ontvangen uitsluitend aan de kleur zijn toe te schrijven, en om nog een ander voorbeeld te nemen zullen bij het uit treden van het Nyldal de pyramiden voor ons oprijzen als voor-wereldlijke reuzeakriatalleo, bet is weder de vorm die dien indruk teweeg brengt, terwyl de klenr een al-overwegenden invloed uitoefent by bet betooverend Alpengloeien als de zon by het ondergaan met el de kracht harer stralen dien konden ijskegeleu iu een vuurgloed hult. Maar behalre de ongelijke verhouding waarin menigmaal en vorm en kleur vereenigd zijn is de indruk nog zoo relatief, want de een heeft meer sympathie voor vorm, de ander meer voor klenr, zelfs by menscben van emaak en gevoel en van daar dan ook het verschil io opvatting op 't gebied der schooDe knusten. Heeft de een voorliefde voor den verrukkelyken purpergloed waarin eoms de soo ondergaat en met miiden overvloed de aan de horizon drijvende wolkjee vergalt,, de ander voelt zich meer aangetrokken tot die ontstemde lucht, na een onweer els de ver nielde wolken in woeste vaart tegen elkaar voort jagen eu zal de een bukken om het praohtige en kleurrijke bloembed le bewonderen, de ander zal fier het oog opslaan naar de top vao dien renteu- eik of naar de sombere beak, die met zyn breeds takken dit alles overschaduwt. Dat de vorm door de, hand ran den kunstenaar belangrijker wordt, dat deze uitgaande van het be ginsel ren schoonheid, de symetrie als de regula teur der vorm bestudeert eu dien vorm zoodanig voorstelt, dat oniogewydeti die nimmer soo in de natuur bedden waargenomen, maar die heer nu door de kunst, ontdaau rtn alle overlading eu gezniverd van stuitende tegenstelling eu ale het ware geoonoentreerd in een knnststuk, bewonderen, dat iq voor een groot deel toe te schrijven aan de macht der kunst. Vorm en kleur spelen een gewichtige rol in de beeldende kunsten. Wordt de beeldhonwkuoit geheel door den vorm bebeerscht, de schilderkunst omvat beide als de groote factoren op hear gebied. Sluit zij zich aan hare zusterkunst een door den vorm, door kleuren en tinten tluitëq zy zich aan de muziek aan, tinten en tonen bewandelen hetzelfde gebied, hebben dezelfde wetten en dezelfde bestemming maar alleOn voor veraohillende organen. Dat de beeldhouwkuusl geheel de kleur kan uit sluiten bewijzen zooveel meesterstukken op dat gebied. In de Apollo van Belvidère, de scboone tri- omphanlelyke verschijning van der kunsten God sis overwinnaar vau de Fhyton wordt de indrnk van een bovennatuurlijk wezen alleen door het gemis asn kleur veroorzaakt, en de Hercules van Farnète zat in welke kleur ook geschilderd, in die rustige majestueuze houding immer den indruk ven boven- menscheiyke kracht geveo al bespeurde men ook niet die kloekgespierde hand die de heeperideo- appelen zoo zacht en teeder omvat. Nog een beeld, bet bekende bikkelaarstertje (nit de 4de eeuw v. J. C.) iminer^ boeit ons die lieflijke naïve jeugd, dat schoons kind nog niet de grens 1 der maagde lijke staat genaderd en toch met zulke fijne, krachtige vormen in die bevallige losse stand daar bikkelende even els nog bonderde kiudereo het doen en wet is er dan nn in dat fignurtje zoo aantrekkelijk Alleen de vorm meer bezield door het genie vau den kunstenaar. De spbilderkuust stelt zioh grooter eischcn, zij beschikt over vorm zoowel els over kleur, met deze uitzondering dat het uit te roeren onderwerp beslist wtlke vsn de twee moet predomineeren. Behandelt de kunstenaar een hoog ernstig onder werp zoo als de laatste oogenblikkeu, ran de ge broeders de Witt in de gevangenkamer, dan zal hy het pathelisohe van dat moment niet vernietigen door een schitterend lioht of een overvloed van klenr, maar geeft hy ons integendeel een oogstfeest te eansobouwen dan sal de milde ion met al baar lioht en kleuren de feestvreugde opluisteren. In myn jeugd maakte eeu klein schilderstuk eeu diepen indruk op my, het was eeu eenvoudig zolderkamertje gemeubeld met sehilderattributen; een enkele lichtstraal viel door het dakvenster, overigens wbs alles in schaduw gehuld, in een bedstede zonder gordijnen zeg men den stervende kunstenaar, vati allee verlaten, behalve tjjn getrouwen vriend, die hem dc verstorven band lekte, zyn hond, eu van dien ztlftlen schilder was ook op de tentoonstelling een stuk waarin de bljj verwaohtte geboorte van Na poleons zoon „de Koning van Rome» plaats vond sn daarin stroomde het licht met el zyn gloed langs 't purper en fluweel. De vorm tal dus wel altyd in kunst bjj hoog ernstigs roorstellingen blij ven predomineeren en in vrooljjke opgewekte onder werpen de klenr. Del er kunstenaars zijn die meer sympathie voor het eeu als voor bet andere hebben leert ons de gesohie. denis iu de twee beroejpde schilderscholen ven Italië, de een aan de Oostelijke de andere ean de Waste- ljjke jijde der Appenijnen. Venetië, weer langs de laguueu de Ooatersche be schaving met Oo8tersche weelde en Oostersch kleur gevoel, naar het Westen stroomdeVenetie, dat door baar kleurea-motaïk haar glas- eo zjjde-industrie, gondeloplochten en feesten ter opluistering van de republiek, den grond gelegen had tot een schilder school waarin kleurgevoel zoo sterk predomineerde dat zelfs Nederlanders daar kwamen sindeeren Ve netië, in tegenstelling met Rome, dat graf der Ro- meieen dat, hoewei verlicht door de koesterende •tralen van een Christelijke zon, toch altyd nog op dien kleesieken bodem, een klassieken geest ademde, zoodat uit bare schilderschool zoo sterk dat gevoel voor vorm sprak toowel io „de profeten' eu „het laatste oordeel" van Micbiël-AngeloaliJji de beelden van de Villa Hadriaui. Wat de toepassing vsn klenr op de gebouwen betreft, de Nederlanders van weleer waren daar zeer spaarzaam mede en begrepen te recht dat kq met ban grauwen sombereu dampkringjvormeu meer over eenstemde dan kleuren: spits-toreotjes, kanteelwerk, pinakels, trapjesgevels met begeleiding van een enkel kleurverschil iu de bouwmaterialen en zoo ziet meo ook iD de majestueuze Dom te Keulen kleuren en ver guldsel zoo spaarzaam aangebracht opdat bet den indruk van het statige gebouw niet zoude beoadeeleu, kleur rijke gebouwen met inwendige decoratie, ja die zijn er wel, operagebouwen, conoertzalen, paleizen, villa's, dear verbaogen de kleuren de bestemming van het gebouw, maar wie zal nu b. v. in een hospitaal, alwaar alles iu een rnstige kalme stemming moet zjjo, schitterende kleuren willen aanbreugen het zou een te akelige tegenstelling rormea met de aldaar ontwarende dood, maar dat men in een kinderkamer het volle licht met el zijn kiemen laat binuenstroo- meo, dat doet oot aangenaam aan en is zoo geoeel en al io harmonie met de blijmoedige geest van het kind. Kleur, toegepast op voorwerpen van kunel-indus- trie, zou zeer icboou zyn els men bet niet overlaadt, je some de vorm er onder begraafthet prachtig ver gulde Boheemsche glaswerk zal ons voor eeo oogen blik meêsleepeu, maar verduistert geheel en al bij die sohoane vormen ven het eenvoudigste glaswerk uit de fabriek van Ciichy (Auist.-intern.-teul.) De bekeode moorsohe vaas (jarrae) iu de Alhsiu- bra, overladen met schitterend blsauw en goud, maakt nimmer tien indrnk die zelfs het eeuvoudigst Archaïsch vaasje vao onverglaasde aarde eo slechts versierd met een swart chymeriek dier ons geeft, eu met hoeveel overlading ook bel Chiueeeehe purceleio pronkt, tech wordt het in de schaduw geplaatst door dal eenvoudige Sigfurdsche kannetje in het Germaausch mnseum te Neurenberg. Gevoel en smaak leiden ons vau zelf tol een goede kenze in het schoone, zoolang als de mode, die verleidelijke coquette ons niet verblindt door haar verauderingstin. Het is le weuschen dat zoowei io zaken van kunst als iu het dagelijksch leveu, rorm en kleur in harmo* nische verbinding gepaard blijreu, eu mag ik daarvoor één beeld kiezen dat dan de vorm voorkome ala de energieke, beredeneerde, actieve mau, kleur als de elegaute, gevoelvolle en bezielende vrouw. B. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente Gouda Brengt ter openbare kennis: dat aan de Kiezers in dexe gemeente zyn toege- jonden de Oproepingsbrieven en Sterabijjetten tot het beuoemen ven 1 Lid van de Staten van Zuid-Hollaud en dat wanneer eenig Kiezer ajjn itembriefje verlo ren heeft of er geen mocht hebben ontvangen, bjj ticb tot bekoming daarvan ter Plaatselijke Secretarie zal kuuueu vervoegen dat de inlevering der Stembriefjes zal aanvangen op den 25 Mei aanstaande, des morgeus ten negen en eindigen das namiddags ten 5 ure. dat het Stembriefje schriftelijk ingevuld, door den Kiezer in pertoon in de Stembus moet gestoken worden dat geen ander Stembriefje dan dat hetwelk van het tegel der Gemeeute voorzien is, mag worden gebruikt dat de in bet Briefje iu te vellen persoon, dui delijk met naam en voornaam moet worden aange wezen dat het Briefje niet onderteekend mag zjju en geene andere brie/jet omvatten of daaraan opzettelijk zjjo vastgehecht. GOUDA, den 19o Mei 1886. De Voorzitter voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Rogge 6.—. a 6.60. Gerst 6.30 a 5.90 che valier 1hooger. Haver 3.90 a 4.40. Platte maïs 5.25 5.75, ronde 5.60 a 6. verder geen handel. De veemarkt met gewonen aanvoer, handel in alles traag, vette verkent 20 a 23 ct., varkens vdbr Londen 18 a 20 ct., magere rarkens en biggen 0.95 a 1.50 per week, schapen en lammeren iets vlugger. Aangevoerd 60 partijen kaas, eerste qunlitèit 21 a 23, tweede qnaliteit 18 a 20. Noordhollandsche 20 a 23. Handel vlug. Goeboter 1.15 a 1.3Ö. Weiboter 0.90 a 1.— GEBOREN 17 Mei. Johannes Robertas, ouders L. Franken en J. Vergeer. Adrians Antonetta, ouders W. J. Toinmto eo E. Besera. OVERLEDEN18 Mei. J. A. tterrebyn, 1 j. 5 ra. J. Poow, hoisvr. vao J. M. Groeuendaal, 82 j. B. Pnnselie, 1 j. 8 m. A. van Velzen, 4 ra. A. de Jong, 2 m. C. Schonten, 1 j. 8 ra. 19. H. van Deth, 71 j. G. Appeldoorn, 18 d. - E. Ziervogel, hnisvr. ven L. de Boer, 46 j. W. W. de Ruijter, 2 m. A. van den Broek, 12 m G. van der Want, 3 j. 20. P. J. C. Ernst, 4 ra. GEHUWD: 19 Mei. H. de Jong en M. J. Zoeteman. J. ran der Kist en P. A. M. van Vliet. H. van den Heuvel en H. Verdoow. GEBOREN Margje, ouders C. Stoppelenburg en P. Stoot. Jan, ooders P. J. Walraad en T. Stont. Krijntje, ouders C. Stoppelenburg en M. Palsgraaf. OVERLEDEN: A. M. P. Huisman, 9 m. K. Stoppe lenburg, 2 j. 6 m. GEBORENPietertje, ouders H. Mesbis en M. Westhoek. Dirkje, ouders A. Bontenbal en B. B. van der Starre*. OVERLEDEN: J. van der Nent, 59 j. J. van Vliet, 9 m 30-JA RIGE van CORNELIS VERMEULEN en JOHANNA van dee BURG. Gouda, 21 Mei 1880. MARKTBERICHTEN. GOUda, 20 Mei 1836. Granen kalm, maar vast. De beste Zeeuwsche tarwe ven ƒ7.40 a ƒ7.90. Mindere eu polder 6.90 a 7.50. Afwijkende komt niet voor. Geboren ALEXANDRINE PETRONELLA, Dochter van Chr. EEKMAN en GERARDA EEKMAN- Brussel, 17 Mei 1886. van den Berg. Overleden na eene kortstondige ziekte onze geliefde Zuster en Behuwdzuster M. C. van de PAS, geboren Coumans. Eenige en algemeene kennisgeving, 's Hage. P. P. COCMANS. N. M. COUMAN8— IJzbndoorn, V De familie KROMHOUT betuigt haren oprechten dank aan allen, die haar wegens het overljjden van haren Zoon en Broeder hnnne deelneming hebben betoond. Gouda, 20 Mei 1886. Voor de vele bewijzen van deelneming zoowel hier als elders, bij het overljjden van onzen veel geliefden Vader D'. C BAKKER te Purmerende op 29 April 1886, onze harte lijke dank. Namens Zusters en Broeders, J. BAKKER Ce. Purmerende, 20 Mei 1886. Ondergeteekenden betuigen bjj dezen hnn hartelijken dank voor de vele bewjjzen van belangstelling ondervonden bjj de geboorte van hunnen Zoon P. X. HARDIJZER M. A. P. HARDIJZER— Gouda, 20 Mei 1886. Wessels.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2