advertentiBn. Stoomtram Mil. Gouda. Sociëteit „Ons Genoegen." Buitenlandse!» Overzicht. POLITIE. Burgerlijke Stand Moordrecht: Heden verkrijgbaar de Zortier- dienstregeling van 1 Juni 1886. De DIRECTIÊ. hebben een teer ternuftig middel nilgedaeht om tieh ean het puin te ontdoen er lijn putten gegra- Ten, welke in een in de breedte gegraren tnnuel eindigen en nitloopen bij den spoorweg, waarmede het pniu rerroerd wordt. „De treden fan deten reusacbtigen trap opklim- mende, komen wij tot paal 28 en ontdekken daar de geheele werf; men kau hier goed nagaan hoe de bewerking Tan den grond plaata heeft. Orer de geheele breedte ran het toekomstig kanaal richt men rijf horizontale gaanderijen in, die 10 tot 12 meter in den bodem indringen. Elke mijn wordt met 100 kilogram dynamiet geladen, hetgeen in het geheel dus 800 kilogram geeft OTer het front Terdeeld de electriecbe vonk eeuer batterij doet de 5 mijnen te gelijk ontploffen. De losbranding leeert zooveel puin op als door 20 handwagens, door 30 negers gedreven, in een maand kan Terroerd worden het gemiddelde roor een werkman ia berekend op 16 knb. meter. „Onro opklimming roortsettende bereiken »y den top, een plat Tan 30 Q meter. Wjj sien Tan den kant Tan Panama (want wij tjjn te Oolon opgeklom men) de uitwerking eener mjjn, welke eenige dagen geleden gesprongen is. „Het is verschrikkelijk. Het terrein is gebarsten, en tot puin gebracht orcr een breedte tan acht tot tien meter. Vier putten gapen ons in trechtervorm tegen.' Wat syn wij toch een geduldig Tolk, roept de Ami. Cl. We bezoldigen inspecteurs, om na te gaan of er soms onwelriekende geurtjes opstijgen in de nabijheid Tan scholen, gestichteu, arbeiders woningen enz., in 't kort om daar op te treden, en laten alles onbeproefd, om Toorgoed een einde te nisken aan de teiken jare op gezette tijden terug- koerende hnbrandlucht, welke geboet ons land Terpest met haar ongezondeo, rerstikkendeu walm de schrik niet alleen Tan alle borstlijden en zwakken, maar ook Tan de gezonden.1 Het optreden eau hel ministerie Triooupis in Griekenland, werd algemeen als een teeken des Tredes beschouwd. Men verwachtte dat een decreet lot ontwapening zou volgen, maar in plaats daarrao was het schorsen der demobilisatie de eerste regeeriogs- daad eau den nieuwen minister. Aanleiding daartoe garen de berichten orer een schermutseling tos- schen de Griekscbe en Turksche soldaten aan de grenzen. Wat er eigeuljjk bij de grezen is voorgevallen, is nog niet bekend. Volgens bet verslag ran den Griekschen majoor Doumriotis zijn de Turken aan den voet van den Olympus bij Mezeru begonnen te vuren en bezette zjj by verrassing een Grieksche stelling by Bairakatari. Tegelijker trachtten zjj de stelling by Analipsis te nemen, doch werden terug gedreven, terwyl de Grieken ook Bairokatari weer bezetten. Volgens dat bericht zyn er niet alleen ge- weer-, maar ook banonsohoten gewisseld. Evenwel blijkt het ook nu weer dat geheele geral, evenals de vorige botsingen, niet zoo veel heeft te beteekeneu. dat het den vrede in gevaar kan brengen. Heden komen de Fransche Kamers weer bjjeen, en gisteren hielden de ministers een buitengewone vergadering, ten einde de verschillende quaesties, welke aan de orde zyn, te bespreken. Daartoe be hoort ook de prinsenquaestie. Wanneer de ministerraad tot de verbanning der pretendenten moobt besluiten, dan zullen, volgens de Figaro, alle conservatieve leden van de Kamer en den Senaat bijeenkomen, ten einde een manifest uit te vaardigen tol het Fransohe volk en namens de 3,600,000 kiezers, die zy vertegenwoordigen, tegen de verbanniug te protesteeren. De Pruisische Landdag is druk aan 't praten over bet Bjju-Eemskauaal. De leider van het oentrum Windthorst heeft gedreigd tegen Noord-Oostzae- kanaal te zullen stemmen, wanneer het Ryn-Eems- kanaal niet werd aangenomen. De Minister Maybach merkte op, dat het Bijn-Eemskanaal slechts onder deel was van het grooté kanalisavieplan, waarin ook de uitbreiding van het kanalennet naar de Neder- landsche grenzen begrepen is. De zitting der Belgische Kamers is met een koninklijke boodschap gesloten. In de laatste zitting van den Senaat vroeg de senator Monlefiore de regeeriug, of er plan bestond tot het converteeren |der 4 pCts. leeniug in een 3l/s pCts,■fonds. De minister van financiën Beernaert verklaarde dat de regeering deze vraag niet kon beantwoorden. Met algemeene stemmen werd besloten om froa. 1,000,000 beschikbaar te stellen tot het verleeneu van voorsohotteu aan fabrikanten, wier inrichtingen door de werkstakers zijn vernield of besohadigd. Van die gelegenheid maakte de minister Beernaert gebruik om op de overdrijving te wjjzen, waarmede de minister Von Puttkaraer in den Duitseben Rijks dag, over de ongeregeldheden had gesproken. Zondag hebben in de negen provinoiën de ver kiezingen plaats gehad voor de provinciale raden, waarvan de helft der leden moest aftreden. In de provincie is de verhouding der partijen nagenoeg niet veranderd en in het dist riet Brussel, het belang rijkste, werd de stryd niet beslist. Van de 14 af gevaardigden werden vier liberalen gekozen, terwijl nog over 10 herstemd moet worden: Dezer dagen heeft de „Koninklijke Constitutioneele Unie* te Rome den Minister-president een banket aangeboden vau 180 couverts. Depretês moest na tuurlijk bij die gelegenheid naar Engelscbe wijze spreken. De premier weerlegde de tegen zyn bin- nenlaudsch staatsbeleid aangevoerde beschuldigingen en verkiaarde dat hjj Zich steeds aan zijn eigen program gehouden bad. Hij zette uiteen, hoeveel belangrijks er in de laatste tien jaren op het gebied der wetgeving verricht was, gedurende welk tydperk 850 wetten tot stand waren gekomen, sedert 1882 alleen 300. Vervolgens zette hij zijn plannen uiteen omtrent de aanstaande zitting der nieuwe Kamer, en verdedigde het financieel beleid der Regeering, ver klarende, dat over het loopende jaar de ontvangsten ongeveer 36 millioen meer zouden bedragen dan de raming. Deze staat van zaken, ging bij voort, ont hief de Regeering echter niet van den plicht om een nauwlettend financieel beheer te voeren en de be grooting door de stiptste zuinigheid in de uitgaven in baar evenwicht te bevestigen. Naar aanleiding van het geschil over de viesche- rij tusscheu Canada en de Vereenigde Staten van Noord-Araerika, heeft de Canadeesche regeering eenige Amerikaansche visschersbooten, welke in de Fundy-baai op de vischvangzt uit waren, in beslag genomen. De Amerikaansche regeering, vau het feit in kennis gesteld, besloot om eerst volledige inlich tingen van haar consul te Halifax af te wachten, alvorens een besluit te nemen. Uit New-York word nu gemeld, dat deze inlich- tingeu door de Amerikaansche regeering zyn ont vangen. Op grond daarvan heeft het ministerie te Washington zich tot de Engeleche regeering gericht met den ciscb om de David Adam, het eerste vaar tuig, dat is opgebracht, aan de eigenaars terng te geven. Gevonden voorwerpen die nog niet zyn afgehaald Eeu Rozenkrans, een zilveren Oorknopje, een Compatje van een borlogiekeuing, een Kinderpor- temonnaie met 53 cent, een Kinderportemonnaie met 54 cent», een Buikband van een paard, een wit gehaakte Mnta, een Onderstuk van een oorbel letje goud met bloedkoraal, een Manchetknoop ge ëmailleerd, een Portemounaie roet 8 21/» «tukken, een Spoormand, een Krui», een Onderstuk van een gouden oorbel, een Portemonnaie met \il/§ cent, een fantasie Horologieketting (staal), eeu fantasie Armbandje, een Kussensloop, een gouden Oorknop met zwarte steen, een blauwe Bril voor eeu steen houwer, een lederen Sigarenkoker., een zwart schortjr en een Half hemdje (nieuw). 1 1 1 1 1 - RECLAME. Sedert meer dan 40 jaren is het Dr. POPP'SChö Anatherin-Mondwater door de voornaamste Geneeskundige Autoriteiten, waaronder wyleu Prof. Oppolzor, in vele gevallen voorgeschreven. Prof. Drasohe wendde het eerst kortelings in het Weener K. K. Algemeen Ziekenhuis met het beste gevolg aao en het werd dezer dagen door den heer Pro fessor Dr. Schnitzier by ziekte van Mond, Hals en Mondholte, alsmede van bet Tandvleesch, met het beste gevolg anngeweud. Het is daarom voor velen, die bet Anatherin- Mondwater van Dr. J. G. Popp, K. K. Hof-Taud- arts te Weenen te Gouda by J. H. C. Huinck te bekomen gebruiken, eeu even doeltreffend Geneesmiddel als onontbeerlijk Voorbehoedmiddel geworden en moet het voor ieder worden, wien door Mond-, Hals- en Taniziekte het gebruik er van aanbevolen wordt. Te gelyker tijd worde hier voor de bedriegelyke eu dikwijls schadelijke vërvalsohingen van het Dr. Popsohe Analheriu-Mondwater gewaarschuwd, die den practiseerenden Geneesheer doorgaaus teleur- stellen* en er opmerkzaam op gemaakt, dat elke origineele Flesoh aan den hals van een geregis treerd fabrieksmerk als kenteeken der echtheid voor zien is. De beroemdheid en de uitgebreide verzending van dit Geneesmiddel zyn dan ook op grondeu verklaard het heeft ver oyer de Oostenryksche grenzen ia geheel Europa, zelfs in Amerika en Australië, zyoe hoogschatters en zal steeds nieuwe verwerven. Daarbij verdient ook de beroemde Anatherin- Tandvulling, alsmede het plantaardig Tandpoeder van den K. K. Hof-Tandarts Dr„ J. G. Popp, te Weenen, alleszins aaubeveling het rijn reeds gewaar deerde en beproefde reinigingsmiddellen der tanden. GEBOREN20 Mei. Cornelia, ouders K. FJey en N. de Koning. 22. Dirk, onders P. Zorg en J. H. Haesen. Johenna Carolina, ooders A. Vaese en P. C. Peters. Adrians, onders J. van Veen en S. K. Dorsman. 23. Adrians, ooders J. van Kranenborg eu D. de Jong. Sophia Maria, onders R. van der Kleij en A. S. Janeen. Wilhelmina Martina, ooders S. Posthumus en M. E. Bakkes Gerarda, onders M. Hoogen steger en C. van der Kind. 24. Johannes Dirk, onders C. Sanders en C. van Eijk. OVERLEDEN: 22 Mei. D. Janssen, wed. C. Groenendal, 89 j C. A. Schouten, 24 j. H. Straatman, 68 j. M. L. Brast, hnisvr. van D. J. de Rniter, 51 j. 8. van der.Klis, 11 m. H. W. Zandijk, 11 m. S. M.van der Weyden, 2 j. 3 ra. 23. H. Blanke, hnisvr. van A. Verboom, 52 j. P. van der Louw, 17 j. 9 m. A. de Bruin, 2 j. 5 m. - A. Huurman, 22 j. 24. L. W. Hoebeek, 8 j. GEBOREN Johanna Wilhelmina en Dirk, onders D. Spek snijder en J. van Wiugerden. Anna, onders A. Hnnrman en G. G. F. Janssen. OVERLEDENM. Pols, hnisvr. van J. Rietveld, 64 j. GEHUWD: L. van Vliet,'en M. van Nielen. V Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. S. W. ROND- Kok. Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. E. POSTHUMUS— Gouda23 Mei 1886. Bakkes. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze hartelijk geliefde Vader en Behnwd- vader de Heer P. SCHELLING, Weduwnaar van Mevrouw A. J. de KONING. Uit aller naam, N. J. SCHELLING. A. J. MONTIJN— GoudaSchelling. 21 Mei 1886. J. A. P. MONTIJN. Visites kunnen niet worden afgewacht. *t* Heden overleed, na een smartelijk en geduldig lijden, mgn geliefde jongste Zoon, de Heer CORNELIS ADRIAN US SCHOUTEN, in den onderdom van 24 jaren. Wed. C. A. SCHQUTEN- Gouda, 22 Mei 1886. Hoeehamee. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en ons eenig kind, na een kort doch smartelijk lijden, mijn hartelijk geliefde Echt- genoote MARIA LEONORE BRAAT, in den ouderdom van 51 jaar. D. J. de RUITER. Gouda22 Mei 1886. Voor de vele bewijzen van achting en deelneming zoowel van bniten en binnen de stad, aan mij en mijne Echtgenoote betoond op den 15» dezer, daarvoor betuigen wjj aan allen onzen hartelijken dank I UEd. Dv. Dr., A. van DORST. JOANNA van DORST. Gouda18 Mei 1886. van Vliet. 1 Aan belanghebbenden wordt bjj deze bekend gemaakt, dat de eerstvolgende BALLOTAGE voor het Lidmaatschap der Sociëteit zal plaats hebben op ZATERDAG 12 JUNI a. s. en de Ballotage-Lijst aanstaanden ZATERDAG 29 MEI gesloten wordt Namens het Bestuur, J. C. IJSSELSTIJN, Secretaris Gouda25 Mei 1886.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 3