Woensdag 2 Juni. 1886. N° 3398. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. DL 8 1 ;ten, naar alle keepen »8. Cologne i gezonden, en. izeep, eeskundiga Ie eu bette jaren met ran eiken hoofd* en urft. BINNENLAND. rsnijden AN.. LÖING Jr. i Co. 1-3-1 hr Geheele vermeerd. 867 886 1758 i-U ih ‘r “r Geheele verminder. 842 830 1672 De bevolking is dus vermeerderd met 25 Uithoofde van den Hemelvaartsdag wordt de volgende Courant een dag vroeger uitgegeven. ▲dvertentiën voor dat nr. worden ten spoedigste ingewaoht. beleefd aan i. eenen, 56 81 ij van uw (Mahren). •i Te tarnen. 837 880 821 Gouda. 1319, aan ran AAR u II 11 Beide Gesl. 785. 36. Beide Gesl. 793 44 ,fl./ 1.- -1.20 -1.40 Vr. 367 13 ite collectie Mei 19. 4.2 5.7 5.7 5.7 5.7 6.5 Vr. 383 23 Mei 26. 6.5 8.- 6.1 6.5 9.1 7.2 «l eu rier te kannen n lol nw waarvoor Stand. Rijks H. B. School Standpijp Kruidenierssteeg 4.1 Messemakerssteeg 4.4 Ier op d> F. E. ran lid. apoht. im by C. Lmsterdam ith Sc Co, in Spanje Sterfte 307 307 614 Vertrek 535 523 1058 De stedelyke zwemschool alhier beeft een groote verandering ondergaan, die in alle opzichten eene verbetering mag «orden genoemd. Het gebouw met de 12 kleedkamertjes it rerdwenen en de plaats, «aar het ttond, it by het bastin getrokken, toodat dit aanmerkelijk grooter it geworden. Rechts en links ran de 6 laatstelijk gebouwde kamertjes is een 12tal nieuwe verrezen benevens een afzonderlijk vertrekje voor den zwemmeester. De inrichting is nu veel doel matiger dan vroeger. Het ie inderdaad een zeer groote verbetering dat de zwemmeester nu, waar bij zich ook bevindt, het gezicht heeft op de geheele zwemschool en zoowel het diepe als ondiepe bassin met één blik kan overzien. Vroeger was steeds uit den aard der zaak een gedeelte van de inrichting aan zyn toezicht onttrokken, dat bij warme dagen, als bet zeer druk was, werkelijk niet zonder bezwaar mocht worden geacht. Aan het Verslag van den Toestand der Gemeente Gouda, over 1885, ontleenen «ij bet volgende HOOFDSTUK I. BEVOLKING. Loop der bevolking gedurende het jaar. Op den 31 December 1884 bestond de werkelijke bevolking der Gemeente uit ie apolbe- el verpakt vervalscht. luwe zeep Te zanten. 441 Er waren 15 tweeling-geboorten. Messemakerssteeg 4.4 Nieuwehaven. 5.6 Groeneweg 4.1 Vogelenzang 7.- alles in milligr. permangauas kalicus per 1000 cub. cent. Commentaar zal wel overbodig zyn. zoodat zij op 31 December 1885 be droeg 9042 10202 19244 Onder dit getal zyn begrepen 135 mannen en 17 vrouwen, gehuisvest in de onder het militaire gezag geplaatste gebouwen. Opmerkingen omtrent den loop der bevolking gedurende het jaar. Het getal geborenen binnen de Gemeente bedroeg Marin. Levend 410 Levenloos aangegeven 21 In het vorige jaar werden geboren Maan. Levend 418 Levenloos aangegeven 28 de liberaal een zetel zou hebben gekregen. Dit moge bun eene les zyn. De voorzitter hoopt dat de bedoelde Katholieken thans van opinie veranderd zyn. Daarna geeft hij opnieuw het woord aan den heer Bahlmann, die in eene uitvoerige verdediging trad, de houding der rechterzijde. Mej. S. H. Brinkman, hoofd dar Gemeeute-be- waarschool no. 2 te Arnhem is door den gemeente raad benoemd tot hoofd der school no. 3, die binnen *kort aldaar geopend zal worden. Een ieder wordt gewaarschuwd legen den persoon van Johannes Schroot, ond 47 jaar, timmermansknecht vroeger wonende te Dordrecht, thans zwervende, niet groot van persobn doch zwaar, bol aangezicht, met grys en zwart haar, bakkebaarden en knevel, gekleed met friescbe jas, grys wollen broek en vest, pet en laarzen en draagt een parapluis bij zich. Hij ia een groote dronkaard, die onder een vreem den naam zich onderkomen verschaft en onder be- driegelyke praatjes de menschen tracht op te lichten. GOUDA, l Juni 1886. De R. K. kiesvereniging Recht voor allen te Gouda heeft de beeren jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort en mr. U. H. Huber caudidaat gesteld. Onder leiding van den beer Bouvy werd gisteren te Amsterdam de achtste vergadering gehouden der Vereniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Nederland, waarin mededeeling werd gedaan van onderscheiden verzonden adressen, als o. a. aan den Mi* nieter van waterstaat betreffende de vaartsnelbeid van zeestoomers op den Rotterdamschen waterwegaan de Regeering over verschillende verbeteringen, die aan de Zuidwillemsvaart behooren aangebracht te worden, o. a. tot dieper maken van 40 centimeter. Hierby werd opgemerkt, dat wel de aandacht diende gevestigd te worden op de kostbare kanaalgelden, ook voor ledige schepen, waar België weldra die gelden afschaft. Een adres werd verzonden aan Haarlems en Ny- megens gemeente-besturen om verminderingvan haven-, kade- en bruggelden, waar veel hooger heffingen ge daan worden dan elders. Hierbij werd gesproken over de ongehoorde heffing van Amsterdam tot Gouda aan sluis- en bruggelden door enkele polderbesturen, wat gelukkig wel zal ophouden, als de Keulsche Vaart is voltooid en daarvan door de schippers gebruik zal worden gemaakt, tenzij de vaart over Gouda ook ge heel vry komt. Een nader adres zal gezonden worden aan den minister van waterstaat over de uitdieping van den IJsel bij Gouda. Bij de bevoegde autoriteiten zullen de noadige stappen gedaan wonden, opdat dé te ver bouwen bruggen van Schiedam op 3.50 plus A. P. worden gebracht. Besloten werd de algemeene vergadering in Augus tus te Arnhem te houden. De Openbare Gezondbeids-Commissie beeft gedu rende de maand Mei, bet water uit de waterleiding, in verschillende gedeelten der stad opgevangen, onder zocht, en bevonden dat het water behoefde Datum. Mei 12. 4.8 goudsche courant. s In eene gisteren gehouden vergadering van de Afd. «Gouda en Omstreken' der Vereniging «Volksonder wijs* is tot bestuurslid herbenoemd de heer J. Post van der Burg en zijn als zoodanig benoemd in de plaats der hh. Dr. H. IJssel de Schepper en A. van Uven, die aan de beurt van aftreding en volgens het regl. niet herkibbaar waren, de hh. Mï J. van Dugteren en Dr. H. A. van der Meulen (te Haastrecht). Tot Afgevaardigde ter Algemeene Vergadering te Amsterdam werd benoemd de heer Mr. W. J. Fortuijn Droogleever Jr. De algemeene Onderwyzers-vereeniging in het arrondissement Gouda hield Zaterdag jl. hare voor- jaars-vergadering in de Sociëteit «Ons Genoegen* alhier. Na afdoening der huishoudelijke zaken werd de zangmethode Chevé door den beer Posthu mus besproken en met andere methodes vergeleken. Een gezellige maaltyd, waaraan a|je bezoekers der vergadering deelnamen, sloot de bijeenkomst. Beide Maun. Vr. Geslacht. 9017 10146 19163 Maan. Vr. BeideGesl. Geboorte 407 383 790 Vestiging 460 503 963 i “ts - Vrydag avond hield da kiesvereniging Recht voor allen alhier eene vergadering, tot het stellen van twee oandidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Ook nu weder was de heer mr. B. M. Bahlmann tegenwoordig. De Haalbode meldt omtrent die vergadering het volgende. De voorzitter, de beer W. C. van Dillen, opende de vergadering en trad in eene beschouwing over den afloop der jongste verkiezing voor de provin ciale StalenWas de vereniging van sommige zijden gelukgeweoscht met bet behaald succes, ande ren betreurden den uitslag, omdat bleek dat een 40 a 50tal auti-revolutionairen de Katholieken in den steek hadden gelaten, wat bij velen veront waardiging had opgewekt, zelfs in die mate, dat zij openlyk gezegd hadden niet meer te zullen stemmen. De voorzitter wenschte dezen arond het gevoelen der leden te wetenhy verzocht voorts den secretaris een schrijven voor te leun van den beer Van Walsum, waarin deze zyn dank betuigt voor deu steun van Recht voor allen, de verklaring aflegt, dat hij roor de rechten van allen zal pal staan en zijn leedwezen betuigt, dat een 40 a 50 tal kiezen eene herstemming tueeben twee liberalen heeft noodig gemaakt. De heer mr. Bahlmann dankt de aanwezigen voor hun ijver en toewydiug, die zij bij de laatste ver kiezing getoond hebben by leao huu een woord van hulde niet oulhouden. De Katholieken hebben beweerd, dat zij in den steek zyo gelaten het verwijt is uker niet ongegronddoch dit verwyt treft niet alleen de anti-revolutionaire party, maar ook de onu. Wie beeft hier gen zwaar verwyt verdiend Spreker aar zelt niet den heer Van Blarieum, notaris te Oude- water, een groot deel der schuld te geven. De beer Van Blaricum wilde zieh blijkbaar niet stellen tegen over den burgemeester zy'ner gemeentevoorzeker er behoort somtijds moed toe, doch er zyn oogen- blikken, waarin men zieh moet opofferen, waarin men eene candidatuur moet aanvaarden. De heer Vao der Weyden was in dit dietriot een onbekende door do weigering van den beer V. B. kon men zoo spoedig geen anderen katholieken candidaat vinden, en werd de heer v. d. Weyden er bij gesleepthet was spreker bekend dat hem do candidatuur van Gouda sou worden aangeboden. spr. echter in Gouda kwam, lag er een van dr. Schaepmaudeze stelde den heer v. d. Weyden roor als candidaatom dus geen tweedracht te zaaien, wat te betreuren is bij bond- genooten en zeker by Katholieken onderling, had spreker voorgesteld, te hfedelen ingevolge hel advies vau dr. Scheapmau. Wat aangaat bet in den steek laten van onzen candidaat door de anti-revolutionairen, spr. meent dat wij aan die party toch veel verplichting hebben, gedurende een tijdperk van 23 jaren, van 1857 1880, had in de Stalen van Zuid-Holland nimmer een enkele Katholiek zittingthans hebben de Katholieken grooteudeels door de hulp der auti-rev. 1/10 van bet getal zetels: de auti-rev. hebben ons in die enkele jsren verder gebracht, dan de libe ralen in 23 jaren gedaan hebben. Spr. betreurt ook dat de Katholieke candidaat niet is gekozen door een samenloop van omstandig heden echter is niet gebeurd, wat wensobelyk geweest was. Deze afloop heeft in ieder geral eene goede zijde wij kunnen thans de auti-rev. wijzen op buu- ne twee zetels voor Gouda, die steeds door liberalen waren ingeuomen en dit zal ten gevolge hebben, dat zy by eene volgende verkiezing de Katholieken recht zullen wedervaren. Met applaus worden de woorden des beeren Bahl mann begroet. De voorzitter vraagt of er nog leden gevonden zouden worden, die bij bun mismoedig voornemen bleven, om niet meer te gaan stemmen. Een der leden wijst er op, dat door sommige Katholieken wel is waar die woorden gesproken zijn, doch in een oogenblik van teleurstelling. Hij twyfelt niet, of na rijp en kalm overwegen zullen zy van dit voornemen afzien ongetwijfeld zouden de 50 anti- revolutionnairen op den Katholieken candidaat ge stemd hebben, zoo tij hadden kunnen voorzien dat 431 406 bij gesleepthet was spreker bekend dat hem Toen brief

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1