mm'ÊmmmiËmimmmmëÈmm Bultenlaodsch Overzicht. ADVERTENTIBN. 65 39 104 POLITIE. Burgerlijke Stand If Jacques van Nijmegen Schonegevel, §jÜ Commies der Postergen te Gouda §Ja den volke te verkondigenIn naam der rechts gelijkheid vorderen wg eerst wgziging van art. 194, voordat wij aan eenige verdere hervorming onze goed keuring schenken ffNog nimmer is er misschien in Nederland op het Biunenhof coo met onheilig vaar gespeeld als bg de grond-wetsherziening. Er is gestreden over art. 194 als over eene heiligezaak, en onder- tusschen is het werk mislukt, niet omdat het vinden van eene, de meerderheid bevredigende redactie onmo gelijk was, maar omdat een deel der reohterzijde geen grondwets-herziening wilde en het andere deel van die rechtfrzgde ten slotte meedeed om door onmo gelijke eischen die herziening onmogelijk te maken. In zgn slotwoord Wgst mr. Borgesius op het hooge gewicht van de aanstaaude1 verkiezingen voor het geheele land, maar vooral voor de liberale partij. Om met kennis var. zaken uitspraak te kunnen doen, moet de natie weten, waarheen de clericale partijen haar willen voeren. Worden zij meerderheid, dan zullen niet alleen de school, maar ook andere geves tigde maatschappelijke instellingen gevaar loopeu. Tegen de middelbare scholen en de rijksuniversiteiten zal even goed het clericale geschut worden gericht als tegen het lager onderwijs. Na de ^school zal of de vaccine, of de strafrechtspleging, oi misschien wel het burgerlgk huwelijk aan de beurt komen. Men zegge niet, dat hel burgerlijk huwelijk veilig is, zoolang de ultramontanen in de minderheid ziju en rekening moeten houden met het protesiautsche deel der bevolking. Is het dan bij de grondwets debatten niet duidelgk geworden, dat de katholieken hunne protestantsche bondgenooten wel toestaan in de Tweede Kamer het hoogste woord te voeren maar onder de mits, dat de vrinden uit het noorden en midden des lands ten slotte doen wat zij willen Uit zelfbehoud hfebben de protestantsche clerioalen zich verlaagd om voor Rome lakeidiensten te ver richten. En eens dien weg op zijnde, kan men niet meer terug. Mochten de anti-revolutionairen meer verlangen, dan in scbifu nog eene zekere zelfstandig heid te bewaren, de katholieken zullen niet iu gebreke blijven, hen te doen gevoelen, dat zij schier al hunne zetels aan katholieke gunst te danken hebben. Eene regeering van protestantsche en 'katholieke clerioalen is slechts mogelijk onder voorwaarde, dat de anti revolutionairen hun program over boord gooien en met Schaepman de kerkvorsten als bun eenig gezag erkennen. „Ook dat dient de natie te weten voordat zij ter stembus opgaut. Aan den heer W. Koniucks, directeur der Lieder- teur Apollo, werd Dinsdagavond tijdens de repetitie eene verrassing bereid. In de pauze ul. werd bg monde van Mej. J. Schouten aan genoemdeu beer een prachtige dirigeerstok met inscriptie aangeboden door de Dames-Leden. De heer Konincks door dit bewijs van buide en erkentelijkheid getroffen, dankte in gevoelvolle be woordingen voor het hem geschoukene. Tot Lid van den Raad der Gemeente Gouderak is benoemd de heer C. Verkerk. Aan het Verslag van den Toestand der Gemeente Gouda, over 1885, ontleeneo wij nog het volgende Heersckende ziekten. De gezondheidstoestand der Gemeente was gedu rende het jaar 1885 over het algemeen niet on- gHostig, ofschoon het sterftecijfer hooger was dan in de beide voorgaande jareu. In de zomermaauden was het aantal zieken zeer gering. Het ziektekarakter was in de eerste maanden des jaars praedomineereud catarrhaal-rheumatisch, met aandoening der ademhalingswerktuigen. Aan de mededeelingen vau den oudsten Stads- Geneesheer ontleenen wg verder, dat enkele geval len voorkwamen vau roodvouk iu het voorjaar en Augustus, van diphtheritis in Mei, van kinkhoest bij kinderen in Juni en Juli, en van rubeola in Augustus, terwijl in de volgende maanden zich catarrhale en rheumatische ziekten vertoonden, meest van interroitteerenden aard en in geringen graad. Van tijd tot tgd werden eenige gevallen van acute huidziekten waargenomen. Gevallen vau cholera uostras kwamen bijna niet voor, vcrmoerieiyk omdat de zomer niet bijzonder warm is geweest. Van de epidemische verachgning eener ziekte bleef de Gemeente verschoond. Onder de 624 overledenen bevonden* zich 296 kinderen beneden den leeftijd vau 2 jaren. Begraafplaatsen. Er zijn in de Gemeente twee begraafplaatsen de Algemeene Burgerlijke Begraafplaats in de Korte Akkeren, gesplitst in twee afdeelingen voor Pro testanten en voor Katholieken, en de Begraafplaats *der Israëlieten aan de Boelekade. Op de Algemeene Begraafplaats werden 647 lgken begraven, namelijk 417 iu de afdeeling voor Pro testanten en 280 in die voor Katholieken, en wel in eigen graven22 huurgraven le klasse. 5 n 2e 25 3e 691 kosteloos4 Op de begraafplaats der Israëlieten werden 3 lijken ter aarde besteld. Ziekenhuis. Het aantal verpleegden in bet Ziekenhuis of St. Catharina-Gasthuis wordt iu de volgeude tabel op gegeven Beide Mann, Vrouw. Gesl. Op 1 Jan. 1885 waren ia behandeling 15 9 24 Gedurende het jaar werden ter ver- w pleging opgenomen62 41 103 Totaal der verpleegden77 50 127 Beide Mauu. Vrouw. Gesl. Ontslagen werden Als hersteld 50 24 74 Als ongeneeslijk Op eigen verlangen 14 5 Overleden zijr. 14 11 25- Zoodat aan het einde van bet jaar in behandeling bleven12 11 23 Vau de 127 patiënten werden 75 geneeskundig en 52 heelkundig behandeld. Het aantal verpleegden bedroeg in 1885 vgftien meer dun iu bot jaar te voren. Het aantal verpleegden beliep 7984, waarvan 7000 ten laste van bet gesticht en 984 voor reke ning van particulieren. In het vorige jaar was bet totaal der verpleegdagea 6970. Eén man en twee vrouwen werden wegens krank zinnigheid tijdelgk opgenomen. Eene der vrouwe lijke krankzinnigen verliet spoedig na aankomst het Gasthuis om op verlangen harer familie naar hare betrekkingen terug te kteren, terwijl de beide andere krankzinnigen, na ontvangst der vereiscbte autorisa tie, werden overgebracht naar het Rgkffkrankzinni- genge8ticht te Medemblik. Onder de verpleegden bevond zich ééne publieke vrouw. Voor lgders aan eene besmettelijke ziekte werd geene opname gevraagd, zoodat de Ziekenbarak gedurende het geheele jaar ongebruikt bleef. Er werden voor de patiënten in het Gasthuis 1560 recepten ter Stads-Apotheek gereed gemaakt, tegen, 1115 in het jaar te voren. De kosten der geneesmiddelen kunnen niet afzon derlijk worden opgegeven, daar zij begrepen zijn onder dte der Stads-Apotheek. Aan de bestaande badinrichting werden 63 baden genomen door personen, niet tot de bevolking van het gesticht bebooreude. Ten behoeve vau het Gasthuis werd' eene buiten gewone subsidie van 550.verleend, benoodigd voor de herstelling van oude en de' aanschaffing van nieuwe chirurgische iustrumenten, alsmede voor den aankoop van verbandstukken. Regenten ver wachten van dezen maatregel de meest gunstige resultaten voor de toekomst. Het tarief der verpleegkosten onderging eene wijzi ging doordien bepaald werd, dat voor de patieuten in de 2e klasse,, in plaats vau 60 cents, l. per dag moet worden betaald, tefwijl het verpleeg- gdjd voor personen uit andere gemeenten in genoemde klasse op 1.25 daags is vastgesteld. Het tarief is thans voor ingezetenen en vreemdelingen iu de le klasse 2.50, voor ingezetenen in de 2e klasse ƒ1.en voor vreemdelingen in de 2e klasse 1.25 per daar. Behoeftige personen in de Gemeente woonachtig of zich aldaar tijdelijk bevindeude worden gratis verpleegd. Regenten verklaren in bun jaarverslag, d&t de genees- en heelkundige hulp met zorg en toet^gding werd verleend, dat het personeel, met de zieken verpleging belast, zich op loffelijke wijze vau zijne taak kweet en dat de finanticele toestand van het gesticht bevredigend was. Op verzoek van den Geneesheer wijzen zij op de wenschelijkheid om de val- of tuimelramen iu eenige ziekenzalen te doeo vervangen door ventilatie-roosters. Hierdoor zou eene meer gelijkmatige temperatuur in die zalen verkregen worden. JVordt vervolgd.) Onze stadgenoot de heer J. H. B. Spaanderman, (organist te Woerden) staat op 't drietal voor organist van de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem. De jury bestond uit de hh. S. de Lange te 's Hage, R. Hol te Utrecht en L. Schlegel te Haarlem. In een vergadering van kiezers, de 'vorige week te Westmaas gehouden, werd door een der aanwe zigen den heer Van Velzet», antirevolut. candidaat, de vraag gedaan Hoe denkt u over een inkom stenbelasting waarop door den candidaat geant. woord werd „Mijnheer, ik sta op een o hristelgk historisch standpunt." De vrager, met dit antwoord niet tevreden, zeide „Ik ben maar een boer, en wanneer ik een knecht ooodig heb, dan is mijn eerste vraag wat weet ge van de boerderg enwanneer hg mg dan zou ant woorden ik sta op een christelijk historisch stand punt, dan zou ik zeggen Man, ik kan je niet ge bruiken ik moet iemand hebben die ploegen kan. Zoo moet ook iemand, om lid van de Tweede Kamer te zijn, van meer weteu, dan van een chris- telgk-historisch standpunt.' Het gereohtibof te 's Gravenbage hield zich Dinsdag in zijné córrectioneele zitting onledig met de berechting van een drietal zaken, waarbij het betrof het toebrengen van slagen en verwondingen. Iu de eerste plaats stond terecht H. T. H., uit Bergambacht, die zich bezwaard gevoelde met eene veroordeeling tot 45 dageu celstraf en 8 boete, hem door de Rotlerdamsche rechtbank opgelegd, wegens bet toebrengen van slagen aan zijne 22 jarige dochter uit ziju eerste huwelgk, hetgeen door hem werd ontkend. Adv.-gen. mr. Bgleveld requireerde bevestiging vaa het vonnis. Uitspraak over 8 dagen. Gisteren was het 40 jaren geleden, dat onze be roemde landgenoot mr. C. W. Opzoomer het hoog leraarsambt te Utrecht aanvaardde, met de destijds zooveel besproken rede: „de Wijsbegeerte den mensch met zich zelf verzoenende." Het zal wel onnoodig zijn te herinnen wat Opzoo mer op het gebied der|letteren der, Godgeleerdheid, der wgsbegeerte des rechts tot stand heeft gebracht en hoe onschatbaar de verdiensten ego, die bg aan de weten schap in 't algemeen en aan de juridische in 't bijzon der heeft bewezen, bovenal door zgo Standaard-werk „Het Burgerlgk Wetboek verklaard". Opzoomer behoort tot de mannen die de nationale grootheid verhoogen door hun kennis en karakter beidebij is een der sieraden van ons land, een der uitstekeudste geleerden van onzen tgd en waarop Nederland roem mag dragen. Deo 22n Juni a. s. zullen zgn vrienden en leer lingen hem een welverdiende hulde breugeu waar mede ongetwijfeld allen die den hooggeschatten man keunen van heelerharte zullen instemmen. Van wege het Hoofdbestuur der Neder). Ver- eeuiging tot bevordering vau Zondagsrust is een adres gericht tot den Minister van Ëinnenlandicbe Zaken, houdende verzoek om telkens, wanueer de gelegenheid zich voordoet om tot herziening van de bestaande voorschriften of tot vaststelling van nieuwe reglementen, op het stuk der vacautiën aau instellingen van onderwijs, te geraken, rekening moge gehouden worden met de wenschelijkbeid dat de lessen niet bg voorkeur op Zaterdag eindigen, noch op Maandag, opdat althans waar het mogelijk is, het reizen op Zondag worde vermeden. Iu eeu gecombineerde vergadering) hebben de gecommitteerden uit de versobillende collegiën, welke bij de viering vau het 250-jarig bestaan der Uni versiteit te Utrecht zijn betrokken, de verschillende plechtigheden en feesten vastgesteld. De verschillende kerkbesturen ziju uitgenoodigd, op Zondag 20 Juni in de godsdienstoefeningen 't feest godsdienstig te herdeuken ea als het ware te wijden. De feestviering zal Muaudag 21 Juni te 7 uren met 20 saluutschoten worden aangekondigd, waarna te 10 uren in de Domkerk, vau wege kuratoren, rector en senaat der Universiteit, de reclor-magni- ficus dr. J. A. Wijune de feestrede zal houden. Na afloop vau de rectorale oratie, omstreeks 12 uren, begeeft bet studentenkorps zich in optoeht met de bauieren naar het het Rhijnspoorstation, om de reünisten af te halen, aan wie in de studen tensociëteit de eerewijn zal worden aangeboden. Des hamiddags te 2Vg uren wordt in de Buur kerk (biertoe door het kerkbestuur welwiileud afge staan) een feestconoert door de gemeente Utrecht gegeven, waarop zullen worden uitgevoerd de Feest- ouverture van Coenen "Psalm 118 van J. P. Swee- liuck, de Feest-oantate van dr. Nioolaas Beets en Riohard Hol. Voor dit concert is een concert van 500 stemmen gevormd. Tieu Raadsleden zullen als ceremoniemeesters fuugeeren. Daar bg de uitvoe ring slechts een beperkt aantal plaatsen voor het publiek overblijven, wordt de aandacht gevestigd op de groote repetitie, den 19n te 2 uren.) De ledén van de compagnie vrgwilllige jagers van de Utrechtsche Hoogeschool van 1830 hebben hunr vijf jaarlijkse he reünie, welke anders ter berinnering aan Hasselt en Leuven in Augustus zou plaats hebben, vervroegd en gesteld op 21 Juni te 12 uren, daarna tè 5 uren, na afloop der Feest-cantale, kameraad schappelijk diner, Door curatoren, rector en Senaat der Utrechtsche Hoogeschool wordt 's avonds te ö'/j uren een feestmaaltijd in de groote concertzaal »au het Gebouw voor K. en W. aangeboden aan de hooge gaaien en utoriteiten meer dan 100 peraouen zullen daaraan deelnemen. De studenten honden lertobillende diners, en des avonds reünie op de sociëteit en concert in li. Dinsdag 22 Juni, te 11 uren, zal in het Geoot- Aoditurium met veel plechtigheid de publieke promotie plaats hebben van de (vroeger reeds genoemde) beereo, door docter horonit catua zijn bevorderd. Na afloop hiervan zal door de comminie van oad-atudenten, onder presidium van dr. A, Vrolik (de eenig overgebleven student, die in 1836 met de kap ia gepromoveerd), aan curatoren een feeatgave «orden aangeboden, teo nutte der Universiteit door de oud-sludeuteu aameugebraebt. Dinedag te 2 oreo vangt de geeoatumeerde optocht der atudenten aan, voorstellende: de Unie van Utrecht (1579), de atiehliugder Hoogeschool (1636) cd de Vrede van Utreoht (1713). Deze optocht belooft zeer schoon te worden de uitmeting van den boofdperaoon Graaf Jan van Nassau (jhr. Van Merleo), die in de Ulr. ziirerfabriek van den beer Begeer rervaardigd wordt, zal zeer schitterend zijn. Ta 8 uren vangt de algemeene illuminatie door de geheele atad aan, welke naar men hier en daar verneemt, zeer fraai zal worden, Woeosdag, Donderdag en Vrijdag feesten van de itndeoien en diners van den senaat en de reünisten. Voorts ziju er matinéea muticalts en donoerten,kermes- les d'été, balt, volksvermakelgkheden euz. en Zaterdag - arond 'Vanxhall met vuurwerk io TMi Woensdag middag Cour vau de gecostumeerdea in TMi. Ten aanzien van de eerste steenlegging van het nieuwe Univeraiteils-gebouw schijnt uog niets met zekerheid te kunnen worden vermeld. Op Zaterdag 26 Juni te 11 uren zal door de gemeente in Maliebaan eeo nationale harddraverij (met sjeezen) worden gegevende prijzen bestaan in: een zilveren serviet Ier waarde van 276, met 150 in geld. en eeu zilveren beker ter waarde van 150, met 150 in geld. Des avonds znUen van stadswege op het Vreeburg rolkirermakelijkhedeD worden gegeven, te besluiten met een groot vuurwerk, gelijktijdig met het vuur werk, door de studenten iu Tivoli voor de genoo- digden bereid. Het Departement Utrecht der Maattchappij van Nijverheid wil op de a. a. Alg. Vergadering een poging doen om het vak vau boefamid uit zijn jammerlijk verwaarloosden toestand op te heffen, door, evenals iu Pruisen, eeu wel tot waarbor ging van dergelijke hoefsmeden en een goed inge richte hoefsmidschool te verkrijgen. Tot toelichtiog wordt het volgende aangevoerd Men weet dat de paarden eeo niet onbelangrijk deel van ons nationaal vermogen uitmaken en dat de waarde van een paard hoofdzakelijk afhangt van zjjn gang en arbcidsvermogeu. Het boef-bealag, door de hardheid oozer wegen een noodzakelijk kwaad geworden, ia hierop uit den aard der zaak van grooten invloed. Het wordt vervaardigd eo aangebracht door ame- den die, behoudena enkele uitzonderingen, weinig of geen begrip hebben van de eischen waaraan hun werk moet voldoen dit beaulwoordt dan ook in 't geheel niet aan die eisoben tak van nijver heid geworden. De middelen om het uit zijn verval op te beffen zijn o. De opriohting van hoefamidacboleu. h. Een wet waarbij, behoudena verkregen rechten, de nitoefening van bet vak van hoefsmid uit sluitend aan bevoegde bauden wordt toegestaan. Hoefbeslag ia het aanbrengen van een kunstma tige» draagrand aan den hoef, ten einde deze voor afslijting te bewaren. Wie zioh een hoef voorstelt all een massieve hoornachtige massa, vergist zich zeer. Het ia een zeer fjju georganiseerd lichaams deel, met welke meohaniarae de smid rekening te houden heeft. Immers, de hoef moet kunnen „wer ken", d. i, zich uitzetten en iukrimpeu, ook onder het beslag, en ofschoon een geheel paar den eiach beslagen hoei toch altijd in eeu soort van dwang juk verkeert, kan een bekwaam hoefsmid er zeer veel toe bjjdrageu dat do hoef gezond blijft voor zgn werk. Hiertoe is natuurlijk noodig dat hij kennis hebbe ren de mechanische verrichtingen van den hoef. Welke deze zgn en aan welke vereiaobten een nor maal hoefbeslag dientengevolge moet voldoen, vindt men uitvoerig iu de literatuur over dit onderwerp. Alleen enkele voorbeelden van de wijze waarop "og heden ten dage boeven eu paarden bedorven wordenf mogen hier een plaats vinden. De oude ijzers worden van den huef afgerukt alsof deze een stak hoot was. Op stand en gang »»n bet onbeslagen paard wordt geen aoht gesla gen, Met houwkling of veegrues wordt de hoef zonder genade afgesneden, dikwgls oubedreven leerlingen, somtijds totdat er bloed te voorschijn komt zoo'o aderlating aan den voet is volgens den smid wel eens goed voor 't paard! Op een dusdanig verzwakten en mishnndelder. hoef wordt een breed, bol gesmeed ijzer gelegd, zonder draagvlakte, maar met eeo zwaren stoot en kalkoenen. Past het in 't geheel niet, dan wordt bet niet versmeed, maar eenvoudig roodgloeiend gemaakt en zoo op den hoef gelegd de oneffen punten branden dan van zelf weg. Den doordrin genden stank dien deze operatie veroorzaakt, kent ieder, maar aan de woedende pijnen, die het arme paard moet doorstaan, denkt men niet, en, loopt bet kreupel op zijn üieuw beslag, de smid zegt „'t zal wel wennen". Niet alleen de wijze van beslaan, maar ook de vorm en het gewicht der hoefgzers geven stof tot ergenis. Terwijl bv. de trekpaarden ouzer veldartillerie voorzien zijn van ijzers die slechts 500 u 550 gram wegen, hebben die voor werkpaarden in Noord-Bra bant een gewicht van 1 kg., iu Amsterdam van 1.25 kg. eu io Rotterdam zelfs van 1.35 kg. per stuk. Reeds aan eeu leek die in de gelegenheid is, den vorm dier ijzers met elkaar te vergelijken, springt het ondoelmatige net 3 laatstgeuoemde soorten in 't oog. Het uitglgden eo struikelen, het kreupel en overkoot raken der paarden is meestal eeu gevolg van 't slechte beslag ieder weet welk een invloed een en auder op de handelswaarde van een paard beeft. Pour savoir uue chose il faut l'avoir appris. Behalve aau de Rijksveeartsengschool te Utrecht en de militaire hoefsmidschool le Veulo, bestaat in ons Va derland geen gelegenheid om bet vak aan te leeren. Wel hebben de leeraren onzer Veeartsenijschool eu vele officieren van artillerie, kavalierie en den vete rinaire» dienst tal van loffelgke pogingen in 't werk gesteld om de groote waarde vau goed hoefbeslag vooral tegenover belanghebbenden in 't licht te stel let», maar zoolang er voor onze werklieden geen hoefsmidschool iu ons land is eu zoolaug ieder hier het reeht heeft het vak van hoefsmid uit te oefenen, zoolang is een zoo boog uoodige verbetering in deze biet te verwachten. De Home-rule is Maandagnacht in het Eugelsehe Lagerhuis verworpen met een meerderheid, grooter dso de ergste pessimist had verwachtmen rekende op hoogstens enkele stemmen, en zelfs de aanne ming werd tot het laatste oogenblik voor mogelijk gehouden. Op een Huis met zooveel leden-670, waarvan er 65(1 geacht werden present te zgn is de berekeuing nooit juist op te geven, eu vau- desr dat de uitslag iu owdeukbare spanning werd verbeid. Labouohere had oog een laatste poging aangewend om Chamberlain over te balen, eigenlijk te sommeeren om of voor de tweede lezing te stemmen, of zioh te onthouden. Chamberlain wei gerde op grond dat Gladstone in gebreke was ge bleven op te geven, welke veranderingen het wets ontwerp, dat in de herfatzitting zou worden inge diend, zou breugeu. Het kwam tot stemmen en 341 verklaarden zioh tegen, 311 voor de tweede lezing. een minderheid dus van 30 stemmen. Daar had Gladstone althans niet op gerekend eo men verzekert, dat hg thaos tot outbinding heeft geadviseerd en dat daarop het antwoord der Koningin wordt ingewacht. De verkiezingen voor de Belgische Kamer zijn slecht afgeloopen voor de liberalen. Men bere kent, dat de nieuwe K.tner zal bestaan uit 97 cleri- calen en 41 liberalen. Dat de socialistische woelingen van den laatsten tijd, en dat ook de socialistische ■temmen niet vreemd zgn aan dezen uitslag ligt voor de hand. Te Gent durfden de overwinnaars, de clericaleo, ziob niet laten zien; de socialisten trachtten standjes te maken, vooral tegen de liberalen, en de politie had handen vol werk om ongeregeldheden te verhinderen. In de Frantche Kamer werd het veel besproken rapport der verbsunings-oommlssie voorgelezen en de behandeliug daarvan op heden, Donderdag, bepaald. De Ministerraad heeft zich nu bepaald tegen de conclusie der ootnmissie verklaard. De commisie uit het Pruisisobe Heerenhuis heeft eenige uren over de kanalenwet beraadslaagd, maar uog geen besluit geuomen. Eeu sterke partij verzet zich tegen het ontwerp, omdat het alleen den han del en nijverheid lelt goede komt. Ook al mocht de oommissie die wet verwerpen, dan bestaat er vol de Kötn. ztilunfj nog hoop, dat het Heerenhuis een ander besluit zal nemen. De Nomeehe Zeil. ontvangt van haar berichtgever te Münohen mededeeling over den toestand van koning Lodewgk van Beieren, welke spoedig de instelling van eeu regentschap doen verwaohten. Reeds hielden de ministers een langdurige oonferentie met prins Luitpold, 's konings oom, die vermoedelijk tot regent zal worden benoemd, In de Vereenigde Staten heeft het Huis 'van Volksvertegenwoordigers na negeodaagsche beraad slaging met 177 tegen 101 stemmen een wetsont werp aangenomen, waarbij de belasting op boter- surrogateo bepaald wordt op 5 dollar-cents het pond, benevens een jaarljjksohe belasting van ,600 dollars voor eiken fabrikant, van 480 dollars voor eiken groot- en 48 dollars voor eiken kleinhan delaar in die surrogaten. De aanneming van dit untwerp wordt toegeschreven aan den aandrang van de zuivelboereu in het Westen eo Noorden de afgevaardigden uit bet Zuiden en ook die der groote steden stemden er over het algemeen tegen.De Regeering heeft vijf oorlogschepen naar de Cana- deesche kusten gezonden ter bescherming van de visacherjjbelangen. Van de oplossing der quaestie met de in beslag genomen vaartuigen hoort men niets. In Italië is den 6den Juni het vijf-en twintig jarig bestaan van het Vereenigd Koninkrijk Italië feestelijk herdacht. Te Rome hield koning Humbert een revue over de troepen, waarna een gedenk tafel op het kapriool werd onthuld ter herinne ring aan de proclamatie van 27 Maart 1861- waarbij Rome tot hoofdstad vau Italië werd uit, geroepen. Tegelijkertijd werd ook Cavour'a sterfdag herdacht, Senor Bonghi hield een feestrede, waarin hij Cavout's verdiensten jegeua Italië in herinne ring bracht. GEVONDEN en aan het bureau van politie ge deponeerd Een gouden Oorbelletje, een Onderstuk van eeo oorbelletje pond met bloedkoraal, een On derstuk van eeu gouden oorbelletje, een beoreje met geld en een Mesje. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERT der Ge meente GOUDA, Gezien Artikel 182 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad no. 85). Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat het uitvoerig eu beredeneerd Verslag van den toestand der Gemeente in 1885, ter Plaatselijke Secretarie in drnk verkrijgbaar is tegen betaling van 1.00. GOUDA, den 9 Juuij 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd. W. POST DROST. L. B. De Secretaris, BROU WER. MARKTBERICHTEN. Gouda, 10 Juni 1886. De graanmarkt had een flauw aanzien en er werden geen koopen van beteekenis afgesloten. Beste Zeeuw- sche tarwe nominaal 7.25 a 7.75 gewone en polder 6.90 a 7.30 Rogge 5.50 a ƒ6. Gerst 5.25 a 5.75 Chevalier ƒ6.60 a ƒ7. Hater 8.90 a 4.40. Maïs 5.50 a 6. In Erwten en Boonen geen handel. De veemarkt met gewoneu aanvoer, de handel in alles traag, vette varkens 21 a 24 ct., varkeus voor Londen 19 a 20 ct., magere varkens en biggen vlug, biggen 1.20 a 1.50 per week, schapen eu lammeren vlug. Aangevoerd 198 partijen kaas, eerste qualiteit ƒ21 a 24 tweede qualiteit 18 a 20. Noordbollandsche 20 a 25'/s. Goeboter 1.20 k 1.35. Weiboter 0.90 a 1. GEBOREN 7 Juni Antonia Gerarda, oudera J. Verhart en M. Groea. 8. Johanna Margaretha, ouders H. van dér Maas en A. de Grnil. Johanna, oudere K. tan Dort en IV. E. de Haas. 10. André, ouders tV. A. Zielemaa ea G'. P. tan Heiuiagea. OVERLEDEN: 7 Juni. M. H. Wolekeu, 1 j. 11 m.— 8. T. Sneileman, 2 j. J m. P. C. Steenwinkel, Ij. 5 m. U. vaa Eijck, huisvrouw vaa G. Tuythof, 72 j. 9. P. Hooimeger, 3 m. M. H. H. M. de la Haije, 2 j. 11 m. \V. de Joug, 1 m. GEHUWD 9 Jaui. B. J. Lips eu P. G. Wijnhoff. M. L. Steenwinkel en A. M. van der Wolf. A. Veriyl ëu M. Steenwinkcl. J. de Jong en E. J. de Brain. p§ *i* Ondertrouwd r a IM Jonkvrouwe Sellij Margaretha pi lp Maria Sigismunde van Franckenberg §ji §H en Proschlitz, 10 Juni 1886.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2