1 Woensdag 16 Juni. N° 3404. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. A 1886. JW i BINNENLAND. 1 i i 4 T-' h fih- al De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave L <1 I goüdsche courant j Trichl 1 R "i Mi L De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 5.25 franco per post f 1.50. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 15 Juni 1886. Uil het 14e jaarrerelag der Alg. Ned. Vrou.en- vereeniging „Teeeeleckade’ blijkt dat hier ter atede, «aar vroeger eene afdeeling dier «ereenigiug beitoad, tbani een correspondentschap ia gevestigd. Dit telt 22 leden. Tot correspondente is benoemd Mej. J. H. A. van Mierop. Naar wij vernemen telt „de Goudeche ZwemcM11 voor het oogenblik reeds 17 werkende en verscheidene oontribueerende leden. Wjj hadden trouwens niet andere verwacht, daar elk oontribneerend lid ieder jur, met introdncéee, vrijen toegang heeft tot 1 of 2 swemwedslrijden tegen de geringe contributie yan 1 per jaar. De Hooge Baad heeft heden het beroep in cassatie van Mevrouw Bnlklejj verworpen. Aan het Verslag van den Toestand der Gemeente Gouda, over 1885, ontkenen wij nog het volgende Geneeskundige dienet bij armen, verpleegd in kdhne woningen. De geneeskundige praktijk bij de armen in hunne woningen wordt waargenomen door drie geneesbeeren, een’ heelmeester, een’ vroedmeesteren 4 vroedvrouwen. Dit personeel 'onderging in het afgeloopen jaar e geene verandering. Op de Stads-Apotheek, gevestigd in het gebouw van het 8t. Catharina-Gastbnie, werden voor 1607 armen, die om geneeskundige behandeling verzochten 18207 recepten gereed gemaakt. In 1884 bedroeg het getal recepten 11688. De kosten der geneesmiddelen bedroegen f1521.48*. De knecht der Stads-Apotheek, die aangbsteld was op eene bezoldiging van 6.in de week, verkreeg eene verbooging van tractement. Bij de behandeling der Gemeente-begrooting voor 1886 werd dit tractement gebracht op ƒ7.— per week. Koepokinenting. Tweemaal per week werd er gelegenheid gegeven tot kostelooze vaccinatie en reraccinatie. Verder werd op vier verschillende Zondagen op het Raad huis gevaceerd voor kostelooze inenting en herin- enting rechtstreeks van een kalf, dat van Gemeen tewege werd verstrekt. Het getal inentingen en herinentingen bedroeg volgens de bij ons ingekomen opgaven van de beeren Geneeskundigen in 1885 492. Dit was in 1884 489, in 1883 669, in 1882 2443 en in 1881 446. Toezicht op levensmiddelen. Krachtens eene Strafverordening zijn vleesch en viscb aan keuring onderwerpen. Voor het vleesch zijn twee "keurmeesters. Een 1 van hen is tevens belast met het keuren van de visch. Er werden goedgekeurd in de Gemeente 1140 runderen', 742 vette en 473 nuchtere kalveren, 164 schapen, 1681 varkens, 354 geiten en 117 pagrden. Afgekeurd werden 3 runderen, 1 rarken en 1 paard. Bij invoer zijn goedgekeurd: 17614 Kilogram rundvleescb,* 1405 Kilogr. kalfsvleesch, 18 Kilogr. sobapenvleescb en 1685 kilogram ^>ek. In de Ge meente werd afgekeurd 6 Kilogr. spek. Voorts werden nog zes partijen zeevisch en één party riviervisch afgekeurd. Drinkwater. door de Goüdsche Waterleiding-Maatschappij. Hoewel nog vele ingezetenen als drinkwater bezigen of regen- water of het water uit de stadsgrachten, dat zij zelf zuiveren en filtreeren, is de deelneming aan de Wa terleiding toenemende. Bedroeg bet getal aanslui tingen aan het einde van 1884, dus één jaar na den aanvang der exploitatie, reeds 764 met eeue opbrengst van circa /13500.uit het Verslag van de Directie over 181(5 blijkt, dat het aantal contracten geklom men is tot 1019 met eene opbrengst vau 16700. Volgens de door ons Collegia goedgekeurde reke ning en balans over 1885, beliep de brnt'o-ontvanget der Maatschappij 15850.98*, toodat de Gemeente, die gedurende vijf achtereenvolgende jaren een ont vangst van 15000.per jaar beeft gegsrandeerd, over het tweede jaar Jan het bestaan der Waterleiding niets behoefde by te passen. Over 1884 moest de Gemeente eene som van f 4546.06* aan de onder neming uitkeeren. De hoedanigheid van het water liet gedurende de zomermaanden niets te wensohen over de hoeveel heid opgeloste organische stoffen in het water aan wezig bleef onder hei maximum bij de concessie voorwaarden bepaald. In de wintermaanden was zulks niet bet geval en, niettegenstaande de Directie het water eene chemische zuivering door aanwending van yzerchloride deed ondergaan, beantwoordde het niet aan de eischen in het tusseben de Gemeente en de Maatschappij gesloten contract gesteld. De Di rectie zag zich dientengevolge genoodzaakt andere maatregelen te beramen. Na van ons Collegie ber- haaldelyk aanschrijving te hebben ontvangen om verbetering in den toestand te brengen, deelde zij ons in December mede, dat zij bezig was proeven te nemen met een zuiveringstoeatel, gelijk er bij de Waterleiding te Antwerpen in gebruik was, met het doel om dit systeem hier toe te passen, wanneer baar bleek dat zij daardoor aan bare verplichtingen jegens de Gemeente zou kunnen voldoen. Van de gelegenheid voor behoeftigen geopend om aan een vijftal op verschillende punten der stad aangebrachte standpijpen kosteloos drinkwater uit de Waterleiding te verkrijgen, werd een karig ge bruik gemaakt. Door het Burgerlyk Armbestuur werden daartoe slechts 544 kaarten in 1885 afgege ven, namelijk 149 kaarten voor 1 emmer en 395 kaarten voor 2 emmers daags. Het verdient wellicht overweging deze wyze van waterrerstrekking denigermatg te beperken. Gemeente-Politie. De Commissaris van Politie J. A. van overleed den 6den November na eene ziekte van wei nige dagen. Slechts korten tijd was hij alhier werkzaam in het laatst van 1^62 was hij in functie getreden. In deze vacature was bij het einde van het jaar nog niet voorzien. De Inspecteer van Politie H. Bouters werd met de waarneming der betrekking van Commissaris belast. In de samenstelling der Gemeente-Politie kwam eeuige verandering. Het werd wenschelijk geacjh den Inspecteur wegen* zijne gevorderde jaren te ontheffen van een gedeelte van deu dienst, vooral van den nachtdienst. Men besloot daarom over te gaan tot de aanstelling van eenen lydelyken Adjunct-Iospecteur var* Politie op een tractement van ƒ600.— ’s jaars met eene toelage van ƒ100. per jaar als tegemoetkoming in de kosten van zyn tenue. Hiertoe werd benoemd de Sergeant by het Het drinkwater wordt in deze Gemeente verstrekt Korps Genietroepen J. Rontanesko. De Agenten der 3e klasse J. M. Gelissen en J. Teeuwen, die op hun verzoek eervol ontslag ver kregen, werden vervangen door J. Wiezer en Tb. J aske. Het personeel der politie bestaat uit een Com missaris, een Inspecteur, een Adjunct-Inspectenr, drie Agenten der le, vier Agenten der 2e en twintig Agenten der 3e klasse, welke laatste in zonderheid dienst doen als nachtwacht. De dagdienst wordt waargenomen door zes Agenten der le of 2e klasse, gedurende de kermis, op markt dagen en op andere drukke dagen geassisteerd door Agenten der 3e klasse. Des nachts doen één Agent der le of 2e klasse en tien Agenten der 3e klasse dienst, terwijl gedu rende de wintermaanden twaalf Agenten der 3e klasse werksaam zyn. Al§ chef van de nacbtpolitie fungeeren beurtelings de Inspecteur en de Adjunct- Inspecteur, die ook overdag dienst doen. Er kwamen in het afgeloopen jaar voor twaalf gevallen van diefstal, twee van oplichting en twee gevallen van misbruik van vertrouwen. Van twee diefstallen zijn de daders onbekend geblevenzeventien personen, die verdacht werden van de overige misdrijven, zijn aangehouden of bekend geworden. Van dezen werden zes aan de Justitie overgeleverd en acht voorloopig ontslagen. Drie verdachten welke zich uit de voeten hadden gemaakt, werden later gearresteerd. De waarde van de ontvreemde voorwerpen wordt geschat op /136.98 hiervan werd voor een bedrag van ƒ58.in beslag genomen. Er werden 448 politie-overtredingeu geconstateerd. Aan boeten wegens politie-overtredingen werd na aftrek van 5 pCt. ontvangloon 189.521 in'de Gemeentekas gestort. Eene verlaten vrouw,f. die zonder middel van bestaan, geld of legitimatiepapieren was, werd met bare beide kinderen uit de Gemeente over de grenzen van het Rijk gebracht. Brandweer. De inrichting der brandweer onderging in het afgeloopen jaar geene verandering. De brandbluschmiddelen verkeerden in goeden staatdaaraan behoefden slechts de gewone her stellingen te geschieden. In verschillende Gemeente-gebouwen werden zoo genaamde brandbluschgranaten geplaatst. De uitgaven ten behoeve der brandbluschmiddelen met de bergplaatsen hebben bedragen aan mate rialen 338.78* en aan arbeidsloon ƒ91.12. Aan het personeel der brandweer is uitbetaald eene som van 1240.17s. Straatverlichting De straatverlichting geschiedt door middel van gas, dat geleverd wordt door de Maatschappij voor Nieuwe Geootroyeerde Gasbereiding. De concessie tot exploitatie eener gasfabriek alhier» aan deze Maatschappij verleend, loopt den len October 1888 ten einde. De Maatschappij wenscht een£ nieuwe concessie na de expiratie der tegen woordige te hebben en heeft, in overeenstemming met de bepalingen van het thans bestaande contract, in het afgeloopen jaar dè voorwaarden medegedeeld, Waarop zij bereid is de exploitatie te oontinueeren. Bij het einde van het jaar was in deze zaak nog geene beslissing genomen. Het aantal straatlantaarns bedraagt 308. ïn 1885 brandden de gaslichten 223 P/g uren. Bij

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1