cr u BS OIS8SAS. Zondag 20 Juni. 3406. 1886. ION. ing, DEN d. Bouda. EN ,ub.” genegen zing aan .«r Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. I CTIE. 1TOG. ’1'! PIE. 1. ARD, lectriciën. Krui- 'roleum en Leid- ngvaten IEN-GE- 0, raen. Courant. iet geven ent. laaitreckt 15 uur. 15 nnr ontslag nil Gouda. t vertrekt 1.45. !T. GAAR, III. ■ECTRO- rreerende •cretaris. 'enninf ar. Wor- ekend af- j Winkel 3FT jeh. eene 4G wordt uda naar Bolkoop mdagsche en uur n- of ver recht van chap van n W1L- gewoond 8 APRIL rvan vóór te doen RTUIJN hare betrekking. De heer J. A. F. van der Meer van Kuffeler, predikant bij de Hervormde Gemeente te Moordrecht heeft een beroep ontvangen naar de Hervormde Ge meente te Drachten. goüdsche courant. Aan het verslag van den Toestand der Gemeente Gouda, over 1885, ontleenen «rij nog het volgende -. Het kader der Schutterij hield «rederom in de winter maanden onder leiding van den len Luitenant-Adju- dant theoretische oefeningen en schietoefeningen met Flaubert-patronen. De oefeningen hadden wekelijks plaats en van tijd tot tijd werden daarbij kleine prijzen uitgeloofd, een maatregel die gunstig heeft gewerkt. De Majoor-Kommandant drukt zijne tevre denheid uit over de belangstelling, die aan deze geheel vrijwillige oefeningen ten deel is gevallen. De gewone zomer-exercitiën hebben eveneens gere geld plaats gevonden en niet zonder voldoening wijst de Kommandant er op, dat, ofschoon bij het zeer geringe aantal oefeningen, door do Wet voorgeschre ven, de vorderingen slechts middelmatig kunnen zijn, door den ijver en den goeden wil van vele leden der Schutterij meer is verkregen dan anders mogelijk zon zijn geweest. Ook bij deze exercitiën heerschten orde en tucht. Slechts eenmaal vergaderde de Schuttersraad om uitspraak te doen over verzuim en overtreding. Aan schietoefeningen is veel tijd besteed en hoe wel de moeielijkheden bij het onderricht van schutters, die te voren niet gediend hadden, niet gering waren, viel toch bij velen van hen vooruitgang op te merken. - Evenals ia het vorige jaar werd ook in 1885 des Zondags door leden van bet kader en des Woensdags door de Officieren naar de schijf geschoten, terwijl op den vrjjen Maandag schietoefeningen werden ge houden door de schutters, die uithoofde van verhin dering van de gewone oefening waren vrijgesteld, onder gehoudenheid om de vrijbeurt in te halen. Een gedeelte van het kader gaf wederom bljjk van geoefendheid door bij den Korpswedstrijd te Graven- hage de verguld zilveren medaille, door het Rijk uitgeloofd, en te Hoorn eveneens de verguld zilveren medaille bij bet salvovuur te behalen. In het geheel zijn door 263 man 9110 patronen tot geweren kl. kaliber verschoten. Hei aantal treffers bedroeg gemiddeld 78% op 100 Meter, en 61% op 150 Meter afstand, terwijl 1000 Flaubert-patronen met zeer gunstige resultaten verschoten zyn. De manschappen der nieuwe lichting, die vroeger niet bij het leger hadden gediend, hielden in den winter wekelijks vrijwillige oefeningen onder de leiding van den leu Luitenant-Adjudant. Het onderricht werd gegeven door vaste instructeurs, wier aantal dikwijls niet voldoende was, doordien aan die oefe ningen door zeer vele schutters werd deelgenomen. Het Gymnastieklokaal aan de Spieringstraat, waar de oefeningen plaats hadden, bood bij groote opkomst geene genoegzame ruimte aan, zoodat ook gebruik moest worden gemaakt van een lokaal iu de Kazerne. Gelijktijdig met de oproeping van het brandpiket hield men gedurende den winter inspectiën over kleeding, wapenen en ledergoed. Deze garen reden tot tevredenheid. Over het Muziekkorps en zijnen Kapelmeester laat zich de Majoor-Kommandant gunstig uitbij de wekelijksche repetition, die over het algemeen trouw door de leden werden bijgewoond, heersebte orde; de instrumenten verkeerden in goeden staat. Het korps bestond op 31 December uit 21 muzi kanten, namelijk 10 van de le klasse, 6 van de 2e klasse en 5 éleves. Vier élèves werden, na aan de Stads-Muziekschool een voldoend examen te hebben afgelegd, loegelaten, terwijl vier schutterplichtigen by het korps syn gedetacheerd. De Schuttery-klasse aan de Muziekschool, waarin voor de nieuwe Kamer een kortstondig leven weggelegdzij zal dan echter haar plicht ge daan hebben, gelijk thans de liberale kiezers, den hnnnen vervuld hebben. Onze verwachting, dat deze verkiezingen de liberalen eenigszins zouden versterken en de Kamer aldus van het doode punt zou worden afgebracht is niet beschaamd. Doch de uit komst overtreft onze verwachting. Wij reken den op de. aanwinst van l of 2 stemmen en wy zyn tot 4 gekomen, die een verschil van 8 stemmen tusschen de partyen teweegbrengen. De linkerzijde telt nu 47 leden tegenover 39 der rechterzijde. Eene meerderheid juist groot genoeg. Men kan er meê regeeren, zonder dat geei de toevallige afwezigheid van een lid aan onaan- Mat gename verrassingen blootstelt en tevens ver plicht zjj de liberalen tot eensgezindheid, want voor eene splitsing in fractiën is er geen ruimte. Deze gelukkige uitkomst hebben wy te dan ken aan den ijver van onze geestverwanten te Zutphen, den Haag, Middelburg en Steenwyk, waar respectievelijk 1, 1, 2 en 1 .stem werd gewonnen, terwijl daarentegen Utrecht, ondanks denzelfden ijver, geheel overging tot de anti revolutionairen waardoor wjj den bekwamen Roëll verlorenhet is te hopen dat zyne af wezigheid niet lang zal duren. By de eerste gelegenheid (zal by wel in de Kamer1 terugge- bracht worden. Van de herstemmingen te Leiden en te Goes is voor ons niets te verwachten. Het ligt voor de hand, dat de kerkelyke partyen één lyn zullen trekken en aldus de libe ralen verreweg overvleugelen. Het betrof daar eene proef van wege de katholieken of zy niet een der hunnen in de Kamer kon den brengen. Dit zal te Leiden gelukken, doch is te Goes met enkele stemmen mislukt, qphoon ook daar bewezen is, dat de beide bond- genooten in aantal gelijkstaan en dus verdee- ling van de buit in de toekomst een eisch van billykheid is. Binnen een niet te lang tijds verloop, bjj de volgende ontbinding bijvoorbeeld, kunnen wy eene dergelijke proefneming in ons district Gouda te gemoet zien. Een heuglyk verschijnsel is de vooruitgang, by de liberalen waartenemen in het aantal behaalde stemmen. Gedeeltelijk lag dit aan de bjjzondere omstandigheden, die I politiek leven aanleiding gaven, maar de betere organisatie der party, ten gevolge van de oprichting der Liberale Unie, daartoe bijgedragen. Overigens is overal door alle partyen druk gestemd, natuurlyk in de zuidelijke provinciën uitgezonderd, waar geen ernstige strijd moge- Ijjk is. Wat ons by deze verkiezingen trof, inzonder heid als bewys van het onvolmaakte van alle menschelyke instellingen, is dat ongeveer 500 kiezers van twjjfelachtige kleur, in het midden des lands wonende, eigenlijk uitspraak doen over de richting onzer binnenlandsche staatkunde. Een handje vol buitenlui, niet gehoorzamende aan de stem der clericale dry vers, maar evenmin be- hoerende totde overtuigd liberalen, doet in werke lijkheid de schaal naar rechts of links overhellen, al naar dat zjj hun stem voegen bjj de eene of de andere party. Men kan het land verdeelen in 3 deelenhet Noorden, bestaande uit Noord- holland over het IJ, Groningen, Friesland en Drente, waar de liberalen onbetwist heerschappij voeren het Zuiden, namelyk de provinciën Noordbrabaut en Limburg (met Nijmegen,) waar de katholieken heer en meester zyn maar daartusschen ligt een strook, waar de mannen van rechts en links nagenoeg tegen elkander opwegen zoodat kleine meerderheden den door slag geven by elke verkiezing. Indien men nauw keurig de stemmen uit die gemengde zone byeentelde, zou wellicht bljjken, dat het ver schil van het geheel aantal stemmen, op de candidaten der beide partyen uitgebracht, een 1000 of hoogstens een 2000 tal stem men bedraagt, die ever een groot aantal districten zyn verdeeld, zoodat eigenlijk een zeer klein getal neutrale kiezers net lot des vaderlands in handen hebben. Welk een triomf voor de mannen van het centrumzeggen wellicht sommigen. Wy zeggen, het is een gebrek, maar een onvermijdelijk gebrek, dat kleeft aan het representatieve stelsel, waar de numerieke meerderheid den staf zwaait. Deze schapen van Panurge, welke naar het eene of het andere perk gedreven worden door hen die de grootste keel hebben of het best de kunst van bangmaken verstaan, moesten in het geheel :n kiezers zjjn, laat staan den doorslag geven, laar wie weet er wat beters op? Wat zullen de liberalen thans met hun overwinning doen? Op deze vraag is bet antwoord gemakkelyk te geven. Wy hebben slechts te letten op de leuze, waaronder de strjjd van onze zijde is aangebonden. Overal werd het tot stand komen der grondwetsherziening op den voorgrond ge steld, hoofdzakelyk om te geraken tot eene aanmerkelijke uitbreiding van het kiesrecht. Dat behoort het doel te zjjn, waarnaar de nieuwe Kamer heeft te streven en als dat doel bereikt is, zal de natie opnieuw in de gelegenheid worden gesteld om naar meening te doen kennen. Zal men er toe kunnen komen Natuurlyk in eerste lezing wel, want de liberalen hebben thans de meerderheid maar de vraag iszal eene door deze liberale Kamer voorloopig aangenomen grondwet kans hebben door twee derden der volgende Kamer te worden goedgekeurd? Naar onze meening wel. Mits de liberale partij thans even ver zoenend optrede in de schoolqnaestie. Ook thans, nn de meerderheid ons is, moet niet worden gezworen bjj het onveranderd behoud van art. 194. Geen minder natuurlyk ook geen grooter concessie als waarvan het voorstel- Beaufort de formule was. De verkiezingen hebben, onder meer, ook dit duidelijk doen uitkomen, dat algemeen onder de liberalen de overtuiging heerscht, dat grooter vryheid voor den gewonen wetgever bij het regelen van het onderwijs een eisch van dezen tyd is De leden der ontbonden Kamer die voor het voorstel- Beaufort stemden, zyn niet door hnn kiezers tot opgewekt .gedesavoueerd; integendeel bijna geen enkel tiaar ook heeft woord van afkeuring is vernomen, terwjjl de liberale Friezen zelfs Dr. Zaayer, die in de vergadering der Unie als woordvoerder der voor wijziging van art. 194 gestemde minder heid optrad, in de Kamer gebracht hebben. Men kan dus veilig aannemen, dat onze ziens wijze door de groote meerderheid der liberalen wordt gedeeld. Gaat de nieuwe Kamer dezen weg op, dan houden wy de grondwetsherzie ning voor verzekerd. De antirevolutionairen, gesteld voor de aanneming of verwerping eener grondwet, die hun zooveel tegemoetkoming ver schaft, en niet gebonden door eene afspraak met de katholieken, zullen niet ten tweede- male de aangeboden hand der verzoening af slaan en al mochten hun politieke raadslieden het willen, het gros der party zal niet met hen meegaan. De thans ontvangen les zal wel niet voor hen verloren zjjn. Geen omverwerping van het ministerie dus, maar samenwerking met Heemskerk om de grondwetsherziening tot een goed einde te brengen. De op breeder grondslag gekozen latere vertegenwoordiging zal wel de nieuwe regeering aan wy zen; het tegenwoordig kabinet behoort de groote zaak der grondwet ofte doen, maar dan is ook zijn taak afgeloopen. Geen ministerieels crisissen, maar voortwerken op dén gelegden grondslagtenzjj onvoorziene omstandigheden tusschen beide komen, die het de liberale meerderheid tot plicht maken de regeeringstaak te aanvaarden, want van nu aan dragen de liberalen weder de verantwoor delijkheid voor den goeden gang van het staats bestuur. Gaat alles dus naar wensch, dan is GOUDA, 19 Juni 1886. VERGADERING van dbn GEMEENTERAAD. Dinsdag den 22 Juni 1886, des namiddags ten 1 ure. Mededeeling van ingekomen stukken. Aanvraag van eene onderwijzeres om i’J i I

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1