r. I0M. t® torradig, BINNENLAND. D8 IDE. ïouda. i, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. H TER. SJE 1886. Woensdag 23 Juni. 3407. bOOP JARDS igen.’’ i -! I J texamen 11 )O meter i van 500 de langs j levering n 2. iur, Secretarie. droosten, gerechtvaar- aad besloot daarom de i eene R. K. goede ge- 1332, aan D. TERP- jen zgn te 1330 aan Net e R 50. r kinderen, Aug. e. k. >ekhandela- ont. t gevraagd van Bloe den 24° Elf nre, in ving AAN- eerder een tn B. A. an den vol- renschen te hebben op des voor- GOUÜSCHE courant. GOUDA, 22 Juni 1886. De beer Jbr. Mr. K. A. Godin de Beaufort beeft de benoeming tol Lid van de Tweede Kamer voor het district Gouda aangenomen. De heer Mr. U. H. Huber beeft dit tot heden nog niet gedaan, 1EZONDE derdag den ire, bij den ider dat er 1 een goed even onder nrant. engenoemd nlichtingen Iknokokn» ingevolge JIN8DAG ÏIT van af «al No. 12, bestond op 31 December uit 64 leden, 19 begunstigers, 2 eereleden en d begunstigd lid. Haar Bestuur, dat uit zeven leden ia samenge steld, onderging in het afgdoopen jaar geeoe ver andering. De heeren 11. van Wijngaarden en A. Boonstra, die volgens den rooster moesten aftreden, werden als Bestuursleden herkozen. Laatstgenoemde heeft daarna de Gemeente metterwoon verlaten, waardoor eene vacature ontstond, die by het einde van bet jaar nog niet vervuld was. De formatie van bet korps is die eener com pagnie. Kommanden t is de Voorzitter van het Bestuur. In de winter werden geregeld oefeningen in de behandeling van het geweer gehouden, onder leiding van eenen onderofficier ren het alhier garnizoen houdende bataljon 4e Regiment Infanterie, daartoe door den Garnizoens-Kommandant aangewezen. De oefeningen hadden plaats in het gewone lokaal aan de 8pieringatraat, dat van Gemeentewege wordt verwarmd en verlicht. In den zomer oefenden de leden zicb in bet schieten naar de schyf op het terrein aan den Hoogen Schielandscheu Zeedijk. Aan de strenge toepassing der bepaling, dat alleen die leden tot het schijfschieten worden toegelaten, welke op de hoogte blyken te zijn van de behandeling van het geweer, en het nauwgezet toezicht by bel schieten schrijft het Bestuur het toe, dal bij de schietoefeningen slechts enkele kogels de schyf misten. Over do resultaten van bel schijfschieten was men voldaan. Op 1 en 2 September hield de Vereeuigiug in combinatie met de Officieren van het Garnizoen en de Schutterij eenen schietwedstrijd, bij welke gele genheid vele pryzen, waaronder de eerste pryzen aan leden van «Burgerplicht* ten deel vielen. Het korps behaalde zoo te ’s Gravenhage als te Hoorn de premie, bestaande in eene zilveren medaille, uitgeloofd voor de op militairen voet iogerichte vereeniging, die bet hoogste aantal punten schoot. De goederen, van Rijkswege aan de Vereeniging ten gebrnike verstrekt, zijn geborgen op de zolders van het Gymnastieklokaal aan de Spieringstraat. Inrichtingen tot opleiding Mn onderwatert en onderwytereuen. De Cursus voor adapirant-hoofdonderwysers en onderwijzeressen, in 1883 bij wyze van proef voor den tijd van twee jaren opgericht, ondervond, zooals reeds in het vorige verslag werd medegedeeld, niet die belangstelling, welke men aanvankelijk meende te mogen verwachten. De deelneming aan den Cursus Was in den laalsten tyd gering, althans niet van dien aard dat de nitgaven, welke de Ge meente zich daarvoor moest digd mochten heeten. De proef als geëindigd te beschouwen en met ultimo September werd de Cursus opgehesen. De cursus aan de Ryksnormaalaohool ving aan met 93 leerlingen (49 mannelijke en 44 vrouwelyke). Gedurende den conus verwierven 12 leerlingen de acte, terwyl 5 leerlingen om andere redenen de school verlieten. Twintig leerlingen volgden de leasen in de voor bereidende klasse. Asn de school werden ter voorziening in de be staande vacaturen by het onderwijzend personeel aangesteld Mej. M. P. P. Wyorox en de heeren B. P. van Cittert Jr. en C. de Rooy alhier en P. H. van Roon te Rotterdam. Men vindt hier verder eene gemeentelijke Inrichting tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen. Directeur is de hoer J. Gonda, hoofd der Eerste Kostelooze School, die by het onderricht wordt bij gestaan door Mej. E. P. Schotel, hoofdouderwijzeres der Tweede Openbare Bewaarschool. Aan het onderwijs namen elf leerlingen deel. Da oudste leerling, Mej. A. Mullaatt, legde in October met gunstig gevolg het examen voor bewaarschool- bouderen af en verkreeg eene aanstelling als hulp- ouderwyzeres aan de le Openbare Bewaarschool alhier. Ofschoon de inrichting niet in alle opzichten vol maakt kan worden genoemd, geven de vorderingen reden tot tevredenheid. Het gedrag en de ijver der leerlingen worden door den Directeur geprezen. In de beden gehouden vergadering van den Ge meenteraad, die door 11 leden werd bygewoond en gepraesideerd door den Wethouder W. Post Drost, kwam o. a. in een voorstel van B. en W., onder overlegging van bel rapport der heeren D. vau der Horst en S. Keneov, indertijd benoemd om den Gemeenteraad te dienen van advies in de gasqnaestie, waarvan de strekking was 1. te besluiten tot de oprichting en exploitatie van een gasfabriek van gemeentewege, te onderhandelen tot overname van de tegen woordige fabriek en buisleidtng. Dit werd ter visie gelegd. Omtrent het rapport der genoemde heeren zullen wij in ons volgend ur. nadere mededeelingen doen, doch B. en W. achtten het raadzaam de bijlagen by het rapport niet openbaar te maken en alleen voor de raadsleden de inzage open te stellen. Bjj den raad kwam heden nog in eene missive van den heer G. Prince, wegens zyn hoogen leeftijd zijn ontslag nemende als lid der Commissie van Administratie der Bank van Leening, welke betrek king by gedurende ongeveer 40 jaar vervulde. Onder algemeene instemming van de vergadering sprak de voorzitter oen hartelyk woonj van hulde en dank wegens de door den heer Prince zoo vela jaren achtereen verleende diensten, waafbah hem schriflelyk namens den raad zal worden kennis gegeven. Onder de iogekomen stukken was voorts een adres van den beer J. W. Haverkamp Begemano en 29 andere inwoners der gemeente, verzoekende dat een overhaalveek worde opgeriobt in de Kattenaingelgracht, tegenover de Crabetbatraat. B. en W. adviseerden den raad daarop een gun stige beschikking te nemen en aanvankelijk by wyze van proef voor den tijd van 6 maanden een pontje op bedoelde plaats te doen varen, waarvan het pu bliek gebruik zou kunnen maken tegen betaling van 1 ct. de persoon. Dit voorstel werd ter visie gelegd. De verdere stukken, die by den raad inkwamen, zullen wij in ons volgend nr. vermelden. De raad verleende Mej. C. Kooyman, op ver zoek, eervol ontslag als onderwijzeres aan de 2e burgerschool voor meisjes, tegen 16 Augustus e. k. Het gymnasiale eind-examen te ’a Gravenhage voor de faculteit der godgeleerdheid, rechtsgeleerd heid of der letteren en wijsbegeerte ia o. a. met gunstig gevolg afgelegd door den heer H. L. Hemsing. In de jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Stoomtramwegmaalschappij «Gouda*, dezer dagen onder het voorzitterschap van den president-commissaris, den heer mr. S. Kate, te Amsterdam, gehouden, zyn de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd. De belangrijke her vormingen in hel inwendig beheer en de aange brachte bezuinigingen doen de toekomst met de beste verwachtingen tegemoet zien. De ohef van dienst, tydelyk belast met de directie, de heer J. E. 8. Langeler, aan wiens ijver en eerlijkheid de voorzitter hulde bracht, werd benoemd tot directeur. Den heer P. P. Moerkeroken van der Meuten werd eervol onlalag verleend als commissaris in zijn plaats werd verkozen de heer mr. M. J. Rikoff, die zich de benoeming Hel welgevallen. Aan het Verslag van den toestand der Gemeente Gouda over 1885, ontleenen wij nog het volgende a Vereeniging tot oefening in den wapenhandel. De Weerbaarheids-Vereeniging «Burgerplicht1, op- gericht den 10 Mei 1867 en als rechtspersoon erkend bij Koninklijk besluit van 28 Juli d. a. v. Scholen volgent de Wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijt. In de Commissie van Toezicht op bet Middelbaar Ouderwijs kwam eene verandering doordieo de heer J. H. Becking zijn ontslag nam als lid en vervangen werd door den heer H. Enno van Gelder. De beer Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, die volgens den rooster aftrad, werd in de Commissie herbenoemd. In de Gemeente zijn twee inrichtingen van Mid delbaar Onderwysde Burgeravondschool door de Gemeente opgericht en in stand gehouden, en de Rijks Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, door de Gemeente gesubsidieerd. a. De Bargeravondtchool. Bij den aanvang van bet jaar bedroeg het getal leerlingen op de Burgeravondschool 89, van welke 75 bet volledig onderwijnen 14 dat in enkele vak ken volgden. Zij waren verdeeld als volgt: 39 in de eerste klasse, 27 in de tweede, 9 in de derde, 6 in de vierde en 8 in de vijfde klasse. Aan het einde van den vorigen cursus namen 38 leerlingen voor het volledig onderwijs uit de eerste klasse deel aan het overgangsexamen. Van dezen werden 10 bevorderd en 17 niet tot eene hoogere klasse toegelaten, terwijl 11 na het examen de school verlaten hebben. Van de 24 leerlingen voor het volledig onderwys uit de tweede klasse, konden 10 tot eene hoogere ovorgaan 10 leerlingen bleven in dezelfde klasse, en 4 verlieten na het examen de school. Eén leer ling voor enkele lessen werd tot de derde klasse toegelateo. Uit de derde klasse gingen 5 teerlingen naar de vierde, 3 doorloopse deze klasse nogmaals. Esc teerling uit de vierde klasse voor het volledig onderwys werd bevorderd. Van de 5 leerlingen voor enkele lessen ging 1 naar de vijfde klasse over, ter wyl 4 leerlingen na het examen de sdhool verlieten. Het eindexamen werd door 8 teerlingen afgelegd. Van hen verkregen 5 het getuigschrift. Aan bet toelatingsexamen namen 29 aspiranten deel, van welke 18 inde eertte klasse konden worden geplaatst en 11 moesten worden afgewezen. Bij het einde van het jaar bevonden zich op de Burgeravondschool 84 leerlingen, en wel 38 in de eerste klasse, 20 in de tweede, 14 in de derde, 5 in de vierde en 7 in de vyfde klasse. Van deze teerlingen volgden 71 het volledig onderwys en 13 slechte enkele lessen. Wegens bet groote getal leerlingen moest de eerste klasse in twee afdeelingen van 19 leerlingen ieder worden verdeeld. Door de Commissie van Toezicht werden dit jaar bij gelegenheid van het eindexamen prijzen uitgereikt niet alleen voor trouw schoolbezoek maar ook voor gemaakte vorderingen, een maatregel waarmede de leerlingen zeer ingenomen waren en waarvan de beste verwachtingen mogen worden gekoesterd. Op voorstel dier Commissie werden belangrijke verbeteringen gebracht tot bewaring en behoud der zchoone verzameling pleistermodellen. Verder werd het noodige gedaan om te voorzien in de gebreken, welke in de verlichting van het lokaal voor bet onderwys in het handteekenen bestonden. Hiertoe werd als voorbeeld genomen de inrichting der verlichting in de teekenlokalen der Academie van Beeldende Kunaten te Rotterdam en reeds met den aanvang van den nieuwen cursus kon van deze ver beteringen by het onderwys gebruik worden gemaakt. In het onderwijzend personeel kwam geene ver andering. De kósten der Burgeravondschool hebben bedragen f 6101.81, terwyl aan, schoolgelden werd ontvangen 145.76. b. De Rijke Hoogere Bnrgereehool. By den aanvang van het jaar werd de Hoogere Burgerschool bezocht door 64 mannelijke en 10 vrouwelyke teerlingen; 52 mannelijke leerlingen namen deel aan het volledig onderwys, 12 volgden enkele lessen. Van de vrouwelyke leerlingen genoten 5 het onderwys in enkele vakken, terwyl de overige 5 leerlingen het volledig onderwys bywoouden. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1