ITION. iÏM, R jde Aa, v enlng. Zoon, Woensdag 14 Juli. N 3416. 1SS6. ELS sis 'sel Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. L BINNENLAND. V 149. [bum JR. er. andere liverheid 1AM. J DA .re ra w Mtnwj)- Ur HOCM in gracbikt en, voor en ladende r dames in tatandigbe- en I IEN otterdam. )DE, aai G 85. TV verlicht was, alsof de aau- •ikaat‘.'I n door alle op, om zijn beate ul xyn. eene trok soma ^4^ nt. ;nde fiery was- van ■lie In* eid! it ip 127. werk, op elijken tjjd goudsche courant. norgeo tn do met ne- and gedepo* nerk voor- d Coraetien men hoede namaaksel. A, en deze spiegels welke a zijn van ge- Do De heer W. F. van de Wetering, bijgenaamd de Rooij, opzichter van fortificatiën *le klasse, tal op 7 November a. a. uit Woerden worden overgeplaatst naar Gouda. tot afsluiting van den ingang van den toren dient, naar buiten klom. Uit den Berg A'- 9 Toen wy voor eenige weken de oprichting verna men van een Goudsche Cricket-Club deed ons dat recht veel genoegen. In andere steden van ons land hadden wij meermalen de werkzaamheden van dergelyke Club bijgewoond en overtuigden ons bij die gelegenheid welk een uitstekende lichaamsoefening daarmede gepaard gaat. De zaak verdient dus alge- meene ondersteuning en daar de Club niet alleen werkende leden aanneemt, maar ook Donateurs, die haar geldelijk bijstaan, zoo is ieder, die wil, in de gelegenheid te toonen dat hij bet op prijs stelt dat ook de Goudsche jongelui bij al de geestesinspanning, die tegenwoordig van hen gevorderd wordt, zich toeleggen op de beoefening van een spel, dat elders niet het minst bij onze Engeiscbe naburen zooveel bybrengt om het lichaam vlug en lenig te houden. Het is een opwekkend, prettig, maar tevens ook een hoogst nuttig spel en wij wensohen de Goudsche Cricket-Club ^Olympia" daarom van harte een langdurig, bloeiend bestaan toe Bij bet gisteren te Arnhem gehouden concours ter gelegenheid van de eerste algemeene vergadering van leden en afgevaardigden van den Nederlandschen Schutterij-Kaderbond, werd de 5e prijs, zijnde een t Wekker, behaald door den Korporaal der Schutterij alhier B. Berlyn, met 49 punten. Het bouwen van een watertoren, ketelhuis, enz., op de grens der gemeente Loosduinen en Monster, ten behoeve van de Delftsche waterleiding, is aange nomen door den heer H. J. Nederhorst, te Gouda, voor 115.000, laagste inschrijver. De hoogste inschrijving voor dit werk liep tot 193.000. De Goudsche Harddraverij- en Schoonrydery- Vereeniging Eendracht maakt Macht" heeft een Harddraverij uitgeschreven tegen Vrydag 30 Juli e.k. De socialisten te Gent wilden gisteren ter eere van den heer Domein Nieuwenbuis, die daar ter stede werd verwacht, een grooie manifestatie houden. De heer D. N. begaf zich daarvoor Zondag naar Antwerpen, maar werd aan de Belgische grenzen teruggewezen en kwam des avonds te ’s Hage terug. De lyken van den heer Crommelin en van den gids Rangrtiner zyn gevonden, het eerste met ge spleten hersenpan. Naar bet lijk van markgraaf Palavicini wordt nog aanhoudend gezocht. Zestig menschen onderzoeken de plaats waar bet ongeluk voorviel, zoo zorgvuldig mogelyk, onder voortdurend gevaar voor eigen leven. De broeder van gou 6iu. u» UC8iuh siu Kabisojer, wiens lyk ’t eerst gevonden werd, is bij I glyden, alwaar by GOUDA. IS Juli 1888. Naar <ry vernemen heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier tich per adre. tot den Miniater van WateraUat gewend met veraoek om terug te komen op hef Besluit, waarbij het tarief voor binnenlandacne telegrammen ia verhoogd. Bij het Zaterdag gehouden adminie-eramen van het Progymua»i«m zyn van de 4 candidate» 2 tot do lemen toegellten nl. C. F. Kerabergeu en J.J. van Aelit. j 1 De leerling der 4e klame van het Progymnatiuur C. van Eijk ia, na voldoend examen, tot de 5e klaaee van; bet Gymnatium te Rotterdam toegelaten. De overplaatsing van den officier v. gei. 2e kl. J. W. O. Piohal, van Bergen-op-Zoom naar Gouda is per telegraaf door den in.pecteur van den ge neeskundigen dienst ingetrokken. De heer E. J. Kübne blijft alsoo hier ter stede den dienst waarnemen. het verder toeken self naar beneden gestort en zóó verschrikkelijk gekwetst, dat bet onmogelijk wordt geacht dat hij er van opkomt. Byna gelijktijdig met het ongeluk, markgraaf Palavicini, den heer Crommelin en hun gidsen over komen, is een dergelyk onheil voorgevallen. Een toerist, die Zaterdag de achtduizend voet hooge Brandjocb, by Taiisbruck, besteeg en sedert vermist werd, is nu als verschrikkelijk Wrmiukt lijk gevon den in een kloof aan den voet van den berg, waar hij, sooals nu blijkt, was neergevallen. Aan de Atjeh-oorrespondenten in bet Bat. Nietwtlil. is bet volgende ontleend Er zyn weer twee Europeescbe en een Inlandech militair met pak en zak naar den vijand overge- loopen. Te Lampagger staan twee lila’s in battery, die, naar men byna zeker meent, door Enropeesche soldaten be diend worden, terwyl men aan de spoedige ver plaatsing er van zien kan dat ze op raderen worden vervoerd. De kogels vallen aan boord van de te Lampagger gestationeerde oorlogschepen en dringen in hunne huid. De Chineesen aan de kwalla Atjeh werden in den nacht van den 14en Mei door de komst van eene bende Atjehers verrast, doch waren gelukkig op hunne hoede. Men liet de sloebers tot op 20 pas naderen en toen een salvo, hetgeen de Atjehers overhaast de vlucht deed nemen. De omstandigheid, dat de Atjehers een geweer op de plaats achterlieten, doet veronderstellen dat zy een doode hebben medegevoerd. De Atjehers houden er tegenwoordig een seinstelsel met vuren op na. Is er onraad, of komt er een oorlogschip, dan ziet men in bel gebergte direct een aantal vuren verschynen, die van een anderen berg worden beant woord. Met de berri-berri gaat het enorm rchteruit. Wanneer voor die ziekte niet spoedig een genees middel gevonden wordt, dan is bet tijdstip van den totalen ondergang van ons leger spoediger staande dan menigeen verwacht. Met het incompleet der troepen is het niet langer uit te houden. Er zyn nu reeds op Atjeh ka piteins zonder compagnie. Men kan merken dat het zoo zachtjes aan tegen de poeasa gaat, want de Atjehers houden zich nu wat gedekt. Alleen hebben ze zich welwillend belast met (bij Pakan Kroeng Tjoet) bet afspannen van een sapi- kar. De karvoerder werd afgemaakt, en de sapi’s plus de kar ingerekend. De Atjehers schijnen tegen de poeasa vleesch noodig te hebben en viuden het zeker natuurlijk dat wij hun dat bezorgen. Zaterdag middag werd te Meppel door eenige inge zetenen een waagstuk van een 15jarigen knaap waar genomen, dat aan eene episode uit het jongensleven van den grooten Hollandscben zeeheld Michiel Adriaansz. de Ruiter deed denken. De Mepp. Ct. maakt er in dezer voege melding van Bedoelde knaap was op het Kerkhofsplein bezig met het oplaten van zijn vlieger. Deze raakte aan een der palen.van het hek boven op den omvang van den toren verward, en spoedig daarna ondernam de jongen het waagstuk, om tegen den zuidmuur van de kerk op te klauteren en zoodoende op de goot |e klimmen, deze door te kruipen tol aan het hek werk, dat over de pannen ligt, om deze voor hel afwaaien te beveiligen. Boven op de kerk zynde, klimt hy door een luikje, dat los stond in den toren en gaat zoodoende te trappen speeltuig, den vlieger, welke zeker een weder machtig te worden. Na den vlieger losgemaakt te hebben, ging hy lange de trappen naar beneden, doch daar gekomen zynde, vond hij de deur aan den ingang gesloten. Evenwel is hij niet vervaardhij gaat wederom naar boven, waar hy een touw ziet hangen, neemt den gids het kloek besluit zich daarbij naar beneden te laten ‘j over het hek, dat des daags Uit den Berg en Dal, by Nymegen, wordt aan het D. dd. 10 Juli, het volgende geschreven over een prachtig natuurverschijnsel, dat daar werd waargenomen. Reeds voor vier en vijf dagen vertoonden zich twee avonden achtereeen, eenigen tijd na zonsonder gang, aan den onbewolkten hemel in het noorden sterk verlichte plekken, van nog lichter glinsterende aderen doorsneden. Telkens wisselden deze zilveren lichtgestalten, om iets meer westelijk door dergelijke te worden vervangen, totdat bet doffe avondrood aan den horizon in een gouden gloed begon te gloeien, zoodat er eene langwerpige, vry breede, lichtende oppervlakte ontstond, die van boven een zilveren en lager een gouden glans vertoonde. Omstreeks elf ure begon de gloed te verflauwen en werd ten deele door langwerpige donkere wolken met zacht verlichte ran den onderschept. Gisteren (Vrydagavond) herhaalde zich niet alleen het verschijnsel maar nam tegen elf ure zoozeer in uitgebreidheid en helderheid toe, dat de sterk gloeiende noorder-horizon een prachtig schouw spel opleverde, en de ganache hemel daardoor begon verlicht te worden, zoodat die omtrent middernacht lichtgroene tint kreeg. Onder allerlei wisselingen nu de lichtende oppervlakte aan den horizon, weer door wolkstrepen doorsneden, langzaam oostwaarts en verspreide zich eenigermate, zoodat het licht aan den horizon iets zwakker werd, maar integendeel bet lichtruim omstreeks twee ure zoo verlicht was, alsof de zon weldra stond op te komen." De kasteelen, welke koning Lodewijk van Beieren liet bouwen, zijn na konings dood ter bezich tiging gesteld van de leden van den Landdag. Het schoonste is bet half voltooide tooverslot op het eiland Herrenchiemsee, dat tot dusverre reeds 25 raillioen mark heeft gekost. Bijzonder kostbaar is de slaapkamer des konings ingericht. Als een hoog altaar verheft zich een kostbaar bed met een baldakijn er over. Een vergulde leuning sluit het bed van het overige gedeelte der zaal af. Het reusachtige bed, bedekt met rijk in goud gestikte dekens en met dergelyke gordijnen omhangen, is zwaar verguld. De toilettafel is prachtig en de kannen en kommen zijn van lapis lazuli en goud. Het plafond der zaal stelt den Olympus voor en is een meesterstuk van schilderkunst. Volgens bevoegde beoordeelaars kostte alleen bet ledikant met gordij nen, dekens en wat er verder bij behoort, 600000 fr. terwijl de inrichting van geheele vertrek ruim 2,000,00# fr. kostte. Merkwaardig is ook de spie- gelgalery, veel grooter en schooner dan deJa^fi galery te Versailles. In deze 260 voet lange^Sl flikkerden, als de koning er vertoefde, 2530 kaarsen op 52 reusachtige candelabres en 34 ver gulde luchten, buitengewoon in pracht, lichten werden weerkaatst door 20 i alle 30 voet hoog waren. De deuren slepen spiegelglas ter dikte van een duim, beste schilders besteedden hunne krachten aan het plafond, waarop allerlei tooneelen uit het leven van koning Lodewijk XIV van Frankryk staan afge- beeld. Aan de vensters staan vazen voor bloemen en bladplanten, en daartusschen, op zilveren en gouden voetstukken, de marmeren busten der romeinsche keizers. Op het water van den Nordhafe* te Berlyn, zwommen onlangs een paar zwanen met hunne jongen. Een paar wandelaars aan den oever hadden de flauwe aardigheid, een New-foundlandschen hond op de jonge zwaantjes aan te hitsen. Het dier ging te water, en zwom er heen, maar vóór hy de jongen bereiken koe, kwamen de beide oude zwanen op den viervoetigen rustverstoorder toe. De zwanen vader bracht hem een paar krachtige vleu gelslagen toe, pakte hem by een oor, eu trok hem onder water. De hond zou verdronken zijn, als niet zyn meester, met behulp van een paar schip pers, hem bevryd bad. Jankend van pyn werd hy uit bet water gehaald, waarna bij terstond druip staartend heen liep, terwijl het zegevierende zwanen paar, met hun kroost, statig wegzwom.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1