m, BOP ielen. we zending tot spot- I N° 3418. 1886. ED. EU a, enz. BINNENLAND. rdam. Leven. art, eboden. kelen, Gouda, lewater. Co. Gouda. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, o ,e- en DE, ,at Gr 85. )URCQ. E 73». ving. gestelde gestelde skassen. G. u JE ül o COLOGNE .belachtige scheri I» j de Heeren: icon/2.— Fl. 1.50 :h 1.25 GAAB, 111. goudsche courant. 3. '.otterdam. Gouda. tot gids dient in het Museum, geeft on. vrijheid tot een bezoek aan die Inrichting op te wekten. Omtrent den toegansprijs enz. tie men de in dit nr. ran ons blad voorkomende advertentie. De heer Oscar Carré aal de voorstellingen in zijn circus, dat op de groote Markt alhier staat, Zaterdag H Juli openen en verder dagelyks. Verder komen op de kermis de volgende vermake lijkheden: Koppen, Beignetskraam Dobbelaars, Panorama Jacobjjn, Photografie; Deze, Luohtgrypers Mullens Kober, Koorddansers Koog, Dame zonder armen E. Bamberg, Komedie en Mnat, Photografie. Omtrent de verdere vermakelijkheden kau noch niets met zekerheid «orden opgegeven. De beer A. F. M. Dapper te Haastrecht is, na gunstig afgelegd examen, bevorderd van A 1 tot A 2 aan de Rijkslaodbouwschool te Wageningen, terwyl aan den beer K. Prenyl te Zevenhuizen een getuigschrift van goed volbrachte studiën, afdeeling A van diezelfde school is uitgereikt. De beer D. Vente, onderwijzer aan de openbare school No. 1 te Zevenhuisen, heeft gisteren met goeden uitslag het examen afgelegd van hoofd- onderwyser. Z. M. heeft tol voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het tijdperk der tegenwoor dige zitting benoemd mr. E. J. J. B. Cremers. Het telegraafkantoor te Ammerstol, dat tot heden verbonden was met dat te Schoonhoven, zal in directe verbinding gebracht worden met de hoofdkantoren Utrecht en Rotterdam. Z, M. heeft benoemd tot ambt, van bet openb. min, by de kantongerechten In het arr. Rotterdam, voor de kantons Rotterdam no. 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam, mr. W. H. Roijer, adv. en arr.-sohoolopziener, wonende te Grarenhage. De wetsontwerpen tot herziening der Grondwet zijn onveranderd weder by de Tweede Kamer ingekomen. Het wetsvoorstel tot invoering van een statistiek recht sohynt door de regeering te zyo teruggenomen, het is althans niet onder de weder ingediende ont werpen. Jw In de Donderdag onder leiding van mr. J. E. Banok, gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der IJssel-stoomtramwegmaatscbappij bleek uit bet uitgebracht verslag dat thans 6796 aandeelen dier maatschappij zyn geplaatstdat al moge de lijn 'e HageVoorburg hel bewys leveren dat die verbinding vruchten heeft gedragen, de opbrengst der overige door de maatschappij geëxploiteerd wordende lynen nog niet aan de verwachting vol doen. Op hel traject UtrechtVreeswijk was de opbrengst minder dan het vorige jaar, *t geen voornamelijk was toe te schrijven aan herstellingen van den «eg, «aardoor de dienst nu en dan moest «orden gestaakt, en ook aan de scherpe concurrentie der z. g. stoombarges «aarmede thans evenwel een overeenkomst is getroffen. Ook de lijn GoudaOudewater bracht minder op. Als oorzaak daarvan werd genoemd de gedrukte toestand van den handel in deze streken waardoor vooral bet goederenvervoer is verminderd. De Exploitatierekening sluit nog steeds met een nadeelig saldo. Het materieel blijft aan de verwach ting beantwoorden. Op 31 Deo. 1886 had do Maat schappij in dienst 18 locomotieven, 26 personen wagens en 19 goederenwagens. De geoefendheid en ijver van het personeel' laat niets te wenschen over. Een beperking van bet bureel-personeel heeft oen groote bezuiniging gegeven. o De commissie belast met bet nazien der belans had enkele opmerkingen die door den directeur werden beantwoord. Vooraf werd door ovengenoemde commissie aangedrongen op het overleggen van een winst- en verliesrekening waaruit beter de stand der zaken zou zijn te beoordeelen. De laatste aflevering van Oud-Holland, dat thans zijn vierden jaargang is ingetreden, bewijst opnieuw met hoeveel nauwgezetheid zoowel de beide bewer kers als de uitgevers hunne taak opvatten. Immers, terwijl de heeren N. de Roever en A. Bredius hunne nasporingen steeds met onverdroten ijver voortzotteu, zorgen Gebr. Binger voor keurigen druk en goede afbeeldingen. CfoUDA, 17 Juli 1886. De heer A. Langerhuizen van Uveu is door den Commissaris des Konings benoemd tot lid der i commissie van eindexamen voor h. burgerscholen in de provincie Friesland en zulks ter vervanging van den heer Dr. Zaayer, die door de gelijktijdige zitting der Tweede Kamer verhinderd is als lid der commissie te fungeeren. het admissie-examen voor den nieuwen de rijks hoogere burgerschool alhier aspiranten deel. Daarran zijn er 18 toegelaten, namelijk J. J. van Aelst, B. Costerus, C. L. van Deutekom, W. J. Fortuijn Droogleever, N. W. van Gelder, D. C. de Goederen, G. B. Noothoven van Goor, J. H. Hiesink (voorwaardelijk), A. P. Krujjt, G. K. Nugleren, G. N. Verdoold, C. N. de Vooys en G. C. van der Want. Of met Sept, toelating van meisjes mogelijk zal zijn, is nog onzeker. Voor zoover bekend ie, zouden 7 meisjes van het onderwijs wenschen gebrnik te maken. Den 19n Augustus zal de heerT. J. Koobs, te Gouda, thans hoofdopzichter over de gedeelten Utrecht Rotterdam, Gouda*s Grarenhage, LeidenWoerden en Hartcelen—Brenkelen van den Ned. Rbjjnspoorweg, den dag herdenken, waarop hy vóór 25 jaren als opzichter in dienst trad. Den In Sept. 1867 werd hy benoemd tot hoofdopzicbler over de gedeelten UtrechtAmsterdamRotterdam, en den In Mei 1870 tevens belast met het toesicht over de ge deelten BrenkelenHarmelen en Gouda'i Graven- hage. Bekwaam voor de betrekking, die hij beeft te vervullen, goed voor zijn minderen en door allen die met hem in aanraking kwamen bemind, zal ongetwijfeld de 19e Augustus voor den geachteu jubilaris niet zonder aangename herinneringen voor bijgaan. Naar wy vernemen zal de Gymnastiek-Vereeniging «Excelsior* morgen by gunstig weder een wandel tocht maken door het Gooi. Het ia nu de tyd, dat men badplaatsen bezoekt en daar genezing tracht te vinden voor allerlei kwalen, die verandering van lucht, speciale behandeling en nauwkeurig vastgeatelden leefregel eischen. Onder die badplaatsen is Schwalbacb, of beter gezegd Langen-Sohwalbacb, want verscheidene plaatsen in Duitschlaud dragen den eersten naam een der meeat bezochte. Honderde Nederlanders trekken daar jaarlijks heen en zelfs velen, wien het niet convenieert daarheen te reizen, laten het water van Scbwalbaoh komen, dat in verschillende omstandigheden heilzaam werkt. Hei was, dunkt ons, een goed denkbeeld omtrent die badplaats en bare staalhoudende bronnen een boekje uit te geven, waarin allee voorkomt, wat belanghebbenden noodig hebben te weten. Omtrent de eigenschappen van het 'water, de geneeskundige werking daarvan, de ver gelijking met andere ijzerhoudende bronnen ent. enz. vindt men nauwkeurige opgaven, terwijl ook de kwalen worden ontschreven, waarvoor het water heilzaam werkt. Het is dut in alle opzichten een goede gids, vooral daar de schryver Dr. Oberstadt, district-arts te Schwalbacb, alleszins een bevoegd beoordeelaar mag worden geacht. Een goede Hollandsche vertaling zag dezer dagen het licht by de hh. G. B. van Goor zonen alhier, die belanghebbenden werkelijk van veel dienst zal kunnen zyn. Er zijn voorzeker weinig ingezetenen van Gouda en de omliggende dorpen, die niet too nu en dan in Rotterdam komen, doch hoe velen zyn er, die nog nooit het Mtueum win Land- en Volkenkunde aldaar een bezoek brachten Het verdient tulk een bezoek toch ten volle. Wat daar te zien is F Daar wordt een aanschouwelijke voorstelling gegeven van het huiselyk en maatschappelijk leven van den mensoh op verschillende punten van den aardbodem en vindt men omtrent zgn voeding, kleeding, wo ning, bedryf e°z. enz. allea bijeengebracht wat ons een juiste voorstelling kan geven van zyo leren. De zeer belangrijke verzameling daar geëtaleerd, de oordeelkundige rangschikking eu de werkelijk zeer duidelijke uitlegging van hem, die de bezoekers De St.-Ct. no. 164 bevat een uittreksel van de verslagen omtrent de werkzaamheden der Commissie van toezicht op den deurtocht en het vervoer van Landverhuizers over 1885. Er viel weder een aanzienlijke vermindering in het vervoer van landverhuizers uit de haven van Amsterdam te oonstateeren. Terwijl toch in 1884 4612 emigranten in 21 reizen naar Amerika ver trokken, werden er in 1885 slechts 2842 in 23 reizen uit die haven daarheen getransporteerd, nl. 1642 mannen, 645 vrouwen en 555 kinderen. Vooral naar Duitschland nam de toevoor belangrijk af. Tegen 2443 Duitschers in het vorig jaar, warden thans slechts 1154 vervoerdzeer zeker oen gevolg uiet enkel van den verminderden lust, die zich overal vertoont, om in de Nieuwe Wereld zyn geluk te gaan beproeven, maar ook van de scherpe concurrentie, die de Noordduitsche stoom vaartlijnen onze havens aandoen. Van de vertrokken Nederlanders werd het grootste contingent door de provincie Groningen geleverd, nl. 238, tegen 291 in 1884. Uit Friesland, dat in 1884 353 inwoners naar Amerika zag vertrekken, gingen thans slechts 140 met dat doel scheep. Alleen Drenthe leverde dezen keer een honger oyfer, nl. 29, tegen 23 in 1884. Aan cursus van namen 18 Door de beoefenaren van oude kunstgeschiedenis en letteren wordt hun arbeid dan ook op den waren prij s geschat. Doch ook buiten dien kring verdient het werk belangstelling. Zoo is deze jongste afleve ring bijv, voor liefhebbers vnn oudheden bijzonder leerrijk. De Amsterdamsche gemeente-archiraris wijdt daarin een door afbeeldingen toegelichte studie aan oud-Hollandsch zilverwerk. Daarin wordt aangetoond met hoeveel overleg tegenwoordig nieuwe voort brengsels van drijfwerk voor oud aan den man worden gebracht. De schryver waardeert natuurlijk de kunstvaar digheid der bij namen genoemde ontwerpers, doch haalt de valsche vlag omver, waaronder de op zichzelf verdienstelijke werkstukken aan onervaren oudheidsvrienden vertoond en in handen gespeeld worden. De fabrikanten zegt de schrijver bepalen zich niet alleen tot het namaken van kleinere voor werpen, alszilveren speelgoed, lepels, doozen, borden, thee- en koflieserviezen, maar smokkelen ook grootere stukken binnen, wsaraan zij zelfs eene geschiedkun dige beteekenis pogen te geven. «Zoo had b. v. een fabrikant zich geroepen ge voeld om Prins Manrits een bewijs van erkentelijk heid aan den dapperen Hérangière te laten geven door bet geschenk van een beker, in den vorm van een turfmand. Zeer eigenaardig inderdaad I Ongelukkigerwijs was het echter onzen fabrikant door ’t hoofd gegaan, dat Jan Luyken de graveur was van het voorbeeld voor het drijfwerk op de wanden des bekers, en dat deze kunstenaar een eenw na Hérangière’s heldendaad bloeide. Erger maakte het nog de fabrikant van een anderen 'ouden beker, die gezegd werd aan den Leidscben Burgemeester van der Werff geschonken te zyn na zijn heldhaftig gedrag gedurende het beleg. Tot 'model voor de gedreven voorstelling op dezen beker bad gediend het bekende in 1830 gepenseelde schilderij van den Antwerpscben schilder Gnslaar Wappers 1 Zoo had eerstbedoelde fabrikant nog een verzuim van de Ho. Mo. Heeren Staten-Generaal der Vereenigde Nederlanden willen goedmaken, die nalatig gebleven waren om Michiel Adriaenz. de Ruyter, na den vierdaagseben zeeslag, met een keurig in zilver gevatten en met des admiraals borstbeeld en blazoen prykenden nautilusbeker te vereeren I En tot dezelfde familie behoorde onge twijfeld ook de groote, verguld zilveren beker, door de Landvoogdes Margaretha aan den kardinaal de Granvelle geschonken, die in Friesland verzeild ge raakte, en tal van bekers, de een nog grooter dan de ander, die een al te gemakkelyk kooper vonden in nu wylen den Baron van Brakel, te Arnhem, die al deze antiquiteiten van zonderling gehalte met de beste bedoelingen, maar tot niet geringe ontstel tenis van den Directeur van het Nederlandsch Museum vau Geschiedenis en kunst, aan bet Rijk vermaakte* Nog andere vermakelyke staaltjes worden aange haald, die bewyzen dat de vereerders van oudheden niet te voorzichtig kunnen zyn en zeker wel zullen doen, hunne kennis aan te vullen door de lezing van ernstige bijdragen, gelyk Oud-Holland er zoo vele bevat. t

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1