rw. en OÏÏS. 4 UTG. N° 3480. Vrijdag 23 Jail. 1886. Nieuws- en ;ons Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. IfHh JEN. Kilogr. behoeve l boven- CHMA etten geeft kling. I" ES loest en inta. kTJE R. •.raat 42. Gouda, rlandsch mt mds 8 uur, retelling. ^dresseerde len van de LM's Staten-Generaal. Twef.de Kam». Zitting van Woensdag 21 Juli 1886. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave TUS en K. W7'. hem ver- Nederland ran zyu flinkale JDAM, Voorzitter. HOLM, ui. TEEPE .00. nrmede in VILLENS den 4‘ ten teren iliek AAN Rijders en [beroemden TTÏ SïBTH. r Hing, etten. OPWCKKCNO TSVESOnWEKO toEoe DTE ZWAKTE De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. goudsche courant. ughebben- öecretaris GOUDA, 22 Juli 1886. lu de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer is de rooster tan aftreding opgemaakt. Mr. U. H. Huber zal aftreden in 1887, Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort in 1889. NS <an rer planl- etlust niet aangenaam In doozen gehouden vergadering van de Zuid-Holland is geantwoord op dige mededeeling dat wij dus weder voor een/ail accompli staan en dat voor een menschenleeftijd, misschien nog voor langer, een toestand wordt bestendigd, die de grootste belemmeringen en schade veroorzaakt aan de scheepvaart op een der drukste punten van deze provincie, van ons geheele land. Gelukkig echter behoeft zoodanige overeenkomst, als door de Regeering is tot stand gebracht, de sanctie van de Staten-Generaal vóór zij tot wet kan worden verheven. De overeenkomst moet, dank zij de politieke verwikkelingen, nog in de sectiën onderzocht en in openbare behandeling gebracht worden. De mogelijkheid bestaat dus, nogmaals de aandacht te vestigen op de groote belangen, welke aan deze zaak verbonden zijn. Spr. wil dus voorstellen dat de Staten een adres zenden aan de Tweede Kamer, waarbij verzocht wordt haar goedkeuring te onthouden aan elke overeen komst tusschen Regeering en Rhijnspoor-maatschappij betrekkelijk verlenging van concessie, waaraan ont breekt de voorwaarde bedoeld in het schrijven van Gedep. Staten van 7 Deo., opdat de kolossale belemmering, welke de schipperij ondervindt door den lagen stand der bruggen in dien spoorweg, worde weggenomen en niet, zooals nu, ook voor het nageslacht blyve bestendigd. De vergadering vereeniyt zich met dit voorstel en laat aan den Voorzitter over, een Commissie van redactie voor dit adres te benoemen. Als leden daarvan worden aangewezen de heeren Murk Leis, Wolfson, De Jonge, Van Hoboken en Blussé. In de zitting ran gisteren hebben de Staten aange nomen het adres aan de Tweede Kamer der Staten-Geue- raal waarin verklaard wordt, dat bij rerlenging ran da concessie der Rijnspoorwegmaatschappij de belangen der Scheepvaart in dit gewest uit het oog zijn rerloren, en waarin aangespoord wordt om sanctie te onthouden aan elk voorstel tot verlenging dier concessie, zoolang eene verbindtenis ontbreekt waarop Ged Staten in hun missire aan den Minister ran Waterstaat, Handel en Nijverheid hebben aangedrongen. Na uitroerige discussie zijn met 39 tegen 19 stemmen aangenomen de wijzigingen in het regle ment van het hoogheemraadschap van Delfland, zooals die in hoofdzaak door de Commissie uit de Staten zijn voorgedragen. Na langdurig debat is het voorstel tot opheffing van de polders Robroek en Spiegelnisse aangehouden tot de eerstvolgende najaarsvergadering. De overige voorstellen en begrootingen werden aangenomen, waarna de vergadering is gesloten. Tot wethouder in de plaats van den hoer J. Smits is te Gouderak benoemd de heer L. de Jong. De beraadslaging is aangevangen over de alge- meene strekking van bet adres van autwoord op de Troonrede. De sprekers van de rechterzijde, de heeren Van Baar, Vermeulen, de Savornin Lohman, Schimmel- penninck v. d. Óye, Oorver Hooft, Van Wassenaar, verklaarden zich tegen de algemeene strekking omdat zy niet wilden medewerken tot een manifest der liberale party, en de Troonrede van de punten, daarin op den voorgroud gesteld, niet gewaagt. Alleen de heer Sohaepman was er voor. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratin opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bij de Dinsdag te Amersfoort plaats gehad heb bende verkiesing van een lid der Tweede Kamer, werden 2507 geldige stemmen uitgebracbl. Gekozen de heer mr. L. W. C. Keuobenins met 1255 stemmen, Jhr. Mr. J. E. Hnydecoper van Nigtevegt had 622 en R. J. graaf Sohimmelpenninck van Nyenhuis bad 589 stemmen. Na afgelegd vergelijkend examen voor cadet aan de Koninklijke Militaire Academie, komt voor eene plaatsing by die inrichting tegen 1 Sept. a. et. in aanmerking de beer A. Simons, en wel voor de Cavalerie hier te lande. Het te Parys uitkomende Journal det Arte wydt de volgende woorden aan de nagedachtenis van den onlangs alhier overleden heer C. J. van de Pavoordt Eeu der oudste antiquaren van Nederland, de heer C. J. van de Pavoordt ia op 26 Juni 11. te Gouda overleden in den ouderdom van 73 jaar. Nooit verlieten liefhebbers of kooplieden in oudheden, die te Gouda kwamen om er de beroemde geschil derde glazen te bewonderen, de stad zonder een bezoek gebracht te hebben aan de uitgebreide maga zijnen vol oudheden, die hy sedert 40 jaar be stuurde en waarin hoofdzakelijk fijn plateel- en aardewerk en porselein te tien was. Beminnelijk tegenover ieder, genoot Van de Pa* voordt de algemeene achting in weerwil van zyu groeten rykdom was hy de eenvoud in penoon thuis was hy steeds gekleed ia een blauwen kiel, waarin hy zyu vele klanten ontving, zoowel de meest aanzienlijke als de geringste, en was ten allen tyde bereid om een of ander zeldzaam stuk te koo* pen, dat hem aanstond boe boog de prys ook was. De kleine kooplui die hel platte land afloopen om stukken aardewerk of porselein op te koopeu, dat zy dan vaat en zeker weder aan kochten, verliezen veel door zyu dood, verliest in Van de Pavoordt een on meeat soliede antiquaren. Op de hoogte der Waaienlnis is met den IJsel- «tonmlram weder een ongeluk gebeurd. Eeu wagen met paard ia nl. daar van den dyk gevallen. De tram heeft echter bedoelde wageu niet aange reden, zooals verteld wordt, doch de voerman den tram tegen de helling aiende opkomen heeft door hard ryden getracht den overweg nog over te komen wat ook gelukte. Het sohynt echter dat de voerman toen te kort heeft uitgehaald of wel het paard schrok tengevolge waarvan wagen en paard van den dyk rolden. De wagen ia nogal beschadigd, het paard heeft een klein ongemak aan den poot. Beroepen te Drachten Ds. J. J. Bange te Zevenhuizen. De mazelen zyn te Bleiswyk epidemisch heersohende verklaard. In de Dinsdeg Pror. Staten van «r stuk. de vroeger vermelde interpellatie van den heer Murk Leis, betreffende de Gonwe-brug. De beer Blussé (lid van Gedep.) zegt dat in de eerste vergadering der Staten door den heer Murk Leis de categorische vraag gesteldof Ged. Staten door de Regeering geraadpleegd tyn over de verlenging der concessie aan de Ned. Rijnspoor- weg-maatschappy. Op die vraag kan spr. namens Ged. Staten ten antwoord geven Neen. Ged. Staten tyn over die oonoessie-verlenging niet geraadpleegd. Maar Ged. Staten hebben daarom niet stilgezeten. Zy hebben zich aan de Regeering opgedrongen. Bij missive van 7 Deo. a. p, toen het eerste gerucht van de verlenging aan Gedep. Staten ter oore kwam, heeft dat College zich tot de Regeering gewend met een schrijven, waarin Gedep. Staten te kennen geven, dat, aangezien de Rhijnspoorweg over een zeer aanzienlijk deel van het gewest loopt en dat dit gedeelte met tal van provinciale belangen in aanraking komt, Gedep. Staten meeoeo dat de Bagoeriag alvorens omtrent de verlenging te besluiten, aal wenschen het Bestnur van dat gewest te booren. Desniettemin achtten Gedep. Staten zich verpliobt reeds nu de aandacht der Regeering te vestigen op de bruggen, die in deze provincie in dien spoorweg liggen en waarvan voornamelijk die over de Gouwe groote hinderpalen voor de vaartgemeensebap ople- verl, een gemeenschap tusschen IJSsel en Ryn, die op een buitengewoon druk verkeer ran schepen kan bogen. De schade, daaruit voor de sobippery voort vloeiende, is niet te berekenen. De provincie is er steeds op bedacht geweest, de vaartgemeensebap te verbeteren, doch elke verbetering aal nutteloos, min stens zeer gebrekkig zyn, zoo niet de bedoelde bruggen en inzonderheid die over de Gonwe worden verhoogd. Daarom ie het Gedep. Staten raadzaam voorgekomen, zich bij voorbaat tot de Regeering te wenden om te versoeken aan de verlenging der concessie de voorwaarde te verbinden, de bedoelde bruggen die veranderingen en verhoogingen te doen ondergaan, die voor een goede vaartgemeensebap geêisoht worden, waardoor de sobippery worde ge vrijwaard voor elke belemmering en schade, die thans door den lagen stand van de brug wordt geleden. Van bun kant waarborgen Gedep. Staten, de verhooging te gedogen en zooveel als mogelijk is te bevorderen. Ten slotte sprak bet College de hoop uit, dat de Regeering, nu do gelegenheid tot opheffing van een «oo belangrijke grief aanwesig waa, die ook niet ongebruikt zon laten voorbijgaan. Op dat schrijven van 7 Deo. 1885 ontving het college van Ged. Staten den 2n Maart van de Regeering een autwoord, waarin verweten wordt naar de memorie van beantwoording op het voor- loopig verslag op Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting art. 18, en waarin wordt medegedeeld dat tusschen de Regeering en de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij overeenstemming is verkregen ten aauzien van de verlenging der oonoessie, aan genoemde maatschappij verleend. De heer Murk Leis, brengt Gedep. Stalen daarop hulde voor het door hem genomen initiatief. Zy hebben gevraagd wat ook de Kamers van Koophan del verzocht hebben, met dit onderscheid, dat de» laatsten nog op spoedige verbetering hebben aange- drongen, zoodat de Staten vry wat gematigder in hun eisohen zyn geweest. Die eieehen waren niet alleen billijk, maar ook rationeel. Eu wat ia het antwoord 7 Een eenvou-

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1