X ig 31) Deken. HJ E, <o. 1353, II ner Woensdag 28 Juli. 1886. 3422. SE Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ndel. BINNENLAND. men Klasse J a. s. aau huis £L tö 1st n l»k Gouda. r 'au af de jaren die 130 jaren ooals be let beste >n onder Mlt. heid der Inkoop >i enz eeds ter Jatalogi- 1. JOUWE oten en dat zy GOUDSCHE COURANT. Bij het eerste salvo vielen er al dadelijk vier dooden en drie zwaar gewonden. Zij werden onmiddelyk naar het beureaa van politie vervoerd, waar de ge* wonden door dr. Gualtheri van Wezel werden ver bonden, om daarna óf per vigilante óf per brancard, ja zelfs op eene handkar naar het gasthuis vervoerd te worden. Al de kruispunten in de omgeving der Noorder- markt werden door infanterie, artillerie en politie afgezet, doch telkens werd nu ook de militaire machtmen steenen begroet, tot welk einde weder de straten werden opengebroken. Dit had weder salvo's van scherpvuur tengevolge. Zoo o. a. te 9 uren op de Prinsenstraat, te 9.30 in de Anjeliers-en Prinsenstraten, welk laatste salvo gevolgd werd door snelvuur. Daarbij vielen telkens enkele dooden en vele gewonden. Er hadden talryke arrestatien plaats. De kolonel BoelIaard en de overste Simon waren mede op het terrein aanwezig. Reeds te 8 uren 30 m. was officieel geconstateerd, dat het getal dooden 13 en dat der gewonden 23 be droeg, waarbij later nog meer kwamen. Over San Francisco zijn berichten ontvangen be treffende de geweldige vulcanische uitbarsting, welke in de vorige maand op het eiland Auckland, het noordelijkste der twee uit welke Nieuw-Zeeland be staat, heeft gewoed. In den uacht van den 9en Juni werden de be woners van Tapragua, een dorp in het tuidelyk gedeelte van Auckland, gewekt door felle bliksem stralen, te vier uur gevolgd door aardschuddingen, zóó hevig dat de verschrikte bewoners half gekleed hunne huizen ontvluchtten. De inlanders beproefden onder luid gehuil, de vertoornde godheden te be zweren, doch bij iederen nieuwen schok vielen tij, •prakelooa van ontzetting, mefr&et aangezicht ter aarde. Tot zeven uur duurden deze trillingen van de aardkorst. Toen, zoo luidt de beschrijving verder die van een ooggetuige afkomstig schijnt te zyn, begon eene loodkleurige wolk, opkomende uit het Zuiden, den hemel te bedekken, vergezeld van eeu gerommel als van deu donder. Uit (die wolk ontlastte zich een dichte aschregen. Tegelijk begon de vulkaan Taramera vuur te braken, en als Ware dit* een sein geweest, baanden uit een aantal om liggende bergen vlammen en stroomen gloeiend lava en kokende modder zich eenen weg. Vuur bollen doorboorden telkens de dikke duisternis. Bergen die nog nooit teeken van leven gegeven hadden, namen aau dit ontzettend vuurwerk deel. Over eeue uitgestrektheid van 120 Eng. mijlen in de lengte en 20 in de breedte was het land eene zee van vuur en gloeiend zand, dat op enkele plaatsen werd opgestapeld tot eene hoogte van 4000 voet. De aschregen, vergezeld van eenen sterken zwavel reuk, hield aan tot den volgenden dag. Verscheidene dorpen werden geheel bedolven. Het aantal omgekomen Europeanen, voor zoover het be kend is geworden, is 21, doch onder delnlandsche bevolking moet bet veel grooter zijn. Van eene Engelsohe familie, Hazard genaamd, werd de vrouw levend uit de aseb opgegraven, doch hare vier kinderen zijn dood gevonden, en baar man is zoek. Een bejaard inlandsch hoofd is na 194 uren onder de asch bedolven te zijn geweest, nog levend opge dolven. Eene massa vee is door den lavastroom verzwolgen of door de droogte na de uitbarsting omgekomen. Bij het vertrek van de stoomboot Alameda, die deze berichten heeft aangebracht, had den de vulcanische verschijnselen nog niet opgehouden, en was de temperatuur der heete meren stijgende. Ook'ver in zee werd de aschregen waargenomen. De gezagvoerder van het stoomschip Southern Cross berichtte, dat men den geheelen voormiddag geen band voor oogen zien kou, niettegenstoande vurige bollen de lucht doorkruisten. Een zoo heftige wind woei uit alle streken van bet kompas tegelijk, dat het niet mogelijk was te sturen, en het schip als een speelbal der golven rondgeslingerd werd. De beman ning, door den aschregen geheel verblind, was buiten staat te verhinderen dat al de zeilen, die bijstonden, uit de lijken waaiden. Aardbevingen en vulcanische uitbarstingen komen in Nieuw Zeeland dikwyls voor. In het jaar 1882 GOUDA, 27 Juli 1886. Gisteren zijn de nieuwbenoemde officieren bij de dd. Schuttery alhier geïnstalleerd nl. de hh. D. J. P. Onsleuk en M. G. van Frankenhuijsen als le Luit de heer D. Hoogendijk als 2e Luit. Voorts werden de volgende medailles uitgereikt 1. Wegens 30-jarigen dienst aan den Sergeant- Tamboer J. van Dam, die echter reeds 45-jarigen eervollen dienst achter den rug heeft, welk feit op hoogst eervolle wijze werd in herinnering gebracht. 2. Wegens 30-jarigen dienst aau den Adj. Onder* Offic van Staveren, Serg.-Majoor Woerlee, Sergeant van Veen, Muzikant van Dam, Muzikant v. d. Burg, Tamboer de Graaf erf Tamboer van Willigen. 3. Wegens 20-jarigen dienst aan den Korporaal Brandt van Straaten, Muzikant Prinsenberg en Tam boer van Hertum. 4. Wegens 15-jarigen dienst aan den Serg.-Tamboer Boekamp. Na afloop van de gewone oefening vereenigden zich gisterenavond de Officieren, Leden van den Schuttersraad en Leden der Kader-vereeniging in Arti-Legi en daar werden aan bovengenoemden J. van Dam bij gelegenheid van zijn 45-jarigen dienst bij de Schuitery de volgende hartelijke bewijzen van belangstelliug gegeven. De Kader-vereeniging bood hem een prachtige hanglamp aan, terwijl hb. Officieren en de Leden van den Schuttersraad hem een keurigen Gemakstoel vereerden. De Majoor- Kommandant, de heer H. G. W. Koning, hield daarby een toespraak waarin bij in de meest eer volle bewoordingen de verdiensten van Van Dam herdacht. Als Bode by de Schuitery heeft hy zyn dikwijls moeilijken plicht steeds met cere vervuld en hy verdient daarvoor aller erkentelijkheid 1 De eerste voorstellingen in het circus van den heer Oscar Carré werden reeds gegeven en zy bleken nog niets van de oude aantrekkelijkheid verloren te hebben. Glanspunten van den avoud zijn die nrs. van het programma, waarop Carré zelf de door hem gedresseerde paarden komt voorstellen. De Trakebner hengsten dwingen opnieuw aller bewon dering af; George, Arsène en Emeline Loyal geven zóó sterke bewyzen van vlugheid eu kracht, dat meu hen, zelfs voor één avond, ongaarne op het programma zou missen, terwy'l de hh. Nelson en Strassburger uitmunten in het genre door hen beoefend. Het sJotnr. bestaat in de voorstelling van „de Leeuwen* door den heer Seetb, die ongel wyfeld veel moed toont door in hun kooi te durveu gaan, maar menigeen vraagt zich onwillekeurig af, waartoe dit waagstuk eigenlyk dient. Velen hadden liever gezien dat Carré den Koning van het woud niet had me degebracht en geven de voorkeur aan eeu of andere aardige pantomime, waarmede de voorstellingen vroe ger eindigden. lederen avond verlaten bij de komst der leeuwen dan ook verscheidene dames en heeren het circus. Gisteren werd te Amsterdam een allertreurigst tooneel tusseben 6 en 11 uren afgespeeld in den omtrek van. het bureau van politie der vijfde sectie (Noordermarkt). Toen de militaire macht, beslaande uit 400 man infanterie ouder bevel van luiteuant Wynandts, 150 man westing—artillerie onder com mando van kapitein Verweij, en een escadron huzaren van 80 man onder bevel van den eerste-luiteuant Bothnia Andrea op het terrein van woeling en gisting waren aangekomeu, waar een paar honderd agenten onder de directe bevelen van de hoofdcom missarissen Steenkamp en mr. Doesburgh en van den waarnemendeitcommissaris den heer Boas den ganschen dag met voorbeeldeloos geduld getracht hadden, zoowel door vermanend als handelend op treden de onrustige gemoederen tot bedaren te bren- gen, en een luitenant der infanterie aan het hoofd zijner manschap, de menigte in de Lindenstraat bij de eerste Lindeudwarstrant tot driemalen toe te vergeefs gesommeerd had uiteen te gaan en daarop eerst met los kruit en vervolgens met scherpe patro nen liet vuren, toen ontstond er een ontzettend tooueel. heeft men dertig aardschokken waargenomen, doch sedert 1855 had geen verschynsel van dezen aard plaats gehad, dat in hevigheid eenigszins te verge lijken is met de uitbarsting van 9 Juni. Als het punt van uitgang dezer laatste wordt de vulkaan Tougarivo, op ongeveer 41« ZB., een weinig ten Zuiden van het middelpunt des eilands, beschouwd. Men hield tot dusver de kraters, die zich van dezen berg naar bet Zuiden uitstrekken, meest voor uitgebrand. De zwarte rok, spottenderwijze dikwijls zwaluw staart genoemd, werd uitgevonden door zekeren Brummel, overste van het 10de regiment huzaren van het Eugelsche leger, een modegek in den volsteu zin van het Woord. De Londensche aristocratie had in bet jaar 1815 eene nieuwe club opgeriebt, waar men de edele danskunst uitoefende en waar men zich bijzonder toelegde op de juist uit Duitscbland ingevoerde wals. Op deze danspartijen behaalde Sir Bryan Brum zijn hoogsten triomf. Behalve dat hij den rok uitvoud, verhief hij onder meer ook het knoopen van de heerendas tot eene wetenschap. Hij gebruikte eene halsdas nooit meer dan één keer, en wierp hem, zoodra de knoop niet terstond wilde gelukken als onbruikbaar ter zijde. De teekening van den rok heeft hij eigenhandig ontworpen, terwijl ouder zijne persoonlijke leiding de eerste rok werd ver vaardigd. De opgewondenheid van de Lopdensche groote wereld was onbeschryfelyk toen de overste voor het eerst op eene soiree bij den prins-regent in een zwarten rok verscheen. Ook op sierlijke vesten legde Brummel zich bijzonder toe, en zeer aanzienlijk zyn de sommen, die hij voor dit klee- dingstuk besteedde. Geruimen tijd was het alleen Brummel, die de mode aangaf. Eensklaps echter keerde de fortuin hem den rug toe. Het vermogen van den ongenaakbaren Brummel, den opperheerscher op het gebied der mode, die alleen voor vesten duizenden had uitgegeven, raakte ten einde. Zonder dat hij zelf recht wist hoe het gekomen was, be« merkte hy op zekeren dag dat hij zoo arm was als een bedelaar. Al zijne heerlijkheid was voorbij want wat bleef er van den schoonen Brummel over wanneer men zich hem voorstelde, ontdaan van equipages, paarden, dassen, vesten, verlakte schoenen, rokken, ringen, horloges, doekspelden en snuif- doozen Niets dan een onbeduidende pop, zonder geest of karakter. De mannen die vroeger onderdanig voor hem bogen, lieten hem thans aan zijn lot over, en be werkten zelfs dat hij zyn geliefd Londen verlaten en zich naar Frankrijk begeven moest, waar men hem een ondergeschikt postje bezorgde. Hij trok zich zijn achteruitgang zóó sterk aan, dat hij ein delijk krankzinnig werd. In een gesticht blies hy den 27 Maart 1840 onverwachts den laatsten adem uiti juist op bet oogenblik dat by met bevende vin gers nog een knoop in zijn das trachtte te maken. Aldus was het uiteinde van deu uitvinder van den rok, den grootsten pronker van zijnen tijd. Omstreeks het jaar ’40 ontving een groot Ame- rikaausch bandelsbuis verscheidene scheepsladingen blauw glas als ballast met voor ’t overige leeg terugkomende schepen, en wist werkelijk niet op wtlke wijze het dit artikel van zoo weinig"waarde aan den man zou brengen Maar de Amerikaan is vindingrijk, welke eigenschap ook in dit geval schitterend bleek. Weldra werd er een geleerde gevonden, Kilpatrick genaamd, die zich tegen goede betaling bereid verklaarde een boek over het nut en de voorkeur van blauw glas te schryven. Het werk was in konen tyd gereed. Het behelsde een lofrede op het blauwe glas, wel gesdhikt om iedereen te overtuigen dat men maar dadelijk alle anders gekleurd glas \vegwerpen, de witte venster ruiten stuk slaan moest, enz., wilde men zijne gezond heid en zyn gezicht behouden. Het boek werd bij massa’s in al de Vereenigde Staten verspreid. En werkelijk kwam er ee<>e buitengewone vraag naar blauw glas. Het bewuste bandelshuis moest in alle voorname plaatsen filialen opriebten, en bovendien werd het getal handelaars, uitsluitend in dit artikel, i legio, om overal in de behoeften te kunnen voor-

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1