are. ■r 1886. Nieuws- en eer!!! LRRÉ. te 8 uren, iet uitgezocht 'olihi k Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. IELS. Vrijdag 30 Juli. ederlandsch i Co- opstellingen, 'H 1 IABKT. .He artikelen en 4e Wed. Gouda. O Kilogr. behoeve n boven- (IJDAM, Voorzitter retelling. beroemdste den en Voor mol- en Vry- ng optreden entenimer Seeth. chei. acon/2. Fl. 1.50 tch 1.25 rDON is rande par aar binnen erd wijnen, k en zacht cent per 1. Alleen HÜINCK WILLENS 9 den 4' i ten zeven ibliek AAN zyne Stad wekend, dat gesorteerde IOUVEAU- aar, OOGENBOOM. opent de rxT-j goudsche courant. Kinderen en prjjzen. inghebben- Secretaris vau eoo vuur gaven, zoodat althans al het mogelijke is ge daan om onscbuldigen te sparen. Het is voor ieder, die gevoelt wat het zeggen wil om burgerbloed te doen vloeien, dan ook eene genoegdoening van talrijke bewoners der buurt zelve het optreden der militaire macht te hooren billijken. Van den Anderen kant ontbreekt het natuurlijk ook niet aan te goeder of te kwader trouw van mond tot mond gaande verhalen, die gemoed en ver beelding prikkelen. Zoo hoorden we vanochtend tusschen de op straat gevormde groepjes vertellen dat een der militairen, met opzet nog wel, zijn eigen vader had doodgeschoten. En met onmiskenbaar boosaardige bedoeling werd Dinsdagavond op ver schillende punten der oproerige buurt in ware tooneel- taal verteld, dat moeders met wreedaardig verwonde kinderen in de armen wanhopig rondliepen. Meer der waarheid getrouw zou de mededeeling zijn ge weest dat zelfs kinderen met messen de paarden slaken, en menig paard aan de bek gekwetst is omdat men de teugels trachtte af te snijden GOUDA. 29 Juli 1886. Het notarieel examen, eerste gedeelte, ie o. a. met goed gevolg afgelegd door den heer C. C. J. van Mierop alhier. Terwijl de avond-voorstellingen in het circus van den heer Oscar Carré geregeld tot aller voldoening plaats hebben, werd gisteren middag ten 2 uren de eerste kinder-voorstelling gegeven, waarvan druk gebruik gemaakt werd. Het is op zichzelf reeds een genot al die kleinen in zoo vroolyke stemming bijeen te zien en hun vreugde werkt aanstekelyk op de volwassenen. Genoegen doet het zeker velen dat Zaterdag a. st. opnieuw eene kindervoorstelling plaats heeft. In Amsterdam was het gisterenavond rustig. In de omgeving der Noordermarkt was bet zelfs zeer stil. Geen enkele patrouille of ronde werd gedaan. y^al Agenten, twee aan twee, doorwandelden de Jordaan. Op den Dam werd omstreeks 7 uur een jong- nOodig heeft. Bij openbare feesten of andere mensch gearresteerd, dié blaadjes verspreidde, waarin --mavrlnn Hp bewoners in die met socialistische theorieën in opruiende woorden werden verkondigd. Op die blaadjes stond de naam van den drukker niet vermeld. Thans zijn alle gedooden bekend. Naar men verneemt, is de stempeling van de effecten, aan het zegelrecht onderworpen, zoo goed als geëin digd, en bedraagt de ontvangst ongeveer 150,000. Uit den Haag wordt bericht het overlijden, in den ouderdom van ruim 81 jaren, van jbr. mr. W. G. Hovy, kamerheer des Konings in buitengewonen dienst, ridder van de Militaire Willemsorde en van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene genoot als raadsman van wijlen Z. K. H. Prins Frederik in hooge mate het ver trouwen van dien vorst, en beeft menigmaal door zedeiijken steun en stoffelyke bewijzen zijn belang stelling getoond in de verbetering van het lot van den werkman. Maandag hebben 116 leerlingen der Openbare Tusschenschool alhier een uitstapje gemaakt naar Rotterdam. Door elke week drie centen te sparen, konden zij zich dit genoegen verschaffen. Begunstigd door fraai weder vertrokken tij om acht uur met den trein naar Rotterdam en gingen langs het Oude Hoofd over de Maasbrug Daar Fritichy, waar zij een broodje met kaas en een glas melk gebruikten. Daarna ging men terug en werd het Postkantoor en de Viscbmarkt betien en vandaar naar het Panorama. Met belangstelling werd de slag van Waterloo bezichtigd, terwyl de ademlooze stilte bewees, welk een iudruk dit op de kleinen maakte. Door de welwillendheid van de Directie der Diergaarde was het den kinderen vergund deze kosteloos te zien. Alvorens hiertoe over te gaan, werd er eerst in het restauratiegebouw der Dier gaarde een broodje met vleesch en melk gebruikt en kregen zij bovendien nog eeu stuk koek. Het bezien der Diergaarde verschafte natuurlyk een rijk genot en wekte de belangstelling der kinderen. De prachtige collectie roofvogels trok vooral de aandacht. Zoo was het veel te spoedig half drie geworden en yrerden de kinderen in het hotel Coomaus verwacht, waar zij door toedoen van den heer Coenen een uit stekend middagmaal gebruikten en door genoemden beer nog kosteloos op bier werden onthaald. Tegen vier uur ging men met een der booten van Fop Smit, van het Oude Hoofd, over de Maas naar het Park, waar in den tuin van bet restauratiegebouw de kinderen zich vermaakten naar hartelust. Na bet gebruik van krentebroodjes met bier deden zij een wandeling door het Park, gingen wederom per boot naar het station en kwamen zoo welgemoed en vroolijk te huis. Het schoone weder heeft veel bijgedragen om dit uitstapje te doen slagen en nog langen tijd zullen de kinderen voorzeker aan dezen prettigen dag denken. Het Handehblad achryft het volgende omtrent zzde oorzaken" van het oproer te Amsterdam Wat is nu, in trouwe, de aanleiding De Utrechtscbe correspondent van de N. Rolt. Ct. schrijft het volgende omtrent het Maandag te Amsterdam gebeurde Een toeval voerde mij gisteren avond naar Am sterdam. Stel u voorik wist van nietsik had geen krant gelezen en hoorde plotseling op de tram, die te ongeveer half acht van het Rijnspoor naar den Dam afreed, de mare van de dooden en ge kwetsten. Door eene wellicht laakbare nieuwsgierig- heid gedreven, begaf ik mij naar het terrein des oproers. Op de gracht tegenover de Noordermarkt posteerde ik mij, te midden van duizenden kijkers, die daar op dat oogenblik eene veilige standplaats vonden. De huzaren hielden de Noordermarkt vry en dreven de onwillige passanten met sabelslagen vooruit. Links van de markt drong het volk te hoop en sarde de militairen, tengevolge waarvan eene charge gemaakt werd die het tot aan de brug j terugdreef. Bij het daardoor ontstane gedrang I raakte een man te water, die echter spoedig door de daar liggende schippers gered werd. Flink was de houding van den commandant der ruiters, en luide werd hij onzen van kant toegejuicht, toeu hij een zijner manschappen, die tusschen het gepeupel deerlijk in de klem geraakt was, door een hagel bui van sabelslagen die op de ruggen en hoofden der oproerigen nederdaalden in een oogenblik wist te ontzetten. Toch moesten zij terug trekken naar de markt. Een steenenregen drong er hen toe. Plotseling hoorde men doffe slagen uil de straten van de Jordaan kwamen in blauwe kielen gehulde, gebukte gestalten, eene rij vrouwen plaatste zich vóór hen de straat werd opgebroken. Weldra was de gracht voor de cavalerie onberijdbaar en zag men de mannen met armen vol steenen en de vrouwen met boezelaars vol wegsnellen en tus- seben het volk dringen, dat op de brug ter linker zijde opgehoopt stond. Verscheidene minuten bleef*) het daarna stil. Op de Noordermarkt stond eene sterke politiemacht geschaard, de ruitery patrouil leerde daar nog steeds, terwyl infanterie en vesting artillerie eveneens gereed stonden op het eerste sein van hunne wapens gebruik te maken. Eensklaps kwam er beweging ook aan onze zyde der gracht. De militairen rukten voort over den brug aan onzen rechterkant en wilden het gepeupel van de andere zyde bestoken. Het was een oogen- hlik van vreesselijk gedrang. Aan de brug ter linkerzijde stond het oproerige volk, dat halsstarrig weigerde ook slechts ééne schrede terug te gaan, en van den anderen kant kwamen de troepen, alles voor zich uitdryvende. Het was een gegil dat slechts overtroffen werd door het sarrend gejoel van het volk, dat in zyne verbittering de soldaten tot vureu tartte. En vrouwen en mannen, sloegen zich op de borst en hieven dreigend de vuisten omhoog en wierpeu de zware steenen door de lucht. Alles redde zich voor de opdringende militairen zooveel mogelijk in de huizen, waarvan de deuren door vele bewoners welwillend geopend werden, andere baast met geweld werden opengedrongen. Ik had veel verbittering op de politie? Zoo vraagt men zich af, en de beantwoording wordt moeielyker naar mate men bet tooneel des oproers aandach tiger beschouwt. De grachten, straten en dwarsstraten, waar de overheid handelend is moeten optreden, zieu er, 3 inzonderheid voor een volksbuurt, welvaiend uit. De huizen zyn in doorslag goed onderhoudener bangen knappe gordynen op talrijke plaatsen prykt een bloemetje of andere versiering de kleeding is zindelijk. Om *t andere huis, bij wyze van spreken, vindt men een winkel of meer bescheiden neringje, welker uitoefenaren er belang bij hebben dat alles rustig zyn gang gaat, anders staan de zaken stil. Het is waar, in gangen en #op trappen" gelijk het volk kamerwoningen aanduidt is eene talrijke vlottende bevolking gevestigd, benevens een aantal lieden, wier nering of bedrijf niet door opstandjes in de buurt geschaad wordt. Maar ook zij stonden tot dusver als rustige burgers te boek. .7.1 meer zegt, het is eene oude overlevering in de Jordaan dat_ zij zichzelf regeert en geen politie LSWllpt Mvy... - 00- schuldige vermaken werden de bewonen in die meening versterkt doordien een vorige Commissaris van politie hnn persoonlijk de handhaving der goede orde opdroeg, een last waarvan Jan en Piet, hooge lijk vereerd, eoo nauwgezet zich kweet, dat menige jongen uit de buurt, met wien zij overigens de beste vrienden waren, een liefelijke vermaning kreeg in den vorm van een duw of een stomp, waar bij nog dagen pleizier van had, en als hij Jt waagde er tegen op te komen, zou ieder bem op den koop toe nog in bet ongelyk hebben gesteld. Dergelijke aanmaningen kwamen dan ook „van eiges*. Dat is heel wat anders, dan wanneer een politieagent er zich mee bemoeit, gelijk verleden Zondag bij het bewuste palingtrekken. Gelijk een verwend kind, dat men maar telkens den vinger geeft, ten laatste de geheele hand neemt, had een groep bewoners tot een verboden spelletje besloten. Toen hnn dat onder het oog werd gebracht, heette hel„Wij zijn onze eigen politie". Dat fiere bewustzijn, onder den inrloed van een Zondagsborrel nog verlevendigd, bleek zoo spoedig gekrenkt te zyn, dat men maar dadelijk een steen opnam om zyne redeneering kracht bij te zetten. Sinds dat noodlottig oogenblik deden misleiding en zelfopwinding bet overige, en wel, ongelooflijk genoeg, in die mate dat menseben, die drie straten verder woonden en zelfs geen agent gezien hadden, op gezag van kwade jongens of halfbeschonken buren, de agenten voor moordenaars uitmaakten en woedend te boop liepen. Toen heette bet dat de socialisten gelijk hadden en rustige burgers werden mishandeld dat de rykelui wel wedrennen mochten houden en een arme drommel zelfs geen paling mocht trekkenmaar dat palinkje zou een staartje hebben. .Toe jongens, gooi maar raak, dominee Kuyper slaat er ook wel op 1" „Leve de socialen" zoo riepen lieden elkander na, die vermoedelyk zoo min van het socialisme als den kerkdijken strijd iets begrypen. Alleen was het opmerkelyk om te hooren hoe de verderfelyke, opruiende taal, welke de socialisti sche pers verspreidt en die onder gewone omstan digheden door de bewoners dier buurt onvoorwaar- delyk wordt veroordeeld, thans als een langzaam vergif hare uitwerking deed gevoelen. Personen, die krachtens hun ambt de vergaderingen der soci alisten geregeld by wonen en de voornaamste van aanschijn tot aanschyn kennen, verzekeren dat de volgelingen van Domela Nieuwenhuis zich ook thans onder de menigte mengden en zich niet onbetuigd lieten. Dat bleek trouwens reeds dadelyk uit het plan van aanval. Het is de gewone tactiek der Am- sterdamsohe socialisten om eeu drom jongens en kinderen vporuit te sturen en op te dringen. Dat geschiedde ook Dinsdag. Vandaar dat de militairen, op dergelyke ontmoeting voorbereid, als ’t ware slechts een schijnbeweging in het front der opdrin gende menigte maakten en onderwijl omtrokken, zoodat zij achter den groeten hoop kwamen, daar sommeerden en toen dit vruchteloos bleek te zyn,

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1