m LI tot en JS. w. a I 3424. Zondag 1 Augustus. 1886. BINNENLAND. SUM mée. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. RRÉ. ïouda- lerlandsch VAS. IK. retelling mis. ing stellingen, netten sch Parijs voor de eer, aan zijn louda. I 5 cents. ruk bezoek r-> de treurige tijden :on waarborgen de het geachte sder op de OU DA. ressuur en [beroemden tty Sbbth. goudsche courant. g 30 Juli voor Kin- zde pryzen. illetten. irjjzen. 0 cents. 0 cents. 5 cents. it STE- dags van i entrée- ilijk zpn. site. iAAIl, UI. iweegbare inde van met den tje Struik I van het j in ont er Bosch, Armand advocaat ir Maria t al hare emen. e zullen lts op de - rinkel van it gelijken en worden t, en ver- GOUDA, 31 Juli 1886. Gisteren had de harddraverij plaats, welke nitge- schreveo was door de .Goudsche Harddravery-ver- eeniging.* Aan de welke nimmer pryzen, behaald heer J. Boer Jr. voormiddag-harddravery voor paarden, een prijs gewonnen hebben, om fraaie namen 8 paarden deel. De prijs werd door de swarte bles Nobel, eigenaar de Wafelbakker te 'Hilversum, pikeur J. de De premie werd behaald door de bruine ruin Jan-stap-aan, eigenaar de heer J. Verhoef te Bleiswijk, pikeur F. van der Burg. Aan de namiddag-barddraverij voor paarden van zessen klaar, prys 300 en 100 premie in zil veren voorwerpen, namen 10 paarden deel. De prijs werd behaald door de bruine ruin de Prins, eige- nsar de heer P. Smit te Rotterdam, pikeur P. van Santen. De premie werd behaald door de zwarte ruin Willem III, eigenaar de beer J. Bronner te Sint Maarten, pikeur W. Koster. Op de tentoonstelling van de Nederlandsebe Maat schappij van tuinbouw en plantenkunde, Afdeeling Zeist en omstreken, werd onze stadgenoot, de heer A. Steensma, tweemaal bekroond, voor een rozen en voor oen bruidsboufuet. De cirous van den boer Oscar Carré waa gisteren avond van boven tot beneden geheel bezet, geen open plaatsje was meer te vinden. De gedresseerde leeuwen, die tot nog toe iederen avond werden vertoond, kwamen gisteren niet voor den dag. Het was een voorzichtigheids-maatregelzy waren ditmaal zóó ongehumeurd, dat het van den heer Seetb roekeloos zou geweest zijn in hun kooi te gaan. In de plaats van het aangekondigde slotur. op het programma krerg men nu te ziende Arabische volbloedbengat Mahmoud, die na allerlei staaltjes van goede dressuur gegeven te hebben by het publiek rondging en bier en daar uit de hand der toeschouwers lekkernijen st. Tot slot presenteerde ons de heer Csrré nogmaals zjjne Trakebner hengsten. De opening der jacht op klein wild, opgenoemd in de 2e zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 (Stbl. no. 87), ia voor dit jaar in de pro vincie Zuid-Holland vastgesteld op Zaterdag den éden September aanstaande met zonsopgangmet uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vastgesteld op Vrijdag #|pn laten October aanstaande. Van de opening is uitgezonderd de uitoefening van bet jachtbedrijf, vermeld in art. 5, lelt, e der aangehaalde wet. De korte jacht mag dagelijks, en de lange jacht slechts driemaal *s weeks, en wel des Woensdags, Vrydags en Zaterdags worden uitgeoefend. Op plechtige wijze is gisteren voormiddag te 's-Hage op de begraafplaats Eik en Duinen ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van den heer jhr. mr. W. G. Hovy, in leven kamerheer des Konings in buitenge wonen dienst, wiens overlijden wy in ons vorig nr. mededeelden. Een uitgelezen kring van vrienden en belangstel lenden, waaronder verscheidene hofdignitarissen was aan bet graf geschaard. Alvorens de met fraaie bloemkransen gedekte lijkkist in de groeve werd nedergelaten, hield de jongste predikant by de Waalsche Gemeente te 's Hage ds. Pfeuder, een toe spraak waarin hy meer speciaal wees op de verdiensten des ontslapenen in verband tot het kerkgenootschap waartoe hy behoorde. De zoon van den overledene dankte voor de ondubbelzinnige blijken van belangstelling, welke de familie heeft ondervonden en betreurden vader bewezen. Oosterbeek was gekomen, bemerkte de passagiers dat de hoed van eene dame in brand stond. Die van baar hoofd te rukken eu bet vuur te dooven, was het werk van een oogenblik. Bijna gelijktijdig vloog de japon van eene andere jeugdige dame, die op een der balkons had plaats genomen, in brand. Het meisje wilde in den angst van de tram springen, maar werd nog tijdig gegrepen. Een student uit Leiden, die zich onder de reizigers bevond, greep de brandende japon en draaide die ineen, waardoor het mogelijk werd de vlammen te blusscben. Niet tegenstaande de kleederen der dame zeer gehavend waren, heeft zij gelukkig geene brandwonden be komen. De brand ontstond door vonken uit de pyp van de locomotief, die blijkbaar niet van een vonkenvanger waa voorzien. Gedurig worden in oostelyk Drente in de veen lagen overblijfselen van' gereedschappen gevonden, die van den grijzen voorlijd getuigen. Door lief hebbers van oudheden werden zij in den laatsten tijd zorgvuldig bewaard. Het provinciaal museum van oudheden in Drente bevat vele dier voorwerpen. Dit jaar werd wederom in het veen te Buiuen bij het turfgraven gevonden een fraaie steenen beitel. De beitel beeft eene grijsgroene kleur en is ver vaardigd van een steen die de prachtigste kleur- schakeeringen heeft. Hy ie lang ongeveer twaalf c.M., by eeue breedte vau vyf c.M. aan bet boven einde, die tot 7 c.M. aan het scherpe benedeneind toeneemt. Ook deze beitel tal in genoemd museum worden bewaard. Staten-Generaal. Twbde Kambb. Zittingen van Donderdag 29 en Vrijdag 80 Juli 1886. De heer Reuther interpeljrerde Donderdag den Minister van Oorlog over de oprichting der mili taire school te Haarlem en betoogde dat die niet noodig was naast de Militaire Academie en de opleiding by de korpsen. Hij zag in het zoo overhaast nemen van dien maatregel eene schending van het budgetrecht der Kamer eu betwistte de noodzakelijkheid van het nemen van den maatregel by Kon. besluit. De Minister van oorlog antwoordde, dat de school te Haarlem noodig was om ia bet incompleet van officieren te voorzien. De oprichting van den Artillerie-cursus te Delft, 2 jaar geleden, was eveneens by Kon. besluit geschied en toen door de Kamer goedgekeurd. De heer Reuther ontkende, dat het incompleet toenam en den maatregel rechtvaardigde. Hy stelde daarom een motie voor in den zin, dat het mili tair onderwijs ter opleiding van officieren behoort te geschieden by de wet. De interpellatie is geschorst. Na do pauze bad de interpellatieLohman plaats over bet gebeurde te Leiderdorp. De heer Lohman betoogde, dat de kerkvoogden alleen bevoegd waren te beschikken over kerkgebouwen, en niet de politie, gelyk in deze was geschied. De minister Heemskerk antwoordde dat de waar nemende burgemeester van Leiderdorp gehandeld had, geheel overeenkomstig zjjne bevoegdheid, daar by het wettig gezag beschermd had, dat zyn hulp had ingeroepen, n.l. den President-Kerkvoogd, en verder gewaakt bad, dat de orde niet was verstoord. De beer Beelaers deelde dit gevoelen en vroeg, of in 't algemeen, met bet oog O| die wy beleven, de Regeering I handhaving van de orde en de bescherming van rustige burgen. De Minister Heemskerk antwoordde toestemmend. Mocht herziening der wetgeving noodig zyn, om krachtiger bescherming te geven aan rustige burgers tegen aanvallen van kwaadwilligen, die ’t volk on gelukkig willen maken, dan zou de Regeering haar plicht weten te doen (Bravo’s) De beer Lohman verklaarde de zaak van Leider dorp later opnieuw in de Kamer ter sprake te zullen brengen In de zitting van gisteren werden aangenomen eenige naturalisatie-ontwerpen en ontwerpen tot ver koop van Rjjksgrooden te Amsterdam, enz. Daarna is aangerangen lingen omtrent den Suikeraccyns, strekkende om de bnitenlandsohe basterden met 4 per 100 kg. te belasten en de vermindering voor fabrieksverlies van koloniale suiker te verhoogen tot 21/, percent. In de algemeene discussie herhaalde de Minister van Financiën dat er op dit oogenblik geen ver laging van den auikeraccijns te wachten is en ver zette bjj zich tegen het denkbeeld om een tijdelijk karakter te geven aan de suikerwet. Op art. 3 stelde de heer Bahlmann een amen dement voor, ter bescherming van de Java- en beetwortelfabrikanten. Het werd met 44 tegen 14 stemmen verworpen. Het geheele ontwerp is aangenomen met 56 tegen 1 stem, nadat de Minister van Koloniën verzekerd bad te overwegen een fioancieele regeling mrt de suikerfabrikanten op Java. Al de overige ontwerpen zijn aangenomen. Het adres in zake Ratelband is verzonden aan den Minister van Koloniën met verzoek om inlichtingen. De Kamer is daarna uiteengegaan om waarschijn lijk 10 Augustus terug te kamen en dan te be handelen de Gestiehtenwet, de Tarieven vao gerechts kosten en de eventueele aanvulling de Rechtbank te Amsterdam. Uit Boskoop meldt men dat de Rozententoonatel- lir.g, welke aldaar den 3n, 4o en 5n Augustus zal gehouden word-n, ter gelegenheid van het 25-jarig beslaan der Pomologüche Vereeniging aldaar, zeer veel goeds en schoons belooft. Vele kweekers, zoo van daar als van elders, hebben hunne belangstelling getoond, door toezegging van inzendingen op een of meer nummers van bet programma. Daar de ruimte in „het Wapen van Boskoop* niet groot genoeg is om alle inzendingen te bevatten heeft men een afzonderlijk flink en ruim lokaal ge bouwd, hetwelk, versierd met grootere en kleinere coniferen enzeen goede gelegenheid zal aanbieden om bet tentoongestelde te bezichtigen. Boskoop is, ook in dezen tijd, een bezoek over waard. Ds ongeveer 400 hectaren boomkweekeryen, waarop duizenden en tienduizenden rozen, coniferen, hulsten enz. groeien, leveren een schoon geheel. Binnen het verloop ran enkele dagen tal meu te Parijs een aaovaug maken me: de lijkverbranding. Een viertal ovens, waarvan de aanleg is begonnen in November van bel vorige jaar op de bekende begraafplaats Père Lachaise, is thans voltooid, en tegen het einde van Augustus e.k. zullen zij voor het gebruik geopend worden. Alles is bier inge richt op den voet van volkomen gelijkheid. Voor de doodeu, wier stoffelijk overschot hier tot asch zal vergaan bestaan geen klassen de daarvoor ge vorderde prye is voor allen even boog, of juister gezegd, even laag, want hy is gesteld op 15 fr. De ovens hebben een sierlijken vorm. Een zeer ruime voorhalls geeft den toegang tot den eigen lijken oven, waarboven zich een hoog koepeldak verheft. De kosten van den bouw hebben bedragen 350,000 fr., tij zyn ingericht naar het stelsel Corini, te Rome en Miliaan toegepaat. Had men het stelsel Siemens in de plaats daarvan gekozen, dan zou men voor bet verbranden van een lijk niet 15 fr., maar 200 fr. hebben moeten vorderen. Daarenboven verkrijgt men bij de aanwending van het stelsel-Siemens geen asch als overblijfsel, maar, tengevolge ran de booge hittegrsad, een gansch andere zelfstandigheid, gedeeltelijk vau glasacbtigen aard. Alle krankeu overleden in de verschillende hospi talen der hoofdstad, wier stoffelijk overschot door de betrekkingen niet wordt opgevorderderd om op de nog gebruikelijke wyze ter aarde te worden be steld, zullen naar de ovens worden gebracht. Men ie thans druk aan het werk om urnen te ver vaardigen, waarin de asch der verbrande lijken kan worden bewaard. Tot dat einde zal op kosten der stad Parys een groot gebouw worden opgericht. Beeldhouwers, goud- en zilversmeden, gieten van bronzen en andere metalen voorwerpen hebben reeds een aantal meer of minder kostbare urnen in ge reedheid gebraehtmen zal ook zeer eenvoudige goedkooper urne verkrijgbaar stellen in een magazijn de discussie over de nadere bepa- of winkel in de oumiddellyke nabijheid der ovens. Dinsdag middag bad op de stoomtram, die om 4- uur vau Arnhem naar Renkum en Wageoingen vertrok, het volgende plaats. Toen do tram naby

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1