BINNENLAND. ■H.E.É, te 8 uren, rstelling N? 3485. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Jr., Gouda- ceding. UDERS vsn tedag den niddags ten inschrijving Woensdag 4 Augustus. ierlandsch i Augustus, EK, id. id. r, EK, o lade, opbouwen j van het inige bui- uneentege- MJ. lingr OVD A. f te verkrggen H H loor den Ge- erk sub. a. laste hebben des voormid- De beer J. P. ran der Kleyn, uit Gouda, deed gunstigen uitslag hot aote-exameu voor hoofd- koophan- roor het flacon f2.— Fl. 1.50 each 1.25 !ii Co. Leeuwen- Afwisselend gedresseerde IS, steeds arten, is, als eener, Room- met gunstigen uitslag hot aote-exameu roor hoofd- onderwijzer. Wy vestigen de aandacht onter atadgenooten op het concert, dat Zondag a. o. in de sociëteit «Ons Genoegen" gegeven wordt door de Liedertsfel: „Barpe Damde' uit Rotterdam met medewerking van de Bcbiedamscbe Mutiek-rereeniging «Auarteti».' Naar wij vernemen moeten de uitvoeringen vao genoemde gezelschappen in de plaats, waar tij zijn gevestigd, een goeden naam hebben en bet tal zeker velen te deter stede aangenaam zyn daarmede kennis te kun nen maken. SIGAAR, I III. zullen dage- les vooroud* i 1 ure ter Stadstimmer- >1 geschreven, ;en geteekend 10'“ Augus- 5 ure op de ngeleverd. te Gouda. nds te 8 uren met expres- Z. K. H. Prius Albrecht ran Pruisen heeft heden middag de kerkglazen alhier bezichtigd. Voor de verkiezing van twee leden van den Israêlitiecben kerkeraad maakten van de ruim 70 kiezers slechts 6 van hun recht gebruik. De aftredende leden werden herkozen de heeren M. E. Monasch met 6 stemmen. toe, thans bedraagt sy 13 millioee 'sjaars. Ten tweede bestaan de barrière- ook van meer en M. L. Cals met 4 bovendien dat men meer peraonen beeft opgegeven als door den nood lijdende, dan er aan de geheels kust, waar de nood heerschen moet, wonen. De Engelsche Regeering, de Hudson's Bay Company te Londen vn de zich te Londen bevindende attor neygeneral van Newfoundland, de heer Winter, weten overigens geen van allen iets van den hon gersnood, ofschoon zij allen geregeld tijdingen uit St. John, ontvangen. Eindelijk ie het meermalen gebeurd, dat de visebvangst mislukte, doch dan werden zij steeds ran wege het gouvernement, en dat van Canada voldoende bijgestaan om niet van honger te Sterren. Hoe de vreeselyke praatjes is de wereld zyn gekomen en waarom, weet men nog nietgenoeg zij bet te weten dat bet hoogstwaar schijnlijk praatjes zijn. Volgens een bericht in de Daily Newt (dat wij in dit zelfde ur. opnemen) zijn het echter volstrekt geen praatjes. Hoe de juiste waarheid te weten Te Bleiswyk, een gemeente mal ongeveer 1600 inwoners, wordt nu by de twee openbare scholen en een school met den bijbel, ook nog een school voor uitsluitend roomsebe kinderen gesticht. Bij den burgemeester van Amsterdam is reeds bijna 18,000 ingekomen voor bet fonds tot het verleenen van onderstand aan zieke en herstellende agenten van politie aldaar. De Kerk. Ct. behelst bet gemotiveerd besluit der Alg. Synode betreffende Leierdorp. De Synode besluit -. dat de heeren G. Vlug, W. Bos, Cs. Roest, G. Van Dommelen, D. Samsom, J. W. Koniug en J. Moraal door woord en daad ten duidelijkste getoond hebben zich af te scheiden van de Ned. Herv. Kerk dat zij, door hun «vrijwillige afscheiding van het kerkgenootschap* opgehouden hebbende tot de Ned. Herv. Kerk te bebooren, daardoor tevens van hun respectieve betrekkingen als predikant, onderling en diaken vao de Herv. gemeente te Leiderdorp zijn vervallen dat er dus in Leiderdorp een predikantevacsture is, en dat, zoolang in de opengevallen plaatsen van ouderlingen en diaken niet op wettige wyse ie voorzien, het Classicaal Bestuur van Leiden moet optreden om te doen wat des Kerkeraad. ie gelast den Scriba van bet Classicaal Bestuur van Leiden om de vereischte kennisgeving van het ontstaan dier vacature bij het daartoe aangewezen Ministerieel Departement in te zenden, en bet Classicaal Bestuur om, by ontstentenis van een kerkeraad in de Herv. gemeente te Leiderdorp aldaar te doen, wat des Kerkeraad. ia, totdat hierin op wettige wyze zal worden voorzien gelast, dat de ring Alphen volgen, de bepalingen van het Reglement op de Vacaturen moet zorgen voor de vervulling van den predikdienst, enz. Omtrent het plan ter bebouwing van de gronden, gelegen touches de Hoofdsteeg eu de Gelderscbe Kade te Rotterdam, verneemt de N. R. Crt. bet volgende De bouw ut geschieden door samenwerking van de firma C. H. Eckhart te Botterdam, van wie het nieuwe plan is uitgegaan, met de firma Van Lith Van Dam te Botterdam en den heer C. Muyaken te Amsterdam. Het onregelmatige terrein ia op bet plan zóó ingedeeld, dat bijna alle huizen, achttien in getal zuiver hasksch zullen zijn. De gevels zyn ontworpe.: in den Italiaenachen renaissancestijl. Het ondergedeelte der gevels aan de Oude Haven en Kolkkade vormt een galerij van ongelijkmatige bogen, zoodat men, beschermd tegen weer en wind, langs de fraaie magazijnen, welke daar gesticht zullen worden, zal kunnen wandelen. Ook liggen in deze galerij de toegangen tot de bovenhuizen, die een ongemeen fraai uilsicbt verkrijgen naar de Maas en naar de Kolk. De bovenbouw bestaat uit 3 verdiepingen. De gevels aan de Oude Haven en Kolkkade zullen uitgevoerd worden in graniet en witte steen, die aan de Geldersche Kade worden uitgeroerd in baksteen met banden van witte zandsteen. Aan alle boeken komen sprekende gedeelten, die buiten het gevelvlak uitsteken, zoodat deze gevels by hunne groote afmeting een schoon gezicht, vol afwisseling zullen opleveren. Een inzender oppert in het BaadelMad bet denkbeeld om voortasn volkaoploopen als Maandag II. er te Am sterdam een beeft plaats gehad, met water in plaats van met vuur te dempen, door de menigte uiteen brandspuiten. Het Bid. ontraadt de toepassing van dit denkbeeld vooreerst omdat bet blad twijfelt of bet middel wel doel zou treffen. Als de inzender Maandag-avond de mannen gezien had, die op en achter de barricaden van steenen de politie en sol daten aanvielen, zou by zyn meening, niet handha ven, dat dergelyke lieden voor een straal water op de vlucht zouden gaan. Tor wille van do populariteit van Amsterdam's voorbeeldige brandweer zou bet blad ook gaarne zien, dat dit corps zich uitsluitend tot zijn taak bleef bepalen. «Brandgevaar, zegt bet Rbd„ zullen wy in onze groote stad altijd houdan. Gevaar voor oproer is daarentegen van zeer voorbijgaanden aard en zal geheel verdwynen, zoodra eenige der meest schul dige opruiers voorbeeldig gestrsft zyn.* Vroeger maakten wij melding, dat de ambtenaar, die voor dienstzaken op reis ging, moest beginnen met den Staat hel voor die reis beooodigde bedrag voor te schieten. Eerst na die reis kon bij eene declaratie van gemaakte reis- en verblijfkosten in dienen, om eenige maanden later dit bedrag terug te ontvingen, na aftrek van zegel- en legesgeldeu. Deze mededeeling werd in zooverre bestreden dat, wanneer alleen reis-, doe geen verblijf kotten, in rekening zyn gebracht, deze steeds vrij van zegelrecht waren, onafhankelijk van het bedrag. Om nu, behalve het voorsohieten, de minder aangename zegel- en legesbelasting te ontgaan, werd kortelings door iemand, die ambtshalve had moeten reizen, zijne declaratie in tweeën gesplist, als -. ééne.bevattende opgaaf der reis- en ééne die der verblijfkosten. Daardoor bleef de laatste beneden de f 10 en kon dus op ongezegeld papier worden ingódiend. Maar jawel zij, die geroepen zijn de declaration te controleeren, zonden die van «iemand* terug, met de opmerking, dat al de in rekening gebrachte kosten tot eene en dezelfde reis behoor den en dus op ééne declaratie moesten worden iogediend, ergo dat hy alles te samen op ge zegeld papier moeht overbrengen, en bij de ont vangst van het mandaat ter uitbetaling nogmaals zegelrecht moest offeren. Alleen by reizen welke bet mogelyk maken op denzelfden dag op zyn standplaats terug te koeren, en verblijfkosten overbodig doen ziju, of voor andere zuivere verschotten, wordt de ambtenaar vrijgesteld van zegel kosten En wanneer komt dit voor! (Arnk. Crt.) Een welkome tegenspraak.Het scbynt dat de vetachrikkelyke tafereeien, in de uit Montreal ont vangen telegrammen opgenomen over den hongers nood in ‘Labrador, uiterst overdreven, zoo niet ge heel verzonnen zyn. Volgens een bericht toch in de «N.-Tork Tribune*, uit Halifax, ia er niemand van honger omgekomen. By neder onderzoek blykt Waar kunnen de voorstanders van indirecte be lastingen bun ideaal vinden Laat ben scheep gaan en koers zetten naar China 1 Daar kent men bijna geeoe andere, en die dan nog voornamelijk op den buitenlaudschen handel drukken. Vooreerst heeft men daar de «Kusu* of accynskantoren, van te jagen met eenige flinke waterstralen uit de stoom- I oa<i* her is de voornaamste havenplaatsen en in 1 eenige binneulandsohe middelpunten van I del bestaande. De opbrengst daardoor is keiierlijk bewind ie Pekin bestemd en nam van 1860 tot 1881 van 41/, tot 14!/> millioen taels o bestaan de barrière- of grenskanloreu, wel Lekin-stations geheeten, Welker oprichting 1653 dateert. Deze kantoren heffen eigenlijk een tol dan eene belasting hunne opbrengst onderhoudt de provinciale besturen en wordt ge schat op 18 millioen taels per jaar. De land rente bedraagt ruw geschat 25 a 30 milioen. Ein delijk bestaat er nog een accijns. genaamd Lo-ti-ebui, waarover in de laatste tijden veel gesebryf ia ge weest, als zijnde de invoering daarvan in strijd met de internationale handelsverdragen. Het ie een recht dat ven goederen geheven wordt op de plaats hunner bestemming. Bnitenlandscbe handels- artikelen (des te zwaarder door den Zuh's-tol ge troffen. naarmate zy verder naar bel binnenland gezonden worden) behandeld men ter plaatse van aankomst alsof hun transietpu vervallen is en zijn daarom aan gel lo-ti-sbui- recht onderworpen. Ten slotte bestaan nog als buitengewone en ongeregelde bronnen van inkomst in tijden van nood de ver koopkan ambten en extra-hefiingen, overeenkomende met de zoogenaamde «beden* uit onsen grafelyken tyd. De verkoop van ambten is echter onlangs by keizerlijk edict afgesebaft. De gewichtigste posten in bet belastingwezen worden altijd gegeven aan mandarijnen van den Maohu-stam. Onder anderenis dit altijd het geval geweest met den Hopper of directeur der belas tingen te Canton. De emolumenten, aan deze posten verbonden, maken de mededingers zeer tal rijk, want drie jaren zulk eene betrekking te ver- vullen maakt den ambtenaar voor zijn leven rijk, ondanks de groote uitgaren die hy doen moet om zyn post te behouden. De koopsom gaat met de winst van bet eerste jaar heendie van bet tweede moet besteed worden aan geschenken om benyders te sussen of gunstig te stemmen, maar in het derde en laatste jaar klopt de aftredende ambtenaar er een 200,000 taels uit als troost- middeltje voor den ouden dag. Een knapenoproer heeft dezer dagen plaats gehad op Porquerolles, een der eilanden »an Hyères, in een daar gevestigd armenhuis voor jongens. De Heer Roussen, die sedert vijf jaren eigenaar van dat eiland is, en zich daar op den wijnbouw toelegt, had, om goedkoop de noodige arbeidskrach ten by dat bedryf te bekomen, en teveua'een goed werk te doen speculatie en philanthropic dat gesticht daar gevestigd, en met het armbestuur Ie Psrys een overeenkomst des betreffende gesloten. Een gedeelte der knapen die in de termen vielen I van een verbeterhuis werden aan zijn zorgen toe- GOUDA, 3 Augustus 1886. Het resuitaat van het wateronderzoek der Water leiding gedurende Juli was als volgt 5 Juli bezondigd 6,4 Milligr. Kaliumpermanganaat. 12 5 21 6 31 4,8

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1