iBIEH w. ONS. INNENLAND. leuws- en heen. FEN. □DE, ricëlen. ir Gouda ;r iwerij rdam, ■EN hunner IN, zoowel als per fust. [.Kasteleins Gouda. SEN. Vrijdag 20 Augustus. B N 3432. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I i ch I E 73». ii Co. en hdi I I h j De inzending van adverteatiön kan geschieden tot èén uur des namiddags van den dag der uitgave uder», aan per stuk. SENT. Joekboader, te besteden ndere admi- EMBER. rouda. UGAAR, HI. enwoordiffe s MIEROP e bekwame EI» oen, linnen n. [ei 1887 een ra, UERS. i huurprys onder let- idvertentie- Rotterdam. 'TEN en LK. i Gouda. GOUDA, 19 Augustus 1886. Bij Zr. Mi. besluit van 17 Aug. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Gouda, de heer H. Groenen- daal, candidaat-DOtaris te Tiet weggenomen. Hierin vond eene geringe straf te vragen, maand celstraf requireerde. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, ft WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad t de uitgave in den avond van „DINSDAG, DONDERDAG en ZAÏER- DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. goüdsche courant. I’C” ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. s Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Gisterenavond had in de bovenzaal van «de Har monie" op de Markt de aangekondigde vergadering plaats, bijeengeroepen door de Directie der Hoog- düitsche Opera te Rotterdam. Deze werd gepraesi- deerd door den heer H. L. Berckenhoff. Uit zijne mededeelingen bleek dat de Directie der Opera opnieuw een contract bad gesloten met de Rbyn- spoorwegmaatscbappy om v(jf extra treinen te doen loopen van Rotterdam naar Gouda voor abonnés der Opera, zoodat men op geheel dezelfde voorwaarden ah het vorige jaar voor coupons kon inteekenen. Vervolgens werd voor ieder aanwezige de gelegenheid opengesteld nadere inlichtingen te vragen aangaande het répertoire, de wyze van loting voor de te be spreken plaatsen, enz. Wat dit laatste punt betreft is bepaald, dat de loting voor hen, die op de eerste rangen plaatsen willen bespreken, voortaan afzonder lijk zal geschieden en daarna die voor hen, welke voor het parterre willen bespreken. Daardoor zal bet plaats bespreken minder tijd vorderen dan het vorige jaar. Op verzoek van den voorzitter wer den in deze vergadering een 12tal opera’s opge geven, die men gaarne verlangde te zien, waaruit later een keuze zal gedaan worden. De opera’s voor de Goüdsche abonnés zullen steeds gegeven worden op Zaterdag. De eerste in het begin van October, waar schijnlijk 2 October. Steeds zal 8 dagen vóór de voor stelling hier ter stede worden gepubliceerd welke opera zal worden opgevoerd. By de keuze der data zal er op worden gelet dat de opera-voorstelling niet in de zelfde week valt, waarin hier ter stede eene tooneel- voorsielling wordt gegeven in „On^ Genoegen", daar dit vele abonnés minder aangenaam is. Dezer dagen zullen de inteekenlysten worden aangeboden. Het is te hopen dal ook dit jaar velen zullen gebruik maken van de aangeboden gelegenheid. Daardoor wordt ons een kunstgenot gtgeren, dat op andere wijze moeilijk voor on. bereikbaar ia. Op den 15n Angu.tn. 11. heeft in de kathedrale kerk te Haarlem de wijding plaat, gehad van bet H. Prie.ter.obap aan den eer», beer C. C. A van Dillen. (Tijd). In de aiding der Rotterdam.obe Arr.-Rechtbank van Din.dagmorgen werd veroordeeld A. P. H., tuinman te Gouda, bekl. van beleedi- gtng en geweldpleging van een bedienend beambte tot 15 dagen gev. eenz. en 8 boete. Vervolgen, .tond terecht H. B. alhier. In den nacht van 2 Juli jl. ontmoette eene agent van politie te Gouda een man, dragende een raam. Daar hem dit verdacht toe.cheen, hield htf heni .taande, en het bleek nu, dat bet raam ontvreemd wa. van het terrein der Stearine-kaareenfabriek aldaar. Beachuldigde B., werkman alhier, bekende dan ook berouwvol, het te hebben het O. M. aanleiding waarom het eeue Beschuldigd van moedwillige verwonding stond ik allen renteniers, vervolgens terecht de 12 jarige H. L. de J., wonende te Gouda. Hij bekende, zooals hem was ten laste gelegd, op den 17eu Mei jl. in drifi ontstoken, na eenige gewisselde woorden, den 16 jarigen v. H. met een mes moedwillig eene bloedende wonde aan de linkerzijde van het lichaam te hebben toe gebracht, tengevolge waarvan deze jongen 14 dagen onder geneeskundige behandeling is geweest. Het O. M. achtte niet bewezen, dat bekl. ten deze met dat oordeel des onderscheids had gehandeld, dat de wet vordert tot toepassing der strafwet, maar achtte bet alleszins wen schel ijk dat de knaap gedurende geruimen tijd aan de zeer verwaarloosde opvoeding zijner ouders werd onttrokken, waarom het zijne plaatsing in een verbeterhuis eischte tot de voleindiging van zijn 18e levensjaar. Over 8 dagen in deze zaken uitspraak. In de gisteren avond gehouden vergadering der Weerbaarheids-Vereeniging feargerpligt" is tot be stuurslid gekozen de beer D. Hoogendijk. Tevens werd besloten dit jaar geen groot concours uit te schryven, doch alleen een buishoudelyk con cours te houden en wel op 30 en 31 Augustus a. s. Men schrijft ons uit Oudewater Woensdag had alhier in bet gebouw der vroegere opmbare school een vergadering van belanghebbenden plaats, ten einde zoo mogelijk tol de oprichting eener afdeeling van den Ned. Protestantenbond te geraken. De vergadering werd met een enkel woord geopend door den heer A. van Aelst en verder ge leid door de heeren F. v. d. Meer van Kuffeler en Dr. B. van der Meulen, predikanten te Moordrecht en Haastrecht. Na een opwekkend en voor zoover noodig toelichtend woord dezer heeren verklaarden 34 der aanwezigen, waaronder ook uit omliggende gemeenten, zich bereid lid vau den Bond te worden en samen eene afdeeling te vormen. Over veertien dagen zal eene tweede bijeenkomst volgen. Alsdan zal een bestuur gekozen en een buishoudelyk reglement vastgesteld worden. prof. Loisette in zijn vierde les toegedient«Oefent u vlijtig*, men dan wel van wachten als ik i van prof. Loisette voor I Zeg dit, waarde vriend, vrienden van uw vrienden, laat dit woord staan naast de overdreven goed- en afkeuringen, die half Europa in rep en roer brengen. En heb ik u met dezen brief een dienst bewezen, ‘t is zeker niemand aangenamer dan den schryver." Blijkens hel Verslag van den Raad van Toe zicht op de spoorwegdiensten, waren op het einde van dit jaar van den JFestinghouse-rem voorzien: 380 locomotieven met tenders, 1122 rijtuigen, 365 bagagewagens en 68 ijlgoed- en paardenwagens, en van leidingen zonder remwerk94 rijtuigen, 33 bagagewagens en 143 ijlgoed- en paardenwagens. De Ned. Centraalspoorwegmaatschappij heeft geen materiaal met zelfwerkend en doorgaand remwerk. De snelheid barer treinen mag dus 60 kilometer in het uur niet te boven gaan. ,zDe werking was in het algemeen voortreffelijk; gebreken, waardoor gevaar voor de veiligheid kon ontstaan, kwamen niet voor. De verklaring kan wor den afgelegd, dat de veiligheid op de spoorwegen door invoering van dit krachtig remmiddel aanmer kelijk bevorderd is, daar de gevallen niet zeldzaam zijn, waarin door de werking van dien rem onge lukken voorkomen of in hun gevolgen aanmerkelijk gematigd zijn. Z/De mogelijkheid evenwel blyft, zij het ook in geringe mate, dank zy de aandacht aan dit punt gewyd en de door de Maatschappijen gestelde voor schriften, niet uitgesloten, dat door een of ander toe val de leiding versperd zij, hetzij door het gesloten zijn van een der afsluitkranen nabij de caout-chouc, hetzij door eenig in de leiding geraakt vuil, waar door de machinist onbekend zou wezen met het bui ten werking zijn van een meer of minder groot ge deelte der remtoestellen. «Door den ingenieur Kapteyn, directeur der Wes- tinghouse-Maatschappij te Londen, is een toestel ont worpen en door genoemde Maatschappij in den han del gebracht, waardoor het den machinist mogelyk zou zijn, zonder de voetplaat der machine te ver- a--f een eenvoudige handeling te meten, hoe veel remwerken met de leiding in goede gemeenschap Den arbeid, door*prof. Loisette gevorderd, beveel staan, zoodat hij zich bij iedere verandering in de die 63 gulden en*een paar honderd uur te veel hebben, dringend aan, zij verliezen er toch niets bij zij die hun tijd noodig hebben, mogen er tweemaal over denken, vóór zij met prof. Loisette beginnen, en weten dat de pro fessor maandenlang uren per dag arbeid kan vragen, arbeid, dorren, vervelebden arbeid. Of deze vruchten zal afwerpen Ik geloof ja, maar dat zal iedere arbeid wel doenof die vruchten geëvenredigd zullen wezen aan uw verwachtingen, ik geloof voor 3/10 der stervelingen neen, als gij het pros pectus tot maatstaf neemtmisschien zult gij echter tevreden wezen, indien gij niet meer verlangt den uw gezond verstand u na de lezing van het stuk voorstelt. Ik sta u er niet voor in, dat gij niet zult ver geten, maar het zal wel zoo wezen, geloof ik. Voor hen die slechts wenschen met deze methode hun geheugen te versterken, heb ik den raad, dien aan zyn leerlingen en ik geloof, dat ieder systeem evenveel kan ver- vernam dat de meesten ontvingen hun 25 blanke rijksdaalders. aan uw vrienden, en de De bekende wielrijder, de heer E. Kiderlen, heeft in de internationale wedstrijden, die Zondag en Maandag jl. te Berlijn zijn gehouden, het kampioen schap van Europa voor den driewieler („die Meister- schaft auf dem Dreirad oon Europa11) behaald. De afstand van 5000 meter werd door hem in 10 minuten 15 seconden afgelegd. De tweede aanko mende was de heer Voigt, de derde was de heer Haasse, beiden uit Berlijn. Nader wordt nog gemeld, dat de heer Kiderlen niet alleen het meesterschap op den driewieler heeft behaald, maar bovendien den eersten prijs be- behaalde op den tweewieler-vreemdelingen wedstrijd. In dezen wedstryd werd de heer Hale (Goius- borough B. C. Londen) Champion Jtyciclist of Europe door den beer K. met 30 meter op de 2000 Meter geslagen. f In den laatsten tijd hoorde men meermalen ge wagen van een zoogenaamde nieuwe geheugenleer, die een panacée zou moeten heeten voor alle en er zijn, helaas, vele I veigeetacbiige menschen. Een briefschrijver deelt in de laatste aflevering der Studiën daaromtrent zijn persoonlijke ervaring mede laten, door en komt tot de volgende conclusiei J

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1