DDL If BINNENLAND. .eer!!! Anker Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. OM. OEDER ATEB, onderhoudt naHiigenamen kleine kin— diphtheriüfl gebruik van 1.75, 1.20 Vrijdag 27 Augustus. 1 1 j De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave 1 den 13* SN mrylt), bet Alg. Wil. jze, dat door enden voort- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. Omtrent bet Fera, «aarby GERSTE n concur- Comtnisaie, IRSON. igbaar. iet 1.20. i zelf holle :ten 0.35. uitkrukkelyk iddel ie »er- gemen, welke teller op de j F. I. van abilié. apoht. iedam bij 0. ie Amsterdam Uloth Co-, van Spanje ats hebben den 9" en uren. Om men, moet hebben en leggen. voor twee ffutóen per talen peen lts. JPP’8 ÏDON is aande par- taar binnen rerdwynen. jk en zacht 5 cent per >n. Alleen flüINCK t Middel- op DON- den 27“ 7 uren, in ansgracht, n worden >,ravondr- van Leer- laatetge- Staten-Generaal. Ebbstï Kama. Zitting van Woensdag 25 Aug. In deze zitting antwoordde de Minister van Koloniën den heer Elout op de door hem gedane vragen, dat de Regeeriug den door haar ingeslagen weg ten opzichte van Groot-Atjeb zal blijven volgen, overtuigd als zjj is dat die ten goede moet leiden dat een ontwerp ter voorziening in den hacbely- ken toestand der suiker-industrie in gereedheid wordt gebracht en spoedig het Departement van Koloniën zal verlaten dat een nauwgezet onderzoek naar de schuldigen aan de ongeregeldheden en moordpartijen op Tjotaas ia ingeateld, en dat maat regelen worden genomen tot handhaving van rust eu ordedat krachtige maatregelen worden genomen tot handhaving van het verbod tol opiumgebruik binnen de verboden kringen en dat den Gouver- neur-Generaal is medegedeeld, dat de bepalingen omtrent de Indische zendelingen in algemeeoen zin moeten worden opgevat, en ten aanzien van de hnlpsendelingen geen onderscheid te maken tusscben inlanders en Europeanen. De verschillende door de Tweede Kamer ingezon den wetsontwerpen werden goedgekeurd. Het ontwerp tot uitbreiding ran het personeel der rechtbank te Amsterdam werd door den Minister van Justitie nader verdedigd. De uitbreiding van personeel was bepaald noodig, in verband met de steeds toenemende bevolking der Hoofdstad en de daaruit voortvloeiende meerdere werkzaamheden. hij het geluk den brand, die zich op vier van elkan der verwijderde plaatsen vertoonde, tot dat gedeelte van de schuur te bepalen, waar zich de stallen bevinden, zoodat de reeds voor een groot gedeelte geborgen oogst bewaard bleef. Ook de gemeente- brandspuit en die ven den heer A. van Walsnm waren spoedig aangerukt, maar behoefden weinig of geen dienst te doen. In de brochure van ds H. Wildeboer Jzn. over ,Het kerkelijk conflict te Leiderdorp" wordt medege deeld, dat van 11 April af de heer Vlug er alles op aan scheen te leggen, om tot verbreking van het kerkverband over te gaan, en zelfs voorstelde om de fondsen aan de kerk te Leiderdorp toebehoorende, los te maken van het Grootbroek eu die gelden op eene andere wijze te beleggen een maatregel, welke evenwel de goedkeuring van de kerkvoogden niet kon verwerven. Verder deelt de heer Wildeboer omtrent het ge beerde bij syo optreden in <K kerk te Leiderdorp, behalve de reeds bekende feiten, nog mede dat eene tierende menigte het kerkgebouw binnenvloog, in blakende woede roepende en schreeuwende „Judas I Godloochenaar I er af zal jij, al ia het aan «ukken en brokken.' ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratig opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Tegen twee ingezetenen van Meppel, die een paar hunner werklieden, voor zwaren arbeid wegens ouder dom ongeschikt geworden, uit menschlieveudheid in het genot van huu weekloon hadden gelaten, werd dezer dagen door de ambtenaren der belastingen eene ver volging ingesteld, omdat zij aan die oude werklieden het verrichten van enkele kleine diensten ten be hoeve hunner huishouding hadden opgedragen zooals bet balen van broodjes by don bakker, het op de post bezorgen van een briefkaart, enz. Zeii. word in hot procesverbaal als overtreding opgenomen, dat In bet Alg. Wil. voor alle elanden komt een artikel voor over de begrafenisfondsen, die. door de schrijver een volkskanker worden genoemd. Door onderzoek ie hem gebleken, dat er in ons land elk jaar 780000 aan oontributie in begrafenisfondsen wordt betaald, welke som, zoo zij in levensverzeke ringen wordt gestort, na tien jaren een kapitaal van 8900000 zou vormen. Het groote kwaad, door deze fondsen gesticht, is, dat zy aanleiding geven tot speoulatiën op den dood van derden. De veree- ringen toch worden aangegaan zonder behoorlijke waarborgen. De speculanten zoeken personen van kwijnende gezondheid zij verzekeren die in ver scheiden fondsen en steken by hun dood het geld in den zak. Het gevolg is, dat de besturen derlfondsen gedwongen worden, wegens dergelyke practijken, de premiën hooger te stellen dan de sterftetafels zouden aangeven. Voorts leidt het tot misdaden, o. a. ook tot zorgeloosheid, zoo niet erger, jegens jeugdige kic- het op de deren, voor wie geen contributie wordt betaald, maar Zelfs werd I bij wier overlijden f 12 wordt uitgekeerd, i kermis voor dit jaar weder Woensdag, Donderdag eu September a. s. Bij het onweder van Dinsdagavond is de bouw- schuur van den heer A. G. Bouwmeester, in den Stormpolder, onder Krimpen aan den IJsel, door den bliksem getroffen. Gelukkig begaf zich de beer 0. van der Giessen, scheepsbouwmeester, wonende in dienselfden polder, onmiddelyk met zyn brandspuit naar de plaats, waar het gevaar dreigde, en had De „Goudsobe Kegelclub* heeft besloten deel te nemen aan het kegel-conoours te Delfshaven op Zaterdag 28 Augustus a. a. Naar aanleiding van het ancoès der z. g. Panop- ticumtreinen heeft de directie besloten, in overleg met de andere inrichtingen, om bedoelde treinen ook gedurende de maand September te laten loopeo, en wel des Dinsdags van Den Haag en Gonda, Woensdags van Arnhem en Utrecht en des Donderdags van Botterdam. Uit Oudewater sobryft men one van giateren In den afgeloopen nacht beeft er in de nabyheid dezer stad en wel by den landbouwer J. Boer een vrij brutale inbraak plaata gebed. Nadat de dieven zich in de slaapkamer der echtelieden van eenige sleutels voorzien hadden, hebben ze daarmede enkele kasten geopend en sommige gouden voorwerpen en eenig geld daaruit weggenomen. Wellicht zou bet hierbij niet gebleven zyn, waren de dieven niet op eenig gerucht er van doorgegaan. De jnstitie doet onderzoek. GOUDA, 26 Augustus 1886. De Rotterdanuche rechtbank deed Dinsdag uit spraak in de zaken de vorige week medegedeeld, en veroordeelde tot celstraf voor den lyd van acht dagen, H. B, werkman te Gouda, die een raam had weggenomen van het terrein der Stearine- kaareenfabriek. Voorts sprak de rechtbank den 12-jarigen H. L. de J., wonende te Gouda, die een jongen met een mes eene verwonding bad toegebracht, vry, als hebbende dit feit gepleegd zonder oordeel des onder scheid., doch zy gelastte zijne plaatsing in een verbeterhuis tot 11 Mei 1892. Met het oog op dergelyke verkeerdheden en In de nabijheid van Oudewater werden Dinsdag gedurende een hevig onweder door den bliksem getroffen vier koeien in het land gedood en een boom vaneen gespleten. Naar wy vernemen laten sommige boeren zuinigheidshalve bun vee alleen voor *t winterhalfjaar tegen bet ongeval van brand verzekeren. Of zulks met de in dezen betrokken boeren 't geval geweest is, kunnen wy niet ver zekeren. Wel komt het ons na bet vernemen van ongevallen als hier bedoeld voor, dat eene verze kering voor het geheels jaar in 't belang van den veehouder te achten is. Alleen de mindere onge rustheid en zorg by de soms hevige onweders hier te lande mogen den veehouder naar het ons voorkomt, wel eene eeoigszins boogere jaarljjksche premie waard zijn. Door den raad der gemeente Zevenhuizen ia de bepaald op 3 dagen zijnde Vrydag den 8, 9 en 10 vergaan van de Wolga-stoomboot een paar honderd menschee zyn omgekomen, wordt nader het volgende gemeld. De Fera was met een zeer groot aantal passa giers uit Astrakan afgevaren en de Wolga opgestoomd. Donderdag avond bemerkte een hofmeester, dat in eene kajuit le klasse de hanglamp was nederge- rallen en de kajuit gedeeltelijk in brand stond. Eerst trachtte hij hot vnur te blusscben, vervolgens met hulp van een matroos de vlam door middel van kleeden en matten te dooren. Daar dit niet gelukte, liepeu beiden naar het dek, onder het ge roep van „brand!', waarop de passagiers, waarvan de meesten reeds naar bed waren gegaan, in eene wilde agitatie naar boven kwamen. Een der passa giers sprong dadeljjk orer boord, verscheidene ande ren volgde hem, en terwijl de kapitein bet schip met volle kracht naar een landingspunt bij het dorp Rownoe liet opstoomen, sprongen er nog meer over boord, doordien de vlammen reeds bet voor dek hadden aangetast eu de wind juist van voren kwam. Ongelukkig bleef het schip eensklaps met den boeg in bet zand steken, terwijl bet achterge deelte, de eenige kant van waar redding mogelijk was, in diep water bleef. Velen, die toen misschien al zwemmende den oerer hadden kunnen bereiken, kwamen jammerlijk om, doordien verscheidene andere personen de stoelen, banken en tafels over boord wierpen, om zich in bet water er aan te kunnen vasthouden, doch met het noodlottig gevolg, dat menigeen, die reeds in het water was gesprongen werd gedood of gekwetst. Bij dit alles kwam nog dat de machinist niet in tyds de machine kon stoppen, zoodat de raderen heftig bleven draaien eu daardoor zulk eene sterke beweging in het water te weeg brachten, dat velen dientengevolge door de golven werden verslonden. Wel werd er van den oerer haastig alle mogelyke hulp verleend, maar de meeste opvarenden waren toen reeds verloren. een der werklieden het zoontje van zijnen meester bij het oplaten van een vlieger was behulpzaam geweest. Daar de bedoelde werklieden niet als huis bedienden voor de belasting waren opgegeven, wer den de meesters met boete gestraft. Er was zelfs geen waarschuwing voorafgegaan.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1