id I EG. 11 Is IG. ouda rft- oor heen Zondag 29 Augustus. N° 3436. 1886. BINNENLAND. t ELS sis Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, IAX DONS aarmede ia r. 1886, 0.80 I II,Ms lll'HE THMA iretten geeft ichting. Ia JE8 Hoest en seats. i HOLM, 1 i UNS van liver plant- eetlnat niet aangenaam In dooien De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave 1366, aan 1.00. 4 13 1 De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjje per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. Zeüt. H. TEEPE delOjaar, an en huis- van en leden der HU. Officieren van Schutterij en OPWEKKEND nSVJRORlMNO MOEDE )OTE ZWAKTE goüdsche courant. 3 Gouda. GOUDA, 28 Augustus 1886. VERGADERING vui dsn GEMEENTERAAD Dinsdag den 31 Augustus 1886, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde -. De rekening der gemeente over het dienstjaar 1885. De vaststelling eener voordracht ter benoeming van drie leden in het Collegie van Zetten voor 's Rylu directe belastingen. De benoeming van twee leden en twee plaatsver vangende leden in het Stembureau voor de verkie- ziug van een Lid van den Gemeenteraad. AD VERTENTIÊN worden geplaatgt van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. beslissing werd echter door Gedep. Staten vernietigd, welke die akte alsnog aan den verhuurder toeken den terwijl ook de Koniug, na door bet gemeen tebestuur ingesteld beroep, bet besluit van Gedep. Staten handhaafde. Deze zaak veroorzaakte den verhuurder evenwel groeten last, die, bij behoorlijk gemaakt beding in het huurcontract, ware voorkomen. lezer der herv. gemeente godsdienstoefeningen van afwezig bleef, uit die betrekking ontslagen. De heer L. Kinabergen, meer algemeen bekend onder den aangenomen naam van Maju, ie Don derdag op 61 jarigen leeftijd overleden. AU mntikant te Londen gevestigd, ontwikkelde zich by hem de liefhebberij voor de practiscbe natuurkunde, waardoor by groot en klein menigen genoegelyken avond verschafte. Zijne betrekking tot den later opgeheven Royal Polytechnic te Londen stelde hem in staat menigmaal iets nieuws te laten zien. Men denke slechte aan „de geestverschijning*, de beweegbare nevelbeelden, het sprekend meuscheu- hoofd en andere optische kunststukjes. Ook met de pbonograaf en de telephoon gaf hy openbare proeven terwijl zyu merkwaardig mikros- koop insgelijks veler belangstelling wekte. Men schrijft aan de N. R. Cl. De ondervinding heeft geleerd, dat by verhuring van een huis, waarin een vergunningsrecht geves tigd ia, het beding wenacbelyk is „dat de huurder dit recht na het eindigen van den hunrtyd onge schonden teruggave*. Onlangs heeft zich toch bet geval voorgedaan, dat een huurder van dergelyke woning, na hem gedane opzegging der huur, voor het vergunningsrecht eene aanzienlijke schadever goeding heeft geëiscbt en, by ongezindheid van den verhuurder om hem die uit te keeren, de vergun- ningsakte ruim drie maanden vóór het eindigen der huur aan het gemeentebestuur heeft teruggege ven. Dit bestuur weigerde daarop, volgens artikel 9 alinea 2 der Drankwet, om aan den verhuurder eene nieuwe nrgunningsakte uit te reiken. Die aan de Pryswiunere, BH. Donateurs vereenigin^ en E". Garnizoen. Met 1 September e. k. wordt te Amsterdam een drbeidibeun geopend, en wel aan de groote koop mansbeurs, waaromtrent heV.UmhltUad het volgende mededeelt Gelijk het reglement vooropstelt, is het doel der Arbeidsbeurs„den werkgever en den werkzoekende in te lichten omtrent de vraag naar en het aanbod van werk.» Zy beperkt hare tnsschenkomst echter tot bet bij eenbrengen van vraag en aanbod. Zy is geen bureau van informatie omtrent s personen, en „onthoudt sioh dus van het geven van inlichtingen omtrent den persoon van den werkgever, het by dezen te ver krijgen loon en omtrent gedrag, bekwaamheid en ge schiktheid van deu werkzoekende.» Daaromtrent beboeren partyen zelf zich te vergewissen als zy door middel van de Arbeidsbeurs met elkander in aan raking zijn gekomen. De Arbeidsbeurs wordt opengesteld voor allen die werk zoeken, zoo mannen als vrouwen. Alleen dienst boden zijn uitgezonderd voor deze bestaan reeds voldoende gelegenheden om een plaats te vinden. Het doel is niet, de instelling tot Amsterdam te Op Vrijdag den ÏOn September e. k. ral te Zeven huizen een harddraverij gebonden worden. De prijs is bepaald op 75.de la premie op/25. en de 2e premie op 10. De maatregel, door den burgemeester van Kappelle a/d. IJael genomen tot wering van de toenemende bedelary aldaar, heeft goed gewerkt. Aan de grens der gemeente op ’s-Gravenweg hadden Donderdag de ge meenteveldwachter en de aldaar geplaatste rijksveld- wachter post gevat. De bedelaars, die de politie ontwaarden en begrepen dat het om hen te doen was, maakten zich toen uit de voeten, zoodat de bewoners van ’s-Gravenweg ditmaal rust hadden van het aanhondende gevraag om een aalmoes. De meeeten dier bedelaars en bedelaressen zijn nog zeer jong, maar schijnen hel veei gemakkelijker te vinden te bedelen, dan met hnnne banden den kost te verdienen. Naar het L. D. verneemt is de beer W. Vlug, de predikant te Leiderdorp, die zich aan de Synode der Ned. Herv. kerk onttrokken heeft, gedagvaard om op 27 Sept. a. a. te verschijnen voor de recht bank te *s~Hage, als beschuldigd van storing dor openbare godsdienstoefening, toen ds. H. Wildeboer Jz., van Benthuizen, in de Hervormde gemeente te Leiderdorp vanwege de Synode zou optreden. Het olaaaicaal bestuur te Leiden heeft den voor- te Leiderdorp, die bij de de ringpredikanten steeds De Goüdsche Weerbaarheids-Vereeniging „Bur- gerpligl» heeft tegen a. el. Maandag en Dinsdag SU en 81 Augustus, een schierwedstryd uitgeschreven, die, blykene bet programma, zeer geanimeerd be looft te zyn. In afwijking van vroeger wordt de wedstrijd thans alleen door „Burgerpligt» gehouden, omdat de gecombineerde wedstrijden uit den aard der zaak nog al kostbaar zyn, en het bestuur, met het oog op het 20-jarig bestaan in 1887, slechts een klein deel van de kas der vereeaiging heeft beschikbaar gesteld. Het hoofddoel van dezen wedstrijd is dan ook alleen de personeele wedstrijd tnsschen de leden onderlingcategorie A, en hiervoor zijn reeds ver scheidene pryzen aangeboden of toegezegd. Indachtig aan de belangstelling en deelneming, welke steeds aan de schietwedstrijden mocht ten deel vallen, heeft het bestuur toch de gelegenheid open gesteld tot het schieten op vrije en vrye vaste banen Categorieu: B. C. D. en E, waaraan door ieder, mits inwoner van Gouda, en geïntroduceerd door een der leden van bet bestuur, kan worden deel genomen. Het aantal prijzen op deze bauen regelt zich naar het aantal verkochte kaarten, 70 pCt. van den inleg wordt voor pryzen bestemd. Volgens de algemeens bepalingen ral nageschoten worden van 10 tot 12 uur en van 1 tot 4'/, uur. Het bureau ral geopend zijn tot 3 uur. Na 8*/s uur kan men zich niet meer voor een der wed strijden aanmelden. Op de vrye banen B. D. en E kan door elk een onbeperkt aantal kaarten worden verschoten; deze wedstrijden loepen iederen dag af, zoodat een zalfde persoon daar dagelijks een prys kan behalen. Op de vaste baan C mag ieder deelnemer, ge durende de beide dageu, slechte één kaart voor 2 eerien van 5 schoten waarvan slechts één voor een prys in aanmerking komt verschieten. Het achter elkander afschieten van deze beide seriën is niet verplichtend. Alleen by den personeelen wedstrijd (A) wordt een proefschol toegestaan. De gelegenheid tot mededinging in de verschil lende categorien ia op beide dagen opengeeteld, met dien verstande dat op- Maandag de vrye en vaste banen, en op Dinsdag de personeele wedstrij den voorrang hebben. De uitreiking der prijzen heeft Dinsdagavond ten 8 ure plaats, in een der bovenlokalen van het café „Vrede-best" aan de Wydetraat, waartoe wegens de beperkts ruimte slechts toegang kan verleend worden I o In de laatste dagen wordt weder reel gesproken orer bet wrak der Lutine, het Engelsche schip, dat in het jaar 1799 tnsschen de eilanden Vlieland én 'Terschelling gestrand is. Bij die stranding verloor de geheele 'bemanning ’t leven, één uitgezonderd, die korten tijd daarna in Engeland aan de gevolgen der doorgestane vermoeienissen en ontberingen over leed. Za Lutiu was oorspronkelyk een Fransch schip, dat, door Engelschen later opgekocht, diende tot het vervoer van goad- en zilverstaren naar Ham burg. Ook by zyne laatste reis had het schip een aantal van die staven aan boord en met zijne stran ding zonk voor eene waarde van ongeveer 14,100,000 gulden naar de diepte. Daar Engeland in 1799 met Nederland in oorlog was, werd het schip buit verklaard en bij de eerste visscherij had men het geluk voor eene waarde van 996,000 te bergen. De latere pogingen mislukten evenwel alle. Wel haalde men eenige te voorschijn, maar ,toch mott nog meer dan 12,000,0Q0 onder water en zand verborgen liggen, en ’t is juist dit tand, dat de onderscheidene pogingen te niet beeft gedaan. Tot nog toe had men de tandduikertoestellen niet in zulk eene volmaaktheid vervaardigd, dat men er meer dan 7 meter in den bodem der zee mede duiken kon, en de last boven het schip is 10 meter. De bank neemt evenwel, zij het ook langzaam, af, waarbij men zeer veel succes heeft gehad van den zoogenaamden geulketting, waardoor boven de Lutine eene geul ontstond. Nu men, in het bezit van betere toestellen en nauwkeurige aanwyzingen zijnde de visscherij weder hervat heeft, voedt de «Wacht en visscherij op de Lutine", de laatste maatschappij welke tot berging der schatten werd opgeriebt, alle hoop, hare moeite met een goeden uitslag bekroond te zien. (Amh. Crt.)

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1