Jr., I ID, !29, alhier. 3437. 1886. R, letten B es RREN. !D. BINNENLAND. 4 Woensdag 1 September. 1E100. EILING. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ERS, 1ER a, s. 1 I CT. ROZEN, DETTEN, IARD, llectricieif ling, DEN Rd- irean dezer t. LECTRO- nrreerende De Inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave --- f B. en W. om bericht ®P Sprekende I iM. orhanden toomho- akjes als: 's,Oranje-, onfituur- snz. Kat- ▼er- reer Bij 1. GOUDSCHE COURANT. I iep te* mA M Im, tint «fabrl- De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per poet 1.50. Gouda-, Generaal- tE. A. •dam. tnliagen. 3AM. Bij de Vereeoiging tot behartiging der stoomvaart- belaugen in Nederland i» bericht ontvangen van den Minister van watentaat, enz., dat op haar nader verzoek, betreffende de verdieping en ver- breeding van den Hollandscben IJsel, bij Gouda, eene gunstige beschikking ia verleend, en dat in het belang der scheepvaart het gedeelte der rivier beneden de Mallegat-sluis door uitbaggering op eene diepte van 3.20 M. beneden A. P. zal gebracht worden. Dit besluit zal door allen, die belang heb ben bij de vaart tusschen Amsterdam en Botterdam, worden toegejuicht. Bij bet groote aantal van 30,000 schepen met 2,500,000 ton inhoud, die jaarljjka de sluis passeeren, kwamen ophooping, tijdverlies en schade schier dagelijks voor. Dezer dagen herdacht den heer C. Douw Snijder, hoofd der school te Boskoop, den dag waarop hij vóór 25 jaren als hoofdouderwijzer werd aangesteld. De armen der verschillende gezindheden ontvingen van den jubilaris een geschenk in geld. AD VERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratig opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschgnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. over de verbanning Over bet bewaren vao afgesneden rozen en roze- knoppen deelt iemand in de Roten-Zeitung het vol gende mede Myne handelwijze om afgesneden rosen langer goed te bonden dan anders bet geval is, bestaat eenvoudig hierin, dat ik de bloemen luchtig in een vaas met water zet en dan met een scherpe schaar het onderste deel der stelen onder water afsnijdt, op sulk eene manier, dat de snijdvlakte in het ge heel niet met de lucht in aanraking komt. B(j de dageljjksche vernieuwing van het water, ga ik zóó te werk, dat ik uit dé vaas slechts zóó veel water weggiet, dat de snjjdvlakte der stelen altijd nog onder water bljjft, terwjjl het nitgegoten water door versch wordt vervangen. Tot de duurzaamheid van afgesneden rozen draagt ook bij eene toevoeging van fijn gestampte na- tronsalpeter bij het water, ongeveer zooveel als op de punt van een mes kan liggen, opliter water. [De gewone kalirsalpeter is mjnder goed dan de natron-salpeter. swam «o i.-ou uv, uc.,uis uo Rozeknoppen, die in de open lucht niet meer kun- I onlusten zijn veroorzaakt door geestdrijverij en het vim i In dat rapport worden en vragen gedaan grootingen -- wijziging, meen ran bij die begroetingen niet voldoen Onder begunstiging van prachtig weder had gis teren en heden de in ons vorig nr. aangekondigde schietwedstrijd plaats. In ons volgend nr. zullen wij den latslag vermelden. Van het verlaagd tarief des Zondags van Gouda naar den Haag per Ned. Rhynspoorweg maakten Zondag 11. 406 personen gebruik. Het is thaus zeker dat eene school met den bijbel te Ouderkerk a/d IJsel wordt gesticht. Reeds is de rechtspersoonlijkheid aangevraagd en een stuk grond, enkele minuten beoosten bet dorp, aange kocht, waarop de voorbereidende werkzaamheden zijn aaugevangen. Naar men verneemt, bestaat het plan om de school in bet begin dès volgenden jters, uiterlijk Mei, te openen. ,w Naar wij vernemen is ^het marge o, den In Sep tember, 25 jaar gejeden dat de heer N. Simons keurmeester van het vleesch in die betrekking werd aangeateld. Met groote nauwgesetlteid nam bij steeds zQn taak waar en het zal hem voorzeker aan be wijzen van belangstelling niet ontbreken. van de heeren Sol en De Sturler, naar aanleiding van de onge regeldheden te Tjiomas, zegt Het Fad. Ofschoon de gegevens ontbreken om een juist oordeel te vellen over dit zeer exceptioneele besluit van den gouv.-generaal, maakt het toch den indruk alsof men, daar men den landeigenaar niet recht streeks kon treffen, dit toch beeft willen doen door verwijdering der twee voornaamste personen, die hem in ’t beheer zyner uitgestrekte bezitting der zijde staan. Sol was een tegenstander van het be stuur, maar hij hield zich uitsluitend met de boek* houding bezig, en kwam niet met de bevolking in aanraking. Er is een administrateef onderzoek ingesteld, dat werd opgedragen aan Raden Penna, Pattih van Anjer, een vriend van de Panghoeloe van Buiten zorg, die den landeigenaar een bijzonderen haat toedroeg en door hem beschuldigd werd het volk te hebben opgeruid. Op grond van dit onderzoek is klaarblykelyk het besluit genomen, tonder dat de landheer zelf een enkele maal werd gehoord. En toch, wanneer Het Fad. goed is ingelicbt, kwam de Raad van Indië tot het besluit, dat de nen(’opengaan, omdat de tijd des jaars te ver ver streken is, breng ik, als ze maar eenigszins groot genoeg zyn, tot bloeien, door ze in eene warme kamer te zelteu en, in plaats van koud water, dagelijks warm water te geven, desgevorderd ook meermalen op een dag lauwwarm water er bij te gieten. Op deze wijze heeft men vaak in bet midden van Novem ber nog fraai bloeiende rozen in zijne woonkamer. In Regel’s Gartenfiora vindt men de volgende mededeel ing Om rozeknoppen snel tot bloeien te brengen, ging Lindner op de volgende wijze te werk Hij moest in drie dagen een fraai rozen bouquet leveren. Om daartoe te komen, sneed hij 30 a 40 knoppen af, en stak die gezamenlijk in een met fijn rivier zand gevulden pot, begoot ze met lauwwarm water, deed er een glazen klok over heen, plaatste aldus dep pot in eene drijfkist zeer warm, en omhulde den pot dicht met mos. Op den derden dag ston den alle rozen in vollen bloei. Over het verwelken der bloemen geeft voorts dr. Maliscb de navolgende wenken Het is bekend dat afgesneden takken, in water gedoopt, na eenige dagen verwelken en weder frisch worden, wanneer de steel enkele centimeter booger wordt afgesneden. Van belang is de opmerking, dat wanneer men van twee takken, die er zooveel mogelijk gelijk uitzien, den een in de lucht, zooals gewoonlijk, den ander onder water zonder aanraking met de atmospherische lucht, afsnijdt, de eerste veel spoediger verwelkt dan de laatste. Dit verklaart men hierdoor, dat in de buizen der stelen verdunde lucht voorkomt, die alzoo een geringere spanning bezit dan de lucht buiten de plantaan den onder water afgesneden tak wordt in het water een voorraad lucht toegevoerd, terwyl aan den in de lucht afgesneden tak daar entegen lucht onttrokken wordt. Prof. Wiesner merkt op, dat de bloemen, die met loof worden afgesneden, spoediger verwelken dan los afgepiukte bloemen. Een ruiker dus waarvoor kort afgesneden bloemen gebruikt worden, blijft veel langer frisch dan een, waarvan de bloemen lange stelen, aan bebladerde takken staan. GOUDA, 31 Augustus 1S86. lo de beden middag gehouden vergadering eau den Gemeenteraad, die door 12 leden werd bygewoond (afwezig waren de heeren Prince, Hemsing, Poet ran der Burg en Hoefhamer terwijl er ééne vacature ia) werd de Rekening der Gemeente, dienst 1885, voorloopig vastgesteld. den raad kwamen de volgende stukken in Het rapport der Raadscommissie, belast met het onderzoek der begroeting van de dd. Schutterij, dienst 1887, adviseerende tot goedkeuring. Ter visie. 2. Het rapport def Raadscommissie, belast met het onderzoek der begroetingen van de gesubsidi eerde instellingen van weldadigheid, dienst 1887- i een aantal opmerkingen en voorgeeteld enkele dier be- terng Ie zenden aan de besturen tot De commissie was over bet alge- oordeel, dat de memories ter toelichting aan hare be stemming. Ter visie. 3. Een adres van de wed. J. Vernes, verzoekende vergunning de pacht te mogen voortzetten van het veer by Gouwsluis, die haar man tot heden had. B. en W. adviseeren hierop afwyzend te beschik ken en bet veer openbaar te verpachten. Ter visie. i. Een adres om gerioleerden grond achter de Nieuwebavsn. B. en W. stellen roor hierop gunstig te beschikken. Ter visie. 5. Een adres van een groot aantal bewoners der Markt, verzoekende de Botermarkt niet te plaatsen, wyl dit den bloei der weekmarkt zou benadeelen. In banden ran B. en W. om bericht en raad. 6. Een adres van een groot aantal ingezetenen, van dezelfde strekking als bet vorige. In banden van B. en W. om beriebt en raad. 7. Een adres van de Wed. A. Kook, verzoekende zoolang nog geen bestemming is gegeven aan de zongen. Gasthuiskerk op de Oostbaven, die op korten termijn te mogen buren. In handen van B. en W. om bericht en raad. 8. Een voorstel tot wijziging der gemeentebe- grooting, dienst 1886. Ter visie. 9. De Gemeente-begrootiog, goor bet jaar 1887. Wordt gesteld in handen eener Commissie, waarin worden benoemd do bh. van Straaten, van Mierop en van der Garden. De Raad stelde beden vast eene voordracht ter benoeming van drie leden in het Collegie van zetters voor ’s Byks directe belastingen. Daarop werden geplaatst de heeren C. C. Knaap, W. Post Drost en G. A. Oudjjk (aftredende leden) en L. Proos Hoogendyk, A. Schoneveld van der Cloet en B. H. van de Werve. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad werden benoemd de bh. Mr. J. H. van Mierop en H. Jager. Tot hunne plaatsvervangers de bh. A. K. van der Garden en C. Hoogenboom. Heden wordt de verjaardag van Prinses Wilhelmina op de gebruikelijke wijze herdacht. De openbare en verscheidene particuliere gebouwen zyn versierd met de Nederlandsche vlag.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1