m. TTBÏÏ, lig- Jaeger. SI, olkomen en dezer I ■d narkt, H. 94. J N 3440. Woensdag 8 September. 1886. Meuws- en BINNENLAND. )om IEID rkplaats. met opgaaf idel van A. N, losthaven. Stadgenooten by de ERSTALEN Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IECHT voor Lid aan den UDA liglng r.” SOMS ;te 5.—. Do inzending van advertentlén kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave I w 2e 8e rantie h 227. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VSIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. ILEEKERU D SSEN tegen 1 en D1N8- TUUR. tenljjsten op t voldoende i hebben, is I<i er. ANTZIG. GOÜDSCHE COURANT h 2 KOST- en ik mp s boven. G. Lakerfeld. A. van der Draaij. handen voor het kader onderofficieren en korporaals en verdere leden der Schutterij, die gedurende dit jaar aan de vrijwillige schietoefeningen hebben deel genomen. Bij het tweede admissie-examen voor de rijks hoo- gere burgerschool alhier hadden rich voor de le klasse ^2 ment. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft met ingang van 10 October e. k. aan den heer C. H. van Rbyn, theol. dr. en predikant te Gouda, uithoofde van zijne benoeming tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Rijks-universiteit te Groningen, eervol emeritaat verleend. le PrijsSchutter 2e 3e AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertenties gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschjjnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. le PrijsSchutter D. van der Meijden. 2e G. Lakerfeld. 8e A. van der Draay. Naar wij vernemen is er nog een prijwchieting op In een ingezonden stuk in de Standaard wordt medegedeeld, dat op 12 Augustus 'jl. bet volgend telegram aan het spoorwegstation te Meppel werd aangeboden D. Deddens half zeven Overtoom. Het kwam aan zijn adres en luidde toen D. Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeb en Onderhoorigheden is onder dagleekening van 20 dezer het volgende telegram ontvangen Twaalf Juli. Gezaghebber Melaboe, de le luitenant der infanterie I. H. Kroet, nabij de beuling aange vallen en gewond. Twee daders door bevolking ge arresteerd, schuldig bevonden en gefusilleerd. Zestien Juli beschieting Segli op groote schaalvijand na een overstelpend vuur verjaagd met verlies van minstens twee en zeventig dooden, wij één mindere licht ge wond. Adsistent-resident Kamp nog niet terug van Westkust, geen nadere berichten in zake Rigas. Aan het overzicht in het Big. D. N. I. is het volgende ontleend Van Atjeh melden de laatste berichten het ver-, wonden van een luitenant by Analaboe, blijkbaar eene poging tot sluipmoord op dezelfde wijs als een paar jaar geleden daar op een kapitein gepleegd twee der daders zijn door de bevolking gevat en dadelijk gefusilleerd. Een ander bericht spreekt van 72 dooden bij eene bende, die Segli beschoot, terwyl wij eenige gewonden hadden. Wat men van dit laatste feit op 17 dezer te denken heeft, is niet zeker. Reeds uit bet begin der maand was bericht van beschieting van Segli. doch toen slechts door troepjes van 10 en 20. Hoe groot <)e aanvallende menigte den 17 dan moet geweest zijn om 72 dooden te krijgen, kan men nagaan. En dan moet waarschijnlijk aan dit feit, al is het buitengewoon goed afgeloopen, wel bijzondere beteekenis gehecht worden. Eene com binatie van zóó groote benden zyn wij in den laat stee tyd niet gewoon. In eene particuliere correspondentie wordt ge meld, dat Toekoe Baid, die geruimen tijd zich niet te Kotta Radja gemeld had, tegen den grooten feest dag aan het einde der vasten den gouverneur had laten weten, dat hy niet meer op zou komen hij zou echter van den gouverneur de order gekregen hebben om terstond te komen, en daaraan met bij zondere snelheid voldaan hebben. Dit is een raad selachtig verhaal, waaruit intnsschen, zoo het juist is, zou blykeu, dat de gouverneur van Atjeh niet aaugemeld twee jongens, dia beide zijn afgewezen. Als leerling voor enkele lessen is in de derde klasse toegelaten J. Kuyk. Aan het progymnasium zijn de lessen aangevangen met 20 leerlingen, waarvan 5 in de eerste, 5 in de tweede, 6 iu de derde eo 4 in de vierde klasse. De Goudsohs Cricket-Club „Olympia* zal Zondag 12 September e. k. des namiddags ten 1 ure een wedstrijd honden op bet veld by de Lazaruskade, waar de gewone oefeningen plaatshebben. Deze wed strijd is hetgeen wel van zelf spreekt sis men bedenkt dat de Club slechts eenige maanden bestaat van intiemen aard, d. w. z. er worden geen Cricketers van buiten geinvileerd, maar hel is een uitmuntende gelegenheid voor bh. donateurs om zich te overtuigen boe het staat met de vorderingen der Clubleden. Aan den wedstrijd wordt toegevoegd een wedstrijd in hot bardloopen. Het feest zal worden opgeluiaterd door muziek van de dd. Schutterij albier. Wy hopen dat de donateurs met bonne dames ieder mag 2 dames medebrengen Zondag in grooten getale eene wandeling naar het Cricketveld zuilen on dernemen. Immers het Cricketspel neemt onder de heilzame lichaamsbewegingen een eerste plaats in en eene Vereeniging daaraan gewijd, verdient voorzeker de ondersteuning van alle weldenkecden. Belangstelling van het beschaafde publiek moedigt de jongelui aan in hun streven en bet is daarom dat wij hopen dat die belangstelling Zondag op ondubbelzinnige wijze zal blijken door een talrijk bezoek aan den wedstrijd. Van het verlaagd tarief des Zondags van Gouda naar den Haag per Ned. Rhynepoorweg maakten Zondag 11. 565 personen gebruik. Het Kurkam te Scheveniogen was door tusschen- komst van de heeren C. Janse en Co. te ’s-Graven- hage door Hollandsohe assuradeurs bij Amsterdam- benrspolis in opbouw verzekerd. Ne de voltooiing deed gemelde firma eene offerte van 1.50 per mille, nadat de resico’s door Amslerdamscbe assuradeurs in loco waren opgenomen. De Directie ran bet Kar kam vond deze premie veel te hoog, met het oog op de uitstekende brandveiligheidsmiddelen, de goede brand kranen enz., waardoor brand bijna onmogelyk was. L' Unidn Beige sloot de verzekering tegen 7 5 ets. per mille. (Fws. bode.) Uit bet detentiehuis te Leiden ontsnapten Zondag twee gevangenen, die dezer dagen van Hoorn waren overgebracht. Reeds waren zy lot de spoorrails ge vlucht, en bevond één hunner zich tot aan den hals in eene sloot, toen zij door bet schot van den schild wacht, die de geheel® wacht in de wapens riep, en vreezende door een kogel getroffen te worden, hunne verdere pogingen om iu vrijheid te geraken lieten steken en zich weer gevangen gaven. Toen degeen die zich in de sloot verborg, tweemaal bad hooren schieten, gaf hjj zyn verlangen te kennen om te capituleeren, door zyne handeu, bywyze van vlag, ip de hoogte te zwaaien en te roepen: „schei maar uit!" (Z. D.) GOUDA, 7 September 1886. De begrooting dezer Gemeente voor 1887 bedraagt aan inkomsten zoowel als aan uitgaven 323521.72. De post voor vernieuwing der bruggen bedraagt 9500, waarmede men de Haastrecbtsche brug wil vernieuwen, die in zeer slechten toestand verkeert. Gedurende het werk aan die brug zal een noodbrug voor voetgangers dienst doen. Voor rioleering der zijlen is 7500 uitgetrokken, daar het hoogst wen- scbelijk wordt geacht de zijl of sloot loopende langs de zuidzyde ran de Boelekade, van de Karnemelk- sloot af tot aan den tuin der Sociëteit „Ons Genoe gen* te doen dempen eu rioleerea (eene lengte van 295 Meter). Voor onderhoud van straten en pleinen is uitgetrokken 16175. Het voornemen bestaat te doen vernieuwen lo. de Zengstraat orer bare geheele lengte; 2o. de trottoirs aan beide zyden der Crabetbstraat met opbooging der straat; 3o. de Korte Groenendaal. Een som van 260 ie uitgetrokken voor vernieuwing van het uurwerk op den Vrouwen toren en eene van 1800 voor de vernieuwing van 75 meter schoeiing langs een gedeelte van bet bassin in de Zwemschool. Op de begrooting staat een leening uilgetrokken van 16000, voor het geval dat de kosten van openbare werken niet geheel uit de gewone inkom sten kunnen worden gevonden. Onder die werken worden vooral gerekend bovengenoemde vernieuwing der Haastrecbtsche brug en de rioleering in de Boelekade. Gisteren namiddag hadf van de dd. Schutterij alhier eene pryssebieting plaats, waaraan werd deelgeno men door de 10 schutters van elke kompagnie, die bij de oefeningen van dit jaar de meeste bewyzen van bekwaamheid ih bet schieten hadden gegeven. Voor elke kompagnie waren drie pryzen uitgeloofd: als le Prijs 8.2e Prijs 2.3e Prys 1. die werden behaald, als le Kompagnie. le Prys Schutter A. Homeman 2e u H. de Jong. 8e h n L C. den Edel. 2e Kompagnie. utter K. S. de Jong. n J. Slop. H. Wijnhof. Se Kompagnie. Deddens half zeven overleden. Gevolg hiervan schrik, ontsteltenis en droefheid. Het gold toch den boofdonderwjjzer der obr. school te Haarlem mermeer, die dien dag met zijn gezin van een vacantie-reisje te huis zou komen. De voorzitter der schoolcommissie ging met een der bloedver wanten des heeren D. per trein direct naar Meppel. Zy kwamen daar 's avonds circa negen uur, zochten en informeerden, maar zelfs op bet rijkstelegraaf- kantoor wist niemand iets van beel de zaak, en deze werd ieder minuut vreemder, totdat eindelijk aan het spoorwegstation te Meppel het raadsel op gelost werd. De betrokken personen hebben by den Minister van waterstaat eene klacht ingediend, eo daarop ten antwoord bekomen, dat de ambtenaar, die oorzaak werd niet slechts van geldelyke schade, maar ook van groote ontsteltenis, daarover zeer ernstig onder houden is en met geldboete wordt gestraft. Aan het verzoek om den aan de verminking schuldigen ambtenaar tot vergoeding der gemaakte reis kosten te verplichten, kan geen gevolg worden gegeven. Het hooger beroep in de zaak van Domela Nieuwenbuis zal 16 dezer voor het bof te ’s Hage behandeld worden.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1