;id I I EG. f JOÏÏS. y >aez Zondag 12 September. 1S86. N9 3442. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, AG. 1CHT LTIEK 1 VICHY, n Co. 4K, iciën, JW. 'SEN. BINNENLAND. 0.80 u t i JN ten Totaal. Klasse. l. 4 SO II. 4 25 21 De III. 5 12 7 IV. weet, 2 7 9 V. 2 1 3 Te urnen 57 1« 78 wethouders der gemeente Schoonhoven, ar te 41 4. en speciale terug op f voor te Lekkerkerk 100 jaren oud Volledig oud. i, en verder utta percha IJszakken, nz. laai, Gouda. voorwaarden rpplaatst, aan- Hoofd-Depot tM te Utrecht. loSMAN, Tiendeweg. ÏLSTIJN, Blauwstraat. ossia o Zn. rzF. BrINKRL. Versloot, udkadk. OMAN". l. Kurvïïs. Gaarkeuken. lil UWEN. IERLAND. Post. I?HL. Bouthoorn. db Wilds. per stuk. JfTJENm AK. goudsche courant. Aan de gisteren te Zevenhuizen gehouden hard- draverij werd door 15 paardep deelgenomen. De prijs ad 75.werd behaald door Pluto (zwarte ruin) eigenaar de heer J. Klapwijk, pikeur de beer P. Klapwijk. De ,1e premie ad 25.werd be haald door Jan Stapaan (bruine rnin) eigenaar de heer .J. Verhoeff, pikeur de heer F. van der Burg. De 2e premie ad 10.werd behaald door Ekster (xwart bonte ruin) eigenaar de heer W. H. J. Brom, pikeur de heer A. Boa. Op de Woensdag I). ie Zevenhuizen gehouden paardenmarkt waren ongeveer 90 paarden, welk getal GOUDA, II September 1886. De cursus van de Rijks Hoogere Burgerschool mei 5 j, o. alhier is begonnen met 73 leerlingen, Waaronder 7 meisjes. De verdeeliug over de klassen is als volgt Enkele lessen. W(j vestigen de aandacht op het in dit nr. aangekondigde concert van het Oosten. Hong. Zigenner-Orkest. Verscheidene bladen uit buiten en binnenland gewagen met lof over de uitvoeringen van dit gezelschap. Vooral Mej. Hewanna Urban wordt zeer geprezen. Het programma belooft veel afwisseling. Een dergelijk concert, waar de zangers in nationaal oostuum optreden en wier zang begeleid wordt door Zigeuner instrumenten heeft werkelijk iets Eigenaardigs en voor velen iets aantrekkelijks, soodat zeker menigeen Maandag sur «Ons Genoegen" ral gaan. Nadat gebleken is, dat de verschillende aanvra- gors voor den aanleg en de exploitatie van oen stoom tramweg van Gouda naar Schoonhoven, die den heer A. Kaptyn te Gouda op den roet zyn gevolgd, niets hebben tot stand gebracht, en iedere belangstellende on belanghebbende weet, dat niemand, ook door medewerking van de Directie der Nederlandsohe Rbyu- spoorweg-maatschappij, zoo na aan het welalagen der totstandkoming van bedoelden weg is geweest, sis genoemde heer, heeft deze bet voornemen opgevat, de totstandbrenging van den meergenoemden tram weg weder met alle kracht, gesteund door de ervaring, in de vier jaar zijner pogingen, opgedaan, aan te pakken. Ter verkrijging van eenigen financiëelen steun, heeft hij zich daarom mede gewend tot hh. Burge meester en wethouders der gemeente Schoonhoven, die zyn verzoek aan den Gemeenteraad hebben mede gedeeld. Naar wij vernemen, heeft de gemeenteraad beslo ten deze zaak aan te houden tot nadere informatie. (Schoonhoventche Courant.) Naar wy vernemen bestaat het voornemen van dit najaar een hoepel-wedstryd Ie doen plaats hebben. Inidienhet plan tot uitvoering komt zal het zeker strekken om dit echte flinke jongensspel weder meer feu meer in zwang te brengen en in zijn eer te herstellen. In de laatste jaren zag riten weinig jongens moer met een oud-hollandschen hoepelhier en daar nog wel hen verbastering er van, in den vorm van een ijzeren ring, aan een dito oog vastgehouden, door een jongen die er niet naast hoepelde, maar er al duwende achter liep. Natuurlyk ligt bet niet in de bedoeling deze ijzeren haute-nohveanié in praktijk te brengen maar zal men met een echte taaie houten in de baan moeten komen. Naar aan de N. R. Ct. wordt medegedeeld, hebben te Alfen a/d, Rijn wanordelijkheden plaats gehad. Maandag zou aldaar een nieuwe Roomsche kerk worden ingewy’d. De bisschop, die deze plechtig heid zou bijwonen, werd Zondag-avond met een eerewacbt van 80 ruiten ingebaald. De katholieke ingezetenen vlagden allen en hadden bij de katholieke kerk een eerepoort opgoricbt, die des avonds zon geïllumineerd worden. Dit werd echter door de andere ingezetenen als Sabbathsnhennis beschouwd. Toen de bisschop was aangekomen, begon men de vlaggen af te rukken en te verseheureo, alsook bier en daar glazen in te slaan. Bij het vertrek van den bisschop op Maandag werd hem weder door een eerewacbt uitgeleide gedaan, maar tevens achtte de politie het noodig, den bisschop te begeleiden, om, zoo noodig, zyn persoon te beschemv. Ook dien avond moet het niet zeer rustig te Alfen -zijn geweest. Gisteren werd te Gouderak aanbesteed hei bouwen van een brandapuithuis. Ingeschreven werd door Kramer te Haastrecht voor f 1825.Ooms te Gouderak voor 1236. v. d. Kuij te Moordrecht voor 1180. Scbijfroud te Gouderak voor 1104.Koot en Co. te Gouda voor f 989.en J. F. Welter te Gouda voor f 973. Met deelneming zal algemeen in het land worden vernomen, dat de waardige nestor der Tweede Kamer, mr. 8. Wybenga, door eene beroerte getroffen, Don derdag plotseling is overleden. De heer Wybenga bad vele- jaren zitting in de Kamer, voor het kiesditlriot Snoek. Men schryft uit ’s-Gravenhage Naar men verneemt, zou aan prof. dr. 0. A. Pekelharing, boogleeraar in de geneeskunde aan da Uirecbtsche hoogeschool, van wege de regeering opgedragen zyn, een speciaal onderzoek iu te stellen naar de berri-berri-ziekle, en zou hij met'dat doel in de helft van de volgende maand naar Indië vertrekken. t Op Zondag den 4 dezer, des middags 12 uur beeft op het erf van G. de Ruyter, bij de grens scheiding tusschen Oudewater en Snelrewaard, hel volgende plaats gehad De man, vrouw en dochter zaten op een bank achter de woning. Onverwachts kwam een' boeren knecht naast de vronw zitten, die over dit bezoek haar ontevredenheid toonde. Hierop werd haar man eensklaps aangegrepen, en sprong een tweede boerenknecht over de sloot, haalde eene spade uit een openslaande schuur, en gaf den landbouwer een slag met den kant der spade op het hoofd, tengevolge waarvan deze bewusteloos en bloe dend ter aarde stortte. De vrouw wilde de aanvallers afweren, doch bare krachten schoten te kort. Een derde boerenknecht en de zoon van een buurman kwamen den ongeluk kige verder mishandelen;, een dreigde zelfs met een mes. Toevallig kwamen twee personen op den dijk langs de huizinge, sneldep ter hulp en sleepten den ge troffene in blord badend iu buis. De tussohenkomst der politie werd ingeroepen, doch de veldwachter J. M. Bos geraakte in hevige woordenwisseling met een ooggetuige, een rondroizend bedelaar. De bede laar nam een steen en bracht J. M. B. een gat in bet achterhoofd toe; beiden geraakten worstelende weder belangrijk hooger ie dan het vorige jaar; ook de handel was zeer levendig, zoodat kan worden ge constateerd dat deze markt belangrijk vooruitgaat. Uit Ammerstol wordt gemeld Donderdag ochtend ontdekte een voorbijganger brand in eene schuit, gelegen in de rivier de Lek. Hij maakte dadelijk hiervan gewag, en nu bleek dat bet geheele achterschip, waarin zich veel scheepsmaterialen be vonden, verbrand was. Ook het verdere gedeelte van bet schip is zwaar beschadigd en vertoont aan de buitenzijde groote brandgaten. Niemand bevond sich aan boord. Men schrijft den brand aan kwaadwilligheid toe. De weduwe C. Steven, te Lekkerkerk, hoopt op 10 Oct. a. s. haar 100* verjaardag te beleven. geheele gemeente hoopt dien dag feestelijk te her denken, te meer daar lot dusverre niemand, zoover men werd. Naar aan °P den grond, en hel bloed vloeide langs de uniform van den veldwachter. J. M. B. maakte nu van zijne sabel gebruik, ten gevolge waarvan de bedelaar met een brancard naar zijn verblijf vervoerd moest worden. Een der politie-agenten, die den bedelaar hielp knevelen, bekwam op zyn hand eenige lichte sabel houwen. Van het voorgevallene is proces-verbaal opgemaakt; de aanleidende oorzask schijnt wraakzucht. Dr. Thier verleende den gewonden geneeskundige hulp. Naar men nog verneemt, moeten de mishandelde, benevens de politiebeambten zich naar omstandighe den vrij wel bevinden. (Ufr. Dagbl.) Gisteren is aan Domela Nieuwenhuis by exploit beleekend een besluit van Z. M. den Koning der Belgen, houdende dat, wanneer hij sich op Belgisch territoir durft wagen, hy de straf beloopt, bepaald bij art. 6 van de Belgische wet van 6 Febr. 1885 (minstens 14 dagen en hoogstens 6 maanden gevangenis), met dit beding nog dat bij na expiratie van de gevangenisstraf over de grenzen wordt geleid. Dinsdag jl. deed de kapitein van de stoomboot Volharding IV bij de politie te Leiden aangifte, dat hy gedurende de reis van Amsterdam was bestolen voor een bedrag ran f 139 uit zyn kan toortje in de kajuit, terwyl bij wel vermoeden had op een jong Duitscher, die enkele oogenblikken in de kajuit bad vertoefd. By een onderzoek bleek niet, dat bedoelde vreem deling de stad verlaten bad, aangezien hij zijn kistje aan het station der Holl, spoor had gebracht. Maat regelen werden er genomen om hem by het afhe len van dat kistje in handen te krijgen, hetgeeu dan ook Donderdag d. a. v. des morgens gelukte. Het bleek toen dat hy zijne schamele plunje voor nieuwe kleederen bad verwisseld, natuurlyk van de ont vreemde gelden gekocht, zoo ook een zilveren horloge, terwyl nog pl. m. 90 in zijn bezit was gevonden. Stokstijf bleef hij volhouden, dat bet op hem bevondene geld zijn eigendom was, als met werken verdiend en overgespaard, en ten sterkste ontkende hij, schuldig aan diefstal te zijn. Om de zaak tot klaarheids te brengen liet de com missaris van politie hem onder geleide van den inspec teur Pronk naar Amsterdam vervoeren, alwaar uit het nauwkenrige door dien beambte ingestelde on derzoek mocht gelukken, aanwijzingen tegen de ver dachte te verkrijgen. Ook is het aan de activiteit van genoemden inspecteur te danken, dat de verdachte, nog vóór zyne terugkomst Je Leiden, bekende aan den diefstal schuld g te zijn. Na opgemaakt proces-ver- baal is bij ter beschikking van den Officies vsn Justitie te ’s-Gravenhage gesteld. De 8e algemeene jaarvergadering van «De Unie", een school met den bijbel, zal, zooals gemeld is, op 14 October te Utrecht gehouden worden. Volgens de agenda worden de navolgende onderwerpen be handeld lo. van hel locaal-oomilé te Biezelinge Het bestnnr der Unie geve een klein week- of maandblad uit, om het doel en de beginselen der Unie meer al gemeen bekend te maken 2o. van het locaalcomité te Harlingen In bet begin van Augustus worde in elke provincie een provinciale Uniedag gehouden, ter voor bereiding van de Unie-oolleote. 3o. van het bestuurder Unie welke middelen kunnen de correspondenten iu eigen kring aanwenden om de inkomsten der Uuie-kas te vermeerderen 4o. van het locaal-comilé te AmersfoortHet bestuurder Unie zendeeen adres Z. M. den Koning en aan de Tweede Kamer, met verzoek de Rijks-normaalinrichtingen worden opgehe ven en de toelage aan de kweekelingen van normaal lessen niet meer worden verstrekt5o. van het be stuur der Unie. Kan het voor Christenonders ook wensohelyk zyn, hun kinderen ter ópleiding toe te vertrouwen aan de Rijkskweekscholen en Rijksnor maallessen Go. van bet locaalcomité te Amsterdam Is voor de voorstanders van de scholen met den bybel de relatieve neutraliteit des openbare school te verkiezen bovee de absolutie neutraliteit P lo. van het locaal comité te Rotterdam Is de stichting van een Christelijk bewaarschool op plaatsen, waar nog geen* school met den bijbel besaat, eri waar de onmogelijkheid om tot de oprichting van een school te komen, nog niet' gebleken ie, in het algemeen aan- of af te raden Over het algemeen wordt door de deelnemers aan de Berlynsohe wielerwedstrijden gek'aagd over de

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1