- I H K Woensdag 15 September. N° 3443. 1886. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nieuws- en BINNENLAND. piaran- Manu- <1 kanten en al genheid hieruit, tige de en;ook langen s- GOUDSCHE COURANT Ie nu het spel niet konden beoordeelen, veel genot op. -jging Tan flink gebouwde, levenslustige elegante club-pet op ’t hoofd, bezield met vollen lust om. elkander de loef af le steken^ vormt een eigen- moet opvrolijken. Voorwaar, een kolf-wedstrijd GOUDA, 14 September 1886. De beer dr. C. H. van Rhyn hoopt zijn afscheids rede te houden als predikant by de Nederl. Her vormde gemeente alhier op Zondag 10 October des voormiddag, ten 10 ure, om den 19den daar opvolgende ded namiddags ten 2 ure zyn ambt te Groningen te aanvaarden met bet uitspreken van eene redevoering in de groote gehoorzaal der Univer- siteit. Indertyd gaven wy de data op, waarop in het a, et. seizoen de abonnemeuts-tooneel voorstellingen zouden worden gegeven. De eerste zou plaats hebben 14 October. Dit is veranderd in Donderdag 28 October. 1 en genoot gemaakt van het ondervonden genoegen en voor zooveel mogelijk ingewijd in de geheimen van bet spel. Gemakkelijk ging dat niet: immers het behoort tot die spelen, dia men moet zien of liever nogzelf moet doen om te begrijpen hoeveel er in zit en als men dan denkt aan al de technische ter men, waarmede een cricket-diaoours als ’t ware door- spekt is, als men om den haverklap hoort gewagen van „slumps" en «bails," van een «bowling-atreep" en een «popping-atreep," van .bats" en «wickets," vao .bowlers" en .umpires" dan duizelt het menig een, die behoort tot de leeken op dit gebied. De opgewektheid waarmede de jongelui steeds over de zaak spraken, had de belangstelling van de ouderen gaande gemaakt en zoo ging Zondag ten 1 ure een aantal dames en heeren naar het bekende terrein aan den Kolterdamschen dijk, (daartoe feeste lijk met vlaggen versierd) waar reeds jaren achtereen zoo menig wedstrijd werd gehouden, doch nog nimmer zoo als thanseen Cricketwedstrijd. Hoogst aangenaam is het ons te kunnen consta- teeren dat deze eerste wedstrijd succes had. Be voegde beoordeelaars waaronder wij ons zelven - waren van —>ed geslagen en over ’t algemeen en dat de vorderingen, na slechts van oefening, alleszins een woord lof verdienden. helaas I niet kunnen rangschikken meening dat er goi flink gespeeld werd eeniga maanden van 1 Het feest leverde echter ook voor hen, die ‘t fijne van 1 Zoo’n vereenig jongelui, met voortdurend in beweging en om. elkander de loef af te steken," vormt een eigen aardig opwekkend tooneel, dat den meest zwartgal- ligen toeschouwer moet opvroclijken. Voorwaar, waar wel eens in sommige kringen geklaagd wordt dat de tegenwoordige jongens gebukt gaan onder hoofdbrekende studie en dat zij door te veel met hun neus in de boeken te zitten, veel van hun vroolijkheid en frischheid verliezen, één blik op het Cricket-veld op Zondag jl. was voldoende om zich te overtuigen dat hun levenslust, vroolijk- beid en vlugheid nog volstrekt niet verdwenen zijn, maar nog in groote mate aanwezig. De uitslag van den Crioket-wedstryd was als volgt: Als Umpire fungeerde de beer van den Arend, als Score, de heer van Houweningen, beide uit Botterdam. Ie. prijs Crieket-Bat, aangeboden door den heer Dr. H. IJssel de Schepper, behaald door den heer H. Herman met 22 ponten. 2e prijs. Schrijfcassette, aangekocht door de Club, behaald door den beer C. van Kijk met 17 punten. 3e prijs. Zilveren Horlogeketting, aangekocht door de Club, behaald door den heer J. Koobs met 14 punten. 4e prijs. Bierglas, aangeboden door den heer C. Jon ker, behaald door den beer J. van Essen met 12 punten. 5e prijs. Kistje Sigaren, aangeboden door den heer F. Herman Fzn., behaald door den heer G. J. Haentjens Dekker met 10 punten. öe^prijs. Zilveren Dasspeldje, aangeboden door den heer" W. Begeer, behaald door den heer G. J. Prince met 7 puuten. (Na loting met de heeren Wijkhaysen en Cösijn.) Aan bovengenoemden wedstrijd was tevens een in het hardloopen vereenigd, dat nit een oogpunt van afwisseling een goed denkbeeld mocht worden geacht. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt le prijs. Veldflesoh aangeboden door den president, behaald door den heer W. van Essen. 2e prys. Inktkoker aangekocht door de vereeniging, belfaald door den heer H. Herman. De uitreiking der pryzen had pl»at* onmiddelyk na den afloop. Daarby hield de voorzitter van de Club, de heer B. J. IJssel de Schepper, een flinke toespraak, waarbij hij de aanwezige dames en heeren d^k betuigde voor hunne belangstelling, gebleken door hun tegen woordigheid, waardoor zij in de gelegenheid waren zich te overtuigen in hoeverre de leden der Club ge vorderd' waren na enkele maanden van oefening. Daarna wenschte hy de overwinnaars in hartelyke bewoordingen geluk om ten slotte voortestellen om den heer J. G/Arentz tot eerelid te‘benoemen, welk1 voorstel met daverendjappjaus werd aangenomen. Na den voor zitter sprak nog de heer K. Schouten Hoogendyk, die o. a. namens de Club zyne erkentelijkheid be tuigde aan den Majoor-Kommandant van het garni zoen alhier voor de welwillendheid, waarmede hij het schietterrein ter beschikking had gesteld van de Club. Daarmede was het feest geëindigd. Des avonds vereenigde men zich in het bovenlokaal van den beer A.. Dam op den Kleiweg, waa» men recht gezellig byeen was en vele genoegelyke oogenblikken werden doorgebracht. Menig bartelijk woord werd daar ge sproken, waarvan natuurlijk hier ter plaatse geen melding wordt gemaakt. Voor een speech maken wij eene uitzondering, daar het 't woord was van een deskundige op Cricket-gebied en de toekomst der Club betrof. Hy voorspelde „Olympia" ul. een schoone toekomst, als men voortging zich met ijver en ernst te oefenen ajs tot heden geschiedde. Reeds een volgend jaar zou zij er toe kunnen otvergaan een Club van de 2e klasse uit te noodigen zich met haar te meten I Wij eindigen met de hoop dat «Olympia" in het vervolg ook in andere gemeenten lauweren moge behalen en door den tijd beantwoorden aan de goede verwachting, die men van haar beeft uj den eersten wedstrijd op Zondag jl. Van het verlaagd tarief des Zondags van Gouda naar den Haag per Ned. Rhynspoorweg maakten Zondag 11. 341 personen gebruik. Mevrouw Catharina Beersmans zal Januari a. s. hare 25-jarige tooneelloopbaan vieren. Waarschijnlijk sal de gevierde actrice bij die gele genheid in eene nieuwe bare talenten waardige rol optreden en zoowel in ons land als in baar geboor teland (Belgie) een kunstreis maken. De pikeur A. Bos te Zevenhuizen heeft op de den lOu dezer aldaar gehouden harddraverij zijn 148ste prys of premie gewonnen. Naar wy vernemen zal morgen te Boskoop eene vlieger-wedstryd plaats hebben. Vele prachtige en zeldzame vliegers worden er voor in gereedheid ge bracht, terwyl vele pryzen zijn uitgeloofd, waar onder zilveren remontoirs eriz. Binnen kort zal te Boskoop worden gehouden. Op de kermis te Berkeowoude heeft Zaterdag avond eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen eenige boerenknechts. Een hunner is door messteken zoo danig verwond, dat hij reeds des Zondagsmorgens is overleden. Het gerecht moet beden eene lijk schouwing doen. Wettelyke regeling van den arbeidsdag zou, meent de Enschede'tche Courant zeer eenzijdig werken. De landbouwers zouden er geheel buiten vallen, vermits by ben in drukke tyden van alle handen moet worden geprofiteerd, werkdagen van 16 uur geene zeldzaamheid zyn, en van eene algemeene regeling der werkuren geen sprake kan syo. Ook met de bouwvakken, waarin de meeate arbeid op denzelfdeu tijd wordt gevraagd, zou het moeielyk gaan. Voor de kleine nyrerheid is regeling van den werktjjd onmogelyk en controle ougewenacht. De controle over hen die thuis werken, hetzy alleen of met een, twee knechts zou niet worden geduld, en het toezicht zou de hal re natie als politie-agenten vorderen. In inrichtingen, waar, hetzy met vol personeel, hetzy met een gedeelte nacht en dag wordt doorgewerkt en het ploegen- stelsel dus ingevoerd, ie de controle moeilijk, zoodra de werkman zelf verlangt overuren te maken. De beperking zou- alleen te handhaven zyn in de ondernemingen die rechtstreeks door staat of ge meente worden bestuurd," die onder openbaar toe zicht staan, of, waar de arbeid niet als stukwerk' kan worden uitgegeven, Voor alle overige vakken vóórziet bet blad een zee van moeielijkheden. Ove rigens zal bet zich verheugen, indien uit het in te stellen onderzoek blijkt, dat hetgeen in het belang Nauwelijks zyn de zomer-concerten in «Ons Ge- noegen’s" tuin afgeloopen of de deuren van «Kunst min" openen zich voor de winter-amuementen. Dit openen der deuren moet men zich echter figuur lijk voorstellenalthans gisteren, toen er slechts één open was en verder alles potdicht. By de bui tengewone hitte des daags was bet niet te verwon deren, dat de steeds toestroomende menigte het spoedig te warm kreeg en men er op bedacht werd door bet openen van eenige ramen eene gewenschte verfrissohing in de saai aau te brengen, eene poging die met goeden uitslag bekroond werd, daar gelukkig de kachels noch niet gebrand hadden en ook de brand-lantaarns niet Waren aangestoken, zoodat men daarvan dan ook geen last had. Onder voortdurend gestommel van het aanbren- gen van stoelen en tafels begon alsnu het Groot Hongaar sch Nationaal concert met zang tn dam door het eerste beroemde Ooet.-Hong. Zigeuner Orokest, het eenige Hong. Orchest hetwelk dames onder zyn leden telt, uitgevoerd in Nationaal coetuum en met de eigen aardige instrumenten der Zigeuners. Voorzeker heeft deze eigenaardige mededeeling van het programma er voel toe bijgedragen om de zaal «Kunstmin" bijna niet groot genoog te doen zyn om het kunstminnende publiek te bevatten; of dit echter niet tot teleurstelling aanleiding hoeft gegeven, is niet twijfelachtig, vooral onder hen wier verwachting te hoog gespannen was. Het programma bevatte o. a. nummers van Kéler-Béla, Métra en Strauss, welke op weinig uitzondering na gespeeld werden zooals men dat wel eens meer hoort; verder Unga- rische Polka en Marsch waaraan ook niet veel bij zonders was te hooren, alleen by No. 6 «Zsigany éleot" en No. 11 «Ungarisehe Weisen* kwam het zigeunerelement boven en voelde men iets vreemds, men boorde toen iets, waarom naar het schynt het meeste publiek was opgekomen en beleefd als deze Zigeuners waren, by het geringste applaus gaf men nog iets ten beste. Ook de nationale dansen werden op - verzoek herhaald, terwyl het optreden van de viool-koningin Hewanna Urban met groote toejuiching werd beloond. In één woord, toen het publiek over zijne teleurstelling heen was, bleek het dankbaar te zijn voor zooveel afwisseling (niet alleen in zang, dans of orchest, maar ook in onder linge verwisseling der instrumenten), en menigeen verliet «Kunstmin" in prettige, vroolyke stemming. Deed ons indertijd do oprichting van de Ooudsche Cricket-Club «Olympia" groot genoegen, daar het cricketspel op zichzelf een heilzame lichaamsoefening is en tevens een nuttige ontspanning aanbiedt na de studie-aren op Gymnasium en Hoogere Burgerschool, met niet minder vreugde begroetten wij het openbare levensteeken, dat de Club gaf door een wedstrijd aan te kondigen. Daardoor zouden de ingezetenen van Gouda eens 'in de gelegenheid worden gesteld in optima forma kennis te maken met het edele Cricket-spel. Veel had men daarover reeds gehoord. In menige huis kamer was daarover vaak gesproken. De jongelui, die lid van de Club zyn, waren als zij met verhoogde kleur en vermoeide leden van het veld t’huis kwamen, dikwijls niet uitgepraat over ,het ,gesmaakte genot. Met op gewektheid en geestdrift werden de huisgenocten deel—

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1