ixter. N° 3449. IEN. 10CHE BINNENLAND. Woensdag 29 September. ïouda. oning. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. AR,* de Notaris. td ver- Wj H AZoon EG. |ns franco ij belegen ICO. sexs BONS STHMA arettrn geeft lichting. In LES Hoest en cents. 8c HOLM, Zeilt. ni.Ms Met 1 OCTO- BER begint een nieuw Kwartaal van de GOÜDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvan gen de verschijnende Nomniers tot dien datum GRATIS. De inzending van advertentiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave S3 e® - es 2 es HF 3 CD met n massa. autoriteiten, too 100. ""OPWEKKEND ortsverdruvend AMOEBE ROOTE ZWAKTE 3Ct meden- Kerk daarmede in GOÜDSCHE courant De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. BONS ’«n tuiver pl»nt- i eetlnat niet 1, aangenaam In dooien 18Ö, 's rnor- IV LIET te H. TEEPE GOUDA, 28 September 1886. De Afdeeling Gouda van het N. O. G. vergaderde Vrijdag j.l, Na afdoening der huishoudelijke zaken besprak de heer Willers de schoolbibliotheek. Volgens spreker was dergelijke inrichting noodig, nuttig, noch aangenaam. Hy verdedigde zijne zienswijze, door te w(jieu op den inbond der boekjes, die veel te hoog is voor de leerlingen, te veel van vreemden oorsprong en te. lang. Niemand der aanwezigen was het met den inleider een*. Allen erkenden de behoefte aan eene bibliotheek, ook al eischt de keuze uit den grooten voorraad kinderboe ken de uiterste zorg. De heer R. Leopold gaf daarna eene verhandeling over Volks-etymologie ten beste. Zaterdag 25 September j.l. had de vergadering plaats van de onderwijzers in bet Arrondissement Gouda. De opkomst was zeer groot. De heer Vcr- boon sprak over het taalonderwijs op de volksschool, en betoogde dat de uitkomsten niet beantwoorden aan de hooge waardeering die dit vak geniet. Uit de discussie bleek, dat de nndere leden niet zoo ongunstig over de resultaten dachten, maar dat de goede handleidingen, in den laatsten tijd verschenen, het onderwijs in de goede richting hadden gebracht. De heer Kiewiet de Jonge besprak een middel, dat geschikt is het leerplan tot werkelijkheid te maken. Ten slotte wekte de heer Posthumus allen op, om mede te werken tot het welslageu der ver* loting van kunstvoorwerpen ten behoeve van bet ondersteuningsfonds. Woensdag a. st. treedt de Wiener Made hen Kapelle alhier op, die bestaat uit 9 jonge meisjes en 2 hee- ren, onder leiding van de kleine Lucie Rausscher. In verschillende plaatsen van ons land deden deze jeugdige artisten zich hooren en niet zonder succes. Voor bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. Van het verlaagd tarief des Zondags van Gouda naar den Haag per Ned. Rhynspoorweg maakten Zondag 11. 198 personen gebruik. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dat een hond van den heer J. van Sonsbeck 16 tyger- kleuiige jongen geworpen heeft. Dc schade door den brand aan het Scheveningsche Badhuis toegebracht, is door deskundigen van weer zijden bepaald op voor gebouwen 522.868, voor inventaris 202,400, dus te samen f 725,263. Naar het Haagtche Dagblad verneemt, zou heden een begin gemaakt worden met de voorbereiding van den herbouw. Het bericht over de gevonden muziekinstrumen ten blykt onjuist te zijn. Ie premie de heer K. Bosbergen te Boskoop met 105 p. 2e premie de heer N. J. Sohorel te Boskoop 98 p. Beeds voor eenigen tijd werden in het stedelijk Ziekenhuis te ’s-Hage proeven genomen met een nieuw systeem tot het desiufecteeren van lijfklee- deren enz. van lijders aan besmet telijke ziekten. Het toestel, dat daartoe gebezigd wordt, berust hoofd- zakelijk op een verbeterde aanwending van natten en drogen stoom, gebracht tot zoodanigen warmte graad, dat de bacteriën totaal vernietigd worden en is uitgevonden door tie firma De Jong en Go., macbinefabrikanten te Oudewater. Zondag heeft de laatste proefneming in het ziekenhuis plaats ge vonden. Behalve de leden van bet Dagelijksch Bestuur, de commissie van bijstand in het ziekenhuis en andere stedelijke autoriteiten, woonde ook ZExo. de Minister van Binnenlandsche Zaken, de Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland en de referendaris voor de afdeeling geneeskunde aan het Departement van Binnenlandscbe Zaken de proef bij en wel met oog op een eventueele aanwending van bet toestel door bet Rijk. De firma werd vertegenwoordigd door baren agent, den beer Vaillant te Rotterdam. In de 59ste vergadering van de Duitsche natuur onderzoekers en geneeskundigen, die nu te Berlijn is gehouden, sprak, in de sectie van hygiëne, dr. Plugge over het fihreeren van water. Hij trachtte te betoogen dat naar de jongste grondige onderzoekingen en er varingen bewezen is dat kool- en papierfilters in plaats vau het water zuiveren, bet integendeel slechter maken en de vermeerdering der bacteriën in de hand werken. Zand-, klei-, asbest- en gipsfilters (daar onder de filter van Chamberland-Pasteur zijn ge durende eenigen tijd wel in staat water geheel zuiver te filtreeren, maar na eenigen tijd gebruikt te zyn wei geren zy verder den dienst en laten bacteriën door. Het resultaat is dus er bestaat nog geen volkomen voldoend filtreertoestel het vraagstuk is nog niet opgelost, maar men bezit toch eene zekere onderzoe kingsmethode, om eiken toestel te beproeven op zijne deugdelijkheid. In de vergadering waren velen van oordeel, dat, met het oog op de behoeften der massa van de bevolkingen, de beste filter is eene goede waterleiding. De verzending van wild uit het noorden van Overysel neemt gaandeweg in om vang toe en wordt steeds uitgebreider, zoodat menigeen met dien han del een aardig sommetje verdient. Thans gelden heele hazen 1.70, drielingen ƒ1.25, halve hazen 80 a 85 c., tamme ganzen 2.50 a 3, wilde dito f 1.40 a 1.50, jonge patryzen 1 a 1.10, oude dito 55 a 60 o., kooieenden 80 a 90 c., geschoten wilde eenden, poelsnippen en pijl staarten 60 a 65 c., tamme einden en kippen 50 a 65 c., slobben, smeenten, talingen, watersnippen 40 a 45 c.. wilde konijnen 35 a 40 o., hanen 30 a 50 c., kippen 50 a 75 c.» houtduiven, bokjes (l/s O. e* CD 0^ CZI 3 AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschgnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Bij de gilleren te Boskoop gebonden Kolfwed.tryd, waarbij de Goudtcbe Kolfclub w.i uitgenoodigd en waaraan door velen van genoemde club werd deel genomen, was de uitslag aldus: Prijs de heer M. Wiegend Bros te Boskoop met 106 p. s 03 K C cd «B S Qfl CD 3- 2.3 pp B B cd ri S. watersnippen) en kwartels 20 a 25 c., alles per stuk. Korhoenders f 4 a 7 en fazanten 4 a 7 het paar. Handel vry vlug. Hoe kennis macht en ook geld is, leert weder het voorbeeld van den heer Trapp, bij Prenzlau. Daar werd voor vele jaren onder eene zeer dunne aard* laag eene stof in den grond gevonden, die men voor kalk hield. Men bouwde een kalkoven, en toen die niet rendeerde, steen bakker yen. Daar ook deze niets gaven, gingen opvolgend drie eigenaars te gronde. Onlangs nu werd de heer Trapp bezitter van den grond. Deze liet de «tof onderzoeken. Deze bleek te zijn een krytdiepte, en het krijt van uitstekende qualiteit. Voor dezen berg heeft een, vereeniging van kapitalisten reeds 1 millioen mark geboden. Het krijt wordt reeds geslempt en ter plaatse in den handel gebracht tegen 1 mark per centenaar. Delft vierde Zaterdag feest. Vroolijk wapperde de Nederlandache driekleur uit openbare en particuliere gebouwen. De Markt vooral had een echt feestelijk aanzien, daar deze juist het punt uitmaakte, waar oud en jong zich vereenigde, ten einde de ont hulling van het standbeeld van Hugo De Groot by te wonen. Van alle kanten stroomden de burgers, zoowel stadgenooten als vreemdelingen, toe ten einde een plaatsje te bemachtigen nabij het gereserveerde ter- reiu, waar bet standbeeld ouder een kleed van grijze en blauwe kleur (de kleuren uit de kwartieren van het wapen van De Groot) voor het oog verborgen was. Tijdens de ontvangst van verschillende autori teiten ten Stadhuize, namen reeds vele genoodigden een plaats in op het feestterrein. Te iwee uren 'precies traden de leden van het hoofdcomilé, benevens tal van autoriteiten en ge noodigden het gereserveerd terrein binnen. Tot de genoodigden voor de plechtigheid behoorden de Ministers vau binnenlandsche en van buiten- landsche zaken en van justitie. Voorts was eeu breede schaar van uit als van buiten Delft, tegenwoordig. Weldra deed de militaire kapel van de Grenadiers en Jagers het Volkslied hooren, hetgeen door allen met ontbloote hoofden werd aangehoord, en gevolgd werd door een feestmarscb, gecomponeerd door haren kapelmeester, den heer J. H. Völlmar. Daarna trad mr. W. H. De Beaufort, lid der 2e Kamer, als spreker op. In eene keurige feest rede schetste de begaafde redenaar de groote ver diensten van den wereld beroemden Hugo De Groot en eindigde met de woorden In Delft, waar De Groot *s wieg had gestaan, vond hij ook zijne laatste rustplaats. Het zal van nu aan bet voorrecht hebben ook zijn beeld te bezitten. Door groote opofferingen heeft de Delfcscbe regeering getoond dit voorrecht op boogen prijs te stellen, en deze merkwaardige stad, die voor het vaderlandslievend hart reeds zoovele dierbare herinneringen bezit, zal op dezen dag een aantrekkelijkheid rijker worden, die zonder twijfel tal van Nederlanders en vreemdelingen tot een eerst of eeu vernieuwd bezoek zal uitlokken. Wie toch zal zich niet aangetrokken voelen om, door een bede vaart naar dit beeld, hulde te komen bewyzen aan den staatsman, die recht en gerechtigheid beeft lief gehad, den geleerde, die den onmetelyken overvloed zijner ken nis aan het heil der mensohheid beeft besteed, den chris ten, evenzeer afkeerig van hen, die in bet christendom alleen de leerstellingen zien, als van ben, die om die

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1