Bultcuiandsch Overzicht. ADVERTENTIËN. ANTON WECK, Barometers, Thermometers enz. HEEREN- en DAMES- GLACÉ-HANDSCHOENEN Burgerlijke Stand. Moordrecht Gouderak Stolwijk Haastrecht Vlist: Reeuwijk Zevenhuizen A. van OS Az. Kleiweg- E 730. Delft. Mei een muziekuitToeriug op de Markt en een maaltyd ten Baadhuize werd bet feest besloten. Nevens zoo onderscheidene landbouwmachines, die ten onzent vasten voet verkregen hebben, mist men eene machine om hooi te drogen. Is het noodza kelijk om roet de machine te maaien, even noodza kelijk is het zeker om het gemaaide gras droog te kannen binnenhalen. Immers, de verliezen waaraan de landbouw bij nat weder tijdeus den hooioogst blootstaat, kunuen millioenen bedragen, want hoe dikwijls wordt niet vermeld dat het gemaaide gras door den regen zoo uitgelaagd wordt dat het hooi zijn voedingskracht verliest en niet dan met tegen zin door het vee gegeten wordt, terwijl het meestal schimmelig, dus schadelijk, en niet zelden door broeiing de oorzaak van brand wordt. Een werk tuig om de hooi-droging ie bevorderen is nog noodiger dan zaai-, maai- en dorschmachines, dewijl men om te zaaien een gesohikten dag kan afwachten, en om te maaien een paar man meer in 't werk kan stellen, 'tzij bij mooi weer of bij nat weer, en men om te dorsohen zijne overdekte schuren bezit. Maar hooi moet alles van de zon hebben. Een eerste proef geschiedde in 1879 in Engeland. Op een landgoed van den hertog van Manchester is gedurende den hooioogst vau dien natten zomer tot het hooi maken een werktuig gebezigd, waarin het gras door middel van kunstmatige warmte in weinige uren werd gedroogd, waarbij kleur en reuk niets te weuscheu overlieten. Het hooi was droog, zoet en zonder eenig teeken van verhitting of ver- broeiing. Dit werktuig, uitgevonden door W. A. Gibbs in Shingfon (Essex), bestaat uit twee deelen lste een toestel op wielen, waarop eene beweeg bare kast van blik, waarin het te drogen gras langzaam voortgeschovec wordt, blootgesteld aan een stroom verhitte lucht, terwijl het door draaiende vorken opgenomen en gekeerd wordt. 2de een ander toestel op wielen, bestaande uit een vuurhaard met ventilator tot leveriug van de verhitte lucht, (door een locomobile in beweging gebraoht). De toestel droogt het gras, dat er doorgeschoven wordt, zoo spoedig als twee mau het kunnen inwer pen, wien het gras met vier wagens wordt toegevoerd. Per uur droogt men aldus het gras van 1 acre of 401/s aren. Eene grasopbrengst van 22 acres of 9 HA. weiland werd (altijd in Engeland) in 7*/a uur tijds gedroogd. Eene opbrengst van 46 HA. (117 acres), waarin het gras in 1880 zeer dun aloud, werd in 3 weken tijdé gedroogd, terwylbet 14 dagen daarvan aanhoudend regende. De heer Fuller, eige naar van uitgestrekte gronden, is van meening dat het machinale drogen haast goedkooper is dan het gewone werk. In die streek XCarsham) kost het ge wone hooidrogen 16 tot 20 per HA. terwyl deze machinale droging 13 a 14 per HA. bedroeg. De heer F. is van oordeel, dat als de machine goedkooper vervaardigd wordt (thans kost zy ƒ3600.), waaraan niet te twijfeleo valt, zij van groot practisch nut voor den landbouw zijn zal. Bovendien zijn de kosten een punt van ondergeschikt belang, waut het voorname voordeel bestaat in de onafhankelijkheid van het weder. De aanschaffing van het werktuig is wel is waar alleen reutegevend voor groote landeigenaren, maar dit geldt ook voor de stoomdorschmaohines en stoomploegen. De kleine landbouwers kunnen het voordeel even zeer geuieten, wanneer zij zich zulk een werktuig voor gezamenlijke kosten aanschaffen of zich met een machine-fabrikant verstaan. reeds eenigszins bedaagde burgemeester echter niet in aanmerking kwam. De meisjes zonden hun moe der bericht. Deze kwam terstond over en verklaarde tot zoo onbetamelijke huwelijken, zoo kort na den dood van haar zoon, hare toestemming niet te kunnen geven. De teleurgestelde bruidegoms be legden nu een openbare samenkomst, en de zelf verloochenende. burgemeester kwam er op een geluk kigen inval. Hy begaf zich tot de moeder en vroeg haar ten huwelijk, met het gevolg, dat nu drie paren te gelijk konden worden ingezegend. In het verslag, uitgebracht door de jury van den door het Ned. Handelsmuseum en hier uitge schreven wedstrijd voor verwarmings- en verliohtings- toestellen, leest men over de onderscheiden inzendin gen het volgende ,/Gelijk de kunst ons schoonheidsgevoel, bevredigt de nijverheid onze behoeften de kunstnijverheid haar naam duidt het reeds aan behoort beiden te voldoen, en eerst dan kan zij bloeien, wanneer zij niet als een artikel van weelde wordt aangemerkt, maar een zaak van behoefte is voor ieder. In dat bewustzijn achteu de oudergeteekenden zich verplicht, er onbewimpeld voor uit te komen dat, naar hun meening, het meerendeel der inzenders die behoefte blijkbaar nog niet kent, althans niet levendig gevoelt. Wat van haarden, kachels, lampen kronen enz. te zien wordt gegeven, getuigt in het algemeen niet van een ernstig streven naar ver edeling van den vorm of zijn onderdeden. Dat is dubbel te betreuren, omdat de deugtlelykbeid van het werk daarentegen in de meeste gevallen onzen ouden goeden naam handhaaft. De pryzen zyn daarby zeer matig, in veel gen vallen naar het oordeel der ongeteekeuden zelfs te laag gesteld. Zij hebben echter vrede bij de uitdrukke lijke verklaring der inzenders, dat zy bereid zijn, gedurende een jaar nabestellingen voor gelyken prijs uit te voeren. Het indertyd geopperde denkbeeld, om dit jaar hulde te brengen aan Willem Beukels, den uitvinder of verbeteraar van het haringkaken, heeft, waarschijnlijk onder de ernstige tijdsomstandigheden, tot geen auderen uitslag geleid dan vermoedelijk een stil ge- deuken aan den eenvoudigen Biervlieter, die vijf eeuwen geleden op een zulk een kostelyken inval gekomen is. Anders evenwel heeft het bericht naar buiten gewerktdaar kon men niets anders denken of zulk een herinneringsfeest moest tot stand geko men zijn. Volgens een der buitenlundsohe l' lndépen- dance Luxembourgeoise, zyu we dan ook sedert den 15en dezer druk aan het feestvieren. Het blad noemt de aanleiding tot het vreugdebetoon en phantaseert verder als volgt Het geheele land neemt er can deel. Het minste gehuchtje viert het haringfeest. Van het eeue einde der Nederlanden tot het ander ziet men enkel kermis sen, feestmalen, slemperijen, optochten, zegewagens, bals, concerten, vermakelijkheden van allerlei aard, tooneelen, stof opleverende voor honderd sobilderyen in den traïit van Tenier» en Oetade. Het deftige, stemmige Holland eert aldus de nagedachtenis van een eenvoudigen armen man, die een lichtstraal had van praktisch genie. Het is dankbaar jegens een zijner weldoeners en toont hem zulks eenstemmig.' tien dagen lang is de nederige vissoher Beukels een held des volks. Men moet er niet om lachen. Alles welbeschouwd is het verstandiger van de Hollanders, de weldaad van Beukelz te vieren, dan dat andere volken jaardagen herdenken, die niets aanbevelens waardigs in herinnering brengen. leerstellingen het geheele christendom verwerpen. Maar de grdotste en beste hulde die aan De Groot kan bewezen worden, zal deie zyn, dat de volgende geslachteu, die naar zyn standbeeld zullen opzien, door hunne hoogaohting voor kennis en wetenschap, door hunnen eerbied voor opreohten godsdienst en vroomheid des harten, door hunnen afkeer van staat kundige en kerkelyke twisten, die den band der volkseenheid verscheuren, het toonen, dat de groote Delvecaar voor zijn land en volk niet te vergeefs heeft geleefd. Na het uitspreken der feestrede werd het standbeeld van zyn omhulsel ontdaan, en vertoonde bet zioh in al zyn schoonheid aan het oog van de talrijke me nigte, die ougeduldig het oogenblik der onthulling verbeidde. Vervolgens werd door 800 kinderen, leerlingen van openbare en byzondere scholen, een feestcantate aan geheven, onder leiding van den componist W. F. G. Nicolaï. Zeer lief en eenvoudig werd deze cantate door dit kinderkoor voorgedragen, en zeer zeker verdienen de onderwijzers, die zich met de instudee ring belastten, een woord van lof. De heer mr. E. J. J. B. Cremer, voorzitter van de Hoofdcommissie, droeg vervolgens het monument aan het Delftsche gemeentebestuur over met de vol gende woorden Edel Achtbare H. H. Burgemeester en Wethouders. Op my rust thans nog de hoogstvereerende taak, bet voor Grotius opgerioht standbeeld, namens zijne vereerders, aan U over te dragen. Ik volbreng die taak met een gemengd gevoel van van vreugde en smart. Toen ik, drie taren geleden, U in gindsch grootsch kerkgebouw, op den 300- jarigen geboortedag van den grooten Delvenaar, toesprak, werd de Prins, onze Eere-Voorzitter, door de droevige herinneringen aan die geheiligde plek verbonden, tot ons diep leedwezeu verhinderd de plechtigheid bij te wonen. Maar wij allen hoopten en vertrouwden dat de onthuling van dit beeld onder zijne hooge bescherming zou geschieden dat zij door de tegenwoordigheid van den telg van het huis Oranje-Nassau eene bijzondere beteekenis en wijding zou ontvangen. Eu nauwelijks een jaar later brachten wij hem. den laatsten stamhouder van Ons Vorstenhuis, daar bij zyne lieve dooden ter ruste. Maar als wij met een gevoel vau weemoed en smart terugdenken aan den slag, toen aan ons vader land toegebracht, op een dag als tiezen mo^en wij ons daardoor niet laten beheerschen, moeten wij on8 daaraan ontrukken. Dankbaarheid alleen behoort ons hart te vervullen. Dankbaarheid jegens den grooten man, die op elk gebied van zedelijke en verstandelijke ontwikkeling een voorgaDger, een leidsman der menschheid was, den man die het recht gegroudvest heeft op de menschelijke natnur. Dankbaarheid ook daarvoor, dat het ons gegeven is een te laag verwaarloosden plicht te vervullen, een plicht, waarop reeds voor eeuwen door Vondel eu De Witt werd gewezen. Dankbaar ben ik ook gestemd jegens U. E. A. H. en jegens den gemeenteraad en de burgers vau Delft, want zonder U aller grootmoedige mildheid waren onze pogingen wellioht nog niet geslaagd. Gy wist evenals wy, dat de roem van Grotius om te blyven voortleven geen openbaar huldeblijk behoefde, dat zijn naam onvergankelijker is dan het metaal, waaruit dit beeld is gegoten. Maar, even als wij, waart gij overtuigd, dat het plicht is van den nazaat, zyue groote afgestorvenen te eeren, en dat die openlijke vereering ook het verre nageslacht moet opwekken, hun voorbeeld, zy het ook van verre, te volgen. En daarom draag ik met een dankbaar hart dit standbeeld aan U over en vertrouw het toe aan Uwe hoede. Mogen, bij het aanschouwen van dit beeld, de slotwoorden van den feestdichter aan onze kin deren en nakomelingen bewaarheid worden 't Wekt in 't hart van gryz' en jeugd Trouw aan recht en burgerdeugd." Door den heer Burgemeester werd het standbeeld daarop namens Delft aanvaard. Ook hy bracht in warme bewoordingen zijne hulde aan de nagedach tenis van De Groot en verklaarde de zorg voor het mouument op zioh te nemen, ten einde den nazateu te toonen, op hoe hooge prijs de oude Prinseustad dit stoffelijk huldebewys stelde. Vervolgens werd door het geacht Hoofd der Ge meente eigenhandig een prachtige krans op het voetstok van het standbeeld gelegd waarby ook namens het Leidsch studentencorps een krans van levende bloemeu werd gevoegd. Nog werd door deo Burgemeester namens Delft een woord van dank gebracht aan den voorzitter en de leden vau het hoofd-comité en aan de plaatselijke comités voor het geacheuk, hetgeen door hem nameus de Gemeente was aanvaard. Na afloop der plechtigheid had op het stadhuis de teekening van de oorkonde plaats, door het hoofd comité en het Dsgelyksoh Bestuur der Gemeente Amerikaantch. 't Is nu een dertig of wij f—en—dertig jaar geleden dat iemand, van Amsterdam naar Iowa vertrokken, naar Nederland schreef, om hem een dienstbode over te zenden, daar tóen in Iowa vrouwelijke hulp voor 't huishouden haast niet te krijgen was. Aan het verzoek werd voldaau, doch eer het dienstmeisje de reis vau New-York naar Iowa geheel had afge legd dat was toen eenige weken was zij reeds ten huwelyk gevraagd. Later kwam zy als vrouw van een welgestelden boer hem, bij wien zy zou gaan dienen, bezoeken. Dergelyke dingen komen daar ginds nog voor* Te Waggon Wheel, nu een opkomende mynwer- kersstad en aan een spoorweglijn gelegen, maar „zouder vrouwen* stierf niet lang geleden een jonk man, tot wieus begrafenis twee zusters, die er vrij knap uitzagen, uit het Oosten der Unie overkwa men. Toen zy na de treurige plechtigheid weder wilden vertrekken, meldde zich een talrijk afgezant- schap, met den burgemeester aan het hoofd, by hen aan en noodigde uit, elk een man te kiezen. De burge meester zelf verklaarde iu de eerste plaats, naar de hand van een barer te dingen. Toen het tweetal ondanks deze eer wilde vertrekken, werden zij eeni|te dagen achter een letterlyk belegerd, tot z|j eindelijk zich lieten verbidden en elk een man uitkozen waarbij de Het volgende wordt ter algemeene waarschuwing medegedeeld aan de Nym. Ct., eu het is sedert gebleken dat het geval niet opziobzelf stond Door F. J. Abram Co., Londen, 117 Drummond St. Euston, werd aan eene kassiersfirma te dezer stede geschreven, dat by haar zou worden beschikt over een bedrag van 63. Tot dekking en cre- ditneering was daarby gevoegd een wissel van 200 op een Amsterdamsoh huis, betaalbaar 6 October a. s. Ook werden in dezen brief enkele firma's te Rot terdam eu Amsterdam genoemd als referenten. Weinige oogenblikken na ontvangst van dezen brief werd onze kassiersfirma de geadviseerde wissel van 53 ter betaling aangeboden. Deze, het voor zichtig achtende eerst omtrent remittenten inlichtin gen te nemen, stelde de betaling een paar dagen uit en haastte zich inmiddels omtrent F. J. Abram Co. information in te winnen eu den wissel van 200 ter acceptatie op te zenden. Bij de opgegeven referenten, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam, bleek, dat Abram 8c Co. bun onbekend waren, terwyl |de wissel van 200 onge accepteerd terugkwam, 'zoodat bleek, dat de kassiers» firma met een oplichter te doen had. Thans zyu de Amerikaansohe bladen hier te lande aangekomen die gewag maken van de ram pen, welke de jongste aardbevingen in Noord-Amerika hebben veroorzaakt. Volledig zijn de beschrijvingen nog niet, want het zal nog eenigen tijd vorderen, alvorens het onderzoek over de geheele uitgestrekt heid van het tooneel der verwoesting zal zyn afge- loopen. Toch staat men reeds nu versteld over den duur van 't natuurverschijnsel. Op 27 Aug. jl. werden de eerste schokken van aardbeving waargenomenen z|j duurden tot 3 September, dag aan dag voortin den avond van 31 Aug. waren de schuddingen 't hevigst, terwyl vooral de omtrek van Charleston (Zuid-Carolina) en meer in 't bijzonder de stad Summerville daarby het meest werden geteisterddaar lag het centrum van het natuurverschijnsel, dat zioh echter van Mobile tot Toronto (Canada), van den Atlantischen Oceaan tot Ornatra openbaarde, dat is over een oppervlakte, 6 a 8 maal grooter dan het grondge bied van Frankrijk. Te New-York werden de schokken ook gevoeld, maar nog langdurige noch hevige, alleen tnsschen 9.30 en 10 uur in den avond van 31 Aug. Zy veroorzaakten daar ook geenerlei schade. Daaren- tegeu waren ze te Washington reeds veel sterker een schok zelfs hield maar 4'/s minuut aan. Dit zegt echter niets bij hetgeen in Zuid-Oosterstaten is ondervonden. Atlanta en 8avannah, Georgia, Richmond, Virginië, Raleigh, Noord- en Zuid- Carolina hebben vreeselyk te lijden gehad en juist in die strekeu bleek de bevolking er van nature ook 't meest door te worden ontsteldonbeschrijf lijk was de uitwerkiug van de aardbeving op de kleurlingen. Te Charleston, Savannah, Atlanta enz. wierpen zij zich in de stralen op de knieën, in vurige gebeden, vast geloovende dat het einde der wereld daar was. Zij deden boete voor hun zonden en bereidden zich voor, om voor 's Heeren aan gezicht te versohynen. Te Raleigh trok juist eeo troep jongelui, die op de jacht was geweest, de stad door, op het oogenblik dat de aardbeving 't hevigst wasde jongelui begonnen toen uit ai hun macht op de hoorns te blazen en de kleur lingen riepen elkander toe„Dat is het laatste oordeel 1 Hoort het trompetgeschal van Gabriël Maar helaas elders z|jn de feiten van veel treuriger aard. Charleston, een der sohoonste steden van 't Zuiden, de prachtigste haven van Amerika aan den Atlantischen Oceaan, is als 't ware geheel iu puin gelegd. Twaalf schokken van aardbeving hebben er van 31 Aug. 's avonds tot I Sept. 's namiddags de grootste verwoesting aangericht. Da meest ontzettende schok kwam den 31u Aug. te 9.53 uur 's avonds vooralle klokken der stad bleven toen stilstaan. Huiveringwekkend was de uitwerking van dien schok bet scheen, gedurende eeo minuut achtereen, alsof alle gebouwen met geweld werden omvergehaald de bewegiug ging van een dof gedruisch vergezeld, dit gerommel werd hoe langer hoe sterker, totdat de buizen, zelfs de heohtste gebouwen, het een na het audere instortte, duizenden mannen, vrouwen en kinderen onder hun puin bedelvende. Charleston tusschen de rivieren de Ashley en de Cooper gelegen, die by het samenloopen de haven vormen, is in twee deelen gesplitst, waar van het eene gedeelte de handelswyk is, het andere meer uitsluitend de woningen bevat. Vooral in de handelswyk nu, waar de grootscbe Amerikaansohe etablissementen waren gevestigd, uit reusachtige steenmassa's opgetrokken, heeft het ontzettend natuur verschijnsel onnoemelijke schade aangerichttoch hebben de op zichzelf staande woningen en villa's met tuinen in het „8tada-gedeelte" den schok evenmin weerstaan. Alles is vernield. Na 31 Aug. leefde de geheele bevolking van Charleston op straat gedurende de eerste 4 of 5 dagen. Ver over de 50 lyken waren na 3 dagen reeds uit 't puin opge dolven de ziekenhuizen waren te klein om de in de eerste 4 dagen tot ruim 200 gestegen zwaar verminkten op te nemen. Onder de slaohtoffers zijn de kleurlingen het tal rijkst j men schat hun aantal op 2/3 van 't totaal. En wat nu de materiëele schade betreft, deze is niet met juistheid te sohatten, maar werd globaal op 5 millioen begroot. ®rger dan te Charleston was de toestand van Summerville, op ongeveer 20 kilometer van daar gelegen. Daar scheurde de grond op versohei- dene plaatsen van een en uit de gapende spleten steeg tot 20 en 30 voet hoogte kokend water op, een asohgrauwe modder meevoerende en een onhoud- baren zwavelstank verspreidende, 't Was daar alsof men een vulkanische uitbarsting beleefde. Overal z|jn comités gevormd om de slachtoffers »an Charleston en Summerville te hulp te komen. Maar de openbare liefdadigheid is beperkt, omdat men vreest dat nieuwe rampen zullen volgen en men dan zelf alles wat men bezit, noodig zal heb ben om er door te komeo. Intussohen zyn deze, door de mannen der wetenschap trouwens ook weerlegde angatige voorspellingen tot heden niet verwezenlijkt en het zal dus, naar wij mogen hopen» vooreerst wel b|j de trenrige gebeurtenissen van 27 Aug. tot 3 Sept. blyven. Omtrent het eindigen van Succi's hongerkuur worden de volgende bijzonderheden gemeld Twee uren voor het einde heeft het comité, dat hem steeds controleerde, eene groote vergadering ge houden; de naburige zalen waren vol met bezoekers waaronder vele dames. Ia het bijzyn van een no taris werd het uitvoerig rapport der geneesheeren gelezen, waarna een proces-verbaal werd opgemaakt en onderteekend door al de ledea van het comité. Het publiek applaudisseerde met groote geestdrift. Succi heeft verklaard, dat h|j zijn geheim alleen zou opheffen, wanneer hij zyne rondreis had gemaakt door de groote wereldsteden. Hy verzekerde zich vol komen wel te gevoelen, is van plan in November naar Parijs te gaan, om daar dertig dagen te vasten, en gaat dan naar Amerika. Des avonds van te voren dronk bij een liter bouillon, en begon zijn ontbijt na dertig dagen met pastyijes, soep en verschillende vleezen; hij dronk daarby koffie eu een flescb champagne. Over eenige dagen zal b|j waarschijnlijk naar het meer van Confo gaan om daar acht dagen te blyven. De dokters trachten nog altijd te vergeefs zijo geheim te doorgronden. Hy is 15 KG. iu gewicht ver minderd, maar dat beteekent niemendal zooals hij zegt; want zijn gestel heeft onder de kuur volstrekt niet geleden. Hij woog eerst 61 KG. thans slechts 48. Hij beweert dat zyn geheim dienstig kan zijn aan de wetenschap bij de behandeling voor sommige ziekten; h|j gelooft ook, dat het zeer nuttig kan zyn bij besmettelijke ziekten. Volgens Succi is het mogelijk het vasten nog Unger dan dertig dagen vol te houden, maar na dien tijd is bet noodza kelijk het af te breken door melk of bouillon te drinken om de slijmvliezen weder lenig te maken, waardoor z|j weder geschikt worden om spyzen te verdragen. Succi is zeer tevreden dat h|j de weddenschap gewonnen beeft, vooral omdat hij daardoor zijne vyanden heeft verslagen, die hem voor gek hadden verklaard, en hem het vorige jaar in een krank zinnigengesticht hadden willen opsluiten. Succi werd gedurende zyn vasten door omstreeks 1000 personen bezocht. Hy ontving 6000 fr. Nog wordt bericht, dat men buiten Succi om het geheim van het vastenmiddel gevonden, en wel onder de omstreeks 1000 jaren oude recepteu van den Arabiscben geneesheer Avioenne, die als middel om langen tyd den honger te verdragen, het inne men van violet- of amandelolie, met vet gemengd, aanraadde. Naar men verzekert, moet Succi's elixer geen ander z|jo, dan het door Atfoeune voorgeschreven mengsel. Berichten van eenige beteekenis zijn er uit Bul garije oiet ontvangen. Wel deeleu sommige Eogelsche correspondenten een en ander mede over de booge Rnssische eischeu, die Kanlbars beeft meegebracht, maar men beeft geen reden die berichten voor be trouwbaar te houden de Eugelsohe correspondenten verwarren dikwyls iu bun yver ban weusuhen met feiten. Tr Weenen ou te Berlijn gelooft men dat de zending van Kaulbars zal slagen, omdat hy een man is van veel tact en de moeieiykheden, waarmee het Bulgaarsohe Regentschap heeft te kampen, groot z|jn. Worden de Bulgaren overgehaald een anderen Vorst te kiezen, dan is voor Rusland een groot struikelblok weggeruimd eo kan bet de toekomst veiliger afwachten. Tegen verwachting is bet Eugelsohe Parlemeut niet tot het volgende jaar, maar tot II November a. s. verdaagd. Volgens mededeelingen uit Londen is deze verdaging slechts een formaliteit, Indien de toestand van Ierland of de verwikkelingen in het buitenland reden tot bezorgdheid geven, zal de re geering zioh aan den gestelden termyn houden, maar, indien dit oiet het geval is, komt het Parlement niet voor Januari 1887 b|jeen. Üit New-York wordt de inhoud medegedeeld van een nieuw handelsverdrag tusschen Groot-Britannië en de Vereenigde Staten. Dit tractaat berust op het traotaat van 1854, dooh wijkt hoofdzakelijk iu dit opzioht daarvan af, dat tuischen Canada en de Vereenigde Staten een vr|j verkeer word opengesteld, wat betreft ruwe producten, landbouw werktuigen, kleederen, kunstvoorwerpen en boeken. De Frausohe Ministerrrad besloot de Kamers tegen 14 October b|jeen ie roepen. Daar Freycinet op reis gaat naar het Zuiden, werd de volgende Mi nisterraad bepaald op 5 Oot. Een nieuwe ambassadeur te Petersburg is uog altijd niet gevonden om een fatsoenlyke* reden te hebben voor bet uitstel der benoeming, beet het thans, dat er gewacht wordt op de regeling der Bulgaarsche quaestie. In de Fransche begrotingscommissie heeft de Parysche afgevaardigde Yves Guyot een uitvoerig rapport uitgebracht over de inkomstenbelasting. In het eerste gedeelte bespreekt hy de verschillende voorstellen, welke hierover reeds bij de Kamer zyn ingediend, terwyl bet tweede gewijd is aan derge lijke belastingen, gelyk ze iu andere landen be staan. Overeenkomstig zijne opdracht komt de rappor teur echter tot geen conclusie. In Spanje worden nog altijd personen gearres teerd, min of meer verdacht van betrokken te zyn in den mislukten opstand. De conservatieve bladen prijzen 't in de Regeering, dat zij zoo streng op treedt de democraten en radicalen keuren die strengheid af en noemen haaf overdreven. De vrouw en de dochter van den gevangen genomen gene raal Villacampa wilden den Minister-president Sagasta vragen om zijn voorspraak, maar werden niet ont vangen. De „Liberal" wordt gerechtelijk vervolgd en de leider van het blad is gearresteerd. GEBOREN24 Sept. Trijntje en Hniberdina, ouders A. A. van der Pool en A. Labeij. Maria Wonterina, ouders S. Elshout en J. dc Quant. 25. Theodoras, ouders A. Borst en W. Nobel - Johannes, oudars G. J. Grendel en A. Louwerier. Pieter Johannes, ouders C. de Jong en K. G. Prenger. Maria, ouders P. van der Starre en J. P. van Reede. -— 26. Jacoba Johanna Franeina, ouders A. J. van Maanen en J. F. van der Laan. Jan, ouders G. Over- eijuder en D. A. Aelbers. - Theodorus, ouders J. van 't Wout en M. T. J. van Leeuwen. Neeltje, ouders D. vau den Bosch en M. Rademalcer. 27. Hermina Antouia, ooders L. Kooij en A. Seip. OVERLEDEN 24 Sept. J. Punstlman, 3 j. - 25. E. J. van Vliet, 4 j. 27. A. van Wijogaarden, 6 j. ONDERTROUWD G. van der Heijden, te Reenwijk, 21 j. en G. wan Sprang, 21 j. GEBORENMargaretha Johanna, anders G. de Braiip en W. Fijn. Meinije, ouders B. van Rijswijk en M. van der Giaaf. GEBORENFietertje klarina, oaders C. Huisman en J. K. de Koek. Hendrik, ouders J. Stout en M. Slingerland. OVERLEDEN W. Burger, 3 w. GEHUWD: L, Boer en C. Ooms. OVERLEDEN J. C. Straver, 2 j. GEBOREN Wijntje, ouders A. B. Slingerland en M. Wink. GEBORENJan, ouders W. Kersbergen en H. Burger. OVERLEDEN P. Poldervaart, 80 j P. Rijnbeek, 9 w. GEBOREN: Dirk Arie, ouders A. Blom en A. Gijsenbergh. Tennis Johannes, ooders C. Gelderblom en J. Q. Niere- me|jer. Gijsbertns Hermanus, ouders P. C. de Boom en L. Reijm. OVERLEDEN: D. Sol, 83 j. ONDERTROUWD; W. Bontenbal en M. Metselaar. Bevallen van een Zoon, D. A. OVEREIJNDER— Gouda26 Sept. 1886. Aelbers. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze lieve ADRIAAN in den leeftijd van 61/, jaar. H. van WIJNGAARDEN. M. S. van WIJNGAARDEN - Gouda, 27 Sept. 1886. Püijk. Na eene kortstondige ziekte overleed heden te Zalt-Bommel, zacht en kalm, in den ouderdom van 76 jaar, onze geliefde Vader en Behnwdvader de Heer B. L. van ES, oud-* hoofdonderwijzer te Brielle. L. B. van ES. I. J. van ES Gouda, 26 September 1886. Hobbel. Horloger, Markt, Gouda. VoorhandenFjjne KRISTAL-BRILLEN en PINCE-NEZ, TOONEELKIJKERS, Reparatiën spoedig en solide. Zoolang de voorraad strekt ft 90 CENT.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2