1886. Vrijdag 8 October. 1S°- 3453. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. De inzending van advertentiën kan geschieden tot goddsche courant. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN, één nor des namiddags van den dag der uitgave GOUDA. 7 October 1886. De uitslag der herstemming voor een Lid fan den Gemeenteraad op Dinsdag 5 October 1886 is aldus Uitgebracht 683 Stemmen. Van onwaarde 3 Geldig 680 Stemmen. Hiervan verkregen de Heeren Dr. H. IJssel de Schepper 887 zt., en J. S. Kampo 293 st. Zoodat gekozen is de Heer Dr. H. IJssel de 8chepper. ,v {Reedt guteren per bulletin bekend gemaakt aan de abonnés binnen de ttad.) De heer dr. H. IJssel de Schepper heeft de be noeming tot lid van den Baad aangenomen. In het hier gevestigde Departement van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zijn de Leesverga- deringen in het jaar 1886/87 geregeld als volgt: Dinsdag 26 October de heer W. J. Manssen, van Zaandam h 23 November Johan Oram, van 'sGra- venhage 21 December Prof. Mr. B. H. Pe kelharing, van Delft w 11 Januari IV. C. Goteling Vinnis van Haarlem h 8 Februari A. S. Kokvan Breda. Hierbij valt op te merken dat de lezing van 21 December, behalve voor de leden, ook voor ieder ander toegankelijk zal zijn tegen een entrée van 3 0 cents. Met het oog op den hoogst bekwamen spreker, die dan optreedt eo vooral in aanmerking genomen de belangrijke onderwerpen die hij steeds behandelt en die uitermate geschikt moeten geacht worden voor eene volksvoordracht, verdient deze maatregel alleszins toejuiching. Wy meenen voorts belanghebbenden geen ondienst te doen door de aandacht te vestigen op art. 33 van het huishoudelijk reglement, zooals dit is ge wijzigd in de vergadering van het Departement, ge bonden 28 Jauuari 1886, en wel meer speciaal op de nieuwe bepalingen in dat artikel sub 3 en 5 vermeld, volgens welke, behalve officieren, ook onderwijzers en onderwijzeressen bij het lager onderwijs, nyts geen hoofden van scholen, tegen betaling van f 2.B0 per jaar toegang tot deze vergaderingen heb- beD; evenzoo jongelieden van hun 15» tot hun 20e jaar, aan wie doorbel bestuur tegen betaling van ƒ1. per jaar een op naam gestelde kaart is afgegeven. Bedoelde toegangskaarten kannen worden aange vraagd by den secretaris van het Departement, den beer L. A. Kesper, (Oosthaven B 79). De heer dr. C. H. Van Rhijn, nieuw benoemd hoogleeraar by de faculteit der godgeleerdheid aan •de Byks-Universiteit te Groningen, denkt die be trekking te aanvaarden met bet houden eener rede in het groote auditorium van het Academiegebouw op Dinsdag den 19 dezer des nam. te 2 uur. By de verkiezing te Sneek gehouden voor een 3id van de Tweede Kamer, werden uitgebracht 36B2 stemmen, van onwaarde 25, volstrekte meerder* beid 1814. De heer Mr. van Diggelen kreeg 1712 ttemmen, de heer Brantsen van de Zijpe 1584 stemmen, zoo dat tusschen hen herstemming moet plaats hebben. De heer Dr. Vitus Bruiosma kreeg 305 steromen. Tot machinist, hoofd der ambachten, aan de kweek* school voor machinisten te Amsterdam is benoemd de heer H. Cosijn. In de zitting der Botterdamscbe Arr.-Rechtbank vau Dinsdag werden veroordeeld E. H. v. G., oud 51 koopman te Rotterdam, bekl. van mishandeling te Goada gepleegd, tot 2 dagen gevangenisstraf en 0.5Q boete. K. J. v. d. M., oud 40 j. scheepsjager te Gouda, bekl. van mishandeling, tot 2 dagen gev. en 0.50 boete. Vervolgens stonden terecht M. H. v. Ln oud 17 jaar, sigarenmaker te Gonda, bekl. van op 8 Augustas C. v. d. Berg met een mes in deu rug en aan het hoofd verwond te hebben. Eisch 42 dageu gevangenisstraf en 1 boete. N. B. v. P., oud 40 jaar, bediende te 's Hage, beklaagd van diefstal van verschillende voorwerpen ten nadeele van eeu logementhouder te Gouda. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Te Moordrecht is eene Afdeeling van den Ned. Protestanten Bond opgericht, waarvan het'getal leden reeds 74 bedraagt. Deze Afdeeling omvat de ge meenten Moordrecht, Gonderak en Nieuwerkerk a/d IJsel. In eene 11. Maandag gehouden voltallige vergadering is een Bestuur verkozen, dat uit de navolgende personen bestaat: I. A. F. van der Meer van Kuffeler, Pred., VoorzitterA. Bermau, Hoofd der school te Gouderak, Secretaris L. Exalto, Hoofd opzichter vau den Znidplaspolder, Penningmeester A. Ch. Snel, Burgemeester van Moordrecht eu M. Bron, Burgemeester vau Gouderak. Men meldt ons dat de buitenwyken van Boskoop eindelijk zullen worden voorzien van lantarens, die in een lang gekende behoefte zuilen voorzien. In vereenigiog met Alfen is te Boskoop een Velocipède-club opgericht onder den naam Rijuland- sche Velocipède-club. De Raad der gemeente Zeveuhuizen heeft de Be grooting voor bet jaar 1887 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 16109.10. Voor kosten van on derwijs is geraamd 5544.en voor Armwezen 3270.—. De bouwman H. v. Z. te Zevenhuizen is Dinsdag terwijl hy eeu dijk opwilde rijden tengevolge der duisternis met zyn rijtuig omgeslagen eu heeft daarbij het linkerbeen gebroken. Zyne by hem zittende zuster kwam met den schrik vry. De Officieren-Schietvereeniging der Rotterdamsche Schutterij hield Zondag den jaariykscben schietwed strijd, welke zeer geanimeerd was, en waarvoor een aantal fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld. Onder deze «as een prijs, waaraan een eigenaardige bijzonderheid was verhouden. Het was de zooge naamde brood- en kaasbeker, die op de volgende wijze &an zijn naam kwam. Toen ten vorigen jare de schutterij onder de wapens werd geroepen, en het 3e bataljon in den Doele opgesteld werd, voorzagen de kapiteins en de officieren van dat bataljon het voor hun eigen rekening van brood, kaas, bier en sigaren. liter werden de offioieren verzocht de gemaakte onkosten op te geven, opdat die door de gemeente zouden kunnen worden ver goed. Hieraan werd voldaan, doch werd de terug betaling vertraagd door een geschil, dat tusschen den kolonel en de gemelde officieren ontstond over het bedrag der uitgaven. Ten slotte volgde toch de betaling en de officieren, wien het eerder om het recht van 't spel, dan om bet geld te doen was, kochten voor het bedrag den beker en bepaalden, dat die prijs zou worden uitgereikt aan hem, die bij den jaarlijkschen wedstrijd 43 punten schoot. De gemaakte kosten bedroegen namelijk f 43. Op het deksel van den beker is in zilveT aange bracht een brood, een kaas, een vat bier, een glas en een sigarenkistje, terwijl een aan den beker met zilveren kettingen bevestigd kokertje eene oorkonde bevatte, waarin men de verklaring van deze zonder linge attributen kon vinden, zooais wy boven me dedeelden. Deze beker is behaald door den 1" Luitenant G. W. Hoogendijk. Stateil-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 6 October. Het ontwerp tot wijziging van de Middelenwet over 1885 en 1886 is aangenomen. Op de interpellatie van den heer Schepel, over herhaalde spoorwegongelukken te Sauwert, antwoordde de Miuistar van Waterstaat, dat de ongevallen moeten toegeschreven worden, niet aan onvoldoend personeel, maar aan het te vroeg verleggen vau den wissel. Proeven zyn genomen en zullen eerstdaags worden toegepast, om te voorkomen, dat de wissel verlegd worde, voordat de vorige trein het hoofdspoor ge heel heeft bereikt. De heer Schepel hield vol, dat bet personeel te gering was. De Minister beloofde nader onderzoek. Dinsdag half twee verschillende kleinere onder werpen. Volgens een by de justitie te Maastricht ontvan gen bericht, is het verdwenen minderjarige meisje Auna Gertrude Allié öf reeds aan haar moeder, te Esschen in Duitscbland woonachtig, teruggeven, of reeds op reis naar deze. Maandagavond werd te Amsterdam eene eerste vergadering gehouden ter voorbereiding van de ten toonstelling van voedingsmiddelen, die in bet volgend jaar te Amsterdam gehouden zal worden. Uit de mededeelingen van den voorzitter der hoofdcom missie blijkt, dat de kostelooze beschikking door het gemeentebestuur is toegezegd van een terrein achter het Rijksmuseum, begrensd door den tuin van het museum, de Bóeren-wetering en de grachten in het terrein gegraven, groot bijna 6 HA. De begrooting van uitgaven is 197000, waartegen een ontvangst van nagenoeg hetzelfde bedrag overstaat. Voor een //fonds perdu," waaruit, indien de plannen onver hoopt mochten worden opgegeven, de voorloopig reeds gemaakte kosten zullen worden gedekt, is 8000 toegezegd, verder zal men trachlen een waarborgfonds bijeefl te brengen, waaruit eventueel verliezen kunnen wordeu gedekt.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1