EN 10CHL BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. EN, orloopig1 ZOLEN, BONS daarmede in lVEL, ang. (Mud) Zondag 10 October. >aar zijn. LES STHMA aretten geeft lichting. Io OEM's rechter of - scheidsman richting. Bureau van zing. i vier uur. WOLDE. I ZOON. HoeBt en cents. 8c HOLM, Zeiti. H. TEEPE 1 Giblinos. >0. GOUDSCHE COURANT. ',R 1886 tot troepen in een Lading - OPWEKKEND optsveeorijvcno RMOEOt ROOIE ZWAKTE 1.00. ALMA. 1KVEREE- ÏT. zal door de MISSIE te levering opi Noordwijk-Binnen gevestigd was, vrg aan rgeteekende BONS ’«n zuiver plant- i eetlust niet 1, aangenaam lu doozen De bewering, dat de verhooging slechts zeer ge ring is, moge waar zijn voor een kort telegram, dat nu een paar centen meer kost, zoodat voor wie slechts een enkele maal van de telegraaf gebruik maakt, de verhooging niet veel te beteekenen heeft. Maar zij is onhoudbaar tegenover hen die dag aan dag vele malen van het verkeersmiddel zich moeten bedienen. Voor een telegram van 5 woorden be draagt de verhooging reeds 25 pCt; bij 15 tot 20 woorden moge het wat dalen, boven de 25 woorden stijgt de percentage weder boven 25 pet. en be draagt by 100 woorden al bijna 40 pot. De onkos ten van den handel en scheepvaart worden zoodoende, nog wel in deze tijden van schrale winsten, ja vaak van verliezen, aanzienlijk verhoogd. En voor de dagbladen, die genoodzaakt zijn zeer uitvoerige telegrammen zrch te laten seinen, waar dus de uitgaven voor telegraphie een aanzienlijk deel van het budget uit maken, loopt de last in de duizenden guldens, en is hij zeer drukkend en on billijk drukkend tevens. De Minister beweert wel „dat juist bevordering van groote telegrammen niet van een goede exploitatie der telegraaf kan ver wacht worden*, omdat «spoedige verzending der aan geboden berichten het doel is en aanbieding van groote telegrammen dat doel in den weg staat". Maar de groote telegrammen leveren dan toch aan het rijk een aanzienlijke bate op en zyn voor het groote publiek, dat er door middel van de pers nut van heeft, waarlyk niet gering te schatten. De groote dienst, dien de dagbladen door een zeer *ruim gebruik te maken van de telegraaf aan hst algemeen bewijzen, wordt door den Minister blijk baar ten eenemale miskend. In plaats van door een billyke verlaging dit belang te bevorderen, gelyk in Zweden het geval is en naar wij zeker meeneu te weten ook in Engeland en Frankrijk legt de Minister op de dagbladen een zwaren last, die door slechts enkelen moet worden gedragen en daarom hoogst onbillijk is. Eindelyk de tekorten op den dienst. Er is zeker wat te zeggen voor de stelling dat de telegraafdienst zijn eigen kosten moet goed maken. Maar zoolang de Staat twee zoo nauw verwante en vaak vereenigde bedrijven uitoefent als de exploitatie van posterijen en telegraphie en hij op de eerste veel meer over houdt dan hij op de tweede by past, in 1885 ruim 2l/s millioeu behoorde hij niet het verkeer te belemmeren door, in strijd met de richting der laatste jaren, de tarieven te verhoogen. Er is echter meer. De telegraphie moge rechtens geen monopolie zijn als de brievenpestery, zij is feitelijk een Staatsmonopolie. Eiscbt de Staat dus vergoeding, dan moet hij ook zoo zuinig mogelijk exploiteeren, anders vraagt hij te veel van het pu bliek, meer dan de particuliere exploitant vorderen zou. Worden de Rij ka-telegrafen wel zoo zuinig moge lijk beheerd Er zijn in de laatste maanden heel wat bedenkingen daarover geopperd. En dat die bedenkingen niet ongegrond zijn, dat is ook af te leiden uit een vergelyking met België en Zwitserland, volgen» de eigen cijfers der Regeering. België met grooter bevolking heeft in 1884 on geveer even veel aan de exploitatie der telegraaf uit gegeven als Nederland. En Zwitserland zelfs V/i ton* minder dan wij. Bij een ongeveer gelijke ont vangst hield Zwitserland dan ook l’/n ton 0Ter» terwijl wij ruim 6 ton tekort kwamen. Toch zullen aanleg en onderhoud in het Alpenland wel niet goedkooper zijn dan in het vlakke Nederland. ’s Minister’s inlichtingen geven dus krachtige wapenen aan de hand tot bestrijding van zijn on- verhoedt genomen maatregel. De Tweede Kamer zal de lichtsterkte zeker naar waarde weten te schatten en opkomen voor de be langen, welke door den maatregel ernstig zijn ge deerd. Een terugkeer tot het tarief dat vóór 7 Juli 1886 bestond, is noodig. En de billijkheid eischt boven dien een regeling als in België, waar boven 50 woorden slechts Va ceD^ Per <oord wordt berekend. Den 9en September jl. is te Noordwijk-Binnen herdacht het vyf-en-twintigjarig bestaan van het instituut-Schreuders. Als feestgave bij die gelegen heid i^, thans verschenen eene door den directeur van het instituut, dr. G. J. Dozy, uit onderschei dene bronnen samengestelde geschiedenis dezer in richting. Beschouwd als opvolgster ’tan de Latijnsche school welke vroeger te mocht de school van wijlen den heer O. J. Schreu- ongetwyfeld aanspraak maken, dat hare ge- GOUDA, 9 October 1886. Men schryft aan de „L. Ct.«: De toekomst liet rich donker aanzien en dat hadden de zwaluwen dit jaar meer dan ooit gedaan. Op de eene plaats waren zy reeds he* beB'“ A“«a,tn’ »ertrok- ken. Op een andere plaat» hadden zy eich niet een» den tijd gegund hun jongen mede te roereniet» ongehoord», ook self» ran de haastigste zwaluwen. In Frankrijk hadden zy drieëntwintig dagen (op de klok af) rroeger den aftocht aanvaard dan ander». En een» op een dag waren eenaklap» al de twalnwen te Arnhem gemist. Hieruit werd opgemaakt man en paard tonden genoemd kunnen worden dat er een groote stoorni» in den dampkring Ie wachten •tond. Eerlijk gezegd sloeg menigeen de angst om het hart bij het rernemen ran sulk een Jobstijding, maar de groote stoornis in den dampkring kwam niet. Het weer ran de laatste acht dagen sou mis schien voor de genoemde stoornis kunnen doorgaan, want nooit eindigde September en begon October zoo somerscb als dit jaar. Het is toch waarlijk een respectabel cyfer als de thermometer, sooals II. Maandag o. a. nog 78 gr. F. op den middag leekent I In ’t kort, de bewijzen moeten nog ge- lererd worden dat de swaluweu geen mooi weer hebben achtergelaten. De landlieden denken er ten minste nog teer gunstig orer bij bet groene wei land, waar het ree nog orerrloed ran gras vindt, en de warmoeziers weten haast geen raad met hun nog altijd malsohe tuingroenteu. Ging het nu den boer maar roor den wind en werden de war- moetiera niet in de wielen gereden door rond- renters, dan reed het karretje orer een sandweg. De redactie ran de Maat- en Beheldebode beeft aan Domela Nieuwenhuis de rraag gedaan, waarom hy het aanzienlijk vermogen, dat hy onlangs door erfenis rerkreeg, niet, rolgens tyne leer, ter be schikking stelde ran de socialistische maatschappij, maar het integendeel op roonichtige wijze had belegd. In Hecht voer allen antwoordt Domela Nieuwen huls met eene rerwyting naar Lukas XII re 13 en 14. Ook aan Jetus werd rerzooht door iemand, dat hij aan diens broeder zeggen zon de erfenis met hem te deelen. Jezus antwoordde .Mensch, wie beeft my tot rechter of scbeidsmsn orer u asngesteld De redactie ran de Maat- en Schelde- Me nn is ook niet tot aangesteld, segt D. N. Het antwoord is zeer rernuftig gezonden, maar het verschijnsel niet opgelost, dat iemand, die zoo yrert tegen kapitalisten, zelf kapitalist meent te mogen zynmerkt de Jrnh. Ct. op. In de .Stemmen voor waarheid en vrede" be spreekt dr. A. W. Bronsveld o. a. de positie der liberale en anti-revolutionaire partyen. Volgens hem zyn de liberalen op den verkeer den weg. Zy moeten hot doctrinaire afleggen en de historische paden weer gaan opzoeken. De staats lieden moeten rekening gaan houden met ons volk, dat de meeaten hunner niet kennen, en dat qj verbitteren en prikkelen door hun maatregelen, welke indruiechen tegen den aard en den geest onzer natie. De liberalen moeten in den Staat leeren zien niet een afgetrokken begripeen iets, dat moet zijndat men opbouwt op den grondslag van staatsrechterlijke tbeoriën. Aan de eene zyde ia de Staat een producten aan de andere zijde iets, dat voortdurend wordt. Het leven, zooale het zich ontwikkelt, te leiden in een bedding, waarin het veilig voort kan stroomente voorkomen meer dan te straffenhet historisch bewustzijn recht levendig te houden elk orgaan van het lichaam, dat de maatschappy heet, op de van nature aan gewezen plaats te houden, binnen zyn werkkring, maar het dóór te eeren en te achten den gods dienst te erkennen als den grondslag ran alle ware zedelijkheid, welke vryheid en gezag gelijkelijk eer biedigt dat ia de taak eener Regeering, dat de roeping van den Staat. Men kan liberaal zyn en dat toestemmen ja, bet ware liberalisme predikte niets, dat hiermee strijdt. Orergaande tot de anti-revolutionaire party, wijst de schryver er op, dat zy een radicale wijziging zal moeten brengen in haar gedragslijn, eer zy handelt in overeenstemming met baar verleden, met de eischen eener verstandige politiek en met het, wezen van het evangelie. Men heeft gezien wat de herhaalde concessies, aan de katholieke partij gedaan, hebben uitgeriebt. Rome is er geen stap dichter door genaderd tot de anti-revolutionairen, maar de liberale party is er meer dan ooit door verbitterd tegen de cleri- calen. Het was eisch geweest eener rerstandige politiek, om met de betere elementen onder de liberalen zich te verstaan. Wij hebben met ben veel meer aanraking dan met het onverzoenlyke en trouwelooze Rome. De liberalen moeten krachtens hun beginsel vroeg of laat menige vryheid ons verleenen, welke Rome altijd beeft vervloekt. Be drieg ik mij niet, dan wordt het hoe langer hoe meer mogelijk en noodzakelijk, niet een nieuwe party te vormen, maar een groep te ver zamelen van mannen, die zich niet laten binden door een program, die bet party-dryren moede zijn, en daarom niet op een stel artikelen maar op elkanders karakter en goeden wil vertrouwen, en die het vaderland willen dienen, ook al kunnen zy niet bereiken alles wat zij wensebelijk achten. Ik denk aan mannen, die ons volk kennen, en het te lief hebben, om het te willen opofferen aan de belangen eener party aan mannen, die godsvrucht, echte, ongeveinsde vroomheid onderscheiden ran vrome woorden, en die eerlijk aan Gods zegen alles gelegen achten Ik boon, aldus besluit de schryver, dat bet optreden der .vyf Utrechtsche heeren» vele welmecnende Christenen in Nederland zal dragen tot zelfonder zoek. Men moet niet langer meenen, dat een iege lijk, die-den Heer Jezus Christus belijdt als zijn Heiland, zich moet aansluiten bij de tegenwoordige anti-revolutionaire party maar wel moet ieder ge- loovig Christen trachten, het Alstwiseh en nationaal bewustzijn onder ons te verlevendigen, en bet geloof los te maken van de verwikkelingen der politiek. In ons vorig nummer deelden wy de inlichtingen mede van den minister van Waterstaat op do bezwaren tegen bet telegramtarief. Daaromtrent zegt het Utndeltblad het volgende De inlichtingen komen hierop nederbet nieuwe tarief is nog lager dan in de meeste andere landen; de verhooging ie voor de meeste telegrammen van weinig beleekenis, en de maatregel was noodig om het tekort op den dienst eeoigszins te verminderen. Geen dezer gronden van verdediging gaat op. Een vergelyking met andere landen in het alge meen levert een hoogst onvoldoenden maatstaf van beoordeeling. Men moet gelyke grootheden verge lijken om tot een juiste verhouding te geraken. En dan kan het feit, dat in groote landen met minder dichte bevolking en minder ontwikkelde handel en nyverbeid een booger telegramtarief bestaat dan thans in Nederland is ingevoerd, geen gewicht in de schaal leggen. Men vergelijke ons land met gelyksoortige als België en Zwitserland. En wat blijkt dan uit de inlichtingen des Ministers zelf? Dat voor tele grammen boven 10 woorden in die beide landen het tarief, in België zelfs aanmerkelijk, lager is dan ten onzent. Voor 100 woorden betaalt ihen in Zwitserland f 1.40, in België slechts 0.85, in Nederland vroeger /1.15, thans /1.60. ders ongetwijfeld aanspraak maken, dat hare ge schiedenis geschreven werd. Weinig inrichtingen van voorbereidend onderwijs hebben zulk een eer biedwaardig verleden. Drie eeuwen geleden, in of omstreeks 1586, werd de Latynsche school door Janus Dousa, even befaamd als verdediger van Leiden, als geleerde en als eerste curator der hooge- school, op zyne heerlijkheid Noordwyk-Binnen ge sticht. Het eerste .hoofd" dezer school schijnt Petrus Carpentier, later rector van het Erasmiaansch gymnasium, geweest te zyn. Hem volgde eene reeks van leeraren en paedagogen op. In 1726 hield de Latynsche school zelve op te bestaan, doch op deze, naar bet schijnt, voor het onderwijs bijzonder bevoorrechte plek, leefde zij voort in de Fransqfre kostschool, welke reeds sedert 1633 te Noorqwjjk-Binnen bloeide, en waar, blijkens eene advertentie in de Haarlemtche Courant ran 19 Febru ari 1688, onderwijs gegeven werd in .het Lesen, grondig Schrijven, Tekenen, Rekeukonst en ’t Koopman»- of Italiaenaohe Boeokhouden nae de kortste en Koopmans-gebruyckelyke maniere, nevens een conlinueele onderwysinge en oeffening in de Franse tael." Aan het hoofd dezer school stond,

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1