I IE. 28 N° 3458. ping Eoulet BINNENLAND ringen •OOM, ten verkrjjg- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. e. k„ EEVER, 6, des mor- eHaamonik» IT” Woensdag 20 October. i 201. t - ÜL, 4NT, lameu stand N, Melkver- '■V. oetnde No- i te Gouda. 1 November erhunrd tot r. werkdagen uren en op tot 11 nren. I 1886, dee i bovenom- VER. nren te be- UREN te nscbappeln- en liggende No. 7en7>. g en velerlei n2 flinke oven 3 Ka- GOUDSCHE COURANT. omeineteeg, verkoopen twee LIN- SL8, ronde K, TOON- 1N, JCRUI- TRAPJE8, L8, negen een HAAN zal worden «ris Gisteren is in de Trêves-zaal 4e ’a-Grarenhage bijeengekomen en geconstitueerd de Staatscommissie tot hét instellen tan een onderzoek naar den toestand ’an den landbouw hier te lande, en tot het in- ormaal On- .ndteekening voorhanden, Dames en HEMDEN, KNIEWAR- iRSETTEN, SBRASenz. ingei, te Ruhrort, htigde iraat 261. log 3 dagen Sntèle, dat E£J niet van zijn lenden Hag». Bnutel. Door den minister van waterstaat enz. it uitge maakt dat visitekaartjes, ook wanneer daarop de naam geschreven is, als drukwerk kannen versenden worden. dienen van voorstellen betreffende de middelen, waarop van regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, alsmede lot het geven van advies, zoo dikwijl, de regeering dila van haar mocht verlangen. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, de heer Van den Bergh, opende deze eerste vergade ring met eene rede, die beantwoord werd door den voorzitter der commissie, mr. C. J, Sickest. In bijna alle Drentsohe dorpen en gehuchten is een deel der arbeiders thans dagelijks bezig aan het vangen van lysters. Door sommige lystervan- gers 4e Borger zyn drie- en vierduizend stroppen uitgehangen. .In alle richtingen «orden de bossehen doorkruist, en zelfs de verst afgelegene worden be zocht. Dit jaar echter was de lystervaugst tot nog toe niet by uitstek gunstig. Er zyn nog geen groote vangsten gedaan, en de prijzen laag, daar men In eene dezer dagen gehouden vergadering van den president der bied. Belg. Bouwgrond-Maat- chappij met heeren consulenten der Orthopaediscbe lurigting te Scheveningen in villa Regina Maris" bracht de beer J. O. Milo Jr. te Botterdam, directeur dier inrichting, verslag uit over het afgeloopen seizoen, waaraan het volgende ontleend is. De heer Milo vangt nan met zyn dank te betuigen aan dr. Mess, dirigeerend badarts te Scheveningen, roor de gulle gastvrijheid, hem verleend gedurende de 12 jaren, dat genoemde medicus hem het vrye gebruik zyner kamer in het oude Badhuis, Aster ook in het Kurbans, bad afgestaan voor consulten en behande ling zyner patiënten. Voorts herinnen de beer Milo1° hoe de Nëd. Belg. Bouwgrond-Maatschappy bet denkbeeld opperde om op hare terreinen een monumentaal gebouw te doen verrijzen, eeu gedeelte daarvan aan hem af te staan ter behandeling zyner patiënten, terwyl de overige afdeeltngen en apartemeuteu zouden ver huurd worden 2’ boe na breedvoerige bespreking en correspondentie eindelijk eene inrichting ontstond, waarin de orthopaedic in baren geheelen omvang l^n worden toeggpast. De leiding daarvan werd opgedragen aan den heer J. G. Milo Jr., die tevens, bijgestaan door den heer E. de Vries, de toepassing der massage en zweedscjte heilgymnastiek op zich nam. Dr. P. M. Mess, dr. J. Court, dr. L. van der Hoeven en dr. J. J. Pigeaud traden op als con- sulteerende geneesbeeren, om in-moeielyke gevallen hun oordeel uit te spreken, niet alleen, maar tevens hun adjiesen en diensten te verleenen met betrekking tot zeebadkuur, inwendige geneeskunde, electrotbera- pie, chirurgie en mechanische kuusthalp. Dr. Pigeaud was bovendien belast met de gewone geneeskundige dienst aan de inrichting. - In aanmerking genomen, dat bet gëbouw eerst tegen Juli 1886 in gereedheid was, mag bet zeker voor meergenoemde Maatschappij verblijdend genoemd worden, dat allengs alle afdeelingeu en apartemeulen verhuurd waren, deels aan familien, die de voorkeur garen aan de schoons en meer rustige ligging van bet gebouw boven het meer woelig verblyfdirect aan zee deels aan patiënten wier bepaalde bedoe ling lag in de aanwending eeoer ortbopaediscbe kuur. Behalve die patiënten, welke reeds te voren tu andere plaatsen naar Milo’. voorschrift en onder zyn toezicht in behandeling waren, en die derhalve gedurende bun rerblyf te Scheveningen huu kuur (massage en heilgymnastiek) voortzetten, hebben zich aan de inrichting 24 patiënten met verschil lende lichaamsgebreken aangemeld. In bet algemeen was het resultaat der behandeling zeer verblydeud en leidde by eenigentot herstel, by de overigen tot merkbare verbetering, terwyl de knur na hel einde van shot seizoen ten huize der familien wordt voorlgezet in die plaatsen, waar de heilgymnastiek en massagd naar Milo’s voorschrift onder zyn toe zicht wordt toegepast. Het in een vorig nr. uit de Baagi.'.. overgenomeu bericht betr. mevrouw BUlüj da volgende tegenspraak uitgelokt, die wy Dagblad opgenomen vinden. Dat, bet ontslag van mevr. B. uit de gevangenis geheel alleen van Z. M. zou zyn uitgegaan is ge heel onwaar. Dat de Koning een of meerdere tele grammen of brieven aan den Minister van Justitie zou hebben doen zenden om het ontslag te gelasten, eveneens. Integendeel is hel initiatief in deze geheel van den Minister uitgegaan. Deze heeft reeds voor dat bet bewuste artikel ia de Zutpientcbe Cour aal verscheen den Koning op de hoogte gesteld van den toestand van mevr. B. door overlegging van genees kundige rapporten, deels op grond van de inge diende verzoeken om gratie, deels op uildrukkelyken last van den Minister zelf, uitgebracht. Vervolgens 'is zonder eenigen aandrang of zelfs ednig verzoek van dea Koning aan Z. M. een ontwerpbesluit ter teekttning overgelegd tot volledige kwijtschelding van den verderen straftijd. Bij dat ontwerp zyn, zooajs steeds gebruikelijk is, overgelegd de requesten waarop het steunt, de* adviezen ovee^die verzoeken uitge- bracht en verschillende geneeskundige rapporten. Eerst toen het besluit reeds geteekend was heeft de Minister met den raadsman ran mevr. B. gesproken, naar aanleiding van eene zinsnede van een der aogessen, volgena welkende veroordeelde zou beloofd hebben zich voortaan van alle onwettige middelen ten aanzien van mr. Hoek en zijne kinderen te zullen onthouden. De Minister verlangde zekerheid, dat die belofte zou worden gestand gedaan, maar tevens dat ook geen an- dere, zij het ook wettige mitmelen zouden gebezigd wor den om het den heer Hoek lastig te maken, en verzocht daarom den bekenden advocaat van mevr. B. die belofte in ontvangst te nemen eu den Minis ter van het afleggen daarvan mededeeling te doen. Het gevolg hiervan was, dat die advocaat naar eigen goedvinden eene verklaring opstelde, die hij de veroordeelde uitnoodigde te onderteekenen, waar aan zy heeft voldaan. Dat de Minister bet ontslag afhankelijk zou hebben gesteld van de belofte dat mevr. B. niet meer te Apeldoorn zou komen, is onwaar. Aan een Haagscbe correspondentie in het Bata- maanteb Bbl. is het volgende ontleend Wanneer Indische lieden pas in Holland komen, dan is hunne eerste vraag om eene badkamer itr de door hen te betrekken woning te lateu inrichten. Hooren zy echter den prijs Van zulk eene gelegen heid, dan bedenken zy zich nog eene goed bn bestellen ze vooreerst eene groote kuip van 25. De blikslager lacht, kent zijne klanten en laat in een der vertrekken de bedoelde kuip neerzetten. Onze Indische familie begint nu eiken ochtend met emmers de kuip vol water te gooien en na het gebruik deze weer op gelijke wijze te ledigen. Dit gaat een tijd lang goed, maar begint ten langen leste te vervelen en ziet, weder tijgt onze vriend naar den blikslager, uu om te verzoeken om eene leiding te willen maken, waardbor het vuile water van zelf kan wegloopen. Onze industrieel komt, moet de kuip weer ver sjouwen en maakt de gevraagde leiding, waarvoor by zich goed laat betalen.. Weer gaat het baden eenigen tijd goed, doch eindelijk vallen de koude dagen iu, en moet er warm water door het koude, ijzige vocht gemengd worden. Nb begint men eerst ketels op het vuur te zetten en het warme water naar de badkamer te sleepee, totdat dit eindelijk ook eene zware corvée voor de dienende geesten wordt, eu men zich zuchtend andermaal tut den blik slager wendt met den last, om nu een gas-kachel te plaatsen. D;e deskundige lacht hartelyk, zegt dat dit de wyze is, waarop bijna alle Ind. lui zich eene bad gelegenheid aanschaffen en deze zoo geleidelijk weg oompleteeren en laat de kachel zetten, na de kuip nog eens verplaatst en de leiding, veranderd te hebben, voor welke werkzaamheden by zich ook nu weer geducht laat betalen. slechts 6 cent besteedt. Met ^e tegenwoordige weers gesteldheid, regen en wind, verwacht men betere vangsten. Menigeen denkt uit de lijstervangst een goeden spaarpot voor den winter te halen. rsebe Courant lulkley, heeft - -;j in het GOUDA, 19 October 1886. In de heden gehouden vergadering van den Ge meenteraad zyn de geloofsbrieven ingekomen van het nieuwbenoemde raadslid Dr. H. IJsael de Schepper, welke in orde zyn bevonden, waarop tot zyne toela ting. is besloten. Door 'den Voorzitter werd medegedeeld, dat B. en W. ingevolge de machtiging van den raad in on- derhandeling waren getreden met bet Bestulir der Maatschappij voor Nieuwe Geootfoyeerde gasbereiding betreffende de overname der bestaande fabriek. Het resultaat daarvan was dat het bedrag, waarvoor die overname zou plaats hebben, werd vastgesteld op 39880, benevyps 14600 voor vergoeding iu zake de staking der exploitatie op 1 October 1887. In eene gisteren te Botterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in genoemde Maatschappij beeft meu zich met dat bedrag vereeaigd en B. en W. stelden nu den Gemeenteraad voor daaraan ook zyne goedkeuring te hechten. Dit voorstel werd onmiddelyk in behandeling genomen en met algemeene stemmen aangenomen. De raad verleende den heer B. T. Cannegieter op zyn verzoek eervol ontslag als stads-apotbeker wegens zyn benoeming te Arnhem tegen 15 No vember e. k. Mededeeling werd gedaan dat een zestal personen solliciteerden om zyn opvolger te worden. B. en W. stelden voor in de volgende vergadering tot een benoeming over te gaan, doch nu te be sluiten dat zou benoemd worden een persoon, geëxamineerd volgens de njeuwe wet. Over dit laatste punt bad een uitvoerige discussie plaats (waarop wy in ons volgend nr. terugkomen) die eindigde met de aanneming (met 9 tegen 7 stemmen) van een voorstel van den heer Forluyu Droogleevtr, dat B. en W. een aanbeveling zouden indieneu ter benoeming van eeu stadsapotheken De raad keurde voorts de begroeting goed van het Burgerlijk Arm bestuur, de beide Gasthuizen, bet Wees- en Ael- moeseniershuis en het Israëlitisch Armbestuur, dienst 18ts7.« In zake bet vroeger vermelde adres van Cs Purrer om tegemoetkoming als pachter van het ophalen der vuilnis enz. werd besloten (met 11 tegen 5 stemmen) om hem over bel loopende jaar kwijtschelding te verleenen van de door hem verschuldigde paoht- peutiingen en hem bovendieu een toelage toe te keuneu ran 500. Onder de ingekomen stukken was een rapport van de Raadscommissie belast met bet onderzoek der gemeeute-begrooling voor 1887 eq^een missive van antwoord daarop van B. en W. Het voor naamste daaruit zullen wij in ons volgend nr. on ness er.. Voorts kwamen in twee adressen van land bouwers (het eene onderteekend ,door 47 personen, het aoderp door 82) ten zeerste ondersteunende het voorstel der 8 raadsleden tot verplaatsing rgn de botermarkt - De raad verleende eervol ontslag aan Mej. P. Schouten als onderwijzeres aan de eerste burger|phool voor meisjes en beooAnde tot onderwijzeres aan de tweede burgerschool voor meisjes, mej. A. M. L. Buy'ze, onderwyieres te Krimpen a/d. Lek. .Benige duivenliefbebbers te Rotterdam hebben Zondag 17 dezer eebe wedvlucht gehouden van Gouda. De duiven werden alhier door den stationchef losge laten ten 11 uur 80 'minuten met zwaar bwwolkte lucht en Z. W. wind. De vier eerste duinen l^amen aan als volgtlo. 1 duif van den heer G. Liesveld ten 11 uur 49 min. 10 sec. 2o. 1 duif van den heer H. van Mens ten 12 ure 15 seo. So. 1 duif van den heer Jj J. Brons ten 12 ure 6 min. 4o. 1 duif van den heer H. v. Mens ten 12 ure 36 min. 2 sec.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1