u 't EN. IADE is de beate sld. Dozen l/, Cent en grootte a te Gouda ■t; J.H.C. THELEN, Markt; te a. ivenur. Vrijdag 29 October. 3462. 1SS6. IN. E. 73». vden! JWud) ISCBI jduitscb, (X, tt, H 101 Nieutes- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. gen.” BINNENLAND. olen, Q&U, wden, hebben? aanhuil geljjk ge- 1886. elisten. ELS. lUIJLEN, ite opvoe- uur. en. Gouda. is Stahl. de Liefde lerkingen, en Em in nattige GOUDSCHECOURANT >n Geeste- lagen ran luweljjks- r het Ge- ÜOOLPH Daar de in bet vorig seizoen gegeven voorstelling veel bijval ondervond, twijfelen wy niet of de inge zetenen rallen dit bericht met genoegen vernemen. Als een bewijs dat de veehandel bier ter stede niet achteruitgaat, doch noch flinke prijzen worden be taald, kan dienen dat tydene de vrije vee- en paar denmarkt door Jochim van der Grift, uit Reeuwijk, voor 3 koeien 200.170.en f 165,ia bedongen. afgeleverd gezonden, •mahhalve n 10 centa OSTER i Boeken, De spoorwegbeambten te Odessa, die allen streng orthodox zijn, hebben zich tot hun obef gewend, met verzoek, om een met don trein vervoerbare kerk te laten bouwen, opdat hunne geloofsgenooten en collega's aan andere stations, in wier nabijbeid zich geen Godshuis bevindt, ook in de gelegenheid mochten worden gesteld, hnn godsdienstplichten na te komen. De oogaten der wereld. Luiden, het jurlyks te Parys in het licht versohynende werk De oogitm Dinsdagavond had de eerste leesvergadering plaats in dit seizoen in het Dep. Gouda der Maatschappij tot Nut* van 't Algemeen. De heer W. J. Manaien, uil Zaandam, hield eene voordracht over den mut- schappelyken toestand in het laatst der 12e en het begin der 13e eeuw. Io dese vergsdering had voorts een plechtigheid plaats, die openbare vermelding verdient, nl. uitrei king van eene eervolle onderscheiding (een getuigschrift en een geldelijke bijdrage) aan Willem Boa, die ge durende 50 jaar werkzaam was geweest in de fabriek van den heer Bokhoven op de Nieuwebaven alhier. De voorzitter van hot Dep. Dr. J. 8. G. Gleuna hield daarby een hartelyke toespraak, waarin hy alle hulde bracht aan den grooten ijver en de bijzondere plichtsbetrachting van Boe en er op wees hoe in dezen tyd, waarin de verstandhoudig van patroon en werkman nogal iets te weusohen overlaat en waarin in plaats van waardeeriog vaak miskenning van elkanders bedoelingen op te merken valt, met vreugde een 50-jarige dienstvervulling als deze moest worden begroet, die patroon en werkman beiden tot eer ver strekte. Werden vroeger dergelijke onderscheidingen door het Hoofdbestuur van 'l Nnt toegekend op voordracht van de Depanementsbesiuren, door de nieuwe wet was daarin zoodanige verandering gekomen dat de Departementen voortaan in de» zelfstandig handelden. Wy gelooven [dat het Bestuur van ons Departe ment goed doet met dergelijke onderscheidingen, die steeds op hei progrsmma stonden der Maatschsppy, niet te doen vervallen, maar hen in voorkomende ge vallen te blyven uitreiken. Naar wy vernemen heeft de Onderofficiers-Tooneel- vereeniging .Thalia" onder beschermheerschap van den WelEdel Gestrengen Heer J. H. v. d. Hegge Zijnen, het voornemen opgevat om in de maand December e. k. een voorstelling te geven voor een liefdadig doel. In de door de Regeering voorgedragen nieuwe Zondagswet moet onder anderen voorgesteld zijn slui ting van koffie-, wyn- en bierhuizen, dranklokalén, tapperyen en andere dergelyke inrichtingen op zon en feestdagen tot 12 uur. Aan wien behooren goederen, met gestolen geld gekocht, ter hand gesteld te worden De» vraag deed zich voor in een zaak, welke in hooger be roep door het Hof te Amsterdam behandeld werd. Een dienstmeisje had haar meester eenige bankbil jetten ontetolenmet dat geld kocht zy allerlei opechik, b. v. een japon, een parasol, een collier enz. Het meisje werd gevangen genomen en door de rechtbank lot uven maanden gevangenisstraf ver oordeeld, met bepaling dat de japon, parasol enz. als zynde door misdrijf verkregen, aan den bestolen meester zonden worden uitgekeerd. De heer mr. Op ten Noort, advocsat-generaal by bat bof, achtte de besli»ing der rechtbank on juist. Immers, de wet (art, 219 8v.) zegt dat de rechter kan bevelen dat voorwerpen, door misdrijf verkregen, worden ter hand gesteld aan den persoon ,ut mm de voorwerpen wederrechtelijk eyn onttrokken". Welnu, bet meisje stal gei* en kocht er de para sol enz. voordie voorwerpen waren dus door mis drijf verkregen. Maar daarom zijn zy nog niet aan den meester onttrokken wel het pe/d maar niet de voorwerpen beeft het meisje asn baar mees ter ontnomen. Die voorwerpen behooren aan het meisje. De heer Op ten Noort reqnireerde dus verbetering van bet vonnis der rechtbank in zooverre, dat bet hof zoude gelasten dat de japon, parasol, collier enz. aan het nteiye zullen worden teruggegeven. Beslist bet Hof dienovereenkomstig iets dat zeer waarschijnlijk is dan kan de meester toch nog wel zich op de bedoelde voorwerpen verhalen, maar alleen als bij onder den griffier beslag laat leggen, d. w. z. als hy er geld voor over heeft te pro- oedeeren. Toch beeft de rechter wel een middel om den dief de verkregen buit te ontnemen. Volgens art. 33 immers van het wetboek van strafrecht ksu de rechter voorwerpen, die den veroordeelde toebebooren en welke door misdrijf verkregen zijn (dit wu bier het geval), verbeurd verklaren. Maar dan worden ze ten behoeve van den Staat verkocht, iets waar aan de beatolene bitter weinig hoeft. Alle verandering ie geen verbetering. Het spreek woord ie wel ond, maar toch waar. Men ziet het uit art. 219 Sv. On» beschreven vaderen hebben dat artikel in dier voege gewijzigd, dat zy in hunne ondoorgrondelijke wijsheid aan den dief het rustig genot hebben verzekerd van hetgeen hy koopt met het gestolen geld, tenzy de rechter verbeurd verklaring uitsproke, iets waartoe hy misschien niet zoo gereedelyk zal overgaan, by de mogelijkheid dat dat de bestolene bezing onder den griffier leggen wil. Dat de» toestand met ons rechtsgevoel strookt, niemand die bet meenen kan. Frankrijk veel geringer dan verleden j»r. Hetaelfde ie het geval met de gerst. Met de rogge is het beter gesteld, en do haver is althans even goed als in het vorige jaar. De' behoefte aan invoer laat zich schatten voor de tarwe op circa 18 milli- oen quarters en voor gerst en mout op circa mill. De oogst in Busland wordt geschat voor de tarwe op een overschot van 2l/t millioen tschetwert, dat is veel minder dan verleden jaar. In Amerika wordt op grond van de jongste berichten de tarwe oogst op 470 mill, bnsbels en het ovenchot op 90 mill, boshel geschat. De tarweoogst van Italië be draagt 54 mill, hectoliterdat land zal alzoo weinig of geen tarwe beboeren in te voeren. Het bedrag van den oogst in Duitechland is van dien aard, dat de behoefte aan invoer in 1886/87 van 3 a mill, quarters minder zal zyn dan in het vorige jear. In Zwiteerland blijft de oogst beneden het bedrag van verleden jaar, en België en Nederland zullen insgelijks dit jaar meer invoeren. Dit geldt ook van Spanje. Indië heeft voor den uitroer van tarwe in 1886/87 meer dan 1 millioen ton dispo nibel. Engeland’s behoefte aan inroer wordt roor de tarwe op 25 millioencentenaars geschat. De beschikbare roorraad in Ooetenryk-Hongarye wordt voor tarwe geschat op 2 mill, hectoliter, voor gerst op 4 en voor haver op 1 millioen hectoliter. De Nederlandtche MeaUcknppy voor geneeskunde heeft zich met drie verzoekschriften tot de regeering gewend Het eerste verzoek betreft wijziging der epide- miënwet in dien zin, dat in art. 14 al. 3 dier wet het woord diphteritis kome te vervallen. Wordt aan het verzoek der Maatschappij voldun, dan ul in bet vervolg ook aan kinderen uit huis gezinnen, wur diphteritis beersoht, bet bezoeken van scholen verboden zyn. Het tweede verzoek betreft wijziging der artsen wet. De maatschappy weneoht, dat het practisch arts-examen niet tegenover eigen leermeesters kan worden afgelegd. Het practisch arts-examen voor anderen dan eigen leermeesters wordt als een prachtige stadieprikkel, zoowel voor studenten als professoren, wenschelijk geacht, terwyl het den besten waarborg geeft tegen eenzijdigheid in studie en onderwys en tegen het verwurlooun van sommige vakken der geneeskundige wetenschap. Het derde verzoek geldt wijziging der begrafe niswet in dien zin, dat in Nederland de faculta tieve gelegenheid tot lijkverbranding worde open gesteld. De Maatschappij grondt zich daarbij op het rapport der Koninklijke Academie van Wetenschap pen en op den anti-hygiënischen toestand en de ligging van vele kerkhoven in Nederland, terwijl naar bur oordeel de lijkverbranding uit een hygië nisch oogpunt meer waarborg oplevert dan het begraven van lijken. De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. sohryft o. a. in zyn jongsten brief het volgende „Het feit, door de Middelbwgnke Courant ver meld, dat de Minister een zijner hoofdambtenaren bad willen dwingen, zonder diens verlangen, zyn ontslag te vragen, is wur. Op grond van een persoonlijke veete wilde de Minister dien referen daris, den heer H. (ora) 8. (iocama), van het departement verwijderen en hy ging hem en voegde hem toe: geschikt voor uw tuk GOUDA, 28 October 1886. VERGADERING van dzw GEMEENTERAAD Vrydag den 29 October 1886, des namiddags ten 12 ure. Aan de orde De benoeming van eenen Stads-Apotheker. Door Burgemeester en Wethouders worden durtoe aanbevolen de heereo E. Hoekstra, 2e Apotheker un het Binnen- Gasthnis te Amsterdam. Ph. Wolterson, Apotheker te Rotterdam. De Gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1887. Heden bad alhier de vrye vee- en purdenmarkt plaats, wurtoe onlangs door den Rud het besluit genomen werd. Er heerscbte een meer dan gewone bedrijvigheid en een »er talrijk bezoek van buitenlui viel op te merken. Er werd ook vry wat handel gedreven en wy gelooven te mogen constateeren dat de» eerste proef om in navolging van andere gemeenten ook nier ter stede een vrye markt te honden, vry wel geslugd ia. Er waren beden ungevoerd een 50-tal purden, ruim 100 koeien, 500 kalveren en 350 sehapen. Donderdag 4 November e. k. heeft de tweede abonnements-tooneelvoorsielling pluts in «Ons Ge noegen." De Koninkl. vereeniging Bet Nederlandeck Tooneel ul dan opvoeren Mabkibs Habbaoon, tooneelspel in 4 bedr. van Raimoud Deslandes. Daarin treden op de hb. Louis Bouwmeester, Morin, Schulze, de Jong, Ising, Plu en Smits, bene vens de dames Sophie van Bieue, Marie Lorjé en M. Weiman. Als nutukje wordt gegeven Dr. Schoolbudstzb, blyspel in 1 bedr. door Emil Pohl, wurin optreden Mevr. RóssingSablairolles, Schol», Clous en Wensma. eenvoudig bij „Mijnheer, gy zyt on en ik geef u dus in over weging uw ontslag un te vragen." De hoofdamb tenaar, over wiens arbeid alle hoofden van bet departement steeds met grooten lof spraken, ant woordde zeer eenvoudig„Dat ul ik niet doen, Excellentie, maar als u van die opinie zyt, moet u my maar voor ontslag voordragen." Daartegen zag de Minister toch op en hy heeft bet ontslag dan ook tol hiertoe niet uitgelokt. Doch men begrypt in welke positie hij tegenover zyn ambte- naarspersoneel komt door thans, ót te berusten in bet aanblyven van den referendaris, óf in het op- dringeu van het ongerechtvaardigd ontslag. „Dit is echter niet de eenine wanverhouding in

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1