in I BINNENLAND. lant iB je. ÏF Woensdag 3 November. N 3464. 1886. )UR. 0 73» IA, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. n SR. II. )OP: 3N, ON. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave «-i SN. isnp iqo* ri loo. INRI, inde, P Jr„ i. E&TIJN 1R8 teCou- doorden udo. louda. GOÜDSCHECOURANT iEN en bet Be ier 1887 avonds lesticht het Ge- van des ilf uren. van A. >en zeer n Hoest s 40 ets. ;baar bjj DEN. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avoüd van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per poet 1.50. )NDER- e billgke vraagt uier, hande- ieten de GOUDA, 2 November 1886. D'. D. Terp.tr. alhier ie door Z. M. opnieuw benoemd tot schoolopziener in hel arrondiswment Gouda. Naar aanleiding ran eene langdurige epidemie van dermalomgcoiii tomuram te Berljjn, vestigt dr. Sulfeld in de Bert. Med. Wbchenechrift de aandacht op het gevaar van besmetting van huidziekten door middel der barhiersgereedvebappen, en op de goede uitkomsten, verkregen door toepassing der volgende middelen, waardoor de epidemie, die reeds van 1885 dagteekent, in de maanden Juni en Juli werd bedwongen lo. reiniging der scheermessen en scheerkwasten in kokend water, waardoor de bacterie der mycosus tonsurans, volgens genomen proeven, zeker wordt gedood 2o. geen gebruik te maken van schuim, waarmede reeds vroegere geschorenen werden bediend 3o. bet verstrekken van een schooneo handdoek aan ieder geseborene 4o. waar poederkwasten gebruikt worden, boude men voor ieder geseborene er een eigen poederkwast op na 5o. verder worde streng door do barbiers iedereen afgewezen, die huiduitslag heeft op het bebaarde gedeelte van het gelaat. Dergelijke personen moeten naar een arts worden verwezen. Toepassing van deze maatregelen ie zooveel te noodzakelyker, daar inwendige middelen niet helpen. Te Genève wordt elk jaar een wedstrijd met chro nometers gehouden. Bij die gelegenheid werden laatstelijk 529 uurwerken onderzocht en ran de 183, die in de categorie van chronometers vielen en aan de voorwaarden van den wedstrijd voldeden werd aan 112 een getuigschrift van voldoenden gang uitgereikt; van deze 112 verwierven 34 voldoende punten om voor de ouderscheiding van eene premie in aanmerking te komen. By zulk eeo wedstrijd met chronometers wordt de betrekkelijke waarde der verschillende werken uitgedrukt in een cijfer, gelijk aan het totaal van de goede punten door elk verkregen het hoogste cijfer 300 zou alleen te behalen zijn door een geheel volmaakt uurwerk een niet te bereiken ideaal. By het laatste concours zyn door dén uurwerk 230,6 punten behaald, een oyfer dat slechts eens, in 1881, is overtroffen, namelijk met 1.4 punt. Dat de eischen nog al hoog zyn gesteld, blijkt uit het navolgende. Een uurwerk, dat vyfmaal per seconde tikt, doet zich 432000 maal in de 24 uren hooren een uurwerk nu dat gedurende 45 dagen per dag viermaal meer of minder dan die 432000 mul tikt, wordt al unstonds van bet concours uitgesloten. En dat deze eiech niet overdreven is, wordt bewezen door het feit, dat er onder de bekroonde exemplaren gevonden worden, die in één dag slechts één tik ran het normaal oyfer afwijken. A propos van het mistig wur. Men beweert wel eens dat mistig weer gunstig op de sobelvischvangst werkt. Dat nu is een sprookje en de heer Wit kamp heeft eens in de bureaux der vroegere «Amst. Ut.* de oplossing van dit praatje gegeven. Als actualiteit, ia dubbelen zin, deelt *t «N. v. d. D.' die oplossing meé. De verklaring van deu heer Witkamp luidt aldus Toen in 1572 Graaf van Bosau met de Spunsohe vloot op de Zuiderzee lag en durdoor geen schip of scheepje van wal dorst steken, was het een ware uitkomst als bet miste. De vissohers waren dan de eersten die er gebruik van maakten om, gedekt door den mist, zoover mogeljjk in zee te gun visseben. Gelukte het huu dan met eeo goede vangst terug te komen, dan wu bet feest in Amster dam. Vandaar nu nog bij mistig weder, telkens de uitroep«goed schelvischweêr.* AD VERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van het gesticht in bedwang gehouden, die zeer juist begrijpen, dat by ernstige ongeregeldheden hun positie op huu buitenverblijf (villa) er niet op zou verbeteren, en zy veel te verliezen, doch niets te win nen hebben. Zij zyn maar al te vul overtuigd, dat de mutschappij hun nimmer zulk een leven zou bieden, als zy nu genieten. „2. Het verraad speelt een groote rol. Hij, die een komplot zou willen smeden, is er niet zeker van,dat niet in hetzelfde uur, wurin hy zyn kameraden die anders altyd eensgezind zyn, wanneer er van ver zet tegen een beambte sprake ie wil opruien, in de beruchte brievenbus van deu onderdirecteur een briefje is gestoken, slechts een paar regels be vattende, die vermelden wat men voornemens is te doen, en wie de raddraaiers zyn. Al die brave lui laten nooit na, wur zy eenigzins kunnen, elkander een poets te bakken. «Dat is bel grooU geheim van de rustige rust, waarin de Schans verkeert. .Wil men den toestand verbeteren, daar is mid del voor, doch dat moet geld kosten. «Het grootste kwaad bestut durin, dat er voor den landbouw veel meer personen gebruikt worden dan noodig is. Velen, ja byna allen, die mureenigs- zins kunnen, willen in bet veld werken, al hebben zy nooit een schop in de hand gehad. De reden durvoor is door allen, die Ommersohans slechts eenigermate kennen, mur al te goed te vatten, en juist die reden moest unleiding wezen om rele ver pleegden niet nur het land te zenden. Hel heden verschenen nommer van De Gidi be helst onder den titelQe NederUndtche-Afrikaatuche hereniging, eene unsporing dat ons volk niet langer volharde by de geringe mate van belang stelling, waarmede, als gold het deu ydelen wenscb eener kinderlijke illusie, het streven dezer by uitstek nationale vereenigiog tot dusver bejegend is. In stede van vele duizenden contribuanten, kan zy, na een vyfjarig beslaan, nauwelyks 250 Nederlanders als hare leden aanwyzen. In dit opstel, dat onder- teekeud is door de heeren L. R. Beijnen, W. G. Brill, 3. J. Fockema Andreae, J. P. Haubroek, J. J. L. ten Kate, J. H. C. Kern en M. de Vries wordt medegedeeld wat de vereenigiog heeft gedaan en voor nemens is te doen. Wy hopen, dal dit opstel, wur- door ons volk eigenlijk voor hel eerst kennis krijgt van het streven der Vereenigiog, dit krachtig zal bevorderen. Nur het U. D. verneemt, beeft de Handelssocieteit te Utrecht besloten, zich by adres te wenden tot den minister van Justitie, om diens tussebenkomst te verzoeken, ten einde te bevorderen dat by faillisse menten als regel worde aangenomen, dat zoowel by groote als bij kleine faillissementen naast den ourator- reobtsgeleerde een curator-vakman uit de scbuldei- schers worde aangewezen. De walvisobvangst van de vischers nit Dundee in de Davisstrut en verder noordwaarts, ie ongunstig uitgevallen, en de rissebers hebben zich moeten tevreden stellen met kleine walvissohen, robben, wal russen enz., om toch eenige vangst te hebben. De Zaterdag werd door Commissarissen der Sociëteit «Ons Genoegen* aanbesteed het bouwen van een Retira- degebouwtje enz. Ingeschreven werd door W. de Jong voor 1232.H. J. Nederhorst voor <1185. J. de Jong Wz. voor 1058C. P. W. Dessing voor 1049.—en L. van Dorst voor 995.—. Bij bet station alhier is Zaterdagmorgen een wegwerker der Ned. Ryospoorwegmpy. aangereden door een trein uit Rotterdam, welken hy in den mist niet bad zien unkomen. Hy werd echter slrchts door de locomotief op zij geworpen, en bekwam geen letsel. De gemeenterud van Bleiswyk beeft besloten, tot het aangaan eener geldleening groot f 13.000 ad 4 °/e ter aflossing van nog loopende 5 en 41/, leeningen en ter bestryding der koeten verbonden un bel verleggen van een gedeelte der keieuatrut. In bet Voorloopig Verslag over; Hoofdstuk Jus titie der Stutsbegrooting wordt de vrug gedun, of het politietoezicht te Ommersohans voldoende moet geacht worden. Daaromtrent worden un hel Dagblad de volgende inlichtingen verstrekt «Het toezicht bestut uit6 zaalopzieoers, met den titel van majoor; 38 zul- of kamerwachten, al naarmate het getal uien dat bevolkt wordt, enkele magazijn- en werkmeesters, 1 boekhouder eu een klein kantoorpersoneel. Verder: 18 veldwach ters, de verdienstelykste en beste worden niet daar heen gezonden, van wie de meesten, zoo niet byna allen, op verren afstand, op toegang- of uitgangs- wegen van de Scbana en hur terreinen, ter be waking geposteerd zyn. Daaruit bestaat bel geheels personeel der inrichting. «Men moet de 38 zul- of kamerwachten buiten rekening stellen: daar zy allen verpleegden zijn, voor wie de collega’s als kameraden niet het minste respect hebben, dan komt men tot een ge tal van 50 ambtenaren, waaronder een dozyn kolonie- of zetboeren geteld worden. «Met dat handje rol, wurvau slechts 18 gewa pend zyn, moet men een bevolking van 1200 mannen regeeren, van wie velen retds eenige jaren in ver schillende en civiele èu militaire gevangenissen heb ben doorgebraebt en de meesten zich door onver schilligheid kenmerken. Boe worden nu rust en orde onder die vreemde, onverschillige en luie mensoben bewaard 1. Worden de kwaadwilligen door de stamgasten De kerkerend der Hervormde Gemeente alhier formeerde gisterenavond het navolgende zes- en drietal predikanten in alphabetische orde. Zestal Van Regieree Altena te Bussum, Canne- gieter te Beilen, Faure te Woudenberg, Dr. Jonker te Rotterdam, Schuller tot Peursem te Alkmur, Dr. de Visser te Almelo. DrietalVan Regtereu Altena, Faure en Schuller lot Peuraem. I

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1