Geen grijs Haar meer!!! Bultenlaodsch Overzicht. Kleinhandel in Sterken Drank. ADVERTENTIÊN. POLITIE. Burgerlijke Stand. Moordrecht: Gouderak Stolwijk. Reeuwijk Haastrecht •toomboot Star, ran Dundee, werd weiten lang door heftige stormen geteisterd. Herhaaldelijk werd het schip lek, maar steeds weer aoo goed mogelijk ge repareerd, totdat het ia Augustus op rotsen liep en den Sisten als onieewaardig moest serlalen worden. De bemanning, SI man, werd door de Ckieftain opge nomen. Eerst na SI dagen bereikte dat sobip, sol- gepropt met mensehen (die toor een deel ook 's nachts op bet dek moesten huilen), Lerwiok. Verder lijn de schepen Ja* maijeny en Tribune serloren en moet de see-assurantie 50,000 betalen. De stoom boot Mand bracht een Eskimo mede, die tioh gedu rende deten winter in Schotland wil ophouden. De hoofddirecteur der posterijen en telegraphic schijnt plannen te koesteren tot reorganisatie san de Telegraphic en Posterijen, welke tot belangrijke bezuinigingen moeten roeren. O. a. sullen de onder deden der administraties in deselfde bureaux worden onder dak gebracht. Een der gewiehtigste hervormingen is dat ricr lijninspeoteurs van de Rijkstelegraaf er zijn er negen op wachtgeld sullen worden gesteld, of dat aan de oontröle voor hen een anderen werk kring tal worden getocht. De traktementen der directeuren san een rereenigd post- en telegraafkan toor zouden worden bepaald op 600 a ƒ3000 't jaars, behalve vrjje woning. De beambten voor beide diensten zullen sich voor taan noemen commies bij de posteryen en de telegraphic, in vier klassen worden verdeeld en een besoldiging genieten van 800 tot 2200 per jaar. De overige ambtenaren genieten een traktement van 700 tot ƒ2200. Verder touden er wijzigingen worden gebracht in bet afoèmen van het vergelijkende ondersoek, voor beide diensten sou een vereenrou liging worden ingevoerd door afschaffing van het houden eener dub bele administratie en de betrekking van inspecteur der beide diensten afhankelijk worden gesteld van een verder examen in de tecbnisohe bekwaamheden. De beer H. G. Koster CJco., Leliegracht, te Amsterdam, sal weldra verkrijgbaar stellen'een nieuw kinderspel, genaamd Primes fVilheltninaspel. Dit, naar het aloude Gansenbord gevormd, is seer aardig ingericht en vertoont niet alleen de portretten van het Koninklijk paar, en van het Prin sesje, maar ook de afbeeldingen van de Kon. paleisan te 's-Hage en te Arasterdam, te Soestdijk ens., het standbeeld van Willem II, de borstbeelden van Prins Frederik en Prins Hendrik ens. ens., te veel om op te noemen. Bij het reglement lesen wjj o. a.: die drie oogen werpt, by deu aanvang, gaat met de prinses uit rijden tot no. 17 en betaalt daarvoor één fiche aau de Prinses no. 49 j die (no. 6) met de Prinses het Hsagsche Bosch bezoekt betaalt tes fiches tolgeld aan den potdie (no. 9) aan het monument van 1813 komt, laat eenmaal zjjn beurt voorbijgaan om het goed te besichtigeu die by de Prinses in het Paleis in Den Haag op audiëntie komt betaalt twee fiches aan de Prinses die op den weg naar Soesldyk in bet Doolhof terecht komt wacht tot hij door een ander verlost wordt, en die in het koninklijk graf te Delft komt is dood en speelt niet meer mededie ein delijk op no. 50, den geboortedag van de Prinses komt, wint het spel en ontvangt den pot. Van dit spel is aau Prinses Wilhelmina zelf een exemplaar toegezonden door den uitgever. Het is op wit satyn gedrukt, met blauw satijn gevoer 1 en met vergulde franje omzoomd. De doos waarin het ligt is van rood pluche, eveneens met blauw satijn gevoerd. Erbjj gevoegd syn twee ivoren dobbel steentjes met gouden oogeu. Uit de verklaring, door den heer Van 't Linden- hout, directeur der Weés-inriohting te Neerbosoh, gegeven omtrent het aaukoopen van land in de nieuwe kolonie Pipestone, in Noord-Amerika, blijkt, dat het syn bedoeling niet is dit land te geven aan de weesjongens die naar Amerika gaan dezen moeten in eigen onderhoud voorzien. De aankoop geschiedt in navolging van eenige weezenvrienden in Eogeland, die ook jongens en meisjes nanr Canada zenden, en daarmee de beate uitkomsten hebben verkregen. Zjj hebben daar een stuk grocd aangekooht en daarbjj een inriohting gebouwd, die bestuurd wordt door een directeur en directrice, die met de jongens en meisjes, welke aankomen het land bebouwen en in eigen onderhoud voorsien. De weeten blijven hier eenigen tijd en. worden in goedgezinde gezinnen ge plaatst. Worden zy ziek of geraken tij buiten be trekking, dau worden tij weder in de inrichting opzeuomen. Een dergelijke inrichting wil de heer van 't Lin- deuhout oprichten. Zijn oog btijft daarvoor gevestigd op Otnnje Ci*y en Pipestone, omdat vooral de eerste kolonie uitsluitend uit Hollanders bestaal en de tweede, naar verwacht, wordt, voor het grootste gedeelte door Hollanders zal bevolkt worden. Hij beveelt daarom deze taak nogmaals by alle weezenvrienden aan en vraagt krachtige medewerking, om deze nieuwe stichting tot stand te kunnen brengen. De heer J. van 't Lindenhout zal gedurende de wintermaanden in verschillende plaatsen des lands mededeelingen doen over syn reis naar Amerika. Onder den naam Ceutrale Vereeniging van Neder- landsche Industrieelen heeft zich hier te lande eene vereeniging gevormd welks zich in het bijzonder ten doel stelt de belangen van Nederlaudsche insenders op binnen- en buitenlandsoha tentoonstellingen te bevorderen. Zy wenaoht geenssins onze landge- nooten tot deelneming aan alle mogelijke tentoon stellingen aan te sporen, maar alleen daar waar de industrieelen zelf eene deelneming der Nederlaudsche nijverheid gewenscht achten, handelend en regelend op te treden, zonder eenig oogmerk van winst, door de industrieelen gekozen, en waarin de voornaamste takken van onze nijverheid vertegenwoordigd zijn. Eeu dergelijke instelling kan, naast de bestaande vereenigiugen die sich ten doel stellen de nijverheid te bevorderen, een ruimen en nuttigen werkkriug vinden, daar deze lieharaen, sich niet of weinig met tentoonstellingen, vooral buitenlandsche, inlaten. Nadat de statuten der Vereeniging door Z. M. den Koning waren goedgekeurd, heeft eeoe te Am sterdam gehouden vergadering der leden, bijgewoond door industrieelen uit verschillende oorden des lands, een definitief bestuur gekosen, bestaande uit de bh. J. Dujjvis (Utrecht), voorzitter mr. D. Josephus Jilta, (Amsterdam), seoretarisA. J. van Beek, (Amsterdam), penningmeesterJ. A. N. Sohagen van Leeuwen, (Rjjswjjk), gedelegeerd lid J. J. B. I. Bouvy, (Dordrecht), A. Daniels (Amsterdam), P. F. W. Mouton ('s-Hage), J. M. van der Made en F. J. W. H. Schmitz (Amsterdam), ledeo. Tevens heeft die vergadering aan het bestuur opgedragen, ia over leg te treden met de voornaamste hier te lande geves tigde industrieele colleges en vereenigingen, ten einde met hen te overwegen, welke houding de Nederlaud sche industrieelen dienen aan te nemen ten aaozien van de in 1889 te Parijs te houden wereldtentoonstelling, en, zoo noodig, de middelen te berameu, die een waardig optreden vau Nederland op die tentoonstel ling kunnen verzekeren. De geschiedenis der laatste jaren bewijst, hoe dringend een eendrachtig optreden der Nederlaudsche industrieelen bjj dergelijke gele genheden noodig is. De ontdekking van^de goudvelden in de Trans vaal heeft eeu seer gunstige verandering gebracht in den gedrukten toestand van dat land, en wekt er sehoone verwachtingen. „Het tooverwoord goud", zegt de Volksstem, „werd in het hart des lands vernomen, en in drie of vier maanden tjjds was alles veranderd. Da barre beiden van Witwaters- rand (ongeveer 35 a 40 mylen van Pretoria) die kort geleden slechts betrekkelijk weinig ver van elkan der gelegen boerenplaatsen telden, syn nu bestt door honderde mensohen, die daar heengestroomd zijn om huo geluk te beproeven in het zoeken van het edel metaal, dat in alle tyden eu heel de wereld door zulk een tooverkracht beeft uitgeoefend. De landbouwer en veeboer, dif/ nog kort geleden niet wisten wat met hunne waar aan te vangen, vinden nu plotseling eene voordeelige markt voor de opbrengst hunner nyverheid. Andere standen in de maatschappij profiteerden evenzeer bij de plotselinge instrooming eener bevolking met kapitaal uit het buitenland. De heer C. de Vos, oud-boomkweeker te Hazers- woude, schrijft het volgende aan het Zondagsblad: Onder de gewasseu, welke men voor sieraad plant, mag vooral wel in aanmerking komen het sehoone boompje „Elaeagnus edulis", dat ook den naam draagt E. odorata". Gewillig in byna alle gronden groeiende en een goeden vorm aanne mende, prjjkt het eerst met een menigte witte bloempjes, en later met roode bessen vol met stipjes beschilderd. Die vruchtjes zjjn eetbaar. Daarom dacht ik reeds voor enkele jaren, dat er van die vrucht wel iets te maken moest zijn. Wat? Dat wist ik niet; dat ia meer de zaak van distillateur, likeurstoker of ban ketbakker. In onsen vindingrijken tijd en waarin ieder uitziet naar het een of ander waar iets bij te ver dienen valt, meende ik dat zoo iets niet kou uit blijven. Ik raadde dut mijn opvolger, K. Wezelen burg, firma C. de Vos, een goeden voorraad er vau te kweeken. Tot mijn genoegen lees ik nu in het Tuinbouw blad „Serapervirens* van 22 dezer, dat mijne voor spelling aanvankelijk in vervulling ia gekomen. Naar ik daar lees, zijn tydens een der laatste vergaderingen van de „Sooieté d' Acclimatatioo" te Parijs den tegen woordig zijnde leden confituren tn brandewyn aan geboden, uit genoemde vruchten bereid. Beide pro ducten, zoowel de confituren als de brandewijn, werden om huo lekkeren smaak geroemd. Ik meen dat de zaak belangryk genoeg is, om er door middel vau het Zondagsblad algemeene bekend heid aan te geven. Wentcbt men er gebruik van te maken, en beeft de ondernemer een tuin ter zjjner beschikking, dan veroorzaakt de aanplanting van een 25 of 50 tal vruchtdragende boompjes zulke enorme kosten niet. Men kan dan het eerste jaar reeds op een partijtje vrnebten rekenen, en vervolgens jaar- lyka op een rjjken oogst. Over het huiselyk leven en de plaats, welke de vrouw bekleedt iu Nederland, schrijft M. Mohr in de Frankfurter Zeitung een feuilleton, waaraan wjj een en auder ontleenen. De Hollanders syn zegt de schryver even als de Eugelschen virtuoaen in het huiselyk leven. Daartoe draagt veel by de byua volmaakte inrioh ting van een hollandtoh huishouden, waarbij alle arbeid vanself achynt te gesohieden. Veel is ook te danken aan de volmaakte, voor een duitseh oog byna overdreven reinheid en orde en de traditie om de dienstboden zoo weinig mogelyk te bekyveo, te plagen; veeleer gunt men nun zekere zelfstandig heid en verantwoordelijkheid, waarvoor zy trouwens beter betaald worden. Daarmede hangt samen, dat de vronw in Hol land een betere plaats inneemt. Zy bljjft aan de familietafel en oefent slechts de leiding van deu bui- selyken arbeid uit. Een hollandsche vrouw van aan zienlijke, ja zelfs van vry goede familie komt bjjoa nooit in de kenken, kookt nooit zelve, en een echte hollaodache keukenmeid veroorlooft tioh telfs, baar mevrouw uit de keuken te jagen, als zy de keuken prinses wil nagaan of zelve een saus of een pudding wil maken. Op grond eener veeljarige ondervinding verzekert de schryver dat de nederlaudsche dienstbode over het algemeen hooger ontwikkeld is dan de duitsohe. Zy kenmerkt zioh door eerlykheid, trouw, arbeid zaamheid, plichtgevoel, eenvoudigheid en een nuch terheid van begrip, welke de noodtakelyWieid van bet bestaan der standen toegeeft. Een hollandsch dienstmeisje ui zioh nooit kleeden als haar meesteres; een aangeboren gevoel van tact zegt haar, dat wat voor mevrouw past, uiet goed fa voor baar. By de vermelding der titels: mevrouw, juffrouw, freule, vrouwe, jonkheer, mynheer, maakt de sohryver de opmerkiug, dat de standen sterk gescheiden zjjp in Holland, dat toch iu merg eo been een demo- oratisob land is. De welgesteldheid der nederlandaohe toongevende kringen draagt veel by tot bevordering van hel familieleven. In de huishouding is alles tot het ge ringste toe geregeld; ieder dienstmeisje heeft haar eigen werk, en zoo ia ook voor elk werk een stuk vaatwerk of gereedschap bestemd, dat voor niets an ders wordt gebruikt. Een schynbaar eenvoudige huishouding, met weinig uitgaven voor vermaken, kost op die wjjze meer dan elders een huishouding met vrij wat vertooo van weelde. Door de van ouder op jonger overgegane rijkdommen 'is de levens wijze, ook in een eenvoudig hnisgeein, zeer om slachtig gewordeo. Duizende dingen zyn er, die onmisbaar sohynen, ofschoon men het in Duitach- land heel goed zonder hen doen kan. Zoo vindt men op bet budget een jaarrekening van den stalhouder, van den kapper, van den fran- schen kok, die legen ongehoorde prijzen fijne schotelt levert, tan den bloemist, van den tand meester, die maandelijks het gebit der familie komt nazien, van den horlogemaker, die wekelyka de pendules opwindt en in orde houdt, van den be hanger voor het opnemen en leggen van kleeden, van den tuinman, die wekelyks eens of tweemaal den tuin soboonmaakt en verzorgt. Zoo heeft men ook legen abonnement een vaate plaats in de kerk, en eitehen schouwburgen en oonoerten zoo groote uitgaveo, dat zij het voorrecht zyn van de ver mogenden. Geen hollagdtche huisvrouw tal echter, om zich zulke genietingen te verschaffen, iets prijs geven van het onmisbare oomfort van haar huis. De nederlandsche vrouw houdt nooit op „dame' te zyn. In de hoogere standen verslaat zy nieta van koken en bakken, en ook in den middelstand, waar slechts één dieustbode wordt gehouden, teer weinig. In de wasch is de hollaudsohe vronw echter bijzonder ervaren. De schrijver vertelt hoe de wasch in groote manden naar den bleeker gaat en „droog', maar niet gemangeld eo gestreken, terugkomt. Dan verder het rekken, mangelen, vouwen en persen. Uit de pers wordt dan de wasch in de linnenkast geschikt, waarop de nederlandsche huisvrouw bijzonder trotsch is. De hollaodtohe vrouw laat zich meer bedienen dan de duitsche, en heeft daardoor meer tijd om zioh aan taken te wyden buiten den kring harer huishouding. Ook hieriu kan de grond worden gezocht voor de hoogere ontwikkeling van het huiselyk leven. De vrouw leest, maakt muziek of schildertzij neemt bescheiden deel aan de gesprek ken der mannen en boeit door haar belangstelling G. SMIT W. M. KRAMER. Gouda, 3 Nov. 1886. enkele dagen te [Maakt het haar in zyn arbeid den man aan buis. De man gaat nooit of hoogst zelden, zonder zyn vrouw uit, evenmin de vronw zonder den man. Maatschappelijk is in Nederland de positie der vrouw hooger dan in Duitsohland. In het karak ter vso den Nederlander ligt een aangeboren rid derlijkheid vrouwelijke talenten worden mat de meeste welwilleudheid aangemoedigdde mannen zien het gaarne, dal vrouwen zich op het gebied des geestes bewegen en deelnemen aan bun politieke en wetensohappeljjke gesprekken, dat zij zich met letteren, kunst en muziek bezighouden. Dit maakt bet voor hollandsch» vrouwen veel ge makkelijker dan voor duitsche, om vooruit te komen en zich onder dichters en kunstenaars een eervolle plaats te veroveren. Als voorbeelden noemt de schryver de dames A. S. C. Wallis en Therèse Schwartz». By dit streven naar hooger doel blyft de hollaod- sche vrouw een goede huisvrouw, wat haar trouwens gemakkelijk wordt gemaakt door de voortreffelijke inrichting der huishouding. De gemiddelde beschaving der nederlandsche vrouw zoo besluit de schrijver afgezien van haar, die buitengewone gaven hebben, staal naar mjjn oor deel iu het algemeen hooger dan die der duitsche vrouwen. Ook zy die zeiven niets voortbrengen, volgen met liefde en ernst betgeen haar zusters op het gebied des geestes scheppen en gevoelen zioh daartoe opgewekt. Daosen eo trouwen zijn niet de hoogste doeleinden der jouge meisjes. Aan haar opvoeding wordt de grootste zorg besteed. In de moderne literatuur zjju de volwassen dames meestal goed thuis, ook in de fraosohe, engelsche en duitsche, zy leeren die taleu van jongsaf. Gebeele onbe kendheid op dit gebied zou een dame in Holland spoedig worden kwalyk genomen. „Deo heer Mohr,' doet het D. v Ned. van welk blad wy de vertaling overnemen opmerken, „kunnen wy, om zyn vriendelijk schrijven, niets beters toeweuacheu dan een hollandsche vronw.' 't Is nu het jaargetijde om de overjassen weer eens tot een ernstig punt van overweging te maken, zegt het Engelsche Geneeskundig Tijdschrift tie Lancet, waaraan wy reeds vroeger eene ontboeze ming over dit onderwerp ontleenden. Niets schynt eenvoudiger dan sich overeenkomstig het weder te kleeden door eene ovetjaa aan Ie doen, licht of zwaai, al naar de gelegenheid vereischt. Men moet eohter niet vergeten dat juist naarmate het klee- dingstuk, dat men over de gewone kleeding aantrekt, een gevpel van warmte teweegbrengt, het ook de werking beeft van de warme nitwaseming van het lichaam tegen te houden. Die warme uitwaseming blyft door de gewone kleeren heen dringen, maar wordt verhinderd te ontsnappen, en de kleederen worden er van doortrokken. De algemeene uitwerking is goed zoolang men da overjas aanheeft, maar zoodra zy wordt uitgetrokken brgint de uitwaseming weder en wordt het lichaam in een toestand gebracht alt eeu warme sohotel, waar een nat servet omheengewikkeld isde wasem trekt de warmte af en de inhoud verkoelt. Waar tnen inzonderheid op heeft te letten ia dat de over jas, om 't even van welk fatsoen of welke stof, niet belet dat de onderkleeren van de uitwaeemicg doortrokken worden, maar die werkelyk bevordert. Dit bljjkt feitelijk nit het gevoel van aangename warmte terwijl men da overjas aanheeft, en de gr- makkelijk te bespeuren teekenen van uitwaseming onder de armen en ter zjjde van de borst wanneer de overjas is .uitgetrokken. Bovendien trekken wy de overjas uit als wjj in een warm lokaal komen, en juist op het oogenblik dat de werkzaamheden der spieren ophoudt. Een weinig nadenken zal genoeg zyn om ieder, die een gewoon mensohenverstaud bezit, te overtuigen hoe nadeelig dit syn moet, zoowel op zichzelf alt het oogenblik waarop men het doet. Het a'trydt tegen alle gezondheidtregelen de kleeren van de uilwas#- ming te laten doortrekken eu dan de uitwendige bedekking weg te nemen en snelle verkoeling teweeg te brengenen, als men 't er op gezet had dit op het ergste oogenblik te doen, zou men geen erger kunnen^ vinden dan bjj het ophouden .van de werk zaamheid der apieren. De raad, dien wjj zouden geven is, dat het veel verstandiger zou zjjn maar éece jas tegelijk te dragen en de noodige veran dering te maken door eene dnnoe jas aan te trekken in plaats van eene dikke als men nitgaat, en zoo omgekeerd als men thnia komt. Alt men, in plaata van overjassen te dragen, jatten van versohillende dikte droeg overeenkomstig het weer en de algemeene luchtgeeteldheid, zon men het gevaar vermyden van ja verkoelen door nitwaseming bet vochtige klee- diogstuk zou afgelegd worden en niet aan het liohaam drogen. Wjj houden het er voor dat een groot deel van de verkoudheden, stramheid en py'n door de leden toe te sehryven is aan de gewoonte van overjassen te drageo, die de verdere nitwaseming, waarvan de onderkleeren doortrokken worden, tegen houden, waardoor de verkoeling te snel is wanneer zy worden uitgetrokken. Dit gevaar is te vermyden door zulk eene verandering vau jassen als de weers gesteldheid vordert. Eindelijk is de Sobraoje te Tirnova geopend. Gelyk men reeds weet, hield 8tamboloff, de voor zitter van het regentvohap by die gelegenheid eeu toespraak, waarin niets bytooders over den toestand werd medegedeeld. Alleen bleek er nil, dat de ver gadering spoedig tot de keuze van een vorst zal over gaan. Op het oogenblik schijnt print Waldemar van Denemarken de meeste kans te hebben. Men heeft reedt vroeger van hem gesproken, maar de een verzekerde, dal deze Frint te weinig doorziekt had voor zulk een betrekking, de ander beweerde, dat hij er geen lost ia had. Prins Wal demar ie, zooals men zich wellicht herinnert, onlangs gehuwd met een dochter vso deu graaf van Parys en derhalve zeer bemiddeld. De Czaar, dit weet men, heeft veel met syn schoonbroeder op en het bezoek door 't Czaren vertrouwde. Print Dolgorucki eenige weken geleden te Kopeohagen gebracht, heette in verband te staan met de Bnigaartche trooncan- didatuur. In het Oostenrijksche Huis vao afgevaardigden bad een demonstratie plaats ten gunste van de Bul garen, of eigenlyk ten voordeele van de tbana re- geerende party in Bulgarije. De linker afgevaardigde Suesz meeude zyn sympathie te moeten uitspreien voor het volk, dat „roowel door zyn moed op het slagveld als door vastberadenheid in vredestijd Europa's onvoorwaardelijke bewondering wekte'. Die woorden werden met luiden bjjval begroet, maar de Bulgaren hebben daar niet veel aan. Wanneer de Oostenrjjkseh-Hongaarscbe Regeering de Russen in Bulgarije laat optreden, alsof zy io hun eigen buit waren, helpt de officieels verzekering weinig, dat de politiek van Oottenrijk-Hongarye is de vorming van zelfstandige staten op bet Bal- kanschiereiland te bevorderen. Ook het Journal des üébats blyft zyn standpunt betreffende de Egyptische auaeetie bandhaven. Het blad betreurt bet, dat vele Frantche bladen zulk een heftigen toon tegen Engeland aanslaan, maar Frankrijk mag Egypte niet aan Engeland overlaten. Daarom hoopt het Journal des Uébats, dat de En gelsche regeering Frankrijke dreigementen tal voor komen. Het nieuwe lid der Belgisch» Kamer, te Brussel verkozen ala het begin van de herstelling der een dracht onder de liberalen, de heer Guillery, heeft een dankbetuiging gericht tot zjjo slecht opgekomen kiezers, waarin o. a. het volgende voorkomt„In een verkiezing, bedoeld ala evn blijk van samen werking, van die eendraoht, welke macht maakt, mag men het voorteeken tien der aanslaande zege praal van het liberalisme. Ik dank ook mijn tegen standers voor bun gematigdheid. Laten wij wel willend blijven jegens hen, die lijden, huo rechten bevestigen, misbruiken verhelpen en voortgaan met te arbeiden aan de vrijmaking vgn den geest door bet onderwijs op alle trappen, het van alle belem mering, alle onderdrukking vrye ouderwijs. Het vertrouwen des lands zal onze pogingen bekrooeo.' De Belgische mijnwerkers in het district Char leroi hieldeo Zondag een indrukwekkende demon stratie tot verkrijging vau amnestie en algemeen stemrecht. Eindelijk zal de Spaantche regeering een aanvang maken met de reedt zoolang geweosohte en aange kondigde hervorming van het leger. Dc regeering heeft de Cortcz tegen 18 November bijeengeroepen en zal haar in de eerste plants een ontwerp tol geheele reorganisatie van het leger voorleggen. Reeds bij koninklijk besluit zyn terstond eenige hervormingen ingevoerd. Reeds zyn 1200 sergeants eerste klasse uit den actieven dienst ontslagen en bij de reserve ingedeeld. Deze sergeants hebben de keus om na een examen den officiersrang bjj de reserve te verkrijgen of een burgerlijke betrekking aan te nemen. Het eerste gedeelte van dit besluit werd in alle garnizoenen terstond ten uitvoer ge bracht, zonder verzet van de onderofficiers, die er door werden getroffen. Bjj een tweede besluit zjjn 1200 onderluitenants tot officier bevorderd en is een maandelyksche gra tificatie van 30 francs toegestaap voor alle luitenants die meer dan 12 jaren hebben gediend. Aangekon digd wordt nog een beperking vau het getal offi cieren en een hervorming der geheele militaire administratie. Zoowel da liberale als de conservatieve bladen prijzen de energie, waarmee de regeering het too noodige hervormingswerk begint, maar de meer ge avanceerde en de republikeintche pers is niet tevre den en eisoht meer ernstige maatregelen. Door deze eerste maatregelen wordt echter te Madrid de belangstelling in de verdere voorstellen der regeering in hooge mate opgewekt. GEVONDEN eo aao bet bureau vau politie ge deponeerd Eeu Beleenbriefje 60 cents, eeu paar zwarte Handschoenen, een Kinderoor bellet je goud met bloedkraal, eeu Portemonnaie met 22>/3 cent, een onderstuk vao een gouden Oorbelletje, een goud Oorbelletje, een zwarte Handschoen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS v.n Gouda, brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Augustus 1881 Staatsblad No. 97) ter openbare kennis: dat by hen is ingekomen van de navolgende persoon een verzoekschrift waarby vergunning wordt gevraagd om in de by haar naam vermelde localiteit sterken draok in het klein te mogen verkoopen, als Naao» vao de VerioekaterAanduiding der localiteit. Maria Klaassen, Vogelenzang, Wed. Ph. J. Mellenbcrgh. M. 74. GOUDA, den 2 November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BEBGEN IJZEN DOORN. De Secretaris, BROUWER. GEBOREN: 29 Oct. Bertns Catharinns, ooders B. van Wingerden en J. E. Toeken». - 1 Nor. Catharioa Diderica, ondera J. F. Broyatena en E. van den Hoven. 2. Her mann», oudera F. tan den Ring en M. Exalto. OVERLEDEN 80 Oct. A. C. Michaeli», huiarr. van J. Bnrtels, 36 j L. C. legen, 16 i. 1 Nov. N. ven Vegteo, 4 j. II m. GEBORENAmelia Wilhelmiot Sopbie, ouders D. Dirk- J' Lakerveld, Petrol, onder» A. Kool en V. Romjjo. Asgje, ooder» W. den Outer en J. Kae-' hergen. OVERLEDEN: V. H. Vollehregt, 6 j. A. vnn der ourre 57 j. GEBOREN: Jacobu», ouder» J. de Brnijn en IJ. Boer. °nde" G- Boer «o M. den Ouden. OVERLEDEN» P. Harreman 6 m. *55"SSi^r"'. oudw! K' dtn B™" en M. ran Leeuwen. OVERLEDENL A. de Jong, 10 w. GEHUWDJ. Sctreer en M. van der Vliet. A. Blonk en T. Joogebrenr. OVERLEDEN: G. Bor»t OVERLEDEN. T. ven den Berg, 2 m. GEHUWD. A. 1. de Goey en J. M. van der Sprong. H. den Dyker en M./van der Kleij. GEBOREN. Adrtan^ïdWOL*B.itenhei. en A. Kar. reman. Leendert, ondera K. vah den Heuvel eo Kar- reman. Voor de bewjjzen van belangstelling, op 29 Oct. 11. ondervonden, betuigen wjj onzen harteljjken dank. De Heer en Mevrouw HAVERKAMP BEGEMANN— Caldembijeb. 1 De nieuwe LONDON ia de beste van alie bestaande par- om het grijze haar binnen te doen verdwjjnen. glansrjjk en zacht verft niet. Prjjs 85 cent per en 1.50 per dubbele flacon. Alleen verkrijgbaar te Gouda by J. H. G. HUINCK F.Hz., 122 Hoogstraat 123.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2