)M. JTN. Zoon, Woensdag 10 November. 1SS6. a 1V? 3467. affen, >dig, bin- geleverd. is. pers, AKKEN. den aan- i ES Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. I l: jlen, T. Jr. lERGOED. 24, tn geheele eedachap, ouranten, od, Zink, enz. 136 ‘ortreta. st LEVS 'S. Zitting IKE. Gouda. le prijzen, urant. veelt zich i LÜXE- jverpakt, J, Gouda. vaarborg- chappijen ie datzjj ar Maat- GOUDSCHE COURANT. sb BOOR Naar men mededeelt, ia Jeanne Lorette, die te Arnhem haar straftijd ondergaat, thans wel degelijk ernstig ongesteld. Zij heeft eene rry herige bloed spuwing gehad; haar toestand moet zorgwekkend syu. Gisteren had te Amsterdam eene vergadering plaats, uitgeacbreven door het hoofdbestuur ran den Nederlandscben schildersbond. Ter bijwoning waren uitgenoodigd alle schilders-patrooons in Nederland om hun oordeel te doen kennen orer door het hoofdbestuur beraamde maatregelen, ten einde door samenwerking het schildersvak tot booger trap van ontwikkeling te brengen. De heer W. F. de Haas deed in zijne openingsrede uitkomen, hoe het schil dersvak door de zustervakken overvleugeld werd. Hoofdzakelijk was dit een gevolg van het gebrek aan behoorlijke opleiding der schilders. Wei be staan in Nederland een aantal schilderscholen, maar afhangende van het particulier initiatief voldoen ze slechts ten halve aan het doel. Eene aan alle voor waarden beantwoordende inrichting tot Opleiding was dringend noodig. Daarvan sou nieuw leven uitgaan ten bate eener oorspronkelijke nationale schilderkunst. Daartoe was aansluiting gewenscht, gelijk die reeds bij de meeste andere vakken bestaat. De vergadering bleek eenstemmig van oordeel dat deze eisch zoo spoedig mogelijk moest worden verwezenlijkt, en koos als commissieleden uit baar midden, die met het bestuur van den Bond zou samenwerkeo, de beeren W. F. de Haas, 8. L. Napjes, J. Brunner, W. L. Walraven en H. E. Pieters. In de vergadering van de *Ned. Vereeniging voor Psychiatri,* den 21 October jL te Utrecht gehouden, werd met algemeene stemmen (en na eene levendige en algemeene discussie) verklaard, ^dal de voorstel lingen van Donato zijn gevaarlijk voor de gezond heid zijner sujetten en nadeelig voor velen, die se by wonen, en derhalve afkeurenswaardig.* Staten-Generaal. Twibdb Kambb. van Maandag 8 November. De heer Van Diggelen wordt beëedigd en neemt zitting. Het besluit, waarby aan E. P. C. Sol en Jhr. A. L. De Sturler het verblyf in bet Buitensorgscbe wórdt ont zegd, is in handen eener Commissie, bestaande uil de hh. Van Delden, Gleichman, Keuobenius, Van Gennep en Schaepman; eveneens de overgelegde stukken betref feude de Tjiomas-zaak, ten einde te beslissen of laatst genoemde stukken zullen worden gedrukt, en zoo ja, al dan niet uitsluitend voor de leden der Kamer. De bekrachtiging eener provinciale heffing in Zuid- Holland en Groningen en de provinciale belastingen in alle provinciën, benevens de ontwerpen tot ont eigening ten behoeve vau een locaal-spoorweg van Medemblik naar Hoorn, en bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een perceel grond onder Zevenbergen werden met algemeene stemmen aan genomen. Eveneens is aangenomen het ontwerp tot wijzi gingen in bet Wetboek van Burgerl. Rechtsvorde ring, na aanneming van het amendement-Hartogh, waardoor in art. 79 bepaald is, dat by verstek ieder der verschenen partijen alle partyen kan oproepen om de zaak opnieuw te doen dienen. Donderdag 11 ure Indische begrooting. De vyfde algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust zal den 24u November te Leiden gehouden worden. De volgende punten staan op de agenda Verslag namens het Hoofdbestuur aangaande het onderzoek van den toestand van koop- en verkoop op Zondag in Nederlandid. aangaande het onderzoek naar den Zondagsdienst der Maatschappijen van vervoer. Mededeelingen omtrent het antwoord van den Minister van Waterstaat enz. op Zondag. Voorstel van de afdeeling ’s-GravenhageDe afdeeling, overtuigd van den grooten invloed der vrouw ten gunste of ten nadeele der Zondagsrust, wenscht, dat de Algemeene Vergadering de vraag bespreke, welke middelen kunnen aangewend worden om de vrouw meer handelend te doen optreden. Voorstel van de Afdeeling Groningen De Alge- verbetering. rtret. tnailleerd, s 3.—. öl 6, ia Raaij- e hebben meene Vergadering drage aan bet Hoofdbestuur op, een strooibiljet samen te stellen, waarin het wensche- lijke van Zondagsrust voor den winkelier wordt uit gedrukt, dat door de winkeliers bij hun waren inge pakt kan worden. Voorstel van de Afdeeling Leiden Bespreking van het wetsontwerp, houdende maatregelen tot bevordering van Zondagsrust. Des avonds zal een openbare samenkomst plaats hebben, waarby de heeren H. C. Lohr en dr. A. J. Tb. Jonker, van Rotterdam, als sprekers zullen optreden. Op de algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, gebonden den 21n Maart 1885, werd de vraag gesteld r Welke eischen dient men te stellen aan een goede regeling van vak-onderwys voor bandswerklieden in de bouw ambachten Deze vraag werd ter beantwoording gesteld in handen eener conmissie, bestaande uit de heeren dr. P. J. H. Cuypers, voorzitter. C. M. Droogleever Fortuyn, C. Dyserinck, F. H. Van Malsen, J. E. G. Noordendorp, G. A. Scholten, W. C. Metselaar, se cretaris. Deze commissie, als beginsel aannemende dat niet alleen de bouwambachten, maar het ambacbtsonder- wys in het algemeen in de voor te stellen regeling begrepen diende te worden, heeft thans op de vraag een antwoord, vergezeld van eene memorie van toe lichting, gegeven. Hierin wordt gezegd dat bet am bach toonder wy a zoo algemeen en degelijk mogelijk moet worden gemaakt en ten spoedigste by de wet dient te worden geregeld. De bepalingen die de wet zou moeten bevatten, werden uitvoerig opgesteld. Uit de memorie van toelichting blijkt dat de jaarlyksche kosten van de voorgestelde inrichting van bel ambachtsonderwys op 800.000 moeten worden geraamd. De algemeene vergadering der Maatschappij ver- eenigde zich op voorstel van het bestuur geheel met dit rapport en de daarin vervatte conclusiën en mach tigde het bestuur bij de Regeering de noodige stap pen te doen om te bewerken dat het ambachtoonder- wijs bij de wet worde geregeld. Iemand, die zich een voorstander van goede vor men noemt, schrijft aan het Dbl. het volgende Den 6n December a. s. zal aan een groot getal luitenants het offiicierskruis voor 15 jaren dienst worden uitgereikt. Reeds meermalen werd de aandacht er op gevestigd, dat dit tot nu toe geschiedde zonder de miusie plechtigheid, zonder zelfs daarbij de vormen in acht te nemec, welke bij bet uitreiken van medailles aan het inferieure kader werden noodig geacht. De vaardige pen van den geestigen sprok kelaar heeft in den Militairen Spectator nog onlangs dit gebrek aan eerbied voor het eereteeken in herin nering gebracht en op verbetering aangedrongen. Dit schrijven is een poging om de bevoegde autoriteit op te wekken tot het geven van de ver- eischte bevelen om de uitreiking van die eereteekens in bet openbaar en vóór (jen troep te doen plaats hebben. Dit kost der schatkist niets en werkt allicht iets goeds uit op het militair gevoel onzer jeugdige soldaten. In de laatste 20 jaren is er een schrikbarende achteruitgang ontstaan in de toepassing van nood- zakelyke militaire vormen, die het prestige van rang en voorschriften ernstig heeft benadeeld. Bij benoeming en beëediging van jonge officieren, bij installatie, bevordering enz. was bet somtijds ergerlijk, te zien hoe zelfs de meest noodzakelyke vormen werden verwaarloosd. In een der garnizoenen werd een nieuw benoemd officier op de schietbaan beëedigd voor een corvee schyfzetters 1 Ook op het inachtnemen van de voorschriften betref fende de tenue, eerbewijzen en gedrag m 't openbaar schijnt weinig of niet meer te worden gelet. In een tyd, die zich byzonder kenmerkt door gebrek aan eerbied voor ’t gezag en door gebrek aan gevoel van betamelijkheid mag de bevoegde autoriteit wel op bare hoede zijn om de goede vormen in het leger de steunpilaar van *t gezag met I alle kracht te behoudeu. Wij hopen op spoedige Mr. Prins Visser verklaarde wegens de weigering tot uitstel dezer zaak, tot bet hooren van nieuwe getuigen, na het heden gehouden getuigenverhoor, niets in het voordeel van bekl. te kunnen aanvoeren. Adv.-gen. mr. Byleveld requireerde daarop beves tiging van het vonnis. Naar men ons mededeelt dongen naar de betrek king van gemeente-ontvanger te Boskoop 5 candi date^ d»e wat hunne positie betreft nog al wat uit elkander liepen, nl. de waarn. gemeente-ontvanger, een candidaat-notaris, een manufacturier, een met selaar en een doodgraver. Te Kortenoord is gisteren ten 5 uur voormid- dags een schippersknecht van een schuit gevallen en verdronken. GOUDA. 9 November 1386. Zondag 7 November gaf de Zangvereeniging .Apollo" alhier hare eerate uitvoering in dit aenoen. Daaromtrent meldt men ona het volgende De zangnummers garen den toehoorder* alle reden tot terredenheid, niet alleen de koren maar ook de solisten rerdienden grooten lof. die zich in luide toejuichingen en het aanbieden van 'fraaie bloemruiker* aan de dame*—solisten uitte. Inderdaad mocht die gunstige indruk verwacht «orden, waar de heeren W. Koniucks en J. G. Arentz, de eerste als directeur en de laatste als zich welwillend met de pianobegeleiding belastende, aan bet hoofd stonden. Wij hadden bovendien het genoegen kennis te maken met een zestienjarigen violist, den heer J. Berghout van Rotterdam. In drie klassieke stukken van Vieuxtemps, Wieniawski en Bach bleken zijne bezielde voor dracht, de liefelijke toon, dien hij zijner viool wist te ontlokken en de bedrevenheid, waardoor hy technische moeielykheden wist te overwinnen. Wy hebben recht om te verwachten dat by weldra onder de virtuozen gerekend zal worden en hopen dat bet genot van zooveel kunstgaven, als bij bezit, ons meermalen ten deel zal vallen. Deelden wij dezer dagen mede dat Dr. A. Luy- ten opnieuw een adrea had gericht tot de Tweede Kamer, verzoekende het instellen vau een enquête ter beantwoording van de vragen lo. of by op dit oogenblik gekrenkt ia in zyne geestelijke vermogens 2o. of by by de plaatsing in hei krankzinnigen gesticht krankzinnig was thans kan gemeld dat de Kamer daarop reeds eene beschikking heeft genomen. De Commissie voor de verzoekschriften stelde voor ten opzichte van bedoeld adres orer te gaan tot de orde van den dag, als niet beboerende lot de bevoegdheid der Kamer en daarmede heeft de vergadering zich vereenigt. A. P. H., woonachtig te Gouda, door de Rot- terdamsche Rechtbank ter zake van beleediging met gewelddadigheid, tot 16 dagen gevangenisstraf veroordeeld, stond Zaterdag in booger beroep voor het Gerechtshof te ’s-Gravenbsge terecht. De verdediger mr. Prins Visser, adv. te Gouda, verzocht verdaging van de behandeling der zaak, tpt het dagvaarden van eenige getuigen, uit wier verklaring naar hjj meende de onschuld van bekl. zou kunnen blijken. Het Hof wees dit verzoek echter van de hand, waarop tot bet verhoor van de reeds door het O. M. gedagvaarde getuigen werd overgegaan, uit wier verklaringen bleek, dat bekl. op 16 Juni, nadat zyn zoontje den, op den langs zyn laud gelegen spoordijk der N, R. Spw. My. onder Gouda, pas- seerenden veldwachter bad uitgescholden, toen deze op zyn land kwam, in den nek gepakt en, onder het niten van beleedigende woorden, mpt geweld daarvan verwijderd bad. Bekl. bleef ontkennen zich aan een en ander te hebben schuldig gemaakt.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1