SST EO oodhulp. er!!! BINNENLAND. ;r. 3468. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 12 November. 1886. 6, i C’ - kolen. len. otheker. N mwoor- opberging vao alle de TH. or Ver- BOCK lesch. SR8. I Gouda. ■■NMMMMk. i ebracht, duceerd Wedw. •end en llijk de >e«t ont *ie Cou- door den >uda. n Boek verser ren een bedenneoht GOUDSCHE COURANT. gebarend, doch vooral betreurt men bet verlies van veracbeidene kostbare schilderden. MN is nde par- ir binnen •d wijnen, en zacht cent per Alleen 1U1NCK l>e tijdsomstandigheden vertraagden niet op; duurde tot 1843, eer de Hooge Regeering met ,nm afrekende. De gemeente omring toen40,000 'a lands kas, onder de verplichting zoowel de brug als de toegangen te onderhonden. Dit nu ia tot den buidigen dag geschied. In het koninklijk besluit van 13 Oct. 1843 wordt de stad terens GOUDA, 11 November 1888. Voor de acte als onderwijzeres werden Dinsdag 18 oandidaten geëxamineerd. Toegelaten werden o. a. de dames M. Steyl en K. Jenné, te Gouda. Door Z. M. ia aan den heer jbr. P. A. van Holihe, ontvanger der directe belastingen enaocyoseo, een pensioen verleend van 2240. In da zitting der Rotterdarosohe Arr. Rechtbank van Dinsdagmorgen werden de volgende personen veroordeeld J. J., ond 37 jaar, sjouwer te Gouda, bekl. van zijne vrouw met een schoen in bet gezicht ver wond te hebben, lot 3 dagen gevangenisstraf. M. de H., oud 14 jaar, bakker te Capelle a/d. IJssel, bekl. van mishandeling van den jongen van der Ven, op 80 Sept, te Capelle a/d IJssel gepleegd, tot 1 boete. Vervolgens stond terecht J. T., oud 40 jaar en A. T„ oud 25 jaar, arbei ders te Ouderkerk a/d Use), bekl. van diefstal van bagger uil de zelling van den beer Haverkamp te Gonderak. Eisch 2 dagen gevangenisstraf ieder. Men' deelt ons .mede, dat de stoomboot dienst Haaslrecht-Schoonhoven den 15n vso deze maand zal beginnen te varen. Te Moordrecht ie Dinsdag oen ladder gevallen en aan de gevolgen overleden. De Nederlandeche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank beeft baar 42e jaarverslag uitgege ven. Hoezeer met dankbaarheid kan worden afge leid dat 't verbruik vooral sedert do invoering der Drankwet in plaata van vermeerdering een gesta dig toenemende vermindering ondergaat, acht zy toch het schijnbaar kleine cijfer van 9 liter *s jaars per hoofd een zeer bedenkelijk cijfer, aangezien zeker drie vierden der bevolking in den regel geen jenever ens. gebruiken. De raming van 40 millioen golden als de som, die bier te lande jaarlijks aan deze voor het leven gevaarlijke, voor de gezondheid schadelijke drink waar wordt besteed, acht zij niet overdreven. Uit dien hoofde acht de Vereeuiging den strijd tegen den sterken drank niet voor uitgestreden. In den afgeloopen jaarkring beeft de Vereeniging volgens het verslag in den Volksvriend* niet werkeloos doorgebraobt en heeft het haar ook niet aan blijken van waardeer! ng ontbroken. Dui zenden geschriften werden mede uitgegeven. In den finantieelen toestand der Vereeniging valt oen niet te versmaden verbetering op te merken. Weder een bewijs dat men niet te voorzichtig kan zijn met gas. Dezer dagen had een vreeselijko gas ontploffing plaats in het hotel van den graaf Latham, Portland Plaoe, Londen. De huizen, gren zende aan het hotel tot op 50 a 60 Meter afstand, beefden op hunne grondvesten, alle ruiten in de buurt werden stuk geslagen, menschee werden van bun stoel geworpen en de kusl was zóó hevig, dat ver scheiden mensohen dachten dat de artillerie ealvo’s loste, of dat een vulcaan onder de stad plotseling aan bet werk was gegaan. Het ongeluk had zyn oorzaak daarin, dat men met lioht in een vertrek kwam, waarin zich door een lek gas had verzameld. Het geheele hötel van den graaf de Latham is en deskundigen, die hunne medewerking hebben toegezegd.) 3. Mededeeling van de beste handelwijzen ter opberging en bewaring der aardappelen, alsmede van de middelen om nog zooveel mogelyk party te kunnen trekken van reeds door de ziekte aan getaste aardappelen enz. 4. Een tentoonstelling der knollen van alle de verschillende verscheidenheden, die zich in de cultuur bevinden. Elke inzending daarvan moet vergezeld gaan van een opgave van den tijd der planting, de plaata van herkomat, de samenstelling of hoedanig heid van den grond, enz. Voor deze tentoonstelling worden gouden, zilveren en bronzen medailles als pryzen uitgeloofd. De vraag, hoe Arnhem aan het recht komt, te Wester voort tol te beffen, is wel waard, in de her innering te worden gebracht. Het volgende wordt dienaangaande aan het Handeliblad medegedeeld Het veer te Westervoort behoorde oudtijds tot de heerlijke rechten van het Huis Bergh, dat eigenaar was van de heerlijkheid Westervoort In 1735 ver kocht Frans Willem Van Bergh, graaf van Hohen- zollern Sigmaringen, de heerlijkheid, met inbegrip van bet veer, voor 25,000 aan de stad Arnhem. In Maart 1739 sloot de magistraat dier stad eene overeenkomst met de Pruisische Regeering betreffende de route van de postwagens tussohen Arnhem en Keulen. Deze zouden voortaan over Zevenaar en Westervoort loepen. Het gevolg was, dat Arnhem te Westervoort een schipbrug legde. In 1763 kwam die brug lot stand. Dit was echter niet naar den zin van de naijverige steden Zntfen en Nymegen. De Staten van het kwartier Zntfen lieten de brug selfs door krijgsvolk vernielen. De Arnhemmers her stelden baar. In de Landscbapvergadering te Arnhem kjkam bet naar aanleiding dezer zaak tol heftige discussies. Zntfen en Nymegen sloot zieb bij de afgevaardigden van Zutfen aan beklaagde er zich over, dat Arnhem eigenmachtig een schipbrug had gelegd en hersteld, nadat deze op hoog gezag was afgebroken, ofschoon de scheepvaart er door belem merd en de rivier met verzanding bedreigd werd. Het einde wu, dat Arnhem in laat kreeg binnen acht dagen de brug op te ruimen. Arnhem had evenwel machtige vrienden. Het zelfde jaar ontvingen de Staten van Gelderland en Zutphen een schrijven van Frederik den Groote uit Berlijn, waarin werd aangetoond dat de Zutfen- sche krijgslieden, toen zy de burg te Westervoort gingen vernielen, over Kleefsoh territoir waren ge togen. De Koning eisebte een schitterende voldoe ning en allereerst, dat aan Arnhem volledige vrij heid zon worden gelaten, om de brug naar goedvinden weder te leggen. De Staten trachten te vergeefs zich te verzetten tegen dien eisch de gezant van Pruisen te 's-Gravenhage moest in 1765 een ulti matum zenden, en eerst toen zwichtten de Staten: aan Arnffbm werd, als eigenares der heerlijkheid Westervoort, vergund een schipbrug aldaar over den IJsel te leggen. Dertig jaren lang bleef de brug ongestoord in 1794 werd zy evenwel op boog gezag opgeêiscbt om dienst te doen by de verdediging van Grave, Pichegru verbrandde haar. De stad Arnhem voorzag zoo goed eu zoo kwaad als dat ging in den over tocht, waartoe zy een brug van oude kanonneer- booten maakte. In 1818 stond men voor nieuwe moeielykbeden: de Franscbe generaal Aymey gelastte de brugschepen te laten zinken, daar de aan rukkende Pruisen zeker geen tol zouden betalen. By het herstel van het Huis van Oranje kwam de schipbrug te Westervoort ook weder in baar oude doen. Intusechen moest Arnhem nog allyd schadever goeding hebben wegens hel verbranden der brng vóór Grave. P- -- de regeling dier quaestie, maar hieven haar het Arnl nit Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ia een adres gericht door bet bestuur van bet Algemeen Nederlandsen Vredebond, sprekende ook uit naam van de afdeelingen van bet Vredebond, en do Ka mer eerbiedig verzoekende, by de aanstaande Grond wetsherziening art. 56 zoodanig te wyzigeo, dat als beginsel worde uilgemaakt, dat geen oorlogvoeren door eene Nederland,che Regeering tal zyn toege laten zonder de voorafgaande toestemming der Staten-Generaal. In Engeland begint men meer uitbreiding te ge ven aan hel kwerken van kamervruchtboomen. Niet alleen groeien die boompjes goed, maar ze leveren zelfs keurige, smakelijke vruchten. Perzike-, abrikoza- en kerseboomen van een halven meter boogie zyn daar zeer gewone zaken. Men vindt ze naast andere sierplanten op een bloementafeltje in Chineesche vazen, ja zelfs in ge wone bloempotten. Eerst wedijveren de vrachtboomp- jes in bloemengeur en kleur met do anderen en twee maanden later dragen ze saprijke vruchten. De voornaamste kweeker van deze dwergen steil zich voor, dat eerlang aan geen dessert zijne vracht- boomen zullen ontbreken. Iedere gast moet de vrucht zelf kunnen plukken. Zeker zal dat voor velen iets zeer aantrekkelijks hebben. De manier om zulke dwergboomen te krijgen is eenvoudig genoeg. Neem een jongen gezonden vrucht boom, soyd de groolere wortels allo af, roodst hij zich dan moet voeden door weinige haarworteltjes, zet hem dan in een bloempot mei aarde, verzorg hem verder goed met water, Incbt eu licht als de gewone kamerplanten. Op deze wyze zijn zelfs Biniatuur-wynstokken gekweekt, die, nog geen achttien maanden oud reeds een half dozijn rype trossen droegen. Wij zeggen van deze cultuursnel, goed, gemak kelijk en nieuw. China en Japan echter kenden dit kunstje al eeuwen geleden. Voor het Queen’s bench gerechtshof te Londen werd deser dagen aan een Pnitsche gouvernante Fraul. Pape een schadeloosstelling van t 2000 toe gewezen, ton laste van een Duitsoh heer, zekeren Freudenberg, die haar in den zomer van 1880 ten huwelijk had gevraagd toeu zy zich op een vacautie- reisje juffrouw Pape was gouvernante bij de familie Bob. Smith te Goldings in Herfordshire in Duitschland bevond. De juffrouw nam het aauzoek aan en de verloving had in Duitschland plaats, waarby Herr Freudenberg zijn bruid den trouwring zyner overleden vrouw overhandigde. Hel huwelijk zou in Febr. 1881 voltrokken worden, en mej. Pape zei alvast haar betrekking op en begon aan baar uitzet. Op verlangen van den bruigom werd het huwelijk nog wat uitgesteld, en dit tot tweemalen toe; de tweede keer omdat by nog eerst een reis naar Amerika wilde maken. Van die reis terugge keerd, zoo nu het huwelijk in *t begin van 1885 voltrokken worden; doch in plaats daarvan schreef de bruidegom den 2n Febr. mej. P. af en trouwde den lOn Maart met een rijke dame, miss Ricard. De jury kende aan de bedrogen bruid 2000 scha deloosstelling toe, ofschoon zy slechts 1500 ge vraagd had. De aardappel viert in December bet feest van zyn 300-jarig verblijf in Europa. Ter eere van den gedenkdag wordt van 1 tot 4 December te Londen in St. Stephens Hall, Westminster, enne feestverga- dering gehouden, verbonden met eene tentoonstelling, die nit vier afdeelingen bestaat, namelijk 1. Een geschiedkundige en wetenschappelijke ver zameling, bevattende de oudste werken of verhan delingen waarin de aardappel ie afgebeeld, kaarten, die de toenmalige kennis der Europeanen van het nieuwe werelddeel doen kennen, zoomede der land streken waarin de aardappels oorspronkelijk groeiden of geteeld werden en de aanwijzing der toen meest bezooble havens onde reisverhalen en boeken waarin van den aardappel sprake iabijdragen en ver handelingen waarin getracht wordt een duidelijke omschrijving der verschillende species te geren, afbeeldingen der soorten en verscheidenheden mede- deelingen van tydgenooten, betrekking hebbende op de reizen van Hawkins, Cavendish, Drake, Grenville en Raleigh. 2. Afbeeldingen der bekende aardappelziekte en alle daarop betrekking hebbende boekwerken. (De afdeelingen 1 en 2 worden vereenigd onder de leiding van een commissie, beslaande uit geleerden

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1