I KMAN ien EN, lilderde kerk te der St. en, enz. levens roede h, II L N° 3470. 1886. IT, BINNENLAND. Woensdag 17 November. Nieuws- en EIDOORN vertentieblad voor Gouda en Omstreken. ii. M. r i 4 De insending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave r 5. Jouda. t U 1 I ii IR van s, >AG 16 SR a. a. 1 GOUQSCHE COURANT werd inge.teld. Zy meisje, dat nog niet Dit meiaje was, navelejaren lijn geweest, sedert Mei zonder werk en roorloopig bij haar zuster te Gro- GOUDA, 16 November 1386. De heer W. L. van der Meer alhier deed gisteren met goeden uitslag het examen voor akte lager onderwys. Naar wij nader vernemen zal de stoombootdienst HaastrechtSchoonhoven eerst in de volgende week worden geopend. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. Inde Stad geschiedt de nitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De proper drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De Nederlandeche industrie heeft eene kleine zege-> praal behaald op een afgelegen punt van den aard bol, namelyk Zuid-Afrika. East London, eene kust plaats, 600 Engelsche mijlen ten oosten der Tafelt baai gelegen en voor den in-* en uitvoer zijner omgeving van veel gewicht, beaat eene haven, die sedert eenigen tijd door eene zandbank versperd was. In het laatst der maand Juli zijn daar werkzaam heden aangevangen om die bank op te ruimen of er ten minste een bevaarbaar kanaal door te maken. Het daarby gevolgde stelsel is hetzelfde, dat met zoo goed gevolg aan den nieuwen Maasmond is toegepast en de bijzonder krachtige pompbagger machine, thans te East London gebruikt, is gebouwd en ge leverd door de firma J. en K. Smit aan den Kinder dijk. Bij de proeven met dit bagger werktuig op de Maas, haalde het ladingen van 400 ton zand op" in 19 a 25 minuten, en volgens een telegram, door den agent-generaal der Kaapkolonie te Londen ont vangen, voldoet het te East-London, waar het den 31en Mei aankwam, even uitstekend. Beeds is een vaargeul van 800 yards lengte en van 9 voet diepte bij laagwater, uitgebaggerd, en er schynt gegronde verwachting te bestaan, dat de verkregen diepte kan behouden en zelfs verbeterd worden tot groote te vredenheid der bewoners van dit gedeelte der Kaap kolonie, die zich over hunne haven reeds zeer on gerust hadden gemaakt. Uit een nijverheids-oqgpunt velt de Ned. Industrieel een ongunstig oordeel over het ontwerp-Zondagswet. Wordt een uitzondering voor openbare middelen van vervoer toegestaan, dan zouden, naar het blad doet opmerken, de 'fabrieken om dezelfde reden daarop aanspraak hebben. Het gesloten houden van ge bouwen en werkplaatsen is niet onder alle omstan digheden uitvoerbaar; het voorkomen dat de werk zaamheden aan den openbaren weg zichtbaar of hoor baar zyn, bovenal bij stoomfabrieken, is onmogelyk. Er kan ook uit het verbod Zoo groot verlies aan werkkracht voortvloeien, dat de concurrentie onmo- gelijk zou worden. Er zijn toch fabrieken, o', a. de meel- en broodfabrieken, die alle dagen moeten door werken, om in *de maatschappelijke behoeften te voor zien. Nu kunnen wel-is-waar vrijstellingen verleend worden, maar vooral tên plattelande zullen de fabrieken daarby aan veel bekrompenheid blootstaan. Het Wad ziet niet in, waarom met de vereering van den rustdag wel vereenigbaar Zou zijn het veel geraas makend bedrijf van middelen van vervoer, alsook het waren toegebracht met een scherp snijdend werk tuig; dat die wonden sterke verbloeding hadden teweeggebracht, en dat deze verbloeding den dood ten gevolge had gehad. Bekl. ontkende Ooms te hebben gesneden; hij bad zelfs geen mes by zich gehad. Het O. M. het woord erlangende was van oordeel, dat de schuld van beklaagde aan het hem ten laste gelegde volkomen was bewezen. De verklaring van get. Van Vliet, die in deze eene ondergeschikte rol had gespeel^, kon meende het O. M. geheel achterwege blyven, daar er aanwijzingen genoeg wa ren voor bekl. schuld. Wat de op te leggen straf betreft, deze kon met bet oog op de bestaande pro vocatie van de zijde van den verslagene, verré beneden het maximum zyn, waarom bet O. M. de veroor- deeling van Vonk vorderde tot drie jaar gevangenis straf. Mr. D. S. van Emden, advocaat te ’s-Gravenhage als verdediger optredende, trachtte bet door het O. M. aangevoerde te ontsenawefi en vroeg vrijspraak van zijn cliënt, subsidiair bet opleggen eener min dere straf dan door het O. M. was gevorderd. Na re- ton dupliek bepaalde de rechtbank de uit spraak op Zaterdag aanst. Zondagavond ruim half zes werd door de tram, komende van Oudewater, in nabijheid der Waaier- slnis op de kruising van ffiweg met trambaan, een speelwagentje aangereden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; daar de voerman zyn rijtuig niet verlicht had, kon de machinist bet rijtuig niet zien, voordat het te laat was. De veerman had, toen hy de machine boorde fluiten, nog kunijien ni^vyken. In de jl. Vrijdag gehouden eerste Wintervergade ring van het leesgezelschap «tot Nut en Vermaalt* te Zevenhuizen trad als lezer op de heer F. D. Henny, Ambtenaar ter Provinciale Griffie te Utrecht met een boeiende novelle getiteld «de Vrek*. Na afloop-daar- vangaf genoemde heer nog enkele bijdragen ten beste en besloot hij deze met «de Wedstryd in ’t reciteeren*. Eep en ander viel zeer in den smaak van het publiek dat den ganscben avond uitstekend door den heer Henny werd geamuseerd. Vooral werd gewaardeerd dat de heer Henny uitsluitend eigen werk leverde. ld den nacht van 11 op 12 September jl. be vonden zich verscheidene personen in de herberg van P. B. te Berkenwoude, tydeps te dier plaatse kermis werd gehouden. Onder deze bezoekers bevond zich ook zekere W. Ooms, die twist zocht en daarom door G. Vonk, 25 jaar oud, arbeider van beroep, uit de herberg werd geduwd. Ooms, hierover ver toornd, kwam weder binnen en bracht Vonk met zijn mes eene verwonding aan de linkerhand toe, waarop hij uit de herberg vluchtte, achtervolgd door Vonk.' Al spoedig werd Ooms in een weiland tot staan gebracht door 8. van Vliet, die hem mede uit de herberg was achtervolgd. Middelerwijl kwam ook Vonk daarbij, die, in woede ontstoken over de hem toegsbraohle verwonding, Ooms talryke verwondingen 1 met een mes toebracht aan hoofd en aangezicht. Ooms werd later door de politie gevonden en over gebracht naar zijne woning, waar hy den volgenden dag overleed. Vonk had zich Zaterdag jl. voor de rechtbank te Botterdam te verantwoorden en werd beschuldigd van het toebrengen, van zwaar lichamelyk letsel, dat den dood ten gevolge heeft gehad. Zeventien ge tuigen, waaronder drie als deskundigen, werden gehoord. Tal van bezwarende aanwijzingen worden ten laste van bekl. aangevoerd. ^Zoo o. a. hadden getuigen gehoord, dat bekl. had gezegd /znu ben ik G mijn thes kwyt*. Later was een mes gevonden, dat ook aan zekere kenmerken ’door ge tuigen als soortgelyk mes werd herkend als bekl. gewoonlijk bij zich drqeg. Getuige Van Vliet verklaarde dat de verwondin gen Ooms door bekl. waren toegebracht. Ook de deskundigen, die met de Jjjksqhouwing waren belast geweest, verklaarden eenstemmig, dat de verwondingen wélke zy bij den verslagene hadden waargenomen, ningen in huis. Na vele vergeefsche pogingen om een dienst te krygen, besloot zy buiten.' de stad werk te zoeken. Sinds Maandag had zij rondge- loopen, toen ze eindelyk uitgeput van vermoeienis en zonder een cent op zak, om onder dak te komen, op het kerkhof te Middelbert aankwam. Ons zich tegen de koude te beschutten, was zij in het lyken- huisje gegaan en daar spoedig bewusteloos geworden. In dien toestand heeft zij twee dagen daar gelegen, tot zij gevonden werd. Na een paar uren gelukte *t haar weder bij kennis te brengen. Haar bloed verwanten te Groningen, die baar verdwijning bij de politie hadden aangegeven, maar toevallig vej> namen dat zy gevonden was, kwamen baar Vrijdagochtend halen en brachten haar naar Gronin gen terug. Waarschynlyk zal ’t echter nog lang duren eer zij weder hersteld is en, naar te hopen is, op een gelukkige wijze en met beter gevolg naar een dienst kan uiïzien. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zitting van Maandag 15 November. In deze zitting vingen de beraadslagingen over Hoofdstuk II (Uitgaven in Ned, ludië) aan. Bij de Eerste afdeeling wilde de heer Keucbenius algemeene beschouwingen voeren over het regeerings- beleid, hetgeen de Voorzitter hem op grond van het reglement van orde belette. De heer Keucbenius verweet daarop den Voorzitter, dat deze onwel gevallige leden den mond stopte, waarna by door den Voorzitter tot de orde werd geroepen. By bet artikel Pakketvaart tfrongen de beeren Van Delden en Van Gennep er op aan, den termijn van uitbesteding niet te kort te stellen, en op pu* bliceering van de voorwaarden, wanneer deze aan bet Departement van Koloniën bekend zyn. De Minister verzekerde, dat men aan het Depar tement van Koloniën gaarne alle gewenschte inlich tingen aan belanghebbenden zou verstrekken, en dat de voorwaaarden openbaat gemaakt zullen wor den. Een te langen termijn achtte de Minister niet wenschelyk. Drie jaren kwam hem voldoen de voor. Ernstig bezwaar lokte de uitbesteding der exploi tatie der Ombiliënkolenveldeu uit. Verschillende sprekers meenden, dat eerst de mijn wet had moeten worden afgewerkt. De heer Keuchenius verzocht uitstel der behande ling van dit onderwerp, .daar hy in de volgende sit ting dienaangaande een motie van orde wil voorstellen.' -Daartoewerd besloten en de vergadering verdaagd tot heden tyorgen 11 uur. Te Middelbert, in Groningen, vonden dezer dagen een paar jongens, die op het kerkhof rondliepen en uit nieuwsgierigheid bet lykenhuisje openden, daar, naar zij meenden, een lyk. Thuisgekomen vertelden zy wat zy hadden gezien, waarop door Wenige mannen een onderzoek werd ingesteld. Zij vonden echter geen lijk, maar een dood bleek te zyn. in denzelfden dienst te

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1