ms, B Li run. I BINNENLAND. 11 Vrydag 19 November. 1886. N9 3471. age. iffil Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1T, ertluit. ierü! Kien! I 0 fijnste iet a. s. 1'11 loofden 1 LEEVEH SRS. de Lssaruskade te Gouda. regeling der administra te groote louda. ondertoeken. ill 3 ■SB? GOUDSCHECOURANT 1 Wedw. A'end en Mijk de oeeiont- r en Wethouders grond in de Vrouwen- aan de Papegaaisteeg te door A. Dam te Gouda, DOJT is inde par- ar binnen rdwjjnen. en zacht cent per Alleen SÜINCK af geleverd ien, tegen re blauwe ▼oor de q Ma- Lelie- Dezer dagen werd aanbesteed het wasschen der wollen en linnen goederen van het nachtleger in het garnizoen alhier. Voor de wollen goederen waren de minste inschrij vers de heeren J. Zuurdeeg en Zn., te Leiden en voor de linnen goederen de heer T. N. Joosten, alhier. Het stoffelijk overschot van Fred. Archer, den jockey, zoo sobryft de Londensohe berichtgever van het N. v. d. D. is Vrijdag te Newmarket ter ajjCe besteld, met een staatsie, zooals slechts bij deafer- grooisten in den lande wordt in acht genomen. De geheele stad wal in rouwalle winkels waren gesloten, de zaken stonden geheel stil. De lijkkoets werd voorafgegaan door een grooten wagen vol kransen en bloemen, waaronder van den Prins van Wales, den Hertog van Westminster en een groot aantal 'edellieden en vereenigingep. De troonopvol- ger zelf was bij de begrafenis vertegenwoordigd doof een adjudant, de Hertog van Westminster door zyn zoon, het Parlementslid Lord Grosvenor. De ll Staten-Generaal. Tweede Kam|b. Zittingen van 16 en 17 November. Aan de orde de Indische begrooting. De beer Keucbenius, met handhaving der meening, dat inschryving der concessie-voorwaarden voor de exploitatie der Om biliën-kolen velden in strijd is met vroegere regeerings-toezeggingen, zeer ten nadeele van het landsbelang, en na vele aanmerkingen op de concessie zelf en den iphoud der voorwaarden, ein- digde met voor te stellen eene motie, die tot de volgende zitting werd verdaagd. De motie zegt, dat de uitbeste ding vooruitloopt op het verklaard voornemen der Re- geering, om de mijnontginning in Indic wettelyk te regelen, en daarom afkeuring verdient. De heer W. Van Dedem waarschuwde tegen het vorderen van heeren-, onder den naam van dessa- diensten. *be Minister streeft er naar den druk der bevol king zooveel mogelijk te verlichten. De heer van der Goes besprak de spoorwegta- riefplannen der Regeeriug, wilde liever differentieel vrachttarief en bezuiniging op de exploitatie. In bet antwoord aan den heer Cremer zeide de Minister vol vertrouwen te zijn in de exploitatie der havenwerken te Tandjong-Priok door particu lieren. Hij weusdht geen duurdere, maar gemeen schappelijke tarieven over groote afstanden. Bij de afdeeling Oorlog Wvuschte de beer Roo- seboom een opperofficier der infanterie als leger commandant in Indië en kwam ter sprake de klacht van den heer Willink Ketjen over zijn ontslag uit den dienst, na vrijspraak door een raad van onderzoek. De heeren Kielstra, Vpn Gennep en Reuther, hoewel verschillend oofjleelende over de gegrondheid der klacht, stemden hierin overeen, dat de be scherming van Indische officieren door wettelyke regelen op de bevordering en het ontslag noodza kelijk ii. De heer Van Gennep meende, dat de van adres sant teruggevorderde stukken diens eigendom waren. De Minister erkende de noodzakelijkheid eener betere regeling nopens de bevordering en het ontslag van Indische officieren! De heer Van Gennep stelde voor, te verklaren, dat de verdedigingsstukkeu aan officieren behoor den te worden teruggegeven. o In de zitting van gisteren is na uitvoerige be raadslaging met 34 legen 22 stemmen verworpen de in zake de klacht van kapitein Willink Ketjen door den heer van Gennep op de conclusie van dankbetuiging aan den Minister van Koloniën voor gestelde toevoeging, die het recht erkende van voor een raad van onderzoek gedaagde officieren op terug gaaf hunner stukken. De heer Farncombe Sanders meende dat dit ge val de urgentie bewees van regeling der administra tieve rechtspraak. Op voorstel van den heer Kielstra zal, behalve aan gereëngageerde Europeesche onderofficieren in Indië, ook aan korporaals en minderen, na 6—jari gen dienst, meerdere soldijverhooging worden toe gekend. De adressen der heeren Sol en De Sturler in zake Tjiomas, zijn aan den Minister van Koloniën om inlichtingen vezonden. Daarna kwam in behandeling de motie-Keugbe- nius in zake de uitbesteding der ontginning vande Ombiliën-kolen velden. Omtrent dit ontwerp zyn tbans drie motiën in discussiede bekende motie van afkeuring van den heer Keuchenius, éeue motie van den beer Ruys, om in afwachting van ^eene wettelijke regeling van het mij-u- we'zen de uitgifte der exploitatie op te schorten, en een motie van den heer Cremer, waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd, de zaak geheel opnieuw te onderzoeken. Het laatste nummer van het „Norsk Idratsblad" deelt mede, dat de Noordscbe schaatsenrijder Harald Hagen, 21 jaar oud, Axel Paulsen heeft uitgedaagd tot een ^yedstrijd om het wereldmeesterschap op schaatsen en om 500 kronen op afstanden van 1000, 5000 en 25,000 meter. Hij, die twee- van de driemalen wint, wordt tot overwinnaar verklaard, Axel Paulsen heeft de uitdaging aangenomen, maar op voorwaarde, dat de wedstryd zoo vroeg zal wor den gehouden, dat daardoor Ayne reis naar Amerika niet vertraagd wordt. Npar alle waarschijnlijkheid De beer A. van Kersen, te Gonderak, deed Dinsdag met goeden uitslag examen voor de akte Lager Onderwys. Gisterenmiddag is door den gemeenteraad van Bos koop tot Gemeente-Ontvanger benoemd de heer N. Schoorel, Gemeente Secretaris. De Minister van Koloniën verdedigde de uitbeste ding en de houding der Regeering in deze, als vol komen gerechtvaardigd. Gunstiger voorwaardeu zou den ook den Minister zeer aangenaam zijn. De motie-Cremer achtte de Minister onnoodig, daar de Regeering reeds verklaard heeft, de zaak in nadere overweging te nemen. Nog is eene motie aangekondigd door den bVer' V Lohman, tot strekking hebbende, de concessie de Ombiliën-velden bij de wet te bekrachtigen. Een erfenis, die voor ruim 200 jaar was open gevallen, maakte gisteren voor het Hasgsche Ge rechtshof, Kamer van Burgerlijke Zaken, den twist appel uit. Appellant, die meent dat hem en een reeks per sonen, wier zaakgelastigde hij beweert te zijn, bedoelde erfenis toekomt, welke volgens zijn overtuiging door de voormalige Weeskamer te Rotterdam in depót genomen en beheerd geworden is, bad, aangezien de Commissie van liquidatie der zaken betreffende de Wees- en Momboirkamers te Rotterdam ontbonden en haar leden sedert overleden zijn, bij de Rechtbank een eisch ingesteld tegen den Staat der.Nederlanden, lo. tot rekening en verantwoording der contanten, vaste goederen en obligation uit gemelde erfenis voortspruitende, en 2o. afgifte van alle documenten en bescheidden tot den boedel des erflaters behoorende. Deze eisch was door de Rechtbank met uitzon dering van een onderdeel niet-outvankelijk verklaard. Mr. Bergsma bestreed dit vonnis, dat z. i. salvo referentia ten eenenmale onjuist gewezj^Jfras. De Rechtbank toch had volgens pl. ten onrechte als bewezen aangenomen, dat gemelde Weeskamer de bate^ der erfenis niet had beheerd en die ook niet behoefde te beheeren, ómdat zij alléén bij wijze van sequester onder haar berusting waren geweest. Pl. beschouwde die opvatting als een zuivere schepping van de Rechtbank, waarvoor geen enkele grond was aan te voeren. Z. E. G. beriep zich op een paar bij het dossier gevoegde stukken, nl. een te Gent gewe zen vonnis en het memoriaal van een door de Weeska mer zelf benoemden administrateur, waaruit volgens pl., niet alleen bleek, dat gemelde Weeskamer in het bezit was geweest van de baten der erfenis, maar die ook wel degelijk beheerd had. Als verweerder voor den Staat der Nederlanden gedaagde thans geïnt., trad, wegens verhindering van mr. Rochussen, op jhr. mr. E. N. De Brauw. Z.E.G. verzekerde dat de Weeskamer wel in het bezit «as geweest van tot den boedel des erflaters behoorende documenten, waaruit misschien rechten konden worden ontleend en welke gedaagde bereid was aan de rechthebbenden af te geren, maar nimmer van contanten, vaste goederen of obligatiën tot dien boedel behoorende. Pl. ontkende echter aan eischer het recht om die documenten op te vorderen en evenzeer om rekening en verantwoording te vergën, aangenomen dat ged. al om welke eeden dan ook verplicht zou zijn die af te leggen. Er waren toch zooals eischer zelf had erkend nóg een aantal andere met namen genoemde erven, die eveq-eel of even weinig recht hadden als hij, zoodat hy op zyn hoogst voor een klein deel der erfenis kon opkomen en niet alléén rekening en ver antwoording vo'dr de geheele nalatenschap, of afgifte daarvan, eischen’. Adv.-gen. mr. Bijleveld zal op 13 December a. s. in deze zaak conclusie nemen. zal de strijd te Christiania op bet einde van deze of het begin der volgende maand plaats hebben. Volgens hetzelfde blad heeft Axel Paulsen van den Nederlandschen Scbaatsenrijdersbond eene uitnoodiging ontvangen om aan den internationalen wedstrijd te Rotterdam deel te nemen en Werner, Hogen en Qvill- feldt aan te sporen, mede te komen. De gemeenteraad van Zevenhuizen heeft de jaar wedde van een te benoemen onderwijzer aan de openbare school aldaar bepaald op ƒ500de vorige titularis genoot 650. Hedenmorgen werd ten Raadhuize alhier verpacht: 1. Het huis en de stalling aan de Goudsche sluis. Ingeschreven was door Jacob Blok ta Alfen voor 360.— en de wed. Vernes te Alfen tooi* 300. per jaar. 2. Een stuk weiland Gouda. Ingeschreven was voor 35.50 per jaar. 3. Een stukje land aan Ingeschreven was door A. Groenendal te Gouda, voor 14.per jaar. 4. Het grasgewas van den Goejanverwelleu dyk. Niet ingeschreven. 5. Het Grasgewas van den Baarslaan. Inge schreven was door E. Hagen te Reeuwijk voor ƒ22. per jaar. v 6. Een perceel Wei- of Hooiland, langs den R.eewal te Reeuwijk. Ingeschreven was door E. Hagen te Reeuwijk voor 41.per jaar. 7. Een stuk Weiland aan den Göejanverwellen dyk. Ingeschreven was door D. van Dam te Reeuwyk voor 54.-^- per jaar. 8. De Visscherij in de grachten en in de Gouwe. Ingeschreven was door J. van Oorschot voor/32. per jaar. 9. Een gedeelte van een Bergplaats. Niet inge schreven. t hebben JOLPH de Ge- i Echt, toelma- sn era- lohe en tot de o, als de benevens sn aan ren der LU. Prijs GOUDA, 18 November 1886. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrydag den 19 November 1886, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De Rekening en Verantwoording der bateu en las ten van het voormalig Armbestuur van Stein, dienst 1885. Het voorstel van Burgemeester •betreffende den verkoop van l steeg aan J. van Eeuwen. Het voorstel van Burgemeester ën Wethouders be treffende het onderwys aan de pianoklassen op de Stads-Muziekschool. De benoeming van vier leden in de Commissie, belast met het ontwerpen en het herzien der veror deningen, tegen welke/ overtreding straf is bedreigd. Gisteren svond werd door den kerkeraad der Her vormde Gemeente alhier uit het bestaande drietal tot predikant beroepen de heer L. C. Schuller tot Peursum, predikant te Alkmaar.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1