h UD. jar. eefdelijk >gen 55 bezorgd Zondag 28 November. N° 3475. 1886. 1VER, lers, erachter ,'rabeth- ien. JIS. MJ, ing Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. ït IJ’ da eene EL, r- igenaam n zich de koeten der I bound 386, des f «Hab- 323 tot ntiaren. htingen SEVER srs T. S. Iobp. lea 8in- Beiden I. M. 7 voor H. G. I.— per eoefend, treat te arden 1 i: igstraat egenaan GROVE taven te I tot 1 IM8ING goudsche courant. GOUDA. 27 November 188«. Naar wy vernemen beeft de Kamer van Koop handel alhier zich voor eenigen lyd tot de Directie van den Ned. Rhijnspoorweg gewend over de rege ling der treinen naar Rotterdam. De Kamer merkte op dat de verbinding met die gemeente voor den handel en de industrie in haar ressort van het hoogste belang was eu dat dit belang door de tegenwoor dige regeling niet voldoende werd behartigd. Zij wees er op dat ’s morgens ten 9.22 en 9.51 treinen naar 'e-Gravenbage vertrekken, terwijl bet voor Rotterdam bestemde deel dier treinen door glipt, maar bovenal dal er des avonds lusaohen 5,32 en 10.08 geer.e gelegenheid bestaat om naar Rotterdam, daarentegen twee (ten 7.17 en 9.27) om naar 's-Gravenhage te vertrekken. Haar venoek om den dienst eenigermate te wij- zigeu door een paar der giiptreinen te doen ophou den, werd door de Directie voor geene inwilliging vatbaar geacht. De Directie plaatst rich op het standpunt daler te veel treinen naar 'a-Gravenhage in plaats van te weinig naar Rotterdam loopen en betoogt dat de vele relatie, die Rotterdam heeft met Dnitschland haar gedwongen beeft den -loop dier treinen aooveel mogelyk te bespoedigen en aioh de kosten der glipinriehling te getroosten. De beer M. 8. Endenburg alhier is benoemd tot onderwjjier aan de openbare school No. 1 te Zeven- huilen. Beroepen te Zevenhuizen Ds. J. Hoek te Vorebten. Zondag It. had de eerste godsdienstoefening plaats van wege de afdeeling vOudewater en Omstreken* van het Protestantenbond. Zy werd geleid door Dr. A. H. v. d. Meuten, predikant te Haastrecht en by- gewoond door een talryke schare van belangstellenden. In de volgende bijeenkomst op Zondag 5 December ul optreden Ds. Teruooy Apel, predikant te Amsterdam. Uit Ondewater schryft men ons dd. 25 November: Op de eerste nntsvergaderlng, gisteren alhier ge houden, trad als spreker op de heer Dr. H. P. van Praag met eene voordracht over het doel es de vrucht der fyeuuuliek. Bijdragen werden bovendien geleverd door de hoeren J. Boer Jzn. en P. J. Rabms, terwyl de dames K. Straatman en A. G. Kiewiet de Jonge benevens de heer H. Verhoef door hunne muzikale bijdragen hei genot van den avond teer verhoogden. In de volgende nutevergadering sal als spreker optreden de heer H. Rippe, uit Rotterdam. Men verneemt, dat van Regeeriugswege een gewy- ligd voorstel van verandering in art. 7 6 der Grondwet, betreffende de laak van bel kiesrecht, en tegelijkertijd en in samenbang daarmede een gewijzigd wetsont werp, houdende additioneele artikelen met bepalingen omtrent kiesrecht, nagenoeg gereed syn om de vol gende week aan de Stalen-Generaal te worden aangeboden. Tevens verneemt men dat de nadere voorstellen •<et berusten op grondslagen, die de invoering van bet algemeen stemrecht mogelyk maken, hoedanige regeling door de Regeering met ernst wordt ontraden. In sjjne Memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag over zyn hoofdstuk der Stealsbegrooting, verklaart de Minister van waterstaat dat de Regeering geenszins kunstmatige opbeuring van den landbouw beoogt, maar van de benoemde landbouwcommissie onmisbare inlichting verlangt. Die commissie sal niet blyvend zyn. Een herziening der onteigeningswet is opgemaakt, maar moet aangehouden worden met het oog op de grondwetsheriiening. Eveneens op denzelfden grond eene reorganisatie van het hoofd van den waterstaat. Uit den Haag wordt gemold Der Maatschappij tot exploitatie van ijsbanen in Nederland ontbreekt bet niet aan voortvarendheid, getuige den spoed, waarmede tot de aanbesteding der inrichting van eene baan naby ’s-Gravenhage werd overgegaan, en de pogingen door die Maatschappij aangewend, om zich de deelneming te venekeren van bekende schaatsenrijders aan de verschillende wedstrijden, die vanwege de Maatschappij sullen wor- den ailgeschreven. Van de vermaarde hardrijders, Pieter Bruinen», Beuedictns Kiogma, Wij be de Vries en Rinke vau der Zee ontving bet bestuur der Maat schappij reeds toezegging, dat sy op de eerste uit- noodiging ter kampplaats zullen verschijnenAxel Paulsen, die op bet oogenblik ongesteld is, en dus nog geen plannen voor zijn wintertournee kan maken, en die bovendien reeds verschillende verbintenissen in Amerika heeft aangegaan, heeft zich verontechul- digd. Ook de heerec Hagen, Werner en Qnillfelt zullen door het bestuur worden uitgenoodigd, sicb op de banen der Maatschappij te meten. Het bestuur der Rott. Schouwburgvereeuiging maakt thans bekend dat drie stedgenoolen zich bereid hebben verklaard elk f 25,000 a 4 pCt. te verschaffen, onder eerste hypothecair verband. Voor de overblyvende 150.000 tracht het thans onder gelijke rechten en waarborgen mede een eerste hypothecaire geldleening te sluiten in stukken van 1000 aan toonder. Deze leaning wordt aangegaan voor den tijd van 10 jaren, ingaande 2 Jan. 1887, zonder aflossing. De Heer P. C. Hnijser betoogt in het jongste nummer van De Isdieche Mail de noodzakelijkheid om de Nederlandse!» bezittingen in Indië goedkooper te besturen. De administratie dAar ie te kostbaar geworden voor de draagkracht der onderdanen, die sterk afgenomeu is, door de daling van de prijzen der stapelproducten, door ziekte onder menscheu en vee, door ziekten in het gewas, Cholera, berri-berri, oorlog, veepest, koffiebladziekte, sereh-siekte, eacao-siekte, hebben de veerkracht van Indië vernietigd. Do handel kwijnt of staal stil-, de uitvoer van bei voornaamste product ia in Engeische handen, Nodartandsche onderdanen trekken naar Engeische koloniën, om daar bnu geluk te beproeven zy préféreeren Engelsch Noord-Borneo, boven Nederlandsoh Zuid-Borneo. Het is bedroevend, om te zien, hoe znur de een den ander het leven maakt, in plaats van als broeders elkander te steunen en te gemoet te komen. Een eerste stap tot bezuiniging zoude zijn, dal ieder gewest in Indië zyne eigene huishouding bestnre en bekostige. Een tweede, dat, *t zij bij cultures, 't sy by openbare werken, geen werk worde uit gevoerd, zonder voldoende betaling. Een mao, die gedwongen wordt voor niets te werken leert bet werken verafschuwen. Gedwongen werkt by ongaarne, en draagt derhalve niets by tot verryking van den Slaat. Het Ned.-Ind. leger behoort versterkt te wor den, niet zoozeer qnantitatief als qualilatief, betere behandeling, betere voeding, betere kleeding, en minder jenever of arak. Één degelyk, sterk, gezond en geoefend soldaat, trotech op syn eigenwaarde als mensoh is meer waard en kost minder, dan drie verloopen en versopen su jetten. Maat juist dat gevoel van eigenwaarde als mensoh en militair ontbreekt. Men geve hiervau niet de schuld aan den minderen militair de mensoh is het product der omstandigheden, waaronder hy leeft. De marine is verrot, schrijft men uit Indië. De Oud-Raad van Indië, de heer Nederburgh, acht voor Indië noodig eene marine van talryke kleine, doch snelvarende stoomschepen. Is zulk een marine niet te scheppen, met betrekkelyk weinig middelen? Men klaagt over gebrek aan werk op de Neder- landsohe werven. Welnu, geef daar werk. Zoo Nederland met Indië blyft doorsukkelen, soo- als tot heden, dan is een treurig ontwaken nit den dommel te vreesen. De oude deken is vergaan, het oplappen helpt niet meer, wie zal do nieuwe weven? Woensdag had te Leiden de vergadering plaats van de Ned. Vereoniging tot bevordering van Zon dagsrust. De voorzitter opende de vergadering, verwelkomde de aanwezigen en bestreed de door een der bladen geuite meaning, dat de Vereeniging geen recht van bestaan son hebben. De secretaris bracht daarop verslag uit, waaruit bleek dat het aantal leden en correspondenten onge veer stationair bleef, maar dat 't aantal afdeeliageu met twee vermeerderde Groningen en Middelburg. Het hoofdbestuur bleef dit jaar onvoltallig. Slechte éen plaats werd bezet, namelijk door den heer H. Meyboom. De heeren prof. mr. J. De Lonter en D. Oolgaard, roor de andere vacaturen gekozen, wezen de benoeming af. Voor de uitbreiding van het ledental en de financiën der Vereeniging is een afzonderlijke commissie in het leven geroepen, ouder den naam van permanente commissie. Het hoofdbestuur heeft een onderzoek ingesteld naar den toestand van koop en verkoop op Zondag. Op de circnlaire met vraagpunten, door het hoofd bestuur uitgevaardigd, kwamen ook antwoorden van afdeeliageu eu correspondenten in, echter zoo laat, dat het hoofdbestuur nog niet tot de uitgaven van een vlugschrift over deze saak kon overgaan. Tot hoofdbestunrders werden vervolgens gekozen de heeren F. C. De Bas, te ’s-Gravenhagemr. N. G. Pierson, te Amsterdam dr. J. C. Berkens, Ie Rotterdam en prof. M. A. Gooszen, te Leiden Er is misschien geen tak van industrie, die door de Zondagswet van den Min. Du Tour zóo zwaar zou worden getroffen, als de diamant-indns- trie te Amsterdam. Op dit oogenblik zijn aldaar 60 70 stoomdiamantslyperyen in werking met 6 a 7000 slijpers, die hun molens voor 12 achter eenvolgende uren daags buren. De slypers hebben weder bnu verstellers, die bij den arbeid de be hulpzame hand bieden. Dan rekene men nog de i kloven en snyders de honderden meisjes, die als roosjesslypsters in haar levensonderhoud voorzien om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de uit breiding deur industrie. Hoewel nn in de laatste jaren ook Christenen het diamantwerkenvak zyn gun beoefenen, heeft men hier toch in de eerste plaats rekening te bonden met de Israëlieten, die ca. 7/s het gebeele aantal der werklieden nitmaken. Vandur dan ook dat een bezwunohrift, op deze overwegingen gegrond, un de Tweede Kamer ie gezonden door bestunrderen der Vereeniging eHandwerken-Vriendenkring* te Amsterdam. Uit Middelburg wordt gemeld De heer F. P. J. van Rhee, wonende te St. Maartensdijk, doch sedert geraimen tijd alhier vertoevende, werd namens het gemeentebestuur aangemaand om iuzqpding van zyn verbuisbiljet. Hierun werd niet voldaan. Daarop volgde eene gerechtelyke vervolging. Het kanton gerecht alhier veroordeelde den beer v. R. tot eene geldboete vau 10 en in de kosten. De arrood.- rechtbank bevestigde in hooger beroep dat vonnis. De heer v. Rhee achtte zich met die uitspraak beswurd en wenschte de zuk door het hoogste rechtscollege uitgemaakt te zien. De advocaat mr. M. J. do Witt Hamer alhier, diende in eene me morie by den Hoogen Raad de eassatie-middelen in. Het openbur ministerie eiaohte een ver werping van het beroep, doch de Hooge Rud heeft Maandag het vonnis vernietigd en den heer v. Rhee van alle rechtsvervolging ontslagen. Vol gens die rechtspraak heeft men dus, wanneer men buiten zyne woonpluts tijdelijk verblyf hond, geen verbuisbiljet in te zenden. Zooals wy vroeger mededeelden, is door het be stuur der vereeniging «Pensioenverbond* ook dit jur kort na de opening van de gewone zitting der Slaten-Generaal aan de beide Kamers een adres ingediend, ter verkrijging van wyziging der pensi oenwet voor burgeriyke ryks-ambtenaren. Op dit adres is onlangs door de commissie voor de ver zoekschriften in de Tweede Kamer verslag nitgebracht. Dit verslag strekt tot nederlegging ter griffie voor de leden, doch de daaraan voorafgaande motieven geven un dat rapport, wurmee de Kamer zich vereenigd heeft, eene beteekenis, welke don minis ter van financiën zeker wel niet sal ontgaan; het rapport zegt toch aan het slot: ,Uwe commissie, overtuigd, dat het onderwerp in dit adres behandeld, door de Kamer van hoog ge wicht wordt geacht en reeds lang genoeg op afdoe ning wacht, sou zich zeker gedrongen geacht hebben voor te stellen, dit adres un den minister van financiën te verzenden met verzoek om inlichtingen, ware het niet, dat de Minister in zyne Memorie ran Beantwoording op het Voorloopig Verslag betrekkelyk hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting, dienaljur 1887, had medegedeeld, dat het in het adres be handelde onderwerp in bewerking is. In dien stand van zaken meent uwe commissie, terwyl sy het ver trouwen uitspreekt, dat door den minister van finan ciën met al den spoed, dien het belang der saak eisoht, zal worden gehandeld, te moeten voorstellen hetwelk zy de eer heeft te doen, het adres ter griffie I neder te leggen ter inzage voor de leden.*

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1