I REN, en. T» l.af. N® 3476. BINNENLAND. SI, - J L 5 I i SN, chtigbc- t voor Woensdag 1 December. 1 ST .etters Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zn. "V UZ, 4 j. Bleitjes ja, fiau- JLEN, j I I De beer M. A. A. de Boek, onderwijzer te Bar- woolswMrder, ie benoemd een de openbare scholen te Botterdam. ulde en Terre bollen, 9 i soorten. goudsche courant. J, en* i Elf. GOUDA, SO November 1888. Bij de II. Vrijdag gehouden aanbesteding door de Directie der Marine te Amsterdam is minste insobrij- ser voor vuren delen de heer L. Prooa Hoogendyk, te Waddinxveen, voor 8404.85. prjjzen. l,30p. fl. 1,30 1,20 1, - 1,- ideweg. Tot leden van de Kamer van koophandel en fa brieken te Schoonhoven xyn herkozen de beeren G. Greup, C. B. van Baareu, J. J. Driesen en Hertz van Gelder. van het teer tegen de tegenwoordige lage pryzen of de verbranding van het teer in de fornaizen. Dezer dagen is, volgens de Zaanl. Ct., het zoo bekende Czaar-Petershaisje te Zaandam uit handea van Z. M. den Koning overgegaan in die van den Keizer aller Bussen. Een ontwerp van wet, houdende regeling van het notarisambt, is aan de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediend. Als een bewijs hoe niteenloopend de gang der bevordering by de verschillende wapens van bet leger is, moge dienen dat deser dagen bet kruis voor 1 (jarigen officiersdienst wordt uitgereikt, by de genie aan twee kapiteins, die sedert 4 Maart 1882, dus bijna sedert 5 jaren dien rang bekleeden, en by de infanterie aan 28 eerste luitenants, waar van de laatste nommer honderd ses en veertig in de ranglijst staat voor bevordering tot kapitein. Wanneer hy eigenlyk dien rang verkrijgt, zal in het kruis zeker wel het oyfer 25 voor zyn officiers- dienst prijken. Mag men by dergelyken toestand verwonderd zyn en ie het onbillijk wanneer door de officieren van het hoofdwapen geprutteld wordt Een onzer stadgenooten deelt ons bet volgende mede: Als zeer waarschijnlijk loopt bat gerucht, dat de Gaslight en Coke-Company, te Londen, er ernstig over denkt, zelve de Saccharine (suikeratof) uit baar koolteer te bereiden. Dit product wordt reeds op de markt te Londen genoteerd, de prijs loopt van 321/, gulden tot 38 golden het kilogram. De producten uit het koolteer houden niet op ons te varrassen, te meer daar wy overtuigd syn, dat de saccharine hei volgende jaar in het groot zal bereid worden. Een scheikundige verzekerde ons, dat de saccharine 230 maal meer soetmakend vermogen bezit dan de rietsuiker. Hare werking op het mensohelyk orga nisme is gelijk nul, els een gevolg van de oneindig kleine hoeveelheid, die men noodig heeft om spijzen en dranken zoet te maken. Zy die aan suikerziekte lyden, sollen weldra lofzangen aanheffen ter oere van het eteenkolengas en syn teer. Volgens de berekeningen van de Londonsche Gas Maatschappij, die reeds uit baar teer, verschillende monsters saccharine bereidde, zou de fabricage van deze stof, driemaal voordeeliger zyn dan de verkoop Ta Reijerskoop is Zondag een persoon, die een bijl in de band had, gevallen, waarby by zich door den byl aan het hoofd erg verwond heeft, zoodal men beducht voor zyn leven ia. Staten-Generaal. Twzzdb Kami*. Zitting van Maandag 29 Nov. In deze zitting ie de veraeniging der gemeenten Ubsch en Bimburg (waarover Vrijdag j.i. de stemmen smakten) met 40 tegen 28 stemmen aangenomen. Daarna ving do behandeling der Staatsbegrooting voor 1887 aan. Alleen de hoer Van Baar hield alge meens beschouwingen, waarna Hoofdstuk I (huis des Konings) zonder discussie met slgemeeae stemmen en Hoofdstuk II (Hooge collegidn) met 3 stemmen tegen werden aangenomen. Heden voortzetting. Van de fitting dar 2e Kamer vei gisteren zegt het «Vaderland1 in zyn overzicht: De Kamer ging om 8 «en uiteen na de door den beer Smeenge bestreden veraeniging van twee Limburgscbe gemeenten en twee hoofdstukken der Staatsbegrooting te hebben aangenomen. Hst gebeel eenige verschijnsel heeft zich namelijk voorgedaan, dat over de Steatebegrootiog geen alge meens beschouwingen syn geleverd. Althans het praatje van den hoer Van Baar, die verklaarde geen opgewektheid te gevoelen .een uitgewerkte en afgeronde politieke rede* te houden verbeeldt de goede man zich, dat by dat anders doet en dat door de Begeering geen antwoord waardig werd gekeurd, kan buiten aanmerking blijven. Wat beteekent dit algemeens stilzwijgen Zien wij wel, dan heersobt vry algemeen het ge voelen, dat er voor ’t oogenblik voor hot politiek debat geen plaats is, nu de Begeering, zooveel van haar afhangt, de Grondwetsherziening in staat van wyzen beeft gebracht, en zelve in de troonrede aan haar begroetingen het karakter van credietwetten heeft gegeven. Intussoben, of deze beteekenis aan het stil- zwijgen moet worden gehecht, kan men slechts gissenof men hier te doen beeft met een welbe raamd plan, dan met een verschijnsel, waarvan bet toeval zyn deel beeft, blyft verborgen. One dunkt, het ware voegzaam geweest, minder tegenover do regeering, die door haar talmen met baar tuk het recht op bijzondere consideratie beeft verbeurd, dan tegenover bet land, als de verschillende partijen «nel oen korte verklaring bun standpunt hadden uiteengezet. Thans maken zij den indruk van met bun houding verlegen te zijn, en niet te weten welke positie tegenover de Begeering Mn te nemen. Dat heeft met zyn kieerecht-artikel Die Heemskerk weer gedaan I De gewijzigde ontwerpen tot Grondwetsherziening ■zyn aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld. De belangrijkste verandering geldt het kiesrecht, waarop i wy later terugkomen. De overige voorstellen worden in hoofdzaak ge- j bsndhasfd. Die omtrent de „Troonopvolging* hebben j eenige verbeteringen van redaotie ondergaan, ook in overeenstemming met eenige der amendementen I van den heer Booseboom. Ten einde den Wetgever meer vrijheid te geven, om in het bestuur van onbeheerde gemeenten te voorzien, ia in Hoofdstuk IV sen nieuwe bepaling opgenomen, wurbij de Wetgever den Koning kan machtigen de bezorging der gemeentelijke unge- Ibgenheden tydelyk Mn den burgemeester of een anderen gedelegeerde op te dragen. De Begeering handhaaft, behoudens enkele ver beteringen van redactie, de door haar gedane voor stellen omtrent de administratieve rechtspraak en bestrijdt het stelsel, neergelegd ia de amendementen door den heer Boêll als lid der vorige Kamer in gediend. In de voorstellen omtrent de regeling ven het krygawezen is slechte een kleine wijziging in de redactie gebracht. Hei door de regeering thans voorgedragen grond wetsartikel omtrent bet kiesrecht luidt aldu: «De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers, die de door de kieswet te bepalen ken- teekecen van geschiktheid en maateobappelyken wel stand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaren mag syn, hebben bereikt. «Van de uitoefening van bet kiesrecht zyn uitge sloten, zy, wien dat recht by rechterlijke uitepruk ie ontzegd zy, die in gevangenschap of hechtenis zijn sy, die by rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goeden* hebben verloren zy, die in het burgerlijke jeer, voorafgaande ran de vMtetelliag der kiezerslijsten, vitn oen instelling van weldadigheid onderstand hebben genoten en, voor soover de kieswet, hetzij zeker bedrog van den aan slag in een of meer Byks directe betastingen, hetzjj het boeit van aan of urne gramlriagsu eaa eoodaaigen M nalag ala vereischte van kiesbevoegdheid stelt, zij die ban aanslagen in die bebmting of belastingen niet hebben voldaan.* De minister van waterstaat verdedigt zich in zyn roorloopig verslag tegen hes verwyt, d»t onder zyn beheer de nitgaron zonden worden opgedreven. In tegendeel er wordt door hem ook de zuinigheid betracht. Omtrent de landbonweommiseie zegt hy, dan uit de openingsrede bleek, hoe het denkbeeld om door kunstmatige middelen den landbouw op te beuren der regeering ten eenemale vreemd was en dat zy niets anders bedoelde dan het inwinnen van door baar onmisbaar geachte inlichtingen, niet zoozeer betrekkelyk den praotiseben landbouw, als vooral over ponten van algemeen economisobeo, fiscalen of jnridiseben aard en voorts over hetgeen niet van ge- weetelyken aard maar voor den landbouw in zyn gebeel noodig ie. Vermits het onderzoek over verschillende onder werpen zal loopen, zal het groote ledental het moge lijk maken, dat verscheiden onderwerpen, gelijktijdig, maar door venobillende groepen van leden worden onderzocht, wat de afdoening ran de taak der com missie zal bespoedigen. Want de regeering bedoelt allerminst een instelling van blytmden aard ofschoon zy bet oordeel in hoever een zoodanige instelling nattig zon werken, zal willeu opsohorten tol na kennisneming van het daarover wellicht door de commissie uit te brengen advies. Nu blykt dns dat het kon. besluit, waarbij die commissie werd ingesteld, niet duidelyk was gere digeerd. Door ,de heerea dr. Ph. 8. ven Bonkel, pred. by de Ned. Hervormde gemeente te Leiden, en J. J. Groen, ouderling aldaar, is een adres gezonden Mn de alg. synode, waarin by de dreigende scheuring der kerk, oen iMtste poging gewaagd wordt om die nog te voorkomen. Zij verzoeken lo. dat de synode, eer de eind beslissing over de Amsterdamsche tuchtzMk wordt genomen, een algemeenen boet- en bededag uitschryve, en 2o. dat van de synode zelve, voor de niter- ete decisie, nog een poging tot behoud der kerk- éenheid moge uitgaan, door het benoemen van een kerkelyke commissie van drie leden, die geheel buiten het geding staan, om zich met de hoofden der kerkelyke beweging, die zich tot het treffen van een vergelyk niet ongeneigd betoouen, in aanra king te stellen. Adressanten meenen dat er kans van welslagen ia voor een dergelyk pogen, en indien ook do uitkomst ongunstig ware, zou hei pogen Een deel ven bet terrain, wMr de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam zal worden ge houden, zal herschapen worden in een marktplein eeaer ond-Hollandsche stad, omstreeks het midden der 17de eenw. De heer C. Springer, die bier zyne medewer king heeft toegeigd, heeft eene schets gemaakt, die nu reeds doet zien, dat dit gedeelte der inrichting al; dadelyk een groot Motrekkingspunt der tentoon stelling zal worden. Binnen eenige dagen wordt deze schets voor, belangstellenden Mn het bureau der tentoonstelling ter bezichtiging gesteld. In de Köln. Zeil, komt een schrijven voor uit Singa pore, waarin van onzen toestand op Atjeb en het woeden der berri-berri een treurig beeld wordt ge schetst. In bet sebryven wordt gewezen op de moeie- lijkheden, die onze regeering in den laalsten tijd ondervond in ludië en op de vernederingen, die ze zich na de plundering der Hok Canton moest ge troosten. De Engelschen, te Singapore en vooral te Penang, dus merkt de schrijver run het stnk op, zien met heimelijke vreugde, hoe Sumatra zich meer en meer aan den invloed der tegenwoordige bezittere onttrekt, en rekenen er op, dat de rijpe vrucht bin nen korieren of langeren tyd wel van zelf in den schoot zal vallen.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1